ad

Wydanie 3(51)/2010

issue-cover
Tegoroczna pogoda, również w lecie, konsekwentnie trzyma nas w szachu. Jak zima, to taka, jaką mało kto pamięta, jak deszcz, to dramaty powodziowe, jak wreszcie lato, to takie, że wszyscy błagamy choć o chwilę wytchnienia od upałów. W polityce też nie czuć kanikuły, a temperatura sporów iście lipcowa. Mam nadzieję, że nowo wybranemu prezydentowi RP uda się choć częściowo uspokoić nastroje. To dla nas wszystkich ma ogromne znaczenie, gdyż przed Polską nadal ogromne wyzwania, a fakt bycia ?zieloną wyspą? na kryzysowej mapie Europy w żadnym wypadku nie może nikogo uspokajać. Trzeba pamiętać, że my wciąż tylko gonimy tych, dla których historia ostatnich kilkudziesięciu lat była łaskawsza.
Bardzo trudno o jednoznaczne oceny nawet najbliższej przyszłości ? z jednej strony cieszą prognozy wzrostu PKB w bieżącym i następnym roku, z drugiej zaś niepokoją sygnały o kłopotach gospodarki południa Europy i przebąkiwania o drugiej fali kryzysu finansowego.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
6Od WydawcyJan Dejapdf
Tegoroczna pogoda, również w lecie, konsekwentnie trzyma nas w szachu. Jak zima, to taka, jaką mało kto pamięta, jak deszcz, to dramaty powodziowe, jak wreszcie lato, to takie, że wszyscy błagamy choć o chwilę wytchnienia od upałów. W polityce też nie czuć kanikuły, a temperatura sporów iście lipcowa. Mam nadzieję, że nowo wybranemu prezydentowi RP uda się choć częściowo uspokoić nastroje. To dla nas wszystkich ma ogromne znaczenie, gdyż przed Polską nadal ogromne wyzwania, a fakt bycia ?zieloną wyspą? na kryzysowej mapie Europy w żadnym wypadku nie może nikogo uspokajać. Trzeba pamiętać, że my wciąż tylko gonimy tych, dla których historia ostatnich kilkudziesięciu lat była łaskawsza.
Bardzo trudno o jednoznaczne oceny nawet najbliższej przyszłości ? z jednej strony cieszą prognozy wzrostu PKB w bieżącym i następnym roku, z drugiej zaś niepokoją sygnały o kłopotach gospodarki południa Europy i przebąkiwania o drugiej fali kryzysu finansowego.Zakładając jednak optymistyczną wersję rozwoju wydarzeń, mogą cieszyć wyniki dwóch pierwszych kwartałów tego roku. Pomimo wspomnianych już skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych odnotowujemy przyzwoite wzrosty PKB, produkcja przemysłowa i ostatnio również budowlano-montażowa rośnie. Przechodząc do swojego cementowego ogródka, też możemy powiedzieć, że po dramatycznie słabym sprzedażowo okresie zimowym, ostatni miesiąc drugiego kwartału jak również początki no?wego półrocza wyglądają obiecująco. Leonard Palka, przewodniczący naszego stowarzyszenia, w wywiadzie zamieszczonym w poprzednim numerze BTA prognozował, że tegoroczna ?konsumpcja? cementu na polskim rynku wyniesie około 15,7 mln ton. Dzisiaj jesteśmy bogatsi o analizy rynku w kolejnych trzech miesiącach i z większą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że jest szansa na nieznaczne przekroczenie wyniku ubiegłorocznego, tj. 15,1 mln ton. Realna wydaje się wielkość sprzedaży cementu na poziomie 15,3-15,4 mln ton , a więc trochę niżej niż prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Bardziej znaczącego wzrostu, zbliżającego sprzedaż do poziomu 16,5 do 17 mln ton spodziewamy się w roku 2011.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nasze potrzeby w zakresie infrastruktury czy też budownictwa mieszkaniowego są wciąż ogromne.
