ad

Wydanie 3(35)/2006

issue-cover
Upały iście afrykańskie, klimat polityczny równie gorący, gospodarka na coraz wyższych obrotach ? tak wygląda Polska w połowie lipca 2006. Zgodnie z sygnałami zauważanymi już w drugiej połowie ubiegłego roku gospodarka nasza wyraźnie przyspiesza. Bieżące wskaźniki makroekonomiczne wyglądają wspaniale na tle tych sprzed kilku lat, a prognozy na najbliższe półtora roku są także obiecujące. Wydaje się, że nareszcie zaczynamy wyraźnie odczuwać skutki naszej akcesji do struktur Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że przez systematyczne doskonalenie zdolności do absorbowania coraz większych środków europejskich te pozytywne trendy rozwojowe będą nam trwale towarzyszyły.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
5Od WydawcyJan Dejapdf
Upały iście afrykańskie, klimat polityczny równie gorący, gospodarka na coraz wyższych obrotach ? tak wygląda Polska w połowie lipca 2006. Zgodnie z sygnałami zauważanymi już w drugiej połowie ubiegłego roku gospodarka nasza wyraźnie przyspiesza. Bieżące wskaźniki makroekonomiczne wyglądają wspaniale na tle tych sprzed kilku lat, a prognozy na najbliższe półtora roku są także obiecujące. Wydaje się, że nareszcie zaczynamy wyraźnie odczuwać skutki naszej akcesji do struktur Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że przez systematyczne doskonalenie zdolności do absorbowania coraz większych środków europejskich te pozytywne trendy rozwojowe będą nam trwale towarzyszyły.
Budownictwo, które ze zrozumiałych względów szczególnie nas interesuje, też wreszcie daje powody do optymizmu. Po wyjątkowo ostrej i długiej zimie obserwujemy gwałtowny wzrost produkcji budowlanej. Patrząc na rynek z punktu widzenia jednego z podstawowych materiałów budowlanych, jakim jest cement, trudno przejść obojętnie obok faktu, że czerwcowa konsumpcja cementu jest o ok. 24% wyższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego, a po pierwszym półroczu 2006 możemy również mówić o 17-proc. wzroście. Trudno wskazać wszystkie racjonalne przyczyny takiej sytuacji, ale bez wątpienia intensyfikacja prac w zakresie budownictwa komunikacyjnego, wzrost liczby pozwoleń na budowę i zbliżające się wybory samorządowe można traktować jako istotne elementy wzrostu konsumpcji cementu.
Oczywistym pytaniem pozostaje kwestia trwałości tej tendencji wzrostowej, ale tutaj jak zwykle znacznie trudniej o jednoznaczną odpowiedź.
Dla przeciętnego obserwatora rynku budowlanego ważną informacją jest systematycznie pogarszająca się sytuacja w zakresie dostępności fachowej siły roboczej. Fachowcy i energiczni młodzi ludzie, niestety, coraz częściej wybierają wyjazd na zagraniczne budowy.
To już zaczyna doskwierać inwestorom, a w krótkim czasie może stać się istotną barierą wzrostu produkcji budowlanej. Niepokoi sytuacja w zakresie budownictwa mieszkaniowego ? brak planów zagospodarowania przestrzennego, braki fachowców, a ostatnio także pogorszenie warunków w zakresie zaciągania kredytów hipotecznych prowadzą do sytuacji, w której wobec ograniczonej podaży mieszkań ich ceny lawinowo rosną.
Interesującą dawkę rzetelnej analizy makroekonomicznej i sytuacji budownictwa znajdą Państwo tradycyjnie w tekście Marcina Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Bieżący numer kwartalnika to, mam nadzieję, wiele interesujących tekstów z obszaru technologii betonu, architektury, budownictwa drogowego, a dodatkowo trochę historii i relacji z bieżących wydarzeń cementowo-betonowych.
Myślę, że z zainteresowaniem poczytają Państwo o spojrzeniu Tomasza Koniora na walory architektoniczne Śląska. Każdego technologa betonu i inwestora powinny zainteresować mocno osadzone w praktyce artykuły o betonowaniu obiektów masywnych i pielęgnacji ?młodego? betonu.
