Wydanie 4(40)/2007

issue-cover
Za oknami jesień, która niechybnie przybliża nas do kolejnej zimy. Ostatnie tygodnie nie sprzyjały delektowaniu się urokami jesiennych krajobrazów, gdyż zostały wyraźnie zdominowane emocjami przedterminowych wyborów. Właśnie trwa powyborcze formowanie szyków i należy mieć nadzieję, że nowy rząd szybko, sprawnie i kompetentnie zmierzy się z ogromnymi wyzwaniami stojącymi przed Polską. Nie wolno zmarnować ogromnej historycznej szansy, która szczęśliwie i zasłużenie jest naszym udziałem. Mądrze współpracując w ramach europejskiej rodziny, możemy skutecznie realizować uzasadnione aspiracje Polaków i Polski, a jednocześnie wzmacniać pozycję całej Wspólnoty. Bardzo wysoki poziom poparcia naszych obywateli dla polskiej obecności w UE wyraźnie potwierdza słuszność takiej tezy.
Nikt dzisiaj nie zaprzecza, że jesteśmy w fazie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, która w jakimś stopniu wynika z europejskich subwencji. Prognozowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową 6,3-procentowy wzrost PKB w roku 2007 to dobry wynik, a zapowiedzi jego znaczących wzrostów w kolejnych latach nie powinny nas uspokajać, ale wręcz mobilizować do jeszcze większej aktywności.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
5Od WydawcyJan Dejapdf
Za oknami jesień, która niechybnie przybliża nas do kolejnej zimy. Ostatnie tygodnie nie sprzyjały delektowaniu się urokami jesiennych krajobrazów, gdyż zostały wyraźnie zdominowane emocjami przedterminowych wyborów. Właśnie trwa powyborcze formowanie szyków i należy mieć nadzieję, że nowy rząd szybko, sprawnie i kompetentnie zmierzy się z ogromnymi wyzwaniami stojącymi przed Polską. Nie wolno zmarnować ogromnej historycznej szansy, która szczęśliwie i zasłużenie jest naszym udziałem. Mądrze współpracując w ramach europejskiej rodziny, możemy skutecznie realizować uzasadnione aspiracje Polaków i Polski, a jednocześnie wzmacniać pozycję całej Wspólnoty. Bardzo wysoki poziom poparcia naszych obywateli dla polskiej obecności w UE wyraźnie potwierdza słuszność takiej tezy.
Nikt dzisiaj nie zaprzecza, że jesteśmy w fazie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, która w jakimś stopniu wynika z europejskich subwencji. Prognozowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową 6,3-procentowy wzrost PKB w roku 2007 to dobry wynik, a zapowiedzi jego znaczących wzrostów w kolejnych latach nie powinny nas uspokajać, ale wręcz mobilizować do jeszcze większej aktywności.Budownictwo, pomimo późnej jesieni, wciąż na najwyższych obrotach. Trudno liczyć na kolejną tak łagodną jak ubiegłoroczna zimę, ale wszystko wskazuje na to, że poziom ?zimowego uśpienia? budownictwa nie będzie tak głęboki jak to zwykle bywało. Trudno się zresztą dziwić ? przed Polską ogromne zadania infrastrukturalne, których tempo realizacji musi zostać wyraźnie zwiększone, choćby w obliczu ambitnych planów zrealizowania EURO 2012. Pamiętajmy o tym, że dzisiaj, w większości, to jedynie plany budowy dróg, stadionów, hoteli, a od roku 2008 te plany muszą zacząć być urzeczywistniane. Dobrze, że poprzedni rząd zaczął dokładnie analizować szanse i zagrożenia w realizacji tych ogromnych planów inwestycyjnych. Może się bowiem okazać, że obok problemów z odpowiednią ilością niezbędnych fachowców staniemy wobec ograniczeń materiałowych. I co najbardziej bolesne dla nas, ?cemenciarzy?, mogą pojawić się problemy w branży cementowej jako konsekwencja ograniczenia limitów emisji CO2. Do znudzenia będziemy powtarzać nasze bardzo dobrze udokumentowane argumenty ? mamy w Polsce jeden z najnowocześniejszych przemysłów cementowych w Europie, poprzez bardzo kosztowne modernizacje doszliśmy do jednych z najniższych wskaźników emisji CO2 na tonę cementu. W sytuacji braku odpowiednich limitów emisyjnych możemy jedynie ograniczyć produkcję (!) lub kupować uprawnienia emisyjne na giełdach światowych, co musi przełożyć się na cenę cementu. Mocno liczymy na to, że nowy rząd odstąpi od proponowanej przez poprzedników ?urawniłowki? w ograniczaniu limitów emisyjnych i w oparciu o pełną analizę skutków decyzji o rozdziale uprawnień zaproponuje sprawiedliwy i ekonomicznie uzasadniony sposób podejścia do problemu.