Infrastruktura drogowa wreszcie wyraźnie ruszyła, choć duża część projektów znajduje się jeszcze na etapie bądź rozstrzygniętego, bądź też rozstrzyganego przetargu. Potrzeby w zakresie przebudowy lub też modernizacji infrastruktury kolejowej są ogromne, a nadal daleko do fazy znaczących realizacji. W obszarze infrastruktury związanej z ochroną środowiska jest lepiej, ale w dalszym ciągu potrzeby są znaczne. Pozytywne sygnały płyną z rynku mieszkaniowego. W głównych ośrodkach miejskich deweloperzy rozpoczęli budowę znacząco większej ilości mieszkań niż w roku 2009. W okresie styczeń-czerwiec 2010 rozpoczęto budowę 81,1 tys. mieszkań, podczas gdy w tym samym okresie roku 2009 było to jedynie 67,8 tys.
Szanowni Państwo! Jako organizatorzy wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do Dni Betonu ? Wisła 2010. Lista osób zgłoszonych do udziału w Dniach Betonu już zbliża się do 500, więc wszystkich tych, którzy jeszcze o tym nie pomyśleli, zachęcam do wizyty na naszej stronie internetowej i rozważenia, czy warto wybrać się na to prawdziwe święto betonu. Mocno wierzę, że konferencja usatysfakcjonuje uczestników poziomem merytorycznym, a także wydarzeniami towarzyskimi. W Wiśle przewidujemy między innymi przeprowadzenie finału konkursu Power Concrete na beton o najwyższej wytrzymałości oraz debatę publiczną pod hasłem: ?Beton a zrównoważone budownictwo?.
Mam głęboką nadzieję, że nie będą Państwo zawiedzeni również treścią numeru BTA, który właśnie znalazł się w Waszych dłoniach. Jesteśmy wierni tematyce, którą systematycznie prezentujemy na łamach naszego pisma. Konsekwentnie staramy się docierać do naszych Czytelników z przydatnymi informacjami na temat technologii betonu, architektury, dróg betonowych, analiz ekonomicznych oraz aktualnościami z obszaru cementu i betonu.
Mając niezmiennie nadzieję, że nasze treści zostaną ciepło i życzliwie przyjęte, zapraszam wszystkich do lektury w ten wakacyjno-urlopowy czas.
8Przed nami okres umiarkowanego wzrostuMarcin Peterlikpdf
Za nami połowa 2010 roku, można więc pokusić się o odpowiedź na pytanie, jaki ten rok będzie dla polskiej gospodarki. Czy możemy już śmiało powiedzieć, że kryzys mamy za sobą? Czy należy oczekiwać szybkiego powrotu na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego? Czy powrót dobrej koniunktury dotyczył będzie wszystkich w równym stopniu czy też może tylko niektóre branże mogą liczyć na wyraźną poprawę?
10Niebezpieczny rozwód architekta z budowąPaweł Pięciakpdf
Przez stulecia architektura rozwijała się dzięki jej weryfikacji w procesie budowy, ale to się niestety skończyło – uważa architekt Paweł Wład Kowalski.
14Siedlisko, przyroda i betonPaweł Pięciakpdf
Ten dom, nazwany „siedliskiem”, nie mierzy się z żadnym kontekstem urbanistycznym. W najbliższej okolicy nie ma innych budynków ani wyraźnych śladów ludzkiej działalności. Jedynym odniesieniem dla tej realizacji jest fantastyczny podgórski krajobraz. Prezentujemy dom jednorodzinny z okolic Krakowa, który zdobył wyróżnienie w XIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”.
17Sto lat innowacjiPiotr Piestrzyńskipdf
8211; Historia wprowadzania na rynek naszych produktów koreluje z krzywą obrazującą postęp technologii betonu – mówi Maciej Horaček, prezes zarządu Sika Poland Sp. z o.o. Sika to szwajcarski koncern chemiczny o międzynarodowym zasięgu, który w tym roku obchodzi 100-lecie działalności.