Mam nadzieję, że zaciekawi Państwa nasza nowa inicjatywa, którą nazwaliśmy Salonem Dyskusyjnym Polskiego Cementu. W tym wydaniu Salonu wiele interesujących wypowiedzi osób reprezentujących działy doradztwa technicznego w polskich cementowniach, ludzi pracujących na styku producent cementu ? klient.
Sporo u nas o drogach betonowych ? interesujący tekst o doświadczeniach belgijskich, relacje z nowych realizacji dróg lokalnych, Targów Autostrada 2006, a także interesujący głos prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Wojciecha Malusiego.
Świat naukowy reprezentowany jest dzisiaj przez profesora Zbigniewa Kledyńskiego, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Myślę, że warto poznać jego spojrzenie na budownictwo, beton, życie. Pan Profesor ?wzmocnił? dodatkowo swoją obecność w kwartalniku ?BTA?, przygotowując interesujący tekst o budownictwie hydrotechnicznym ? często zapominamy, że mieliśmy i mamy czym się pochwalić.
Konsekwentnie rośnie nam ilość osób, które zgłosiły chęć udziału w konferencji Dni Betonu ? Wisła 2006. To naprawdę już ostatni moment do zainteresowania się uczestnictwem w tym wydarzeniu. Ponieważ z kolejnym numerem dotrzemy do Państwa już po Wiśle, zachęcam do udziału w konferencji, życzę udanego urlopu tym, którym uda się na niego pojechać, a wszystkim ? interesującej lektury naszego pisma.
6Jak rozpędzona lokomotywaMarcin Peterlikpdf
Dane GUS dotyczące sytuacji gospodarczej w pierwszym kwartale bieżącego roku okazały się bardzo dobre. Wzrost produktu krajowego brutto wyniósł w tym czasie 5,2 procent ? spełniły się zatem prognozy najbardziej optymistycznych analityków. Motorem tego wzrostu powinien być przede wszystkim popyt krajowy.
7Ocena koniunktury na rynku budowlanym w pierwszym półroczu 2006Krzysztof Witkowskipdf
Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Bruk-Bet: ? Po przedłużonym w tym roku okresie zimowym, w połowie kwietnia, obserwowaliśmy bardzo duże, skokowe zapotrzebowanie na materiały budowlane. Początkowo można było sądzić, że jest to okresowe odreagowanie na opóźnione rozpoczęcie sezonu. Jednak, ku zadowoleniu producentów i handlowców, ta tendencja utrzymuje się cały czas, a zapotrzebowanie rynku w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku jest zauważalnie większe.
8Rynkowe nowości SchomburgaMichał Oleksikpdf
Firma SCHOMBURG Polska, realizując politykę wychodzenia naprzeciw potrzebom rynku, wprowadziła w połowie roku nowe domieszki przeznaczone do produkcji betonu towarowego oraz prefabrykacji betonowej.
10Zapomniane fortyfikacjeJan Kuczałekpdf
Umocnienia dawnych zachodnich granic byłego Związku Radzieckiego pozostają w cieniu wielkich europejskich fortyfikacji. Mimo że nie są one szczytem osiągnięć budownictwa militarnego, warto przypomnieć okoliczności budowy i wykorzystania dwu największych linii obronnych związanych z czasami II wojny światowej.
12Projektujemy dla każdegoAdam Karbowskipdf
Każdy proces inwestycyjny zaczyna się od projektu. Pierwsza koncepcja powstaje w głowie inwestora. Jeżeli jest to osoba prywatna (ogród, teren wokół domu, wjazd do garażu itp.), to sprawa jest mało skomplikowana, bo ostateczną decyzję podejmuje zwykle jedna osoba lub rodzina. Natomiast jeżeli mówimy o zagospodarowaniu terenu w gminie, czy to miejskiej czy wiejskiej, projekt wymaga wielu konsultacji i kompromisów. ? W obu przypadkach możemy być pomocni klientowi. Oczywiście każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia ? mówi dyrektor Aleksander Szyszko z Grupy Ożarów odpowiedzialny za spółki betonowo-kostkowe. Nie dzielimy klientów na lepszych i gorszych, na ?dużych i małych?, każdy potencjalny kontrahent jest dla nas ważny i dlatego każdemu staramy się pomagać już na etapie projektu ? dodaje Aleksander Szyszko.