Ten właśnie temat zdominował piękny jubileusz branży cementowej ? jubileusz 150-lecia produkcji cementu w Polsce. Piszemy o tym bardzo obszernie i wszystkich Państwa zachęcam do zapoznania się z tym ważnym, nie zawsze pamiętanym elementem polskiej historii gospodarczej.
W tym numerze naszego magazynu znajdą Państwo kilka bardzo interesujących tekstów technologicznych. Każdy znawca tematu potwierdzi, że ?ciągłe? betonowanie bloku o objętości 27,5 tys. m3 to nie ?bułka z masłem?. A o takim właśnie zadaniu zrealizowanym w Bełchatowie pisze zespół wybitnych fachowców, który skutecznie zmierzył się z tym wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę ? szczególnie w obliczu zbliżającej się zimy ? na interesujący tekst dr. Grzegorza Bajorka o betonowaniu w warunkach obniżonych temperatur. Jak zwykle u nas, sporo o drogach, na których beton zaczyna pojawiać się coraz częściej, a także o architekturze. W tym dziale m.in. interesujący wywiad z dr. Jerzym Grochulskim, nowym prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich, oraz relacja z zakończenia kolejnej edycji konkursu ?Architektura Betonowa?. Piszemy też dużo o mostach ? obszerna relacja prof. Kazimierza Flagi z kolejnej wyprawy mostowej i wywiad z prof. Witoldem Wołowickim z Politechniki Poznańskiej to z pewnością bardzo interesujące teksty.
To oczywiście tylko wybrane elementy z naszego kwartalnika, ale myślę, że każdy z Czytelników znajdzie jeszcze wiele innych interesujących tematów. Biorąc pod uwagę, że oddajemy w Państwa ręce ostatni tegoroczny numer naszego pisma, już dziś zachęcam do zapisania w swoich przyszłorocznych planach terminu 13-15 października, kiedy to spotkamy się w Wiśle na kolejnych Dniach Betonu.
W imieniu całego zespołu redakcyjnego zapraszam do lektury.
6Jubileusz 150-lecia cementu w Polsce z limitami emisji CO2 w tlePiotr Piestrzyńskipdf

Kilkuset gości z kraju i zagranicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz dziennikarze wzięli udział w obchodach ?150-lecia cementu w Polsce?. Były gratulacje, przypomnienie faktów z historii branży, ale także spojrzenie w przyszłość, która z powodu nierozwiązania sprawy przydziału limitów emisji CO2 wcale nie wygląda różowo.

10Gospodarka nieco zwolniMarcin Peterlikpdf
W drugim kwartale utrzymało się wysokie tempo wzrostu gospodarczego ? PKB powiększył się realnie o 6,4 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Zgodnie z oczekiwaniami wzrost był nieco wolniejszy niż w pierwszych trzech miesiącach, i to spowolnienie kwartalnego wzrostu PKB utrzyma się w drugiej połowie roku. Według prognozy IBnGR, w trzecim kwartale wzrost PKB wyniesie 5,6 procent, a w czwartym 5,4 procent. W efekcie, w całym roku 2007 powinniśmy odnotować wzrost gospodarczy na poziomie 6,4 procent, a więc nieco wyższym niż w roku poprzednim. W roku 2008 wzrost gospodarczy będzie wolniejszy ? według prognozy IBnGR spadnie wyraźnie poniżej 5,5 procent.