22Wielkie betonowe śmigłoEwa Dworzak-Żakpdf
Tu będzie można przenieść się w świat młodzieńczych marzeń o powietrznej żegludze, powrócić do tematyki ulubionych książek Arcta, Meissnera, Saint-Exupéry’ego lub własnych dawnych przeżyć...
24Beton panaceum na spływający asfaltPiotr Piestrzyńskipdf
– Samorządy dochodzą do wniosku, że beton jest najlepszym panaceum na asfalt spływający przy każdej powodzi. Niektóre gminy sądeckie będą chciały budować drogi betonowe w miejscu bitumicznych, wyciągając wnioski z tegorocznej powodzi – mówi Józef Mokrzycki, prezes zarządu Mo-Bruku SA.
26Praca na całej liniiPiotr Kijowski, Piotr Piestrzyńskipdf
Na powstającej autostradzie A2 Nowy Tomyśl – Świecko trudno określić, gdzie zaczyna się plac budowy, a gdzie kończy. Roboty trwają jednocześnie na wszystkich odcinkach. Gdy oglądaliśmy inwestycję w czerwcu 2010 roku, na budowie pracowało ponad 1000 osób. Docelowo ma być zaangażowanych 4 tysiące ludzi. Praca wre, a na opóźnienia czasu praktycznie nie ma. Inwestycja ma być gotowa na trzy tygodnie przed rozpoczęciem Euro 2012!
28Budujemy największe skrzyżowanie EuropyPiotr Piestrzyńskipdf
8211; Musimy przekonać wszystkie państwa europejskie, że realizacja programu drogowego w Polsce to budowa największego skrzyżowania w Europie – mówił Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, otwierając XVI Międzynarodowe Targi Budownictwa „Autostrada-Polska”. Stowarzyszenie Producentów Cementu otrzymało podczas targów nagrodę „za działalność na rzecz wdrożenia nowoczesnych nawierzchni betonowych na drogach krajowych i samorządowych”.
32Beton w zatoczkach autobusowych i na skrzyżowaniach – doświadczenia niemieckieAdam Karbowski, Rainer Stalpdf
Wraz ze wzrastającym natężeniem ruchu pojazdów i większymi obciążeniami osiowymi miejskie nawierzchnie drogowe, przede wszystkim pasy dla autobusów i obszary skrzyżowań, narażone są na coraz większe uszkodzenia. Zwykłe konstrukcje osiągnęły już swój limit wytrzymałości. Wzmocnienia betonowe nie zawiodły. Z ekonomicznego punktu widzenia są bardzo korzystne i przyczyniają się do zapewnienia większego bezpieczeństwa ruchu.
34Dzieje betonuLucyna Westfalpdf
Wiek XX jest nazywany wiekiem triumfu atomu, krzemu i betonu. Rzym jest nazywany „betonową stolicą imperium”. Czy beton został po raz pierwszy zastosowany właśnie w Rzymie? Czy wcześniej niż powstało, jeszcze w starożytności, imperium rzymskie? Czy istnieją odpowiednie zapisy lub dokumentacja z badań archeologicznych potwierdzające datowania jego zastosowania? W tym opracowaniu chcemy przypomnieć dobrze lub mniej znane fakty z historii stosowania betonu.
40Beton architektoniczny: sztuka na budowiepdf
Beton jako materiał budowlany przez długi czas nie cieszył się zainteresowaniem wśród architektów i nie stanowił dla nich inspiracji przy projektowaniu elewacji. W ostatnich latach nastąpił jednak przełom w tej dziedzinie, a stało się to za sprawa nowych technologii. Wysokowartościowy beton i kreatywne pomysły w dziedzinie produkcji prefabrykatów umożliwiają wykonanie estetycznych, trwałych, a przy tym niedrogich elewacji.
42Beton a środowisko naturalneMarek Gawlickipdf
Przyjaźń, niekiedy „szorstka”, nowożytnego betonu i środowiska naturalnego trwa ponad 150 lat i nic nie wskazuje, aby to „kochające się małżeństwo z rozsądku” miało zakończyć swój związek.
46Systematyka betonów cementowych (I)Piotr Woyciechowskipdf