14Wierzę w ludzi i marzę…Paweł Pięciakpdf
? Na Śląsku jest coś, co mnie ujęło od początku: pragmatyzm, wręcz industrialne podejście do projektu i w ogóle do architektury. Często słyszałem, że budynek jest maszyną, która ma dobrze działać ? mówi architekt Tomasz Konior.
17Muzeum architektonicznie wzmacnia markę Konrad Sabalpdf
W IX edycji konkursu ?Polski Cement w Architekturze? rozstrzygniętego w grudniu 2005 roku, wyróżniono Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Pierwszą reakcją, jaką wywołuje przeglądanie zdjęć realizacji lub wizyta w muzeum, może być opinia: niewiele tu betonu. Jednak zupełnie inaczej popatrzymy na tę realizację, kiedy wczytamy się w uzasadnienie jury konkursowego.
Gra brył elementarnych red 18 VI edycję konkursu studenckiego ?Architektura Betonowa ? Gra brył elementarnych ? Dom w krajobrazie? rozstrzygnięto 19 czerwca 2006 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
19Braas jubilatBraaspdf
? Dachówka Braas jest najbardziej rozpoznawalną marką na rynku pokryć dachowych. Osiągnęliśmy razem bardzo wiele, ale myślę, że najlepsze wciąż jeszcze mamy przed sobą ? powiedział Wojciech Gątkiewicz, prezes Lafarge Dachy Sp. z o.o. podczas dziesiątej rocznicy uruchomienia produkcji dachówek w zakładzie Braas w Opolu, którą obchodzono 24 czerwca br.
20Lepszy klimat dla budowy dróg betonowych?Piotr Piestrzyńskipdf
? Dochodzimy do wniosku, że trzeba alternatywnie podchodzić do takich rozwiązań i po dobrych doświadczeniach z realizacji betonowej autostrady A4 i A18 będziemy prowadzić do zrównoważenia udziałów technologii budowy dróg asfaltowych i betonowych ? mówił podczas obrad Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Obrady kongresu towarzyszyły zakończonym 19 maja w Kielcach XII Międzynarodowym Targom Budownictwa Drogowego ?Autostrada ? Polska?. Zarówno podczas targów jak i podczas kongresu decydenci podkreślali duże znaczenie dróg betonowych w tworzeniu i dostosowaniu do wymogów unijnych polskiej infrastruktury drogowej.
22W drogownictwie bez zmianKonrad Sabalpdf
Rozmowa z Wojciechem Malusim, prezesem Ogólnopolskiej Izby Drogownictwa.
23Dwie drogi, jeden wykonawca, tysiące zadowolonych użytkownikówPiotr Piestrzyńskipdf
Jest początek lipca 2006 roku. Gdy żar leje się z nieba, temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a asfalt na drogach mięknie jak plastelina, to ciężarówki, zamiast jeździć, okupują parkingi. Dobrze, że jest alternatywa dla asfaltu i w Polsce trwa budowa dróg betonowych: zarówno autostrad jak i dróg o mniejszym znaczeniu. Jedną z nich, na terenie gminy Ujazd (Opolskie), oddano uroczyście do użytku 7 lipca. Budowa drugiej drogi ? na terenie powiatu opatowskiego (Świętokrzyskie) ? przekroczyła właśnie półmetek.
24Belgijskie "success story"Andzej Jasienskipdf
Belgijskie doświadczenia w budowaniu dróg z betonu cementowego sięgają praktycznie stu lat. Ogromny sukces osiągnął w tym kraju beton o ciągłym zbrojeniu. Pierwsza autostrada wykonana w tej technologii powstała 35 lat temu.
28Główna inwestycja drogowa w stolicyMichał Skrzypczyńskipdf
Trasa Siekierkowska, planowana jako droga główna ruchu przyspieszonego, to istotny element obwodnicy centrum Warszawy. Ma na celu usprawnienie ruchu, odciążenie centrum miasta od ruchu tranzytowego i ułatwienie wyjazdu w kierunku wschodnim.