12Coś więcej niż transportAdam Karbowskipdf
? Cemet jest firmą, która posiada oddziały w większości zakładów cementowo-wapienniczych w kraju. Daje to tę przewagę, że jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać posiadane środki transportu samochodowego. Oferujemy klientom profesjonalną obsługę opartą na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu naszych pracowników oraz naszą stabilność finansową i sprawdzone procedury działania. Dzięki wieloletnim kontaktom i konsekwentnej pracy zdobyliśmy sobie na tak konkurencyjnym rynku pozycję solidnego partnera ? mówią Grzegorz Lipowski, prezes zarządu CEMET, i Witold Pośpiech, prezes zarządu CEMET SERWIS Sp. z o.o.
14Autonomia w architekturze jest możliwaPaweł Pięciakpdf
? Wartością może być zauważenie, że człowiek jest istotą społeczną, to znaczy nie występuje pojedynczo. Na razie jest mało przykładów dobrych przestrzeni publicznych, które by były nakierowane na zaspokajanie potrzeb grupowych ? uważa dr Jerzy Grochulski, architekt, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
18PRESTIŻ dla wymagającychPiotr Piestrzyńskipdf
? Branża kostek brukowych cały czas się rozwija. Oceniając 9 miesięcy 2007 roku, należy je uznać za bardzo udane, lepsze o około 20% w stosunku roku ubiegłego ? mówi Krzysztof Witkowski, prezes firmy BRUK-BET. W tym sezonie BRUK-BET przedstawił nową ofertę wyrobów szlachetnych PRESTIŻ, przeznaczoną dla najbardziej wymagających klientów.
20Dojrzałe prace adeptów architekturyPiotr Piestrzyńskipdf
Projekty ?Muzeum Fiata?, ?Świętokrzyskiej Kalwarii? i ?Świątyni na Wodzie? zostały nagrodzone w VIII edycji dorocznego Ogólnopolskiego Konkursu ?Architektura Betonowa 2007? ? akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową roku ? projekt architektoniczny z użyciem technologii betonu. ? Prace przesyłane na konkurs z roku na rok są dojrzalsze. Trzeba myśleć o betonie, który najpierw jest konstrukcją, ale ma jedyne w sobie walory, których nie ma stal, nie ma szkło. Po prostu można modelować formę. I to jest myśl przewodnia całego konkursu ? uważa prof. Maria Misiągiewicz, dyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
24Z myślą o EURO 2012Piotr Piestrzyńskipdf
? Jesteśmy w Polsce od kilku lat i już wiele poważnych przedsięwzięć inwestycyjnych odbyło się z naszym udziałem ? mówi Sergio Neves, dyrektor ds. handlowych Arcen Polska. ? Jesteśmy przygotowani na kolejne, a bazując na doświadczeniach firmy-matki, liczymy na poważny udział w przygotowaniach do EURO 2012.
26Od Puław do Sztokholmu, czyli XIII Wyprawa MostowaKazimierz Flagapdf
XIII wyprawę naukowo-dydaktyczno-szkoleniową na obiekty mostowe Europy Północno-Wschodniej zorganizowała w dniach 8-20 lipca 2007 r. Katedra Budowy Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej. Wyprawa, której inspiratorem był prof. Kazimierz Flaga, przemierzyła siedem krajów, a to Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję (rejon Sankt Petersburga), Finlandię i Szwecję. Trasa XIII Wyprawy Mostowej, w której wzięło udział 44 uczestników, szczęśliwie przemierzyła 4800 km lądem i 700 km morzem.
32Pompy JUNJIN najlepszy dodatek do betonuAdam Karbowskipdf
W ostatnim numerze kwartalnika (3/2007) mogliśmy przeczytać wywiad z prezesem firmy Junjin Polska ? Łukaszem Żyłą. W odpowiedziach na zadane pytania prezes Łukasz Żyła przedstawił m.in. zalety pomp Junjin i wyjaśnił, dlaczego warto je kupić. Z wywiadu dowiedzieliśmy się także, że pompy Junjin pracują już na budowach w kilku polskich miastach (po kilku miesiącach działalności spółki w Polsce!). Ponieważ wiemy, że najszczersze słowa wypowiedziane przez nas samych na temat produktu, który sprzedajemy, nabierają prawdziwej mocy dopiero, gdy potwierdzą je zadowoleni klienci, postanowiliśmy zapytać kilku z nich, co sądzą na temat zakupionego sprzętu...