Historia spajania materiału kamiennego różnymi spoiwami i lepiszczami w celach budowlanych się¬ga kilku tysięcy lat p.n.e. Geneza materiałów wią¬żących i betonu jest szeroko opisywana we wstę¬pach do większości monograficznych opracowań o cemencie (np. Kurdowski – Chemia cementu [26]) i betonie (np. Budownictwo betonowe pod red. Bukowskiego [27] czy Właściwości beto¬nu Neville’a [28]). Kalendarium dziejów cemen¬tu i betonu (ilustracja poniżej) nie wyjaśnia jednak jednoznacznie podstaw etymologicznych dzisiej¬szego nazewnictwa funkcjonującego w obszarze kompozytów mineralnych.

 

51Beton z proszków reaktywnych – właściwości mechaniczne i mikrostrukturaTomasz Zdeb, Jacek Śliwińskipdf
Betony z proszków reaktywnych (BPR) to jedna z najbardziej zaawansowanych odmian tworzyw cementowych klasyfikowanych jako kompozyty z matrycą cementową o ultrawysokich właściwościach wytrzymałościowych [1]. Ze względu na swój charakter i warunki powstawania często są one traktowane jako tzw. ceramika niskotemperaturowa.
56Potencjał automatyzacji w prefabrykacji betonowejKatarzyna Chęcińskapdf
W Polsce produkuje się obecnie 388 tys. m3 i 370 tys. m2 betonu rocznie z przeznaczeniem na prefabrykaty betonowe/żelbetowe. W Finlandii jest to 363 tys. m3 i blisko 5 mln m2 betonu. W całej Europie działa ok. 8 tys. zakładów prefabrykacji. Potencjał prefabrykacji tkwi w możliwości wytworzenia dużej ilości elementów jeszcze przed rozpoczęciem prac na budowie, w wydajności produkcyjnej i zastosowaniu sprawdzonej oraz stałej technologii. Wszystko przy udziale nowoczesnej technologii projektowania i wytwarzania.
58Centrum Nauki Kopernik – „poligon” betonu architektonicznegoRobert Walkowiak, Adam Wleklakpdf
Obecnie kompozyty cementowe coraz częściej sto¬sowane są jako materiał dekoracyjny. O sukcesie betonu architektonicznego zadecydowały zarów¬no względy technologiczne – podatność na mo¬dyfikacje – jak i kwestie natury socjologiczno-psychologicznej – pozytywna zmiana postrzega¬nia przez użytkowników samego materiału. Beton architektoniczny może mieć różne oblicza: beton o licu idealnie gładkim lub odwzorowującym za¬daną fakturę (np. nieheblowanego drewna czy łu¬panego kamienia), beton z eksponowanym kruszy¬wem, beton o naturalnym kolorze lub barwiony…
60High tech most powstaje pod WrocławiemPiotr Piestrzyński pdf
Budowę mostu w ciągu obwodnicy autostradowej Wrocławia oglądają wycieczki studentów z całego kraju. Jadą tam na unikalną lekcję z budownictwa, technologii i architektury. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak skomplikowanym a zarazem nowoczesnym tworem inżynierskim jest most. Jak ogromnej wiedzy wymaga od projektanta i jak wielkiej armii ludzi potrzeba do jego budowy.
62EUROKOD-2 – szansą upowszechnienia normy PN-EN 206-1 „Beton...”Zdzisław Kohutekpdf
W Polsce w dalszym ciągu beton towarowy traktowany jest przez prawo irracjonalnie, poza kategorią towaru rynkowego na odpowiednim poziomie egzekwowania jakości.
66Energia z betonowych paliWojciech Roszakpdf
Jak można ciekawie i pożytecznie wykorzystać pale fundamentowe? Wpuszczając do ich wnętrza wymienniki ciepła, oprócz ich funkcji konstrukcyjnej, można uzyskać efekt grzewczy zimą i chłodniczy latem.
67Prefabrykacja XXI wiekukarbopdf
Konferencja poświęcona problemom prefabrykacji betonowej odbyła się w dniach 6-7 maja 2010 r. w Myślenicach k. Krakowa. Organizatorem spotkania była firma BASF Polska.
68Prefabrykacja betonowych elementów dla kanalizacjiSPEBKpdf
Proces formowania mieszanki betonowej w elementy dla kanalizacji, w odniesieniu do kręgów studziennych, zwężek i rur odbywa się w technologii wibroprasowania. Formowanie dennic może odbywać się zarówno w technologii wibroprasowania, jak i przy użyciu betonu samozagęszczalnego. Technologie przedstawia Stowarzyszenie Producentów Elementów Betonowych dla Kanalizacji (SPEBK).

 

70Wszechobecny CO2Dariusz Koniecznypdf
III Kongres Forum Branżowych Organizacji Gospodarczych odbył się w dniach 7-8 czerwca 2010 roku w Jachrance k. Warszawy. Organizatorem była Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Podsumowano na nim kolejny, piąty już rok działania oraz przygotowano program Forum na następne lata.
72150 lat kopalni Kujawypiepdf
Kujawy – największa kopalnia kamienia wapiennego w Polsce i jedna z największych w Europie – obchodzą 150-lecie wydobycia. Ten jubileusz łączy się z kolejnym, przypadającym w 2010 roku – 15-leciem działalności w Polsce właściciela kopalni – grupy Lafarge.
73Trwałość budowli i ochrona przed korozjąkarbopdf
Odporność materiałów budowlanych na działanie środowiska oraz ochrona budowli przed korozją były głównymi tematami XVII Konferencji Naukowo-Technicznej KONTRA 2010, która w dniach 27-29 maja 2010 roku odbyła się w Szczyrku
74Wielka modernizacja oczyszczalni ściekówPiotr Piestrzyńskipdf
Miliony metrów sześciennych betonu towarowego muszą zostać wbudowane do końca 2010 roku w 76 oczyszczalniach ścieków dla największych miast w Polsce. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych, którego realizacja została przewidziana na lata 2005-2015, będzie kosztował 42,6 mld zł. Pod koniec czerwca br. rozpoczęto pierwszy etap rozruchu oczyszczalni ścieków w Sitkówce k. Kielc.
76To trzeba zobaczyćPiotr Piestrzyńskipdf
8211; To piąte dni otwarte w naszej cementowni. Z przyjemnością muszę powiedzieć, że coraz więcej osób odwiedza Wartę. To miejsce owiane trochę tajemniczością, ale kto je pozna, ten zobaczy, że można się z nim zaprzyjaźnić i współistnieć razem w środowisku – mówi Dariusz Gawlak, prezes zarządu Cementowni Warta. 12 czerwca 2010 roku odbył się Dzień Otwartych Drzwi zakładu.
78Nowości w ofercie firmy SCHOMBURGKrzysztof Kaczan, Michał Oleksikpdf
Stała współpraca firmy SCHOMBURG Polska z producentami betonów wibroprasowanych zaowocowała wprowadzeniem na rynek kolejnych nowych produktów, które umożliwiają zarówno optymalizację receptur produkcyjnych jak również poprawę parametrów oraz wyeksponowanie i zabezpieczenie najlepszych cech wyrobów gotowych.