30Doradztwo edukujePiotr Piestrzyńskipdf
Do połowy lat 90. wystarczyło wiedzieć, jak i ile cementu dostarczyć, uzgodnić sprawy związane z płatnościami. Pionierskie działania w zakresie doradztwa technicznego podjął Polski Cement m.in. poprzez szkolenia z technologii cementu i technologii betonu. W zakładach cementowych rozpoczęto przygotowania do profesjonalnej obsługi klienta. Powołano działy doradztwa technicznego. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać supernowoczesne laboratoria. Poniżej prezentujemy Państwu zapis pierwszego spotkania Salonu Dyskusyjnego Polskiego Cementu, który poświęciliśmy problematyce doradztwa technicznego. Na łamach magazynu ?BTA? zamierzamy systematycznie prezentować Czytelnikom dyskusje o wybranych problemach budownictwa.
34Consolis ma większość w Betrasieredpdf
Zarząd Consolis Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gorzkowicach poinformował, że 27 czerwca 2006 roku podpisał umowę nabycia większościowego pakietu udziałów w Przedsiębiorstwie Produkcji Betonów Wyspecjalizowanych Betras Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym rodzajem działalności spółki Betras jest produkcja wyrobów betonowych i żelbetowych dla budowy podziemnej infrastruktury...
36Betony hydrotechniczneZbigniew Kledyńskipdf
Jakkolwiek era wielkich zapór betonowych należy w zasadzie do przeszłości, a dominacja zapór ziemnych i narzutowych, wywołana rozwojem mechaniki gruntów oraz postępem technologicznym w zakresie wielkokubaturowych robót ziemnych, znajduje obiektywne potwierdzenie we współczesnych statystykach, to jednak beton wciąż pozostaje niezastąpionym tworzywem budowlanym, także w hydrotechnice.
39RheoFit - sposób na dobrą kostkęGrzegorz Łój, Przemysław Gemelpdf
Wyprodukowana kostka brukowa powinna odznaczać się nie tylko odpowiednimi, wymaganymi w normach parametrami technicznymi oraz estetyką, ale również jej produkcja powinna być jak najbardziej ekonomiczna. Odpowiednią efektywność technologiczną, estetyczną oraz ekonomiczną można osiągnąć tylko poprzez odpowiednie dobranie oraz optymalizację wykorzystania surowców. W chwili obecnej praktycznie nikt nie wyobraża sobie produkcji betonowej kostki brukowej bez zastosowania domieszek chemicznych. Właśnie dlatego firma BASF wprowadziła na rynek nowoczesny system domieszek chemicznych pod wspólną nazwą RheoFIT. Jest on owocem dotychczasowej współpracy pomiędzy przemysłem drobnowymiarowych elementów betonowych a laboratoriami badawczymi BASF Constructoin Chemicals.
42Zabudowa betonu w konstrukcjach masywnychSebastian Kaszuba, Artur Goldapdf
Problematyka ?betonu masywnego? dotyczy elementów o takich gabarytach, w których rozkład temperatur w zabudowanym młodym betonie odgrywa istotne znaczenie dla uzyskania monolitycznej masy betonowej w całej konstrukcji. Główną trudność podczas procesu projektowania receptur mieszanek betonowych, przeznaczonych do zabudowy w konstrukcjach masywnych, stanowi określenie rozkładu temperatur w konstrukcji i wynikających z tego rozkładu gradientów temperatury w poszczególnych częściach konstrukcji.
47Najważniejsze są barwniki do betonuKonrad Sabalpdf
Rozmowa z Arnoldem Tomalą, dyrektorem REMEI Polska Sp. z o.o.
48Pielęgnacja betonuGrzegorz Bajorekpdf
Każdy wbudowany beton wymaga pielęgnacji. Szczególnej pielęgnacji wymaga beton dojrzewający w warunkach innych niż naturalne, które z reguły określane są jako mieszczące się pomiędzy średnimi dobowymi temperaturami w zakresie od +10?C do +25?C, przy wysokiej względnej wilgotności powietrza na poziomie 55-75%. Mamy okres letni, kiedy spodziewać się można ekstremalnych warunków, zwłaszcza temperaturowych. Warto zatem przypomnieć kilka podstawowych, praktycznych zasad prowadzenia tego istotnego zabiegu technologicznego.