34Gra o wielką stawkęPiotr Piestrzyńskipdf
? Obecną sytuację można porównać do meczu o wielką stawkę, w którym w ciągu pierwszych 20 minut wbiliśmy sobie niezwykle widowiskowe gole samobójcze i przegrywamy 0 do 2. Do końca tego meczu zostało 70 minut i albo się obudzimy, przejdziemy do zdecydowanego ataku, zdobędziemy przewagę i strzelimy kilka bramek, albo możemy nadal bezładnie biegać po boisku i udawać, że wkładamy w tę grę mnóstwo wysiłku, by po przegranym meczu powiedzieć ? staraliśmy się, ale nie wyszło ? podsumowuje z ironią polskie wysiłki w przygotowaniach do EURO 2012 Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.
36Sprawdzona technologia i 7 lat gwarancjiGrzegorz Kijowskipdf
? Tajemnicą dobrej drogi betonowej jest zastosowanie odpowiedniego betonu. Dobrze dobrane składniki i proporcje, w połączeniu z domieszkami chemicznymi, pozwalają uzyskać beton o odpowiednich parametrach. Parametrach, które pozwalają dać siedmioletnią gwarancję na wybudowaną drogę. Jestem przekonany, że w przyszłości nie będę musiał ich remontować ? mówi wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.
38Prawie 300 przeszkolonychPiotr Piestrzyńskipdf
Prawie 300 samorządowców z całego kraju wzięło udział w jesiennych szkoleniach Stowarzyszenia Producentów Cementu o nazwie ?Drogi betonowe?. W krajowej sieci drogowej stanowią one mniejszość. Ale ponieważ czas ich życia sięga kilkudziesięciu lat, nie koleinują się i wymagają tylko niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych, zyskują coraz bardziej na popularności. ? Drogi betonowe dają budżetowi oddech. Po zrobieniu ich raz wiemy, że nie będziemy musieli do nich wracać ? tłumaczy Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.
41Sika Poland dla rynku betonowegoSika Polandpdf
Sika Poland, obecna od 15 lat na polskim rynku budowlanym, stała się partnerem dla wielu producentów betonu towarowego i prefabrykacji. W naszej pracy dla klienta wykorzystujemy ponad 100-letnią tradycję firmy Sika w technologii betonu. Staramy się, by nasze hasło: GLOBALNA OBECNOŚĆ ? LOKALNA SKUTECZNOŚĆ ? wyrażało się sukcesami naszych klientów w produkcji betonu towarowego i prefabrykacji.
42Od Zgorzelca do Wrocławia autostradą betonowąGrzegorz Kijowskipdf
Pierwszym odcinkiem autostrady wykonanym w technologii betonowej po przełomie w 1989 roku był odcinek A18 Golnice ? Krzyżowa. Prace związane z budową tego fragmentu zostały zakończone w 1994 roku. Sprawdzona technologia, zastosowanie odpowiednio wysokiej klasy surowców do budowy drogi spowodowały, że po ponad 12 latach eksploatacji jakość nawierzchni nie budzi zastrzeżeń. Droga jest równa, nie ma kolein, komfort jazdy jest taki sam, jak po oddaniu drogi do użytkowania. Czynniki te przyczyniły się do budowy kolejnych dróg betonowych. W kwietniu 2007 roku został rozstrzygnięty przetarg na budowę autostrady A4 wykonanej z betonu cementowego od przejścia granicznego w Zgorzelcu do Krzyżowej. Łączna długość budowanej drogi wynosi 51,3 km i ma zostać oddana do użytkowania w grudniu przyszłego roku.
44Paleta produkcyjna firmy REMEIRemeipdf
Firma REMEI jest jednym z liczących się na rynku europejskim dostawców kompletnych rozwiązań systemowych do produkcji betonów galanteryjnych, towarowych oraz prefabrykatów. Posiadając oddziały w wielu krajach Europy, stara się łączyć wiedzę technologiczną opartą na wieloletnim doświadczeniu z wymaganiami stawianymi przez rynek. Jako efekt bliskiej współpracy w ramach tzw. Partnerstwa Systemowego firma REMEI jest w stanie oferować szeroką, obejmującą ponad 200 środków, paletę produkcyjną.
