ad

Tysiąc (1000) uczestników konferencji DNI BETONU będzie rozmawiać o dekarbonizacji budownictwa

Tysiąc osób weźmie udział w XII konferencji DNI BETONU, która w dniach 9-11 października 2023 r. odbędzie się w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym.

Program konferencji, organizowanej od 2000 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, obfituje w ciekawe wystąpienia, dyskusje panelowe i wydarzenia towarzyszące.

Swój udział w konferencji potwierdziło już 1000 osób, choć ostateczną liczbę uczestników poznamy 9 października.

- Nie znam konferencji w Polsce cieszącej się podobnym zainteresowaniem, ale jestem dumny, że przez lata udało nam się zbudować markę konferencji, to najważniejsze – komentuje prof. Jan Deja, szef Biura Organizacyjnego DNI BETONU.

Tegoroczną konferencję poprzedzi bieg na 10 km pod nazwą Dni Betonu w Biegu, który rozpocznie się w niedzielę, 8 października o godz. 13. Dochód z biegu prowadzącego wzdłuż Czarnej Wisełki zasili konto Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

DZIEŃ PIERWSZY

Obrady konferencji rozpoczną się w poniedziałek o godz. 11. W ciągu 3 dni, podczas 10 sesji zostanie zaprezentowanych 48 referatów.

Wszystkich autorów, których referaty nie zostaną wygłoszone podczas konferencji zachęcamy do przygotowania posterów i wzięcia udziału w sesji posterowej.

Pierwszego dnia odbędzie się także finał konkursu Power Concrete i dyskusja panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce, w kontekście polityki klimatycznej. Uczestnikami dyskusji będą: Tomasz Żuchowski (GDDKiA), Adrian Furgalski (ZDG TOR), Dariusz Blocher (UNIBEP), Jan Styliński (PZPB), arch. Zbigniew Reszka (Arch Deco) oraz Łukasz Sawicki z Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska.

W foyer wokół sali konferencyjnej, na 50 stoiskach, swoją ofertę będą prezentować partnerzy konferencji, sponsorzy oraz inni wystawcy.

Na zakończenie dnia, podczas kolacji regionalnej, zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu Power Concrete i biegu na 10 km.

Otwarcie XI konferencji DNI BETONU w 2021 r.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień konferencji to sesje poświęcone: betonowi w zrównoważonym budownictwie, prefabrykacji betonowej oraz spoiwom i betonom z dodatkami mineralnymi.

Będzie także jedenasta sesja – sesja warsztatowa z prezentacjami firm: Master Builders Solutions, SIKA Poland oraz MC-Bauchemie.

Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w „Forum odbudowy Ukrainy” z udziałem panelistów z Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Popołudnie drugiego dnia konferencji wypełni debata przygotowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce pt. „Betony niskoemisyjne – perspektywy i wyzwania rynku”. O roli producentów betonu w drodze do uzyskania neutralności klimatycznej, trendach rozwojowych oraz wyzwaniach związanych ze stosowaniem cementów niskoemisyjnych będą rozmawiać: prof. Grzegorz Bajorek (Politechnika Rzeszowska), prof. Łukasz Drobiec (Politechnika Śląska), Jarosław Fiutowski (Ghelamco Poland), Mariusz Grochowicz (Transbet Betoniarnie), Piotr Górak (SPC i CEMEX Polska) oraz Michał Oleksik (SPChB i ATLAS).

Podczas wieczornej kolacji zostaną wręczone Nagrody DNI BETONU czyli tzw. „betonowe Oskary”. To wyróżnienie dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu i to zarówno w obszarze nauki jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra.

Konferencji DNI BETONU W 2021 r. towarzyszyła dyskusja panelowa pt. Rola budownictwa w polskiej gospodarce

DZIEŃ TRZECI

Referaty ostatniego dnia konferencji będą dotyczyły: architektury betonowej, zastosowania betonu w budownictwie drogowym i mostowym oraz właściwości betonu stwardniałego.

Podczas sesji specjalnej, poświęconej kontroli wyrobów budowlanych, prezentacje wygłoszą przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Techniki Budowlanej.

Sesję zakończy panel dyskusyjny z udziałem: Iwony Tokarskiej (GUNB), Łukasza Rymarza (MRiT), Piotra Zapolskiego (Siec Badawcza Łukasiewicz) i Grzegorza Stefanowicza (Kruszbet S.A.).

Jedno ze stoisk podczas DNI BETONU w 2021 r.

XII konferencja DNI BETONU odbywa się pod patronatem honorowym:

- Ministra Infrastruktury

- Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

- Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Pod patronatem naukowym

- Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

- Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

- Sekcji Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

XII KONFERENCJA DNI BETONU W LICZBACH:

1000 uczestników

50 stoisk wystawienniczych

48 referatów + postery

10 sesji konferencyjnych

4 panele dyskusyjne

3 dni

2 sesje specjalne

1 bieg


Pozostałe aktualności i informacje

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.