52Węzły Arcen: mobilne nie tylko z nazwyPiotr Piestrzyńskipdf
? To urządzenie, które zakupiliśmy od Arcenu, nie tylko nazywa się ?mobilne?, ale jest mobilne. Jestem pewien, że w ciągu pięciu dni można je przetransportować i rozstawić w innym miejscu. Generalnie ? firmie Arcen udało się sprostać naszym oczekiwaniom, a my jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom klientów ? mówi Paweł Bartusiak, prezes zarządu Ekotrakt Sp. z o.o.
53Na Państwa pytania odpowie Sergio Neves, dyrektor handlowy Arcen Polska piepdf
Sergio Neves to nowy dyrektor handlowy Arcen Polska, firmy specjalizującej się w produkcji węzłów betoniarskich: stacjonarnych, wieżowych, z podgarniarką, mobilnych i kompaktowych. Doskonale mówi po polsku, zna naszą kulturę i coraz więcej wie o polskim rynku betonu towarowego. ? Chętnie odpowiem na wszystkie pytania czytelników zainteresowanych naszymi produktami ? deklaruje dyrektor Neves.
54Suche mieszanki (III)Artur Łagoszpdf
W niniejszym odcinku przedstawione i scharakteryzowane zostaną jedne z podstawowych typów produktów z grupy suchych zapraw, stosowanych wkrótce po wzniesieniu budynków ? do zabezpieczania, wykańczania i nadawania ostatecznego wyglądu ścianom wewnątrz pomieszczeń, jak również na zewnątrz budynków ? na elewacjach. Mowa o suchych zaprawach tynkarskich, przystosowanych w większości przypadków do maszynowego przygotowania i nakładania na powierzchnie ścian.
58Solidność zwyciężyJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
? Budownictwo hydrotechniczne jest infrastrukturalne, tzn. tworzy bazę dla innych dziedzin gospodarki, otwiera możliwości rozwoju lub usuwa bariery dla tego rozwoju. Oznacza to, że bez dalekowzrocznych planów państwa niewiele da się zrobić w tej dziedzinie ? mówi prof. Zbigniew Kledyński. Z tym uznanym specjalistą w zakresie budownictwa wodnego rozmawiają Jan Deja i Zbigniew Pilch.
62Co piszczy w… prawieTomasz Osieckipdf
Polskie praktyki legislacyjne nie należą do wymarzonych. Pojawiające się jak grzyby po deszczu nowe ustawy i towarzyszące im zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach to twardy orzech do zgryzienia dla każdego przedsiębiorcy, także budowlańca. I choć z każdą nową ekipą rządową pojawia się nadzieja na stabilizację, to jednak praktyka każe dmuchać na zimne. Dlatego, póki słowa nie staną się ciałem, chcemy być Państwa informacją i drogowskazem. Treści, które będziemy tu prezentować, nie będą z pewnością kompendium wiedzy prawnej, ale pożytecznym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Przeczytają tu Państwo o tym, co się zmienia, jak bardzo, i gdzie szukać szczegółów. Reszta zależy już tylko od Państwa. Pozostaje nam zatem życzyć owocnej lektury i sukcesów w praktycznym jej stosowaniu.
64Energia do odzyskaniaPiotr Piestrzyńskipdf
? Zgodnie z wynegocjowanymi okresami przejściowymi do końca 2010 roku Polska powinna zredukować ilość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do poziomu 75% wytworzonych w 1995 r. Najlepszym pod względem ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpadów jako paliwa zastępczego w piecach cementowych ? powiedział Andrzej Balcerek, prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu otwierając VII Międzynarodowe Seminarium ?Odzysk energetyczny ? rola przemysłu cementowego w gospodarce odpadami?.
