ad

Tysiąc (1000) uczestników konferencji DNI BETONU będzie rozmawiać o dekarbonizacji budownictwa

Tysiąc osób weźmie udział w XII konferencji DNI BETONU, która w dniach 9-11 października 2023 r. odbędzie się w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym.

Program konferencji, organizowanej od 2000 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, obfituje w ciekawe wystąpienia, dyskusje panelowe i wydarzenia towarzyszące.

Swój udział w konferencji potwierdziło już 1000 osób, choć ostateczną liczbę uczestników poznamy 9 października.

- Nie znam konferencji w Polsce cieszącej się podobnym zainteresowaniem, ale jestem dumny, że przez lata udało nam się zbudować markę konferencji, to najważniejsze – komentuje prof. Jan Deja, szef Biura Organizacyjnego DNI BETONU.

Tegoroczną konferencję poprzedzi bieg na 10 km pod nazwą Dni Betonu w Biegu, który rozpocznie się w niedzielę, 8 października o godz. 13. Dochód z biegu prowadzącego wzdłuż Czarnej Wisełki zasili konto Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

DZIEŃ PIERWSZY

Obrady konferencji rozpoczną się w poniedziałek o godz. 11. W ciągu 3 dni, podczas 10 sesji zostanie zaprezentowanych 48 referatów.

Wszystkich autorów, których referaty nie zostaną wygłoszone podczas konferencji zachęcamy do przygotowania posterów i wzięcia udziału w sesji posterowej.

Pierwszego dnia odbędzie się także finał konkursu Power Concrete i dyskusja panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce, w kontekście polityki klimatycznej. Uczestnikami dyskusji będą: Tomasz Żuchowski (GDDKiA), Adrian Furgalski (ZDG TOR), Dariusz Blocher (UNIBEP), Jan Styliński (PZPB), arch. Zbigniew Reszka (Arch Deco) oraz Łukasz Sawicki z Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska.

W foyer wokół sali konferencyjnej, na 50 stoiskach, swoją ofertę będą prezentować partnerzy konferencji, sponsorzy oraz inni wystawcy.

Na zakończenie dnia, podczas kolacji regionalnej, zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu Power Concrete i biegu na 10 km.

Otwarcie XI konferencji DNI BETONU w 2021 r.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień konferencji to sesje poświęcone: betonowi w zrównoważonym budownictwie, prefabrykacji betonowej oraz spoiwom i betonom z dodatkami mineralnymi.

Będzie także jedenasta sesja – sesja warsztatowa z prezentacjami firm: Master Builders Solutions, SIKA Poland oraz MC-Bauchemie.

Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w „Forum odbudowy Ukrainy” z udziałem panelistów z Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Popołudnie drugiego dnia konferencji wypełni debata przygotowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce pt. „Betony niskoemisyjne – perspektywy i wyzwania rynku”. O roli producentów betonu w drodze do uzyskania neutralności klimatycznej, trendach rozwojowych oraz wyzwaniach związanych ze stosowaniem cementów niskoemisyjnych będą rozmawiać: prof. Grzegorz Bajorek (Politechnika Rzeszowska), prof. Łukasz Drobiec (Politechnika Śląska), Jarosław Fiutowski (Ghelamco Poland), Mariusz Grochowicz (Transbet Betoniarnie), Piotr Górak (SPC i CEMEX Polska) oraz Michał Oleksik (SPChB i ATLAS).

Podczas wieczornej kolacji zostaną wręczone Nagrody DNI BETONU czyli tzw. „betonowe Oskary”. To wyróżnienie dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu i to zarówno w obszarze nauki jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra.

Konferencji DNI BETONU W 2021 r. towarzyszyła dyskusja panelowa pt. Rola budownictwa w polskiej gospodarce

DZIEŃ TRZECI

Referaty ostatniego dnia konferencji będą dotyczyły: architektury betonowej, zastosowania betonu w budownictwie drogowym i mostowym oraz właściwości betonu stwardniałego.

Podczas sesji specjalnej, poświęconej kontroli wyrobów budowlanych, prezentacje wygłoszą przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Techniki Budowlanej.

Sesję zakończy panel dyskusyjny z udziałem: Iwony Tokarskiej (GUNB), Łukasza Rymarza (MRiT), Piotra Zapolskiego (Siec Badawcza Łukasiewicz) i Grzegorza Stefanowicza (Kruszbet S.A.).

Jedno ze stoisk podczas DNI BETONU w 2021 r.

XII konferencja DNI BETONU odbywa się pod patronatem honorowym:

- Ministra Infrastruktury

- Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

- Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Pod patronatem naukowym

- Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

- Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

- Sekcji Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

XII KONFERENCJA DNI BETONU W LICZBACH:

1000 uczestników

50 stoisk wystawienniczych

48 referatów + postery

10 sesji konferencyjnych

4 panele dyskusyjne

3 dni

2 sesje specjalne

1 bieg


Pozostałe aktualności i informacje

Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

2023-10-29
- Uważam, że branża jest gotowa na to, żeby wdrażać rozwiązania niskoemisyjne. Zespoły projektowe oczywiście też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls, tak się to złożyło, przychodzi od inwestora. My dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia - mówił Jarosław Fiutowski z Ghelamco Poland podczas debaty pt. „Betony niskoemisyjne - perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się 10 października 2023 r., na zakończenie drugiego dnia XII konferencji DNI BETONU. Gospodarzem debaty było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

2023-10-29
O skutkach braku środków z Krajowego Planu Odbudowy, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, udziale polskich firm m.in. producentów betonu w programie energetyki jądrowej, budowie dróg betonowych i inwestycjach w zielone budownictwo rozmawiano podczas debaty pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej” odbyła się 9 października 2023 r. w Wiśle, w pierwszym dniu XII konferencji DNI BETONU.

Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

2023-10-11
- Realia pokazują, że możemy wykorzystać doświadczenia z Ziemi. Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem m.in. druku 3D, który umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną technologią dającą możliwość budowania obiektów na księżycu czy na Marsie – mówił prof. Waldemar Pichór z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podczas sesji otwarcia XII konferencji DNI BETONU, w dniu 9 października 2023 r., wygłosił referat pt. „Wykorzystanie druku 3D w budownictwie kosmicznym”. Zachęcamy do obejrzenia kilku wywiadów z uczestnikami konferencji: prof. Waldemarem Pichórem, Marcinem Popkiewiczem oraz prof. Martą Kosior - Kazberuk.

NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

2023-10-11
Prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z firmy ZPK SZUMOWO, Zbigniew Charzyński z firmy BUDOKRUSZ oraz Roman Stanisławski z firmy BUDIZOL otrzymali nagrody XII konferencji DNI BETONU 2023 tzw. „betonowe oskary”.

FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

2023-10-10
– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy są w Polsce, zarówno studenci jak i pracownicy, kiedyś wrócą i będą odbudowywać Ukrainę. Własnymi firmami i inżynierami będziecie wiedzieć najlepiej jak to robić – mówił prof. Wojciech Sumelka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Forum Odbudowy Ukrainy odbyło się 10 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.