ad

II CHARYTATYWNY BIEG DNI BETONU: od trzeciego kilometra było pod górę

20 biegaczy stanęło na starcie II Charytatywnego Biegu „Dni Betonu w biegu”, który odbył się niedzielę 8 października 2023 r. w Wiśle. Wśród kobiet najszybciej linię mety przebiegła Małgorzata Jagiełło z Cementowni Odra, a najszybszym w grupie mężczyzn okazał się Piotr Sawczuk z CEMET-u. Bieg poprzedza XII konferencję DNI BETONU, która w dniach 9-11 października 2023 r. odbywa się Wiśle.

Organizatorem II Charytatywnego Biegu Dni Betonu było Stowarzyszenie Producentów Cementu, gospodarzami Miasto Wisła i Nadleśnictwo Wisła, sponsorem już po raz drugi była firma CEMET S. A., a beneficjentem – Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Wisła przywitała uczestników biegu słońcem wyzierającym zza chmur. Po nocnym deszczu temperatura powietrza wynosiła ok. 9 stopni Celsjusza. Trasa biegu o długości 10 km wiodła wzdłuż Czarnej Wisełki, szlakiem turystycznym na Baranią Górę.

Na starcie biegu stanęło 20 uczestników. - Podziwiamy państwa. Liczymy, że inni uczestnicy konferencji DNI BETONU będą państwa naśladować i w kolejnych edycjach biegu wystartuje już kilkaset osób – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jak podkreślił Rafał Gniła ze Sport Atelier uczestnicy biegu rywalizują ze sobą i ze swoimi słabościami. Każdy kto stanie na linii startu jest już zwycięzcą. Biegniemy po to, by wesprzeć dzieci walczące z chorobą nowotworową – mówił Rafał Gniła.

Na stracie stanęła m.in. dwuosobowa reprezentacja Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji z Rzeszowa w składzie: Emilia Świst i Maciej Barć. Swoim zawodnikom kibicował prof. Grzegorz Bajorek.

Kamilowi Fiksowi z firmy ATLAS kibicowała żona Ewelina i 3-letnia córeczka Hania, która razem z tatą przekroczyła linię mety.

Całą, 10 kilometrową trasę biegu Andrzej Gorzawski z teamu Spartanie Dzieciom przebiegł z 1,5 rocznym synem Nikodemem, który jechał w wózeczku.

W grupie mężczyzn na metę pierwszy dobiegł Piotr Sawczuk z firmy CEMET (czas: 42’05”).

 – Wiedziałem, że na starcie nie ma co rwać, bo od 3 kilometra będzie pod górę. Trasa była ciężka, mokra i śliska po deszczu – powiedział po przekroczeniu mety Piotr Sawczuk.

Pierwszą kobietą, która przekroczyła linię mety była Małgorzata Jagiełło z Cementowni Odra (czas: 57’04”). Podczas biegu w 2021 r. Małgorzata Jagiełło zajęła 2 miejsce, teraz wywalczyła 1 miejsce.

O ciężkim biegu mówił także Jakub Augustyn  firmy MAPEI. – Zupełnie nie spodziewałem się takiej góry – dodał.

Na mecie na uczestników czekały pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Atmosferę rozgrzewała kapela góralska z Koniakowa.

WYNIKI II CHARYTATYWNEGO BIEGU „DNI BETONU W BIEGU”

MIEJSCEKOBIETYMĘŻCZYŹNI
1Małgorzata JagiełłoPiotr Sawczuk
2Emilia ŚwistTomasz Sopa
3Dominka KupkaMariusz Dąbrowski

Pozostałe aktualności i informacje

Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

2023-10-29
- Uważam, że branża jest gotowa na to, żeby wdrażać rozwiązania niskoemisyjne. Zespoły projektowe oczywiście też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls, tak się to złożyło, przychodzi od inwestora. My dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia - mówił Jarosław Fiutowski z Ghelamco Poland podczas debaty pt. „Betony niskoemisyjne - perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się 10 października 2023 r., na zakończenie drugiego dnia XII konferencji DNI BETONU. Gospodarzem debaty było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

2023-10-29
O skutkach braku środków z Krajowego Planu Odbudowy, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, udziale polskich firm m.in. producentów betonu w programie energetyki jądrowej, budowie dróg betonowych i inwestycjach w zielone budownictwo rozmawiano podczas debaty pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej” odbyła się 9 października 2023 r. w Wiśle, w pierwszym dniu XII konferencji DNI BETONU.

Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

2023-10-11
- Realia pokazują, że możemy wykorzystać doświadczenia z Ziemi. Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem m.in. druku 3D, który umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną technologią dającą możliwość budowania obiektów na księżycu czy na Marsie – mówił prof. Waldemar Pichór z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podczas sesji otwarcia XII konferencji DNI BETONU, w dniu 9 października 2023 r., wygłosił referat pt. „Wykorzystanie druku 3D w budownictwie kosmicznym”. Zachęcamy do obejrzenia kilku wywiadów z uczestnikami konferencji: prof. Waldemarem Pichórem, Marcinem Popkiewiczem oraz prof. Martą Kosior - Kazberuk.

NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

2023-10-11
Prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z firmy ZPK SZUMOWO, Zbigniew Charzyński z firmy BUDOKRUSZ oraz Roman Stanisławski z firmy BUDIZOL otrzymali nagrody XII konferencji DNI BETONU 2023 tzw. „betonowe oskary”.

FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

2023-10-10
– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy są w Polsce, zarówno studenci jak i pracownicy, kiedyś wrócą i będą odbudowywać Ukrainę. Własnymi firmami i inżynierami będziecie wiedzieć najlepiej jak to robić – mówił prof. Wojciech Sumelka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Forum Odbudowy Ukrainy odbyło się 10 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.