65Słowa, dyskusje i kontakty na Kongresie fib w NeapoluAndrzej Ajdukiewiczpdf
Około 1500 uczestników i ponad 600 referatów zaprezentowano podczas II Kongresu fib (Międzynarodowej Federacji Betonu Konstrukcyjnego), który od 5 do 8 czerwca 2006 obradował w Neapolu. Kongres fib stanowi szczególną okazję do podsumowania rozwoju najświeższych badań w różnych dziedzinach konstrukcji betonowych.
66ZM Ropczyce dla przemysłu cementowegoZM Ropczycepdf
Przemysł cementowy jest jednym z ważniejszych konsumentów materiałów ogniotrwałych. Różne metody produkcji klinkieru cementowego, zmiany w technologii jego wytwarzania mające na celu intensyfikację przebiegu procesu oraz zwiększenie wydajności, a także, coraz powszechniejsze, wykorzystywanie instalacji pieców obrotowych do utylizacji surowców i paliw alternatywnych, pociągające za sobą zaostrzenie warunków pracy ich wyłożeń, stwarzają stosowanym w nich materiałom ogniotrwałym coraz wyższe i zróżnicowane wymagania jakościowe. Produkty Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE SA spełniają te wymagania.
68W historycznej kolejnościPiotr Piestrzyńskipdf
Cieszę się, że nasz zespół sprzedażowy osiąga coraz lepsze wyniki i z każdym rokiem udaje nam się coraz więcej sprzedawać, a zrozumienie i wzajemna życzliwość pomogły nam przetrwać minione czarne lata kryzysu ? mówi Janusz Miłuch, który od lutego 2006 roku jest dyrektorem handlowym i członkiem Komitetu Wykonawczego Lafarge Cement SA.
69Teraz BASF Construction Chemicalspdf
BASF spółka akcyjna z siedzibą w Ludwigshafen, 30 czerwca 2006 roku, zakupiła ogólnoświatowy dział chemii budowlanej należący do Degussa AG i będzie kontynuował działania pod nazwą BASF Construction Chemicals ? czytamy w komunikacie nadesłanym przez firmę.
69Ludzie branżypdf
Sylwetki:
Marka Majchera,
Marka Surowca,
Jana Juchkiewicza,
Krzysztofa Garusa.
70Przeładunki polowe, czyli spełnione oczekiwania klientówPiotr Piestrzyńskipdf
Z przeładunków polowych korzystają ci klienci, którym zależy na przewiezieniu dużej ilości cementu w krótkim czasie, m.in. wykonawcy polskich autostrad, budowniczowie obwodnic i lotnisk. Oprócz cementu, w ten sam sposób firma CEMET chce dostarczać kruszywa. ? W 2006 roku, w ramach usługi przeładunków polowych, przewieziemy trzykrotnie więcej cementu niż rok wcześniej ? zapowiada Jan Ogurkis, dyrektor logistyki CEMET SA.
72Betonowanie w Elektrowni Łagiszamdpdf
Górażdże Beton dostarczają beton na budowę nowego bloku energetycznego o mocy 460 MW na terenie Elektrowni Łagisza w województwie śląskim. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. W dniach 16-18 maja br. firma wykonała betonowanie fundamentu pod nowy blok energetyczny. Przedsięwzięcie to stanowiło dla Górażdży poważne wyzwanie logistyczne i techniczne. Fundament jest pozbawiony dylatacji, co wiązało się z koniecznością rozwiązania wielu problemów technologicznych. Wyjątkowość przedsięwzięcia polegała na tym, iż jest to największy fundament wykonany w betonowaniu ciągłym w Polsce w okresie ostatnich kilku lat. W ciągu niespełna 60 godzin wylano około 7000 m3 betonu.
73W 500 sekund i bez pyłuPiotr Piestrzyńskipdf
Terminal załadunku cementu luzem przekazano uroczyście do użytku w Cementowni Odra w Opolu 9 czerwca 2006 roku. Inwestycja spełnia założone podczas prac projektowych cele, skraca czas załadunku do 8 minut oraz eliminuje zapylenie podczas załadunku. Jest to kolejny krok Cementowni Odra w kierunku zmniejszenia uciążliwości dla środowiska.