46Beton - alternatywa w systemach kanalizacyjnychWaldemar Bartusiakpdf
Rozwój technologii prefabrykacji betonowej w Polsce w ostatnich latach nabrał ogromnego przyspieszenia. Zmiany te są widoczne w każdej dziedzinie prefabrykacji betonowej. Branża kanalizacyjna przygotowuje się do planowanych inwestycji, które mają być realizowane w Polsce przez najbliższe lata. Z rozwojem technologii idzie również podniesienie jakości produkowanych wyrobów. Niestety, mimo ogromnych nakładów inwestycyjnych, postrzeganie betonu jako odpowiedniego materiału do budowy systemów kanalizacyjnych jest niewystarczające.
48Betonowanie zimąGrzegorz Bajorekpdf
Wraz z nadejściem zimy, jak co roku, powraca problem prowadzenia robót betonowych w warunkach obniżonych temperatur. Mało jest inwestorów i wykonawców, którzy byliby do tej sytuacji dostatecznie wcześnie i dostatecznie dobrze przygotowani. Coroczna praktyka zderzenia się z tymi problemami i liczba popełnianych błędów wskazuje na ciągle małą świadomość w środowisku budowlanym, zarówno w zakresie zagrożeń jak i przeciwdziałań tym zagrożeniom.
54RheoMatrix - premieraAdam Karbowskipdf
Premiera nowego rodzaju domieszki do betonu o nazwie RheoMatrix odbyła się 23 października 2007 roku w niedużej niemieckiej miejscowości Schlangenbad. Producent domieszki firma BASF zapowiada, że produkt będzie dostępny na rynku w pierwszej połowie 2008 roku.
56Betonowanie płyty fundamentowej nowego bloku energetycznego Elektrowni Bełchatów Waldemar Bujak, Marek Lebensztejn, Sławomir Dobrowolski, Rafał Gajewski, Artem Czkwianianc, Jerzy Papdf

BOT Elektrownia Bełchatów jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Wytwarza około 18 procent energii elektrycznej w kraju. Nowy blok energetyczny Elektrowni Bełchatów będzie miał moc 833 MW. Głównym celem przedsięwzięcia jest odbudowa mocy elektrowni w związku z wyłączaniem z eksploatacji bloków niespełniających przyszłych standardów emisyjnych.

62Domieszka PURCOLOR 6000 (DM)Michał Oleksikpdf
Dwa lata funkcjonowania Laboratorium Betonów w Kutnie przyniosły wiele nowych doświadczeń oraz umożliwiły zacieśnianie współpracy technologicznej z naszymi klientami. Obecnie laboratorium wykonuje pełny zakres badań prefabrykatów betonowych zgodnie z wymaganiami obowiązujących norm zharmonizowanych. W odpowiedzi na stale zwiększające się wymagania co do jakości wyrobów wibroprasowanych firma SCHOMBURG Polska wprowadziła do oferty domieszkę PURCOLOR 6000 (DM). Produkt ten wykazuje działanie uszczelniające, hydrofobizujące i ograniczające powstawanie wykwitów wapniowych.
64Most nie powinien denerwować, tylko cieszyćJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
Mosty bardzo wciągają. Nie są figurą stereometryczną, tylko mają do czegoś służyć. Most musi spełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest przeprowadzenie drogi nad przeszkodą. Powinien być dostosowany do charakteru przeszkody, do rodzaju ruchu, do możliwych technologii, wymagań środowiska i innych kryteriów. Powinien też być ładny, ponieważ po zbudowaniu przez sto lat będzie nas denerwował albo cieszył. Natomiast jestem przeciwny nadmiernemu udziwnianiu ? uważa prof. Witold Wołowicki, postać niezwykle zasłużona dla budownictwa mostowego w Polsce.
66Nowość w technologii: beton kwasoodporny i samoczyszczącyTadeusz Wasąg, MC-Bauchemiepdf
Po raz piąty firma MC-Bauchemie zorganizowała spotkanie Dni Betonu, w którym wzięło udział 100 uczestników, reprezentujących ok. 55 firm. Spotkania te to próba stworzenia forum dyskusyjnego dla specjalistów branży betonowej, neutralnej platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń i wiedzy z dziedziny nowoczesnych technologii, europejskich aktów prawnych i ciekawych realizacji.