74To były piękne "otwarte drzwi"… Piotr Piestrzyńskipdf
Dzień Otwartych Drzwi Cementowni Warta odbył się 3 czerwca 2006 roku. Przed biurowcem działoszyńskiej cementowni mieszkańcy ? sąsiedzi zakładu, klienci i inni zaproszeni goście, z całymi rodzinami bawili się od wczesnych godzin przedpołudniowych do późnego wieczora. A atrakcji było co niemiara. Kto nie był, może tylko żałować i pamiętać o odwiedzeniu zakładu za rok.
76Lewin ma nową plażęmdpdf
Nową plażę otrzymali 1 lipca 2006 roku mieszkańcy Lewina Brzeskiego. Spółka Górażdże Kruszywa urządziła ją na zrekultywowanych terenach Kopalni Lewin Brzeski. Kąpielisko istniało już od kilku lat na zrekultywowanych terenach należącej do Górażdże Kruszywa Kopalni Lewin Brzeski, ale było zaniedbane i wymagało doinwestowania. Dzięki pomocy Górażdże Kruszywa, które dostarczyły na zagospodarowanie plaży 3500 tysięcy ton piasku, uporządkowano teren, ustawiono estetyczne ławeczki i kosze na śmieci. Miejsce to stało się atrakcyjnym terenem do rekreacji i letniego wypoczynku.
76Lepo® - nowość w ofercie Lafargepdf
W maju br. firma Lafarge Cement SA wprowadziła do swojej oferty nowy produkt, przeznaczony do przygotowywania wysokiej jakości zapraw murarsko-tynkarskich. Lepo? jest spoiwem cementowym, produkowanym na bazie klinkieru portlandzkiego oraz specjalnych dodatków mineralnych i domieszek chemicznych. Służy do łatwego przygotowywania zapraw budowlanych, zastępując tradycyjne zaprawy wykonane z użyciem cementu i wapna. Produkt ten może być stosowany do murowania ścian, wykonywania tynków zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, elewacji budynków nowych lub odnawianych, wyrównywania podłoży oraz wykonywania jastrychów i warstw wyrównujących pod posadzki.
76Bezpiecznie z Lafargepdf
Troska o bezpieczeństwo i zdrowie jest jednym z priorytetów działania firmy Lafarge. W ramach tegorocznego planu działań w tym zakresie ruszyła kampania plakatowa pod hasłem ?Dbam o własne bezpieczeństwo?. Głównym celem akcji jest kształtowanie nawyku bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Tym razem to dzieci przypominają o tym dorosłym, dając jednocześnie przykład rówieśnikom. Na potrzeby kampanii opracowano cztery plakaty. Akcją objęte zostaną szkoły i instytucje współpracujące z Lafarge z najbliższego otoczenia dwóch zakładów, Cementowni Kujawy (woj. kujawsko-pomorskie) i Cementowni Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) oraz pracownicy.
76Kruszywa spod lustra wodyMałgorzata Dąbrowskapdf
Na terenie gminy Kuźnia Raciborska, w rejonie miejscowości Ruda, Budziska i Turze firma Górażdże Kruszywa uruchomiła nowoczesną Kopalnię Surowców Mineralnych Ruda. Inwestycja została zrealizowana w 2005 roku nakładem 13 mln złotych. Uroczyste, oficjalne otwarcie kopalni Ruda połączone ze zwiedzaniem jej terenu i nowego zakładu przeróbczego przez zaproszonych gości odbyło się 19 maja br. z udziałem zarządu Górażdże Kruszywa i przedstawicieli władz lokalnych.
77Niezbędna piwnicaPaweł Fąkpdf

Piwnica w domku jednorodzinnym to jeszcze niedawno oczywistość i prawie że tradycja. Współczesna piwnica to już jednak nie to samo. Nieustannie zmieniający się styl życia spowodował, że rezygnujemy z typowo magazynowego jej przeznaczenia, stała się normalnym pomieszczeniem użytkowym, gdzie np. po pracy będziemy mogli oddawać się swojemu wymarzonemu hobby. Zatem od tego, jak świadomie podejdziemy do jej zaplanowania i budowy, zależeć będzie komfort życia całej rodziny przez co najmniej kilkanaście następnych lat. Jedno jest pewno, piwnicę warto mieć!