68Beton natryskowy - twarde regułyEdward Konpdf
Wprowadzane normy na beton natryskowy są europejskimi normami już uznanymi przez Polskę ? ich krajowe wersje ukażą się na początku 2008 r. Dotychczas prace natrysku torkretem, bo tak często, chociaż nieprawidłowo, nazywamy beton natryskowy, wykonywano w oparciu o instrukcje urządzeń do natrysku, ogólne normy betonowe i Instrukcję ITB 299/1991 ?Wykonywanie betonu natryskowego?.
70XII Międzynarodowy Kongres „Polimery w betonie”pdf
Międzynarodowy Kongres ?Polimery w betonie? (International Congress on Polymers in Concrete) ICPIC 2007 odbył się już po raz dwunasty we wrześniu br. w Korei Południowej. Jego organizatorem był Narodowy Uniwersytet Kangwon przy współpracy Europejskiej Sieci Instytutów Badawczych Budownictwa (ENBRI), Amerykańskiego Instytutu Betonu ? ACI oraz koreańskich i japońskich stowarzyszeń inżynierskich.
71Mieszanki betonowe w wyrobach firmy BetrasPrzemysław Kasprzykpdf
Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów Wyspecjalizowanych BETRAS Sp. z o.o. produkuje elementy prefabrykowane do zastosowania w infrastrukturze podziemnej, a od roku także elementy konstrukcyjne budynków i budowli ? belki, słupy, płyty stropowe kanałowe HC, a także belki i dźwigary sprężone.
72Udany rewanż na boisku piłkarskimZdzisław B. Kohutekpdf
Zgodnie z przyrzeczeniem, które padło w marcu 2006 roku podczas zamknięcia I Mistrzostw Polski Branży Betonu w Halowej Piłce Nożnej, 6 października br. do okazałej hali piłkarskiej na warszawskim Bemowie zjechało osiem reprezentacji firm związanych z branżą betonową. Cel ? rozegranie drugiego turnieju piłkarskiego.
73Jubileuszowa V edycja KampaniiZdzisław B. Kohutekpdf
Kontynuując walkę z patologiami betonu towarowego (stosowanie kruszyw niewiadomego pochodzenia o zaniżonej jakości, przekraczanie dawek dodatków mineralnych w zastępstwie cementu, niedowaga kruszyw szlachetnych i cementu, obniżanie jakości produktu w stosunku do zamówienia, łamanie podstawowych zasad kupieckich), przeciwstawiając im prawidłowe wzorce ? Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce uruchamia właśnie V edycję Kampanii ?Dobry Beton?. ?Dobry Beton? to zarazem nazwa Znaku Jakości SPBT, który dostępny jest dla wszystkich wytwórni betonu towarowego, nie tylko tych spod godła firmowego członków stowarzyszenia.
74Co z polską kostką brukową?Adam Karbowskipdf
Pod takim tytułem, w ostatnich dniach października br., odbyło się XXVI Sympozjum Szkoleniowe Stowarzyszenia Producentów Brukowej Kostki Drogowej. Oprócz ciekawych wystąpień przedstawicieli kilku firm uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach i dyskusji na temat przepisów o ochronie środowiska w zakładach produkujących betonową kostkę brukową (inż. Jerzy Doman) oraz zastosowaniu różnych rodzajów cementów z dodatkami w produkcji kostki brukowej (dr inż. Grzegorz Łój).
75Co kryją kominyPaweł Fąkpdf
W przekonaniu większości z nas komin to wymurowany z cegieł i wystający ponad poszycie dachu kloc, służący do odprowadzania dymu z ukrytego gdzieś wewnątrz budynku pieca. I tak już pewnie zostanie, choć w rzeczywistości wszystko wygląda trochę inaczej.
78Nowości wydawniczeSPCpdf
Dwie broszury ukazały się w listopadzie 2007 roku nakładem Stowarzyszenia Producentów Cementu. Pierwsza pt. ?Beton w budynkach efektywnych energetycznie? i druga: ?Beton ? pełna ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo?. Obie broszury są bezpłatne.
78Kurs z zakresu technologii betonu - w marcu kolejna edycja!SPCpdf
11 października 2007 roku, w Krakowie, rozpoczął się kurs z zakresu technologii betonu organizowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Producentów Cementu w porozumieniu z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej i Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Do kolejnej edycji kursu przystąpiło 31 osób z kilkunastu firm, które pracują w różnych częściach Polski. Kurs obejmuje pięć dwudniowych spotkań, które zakończą się egzaminem i wręczeniem dyplomów.