ad

Wydanie 3(43)/2008

issue-cover
Pierwszych sześć miesięcy roku 2008 za nami, a więc czas na pełniejszą ocenę tego, co było, i większa jasność w ocenie najbliższej przyszłości. Cieszy niewątpliwie fakt, że pomimo nieciekawych sygnałów zewnętrznych nasza gospodarka trzyma się nieźle. Realne wydaje się utrzymanie dobrego tempa wzrostu PKB, złoty mocny jak nigdy, EURO 2012 w Polsce jednak realne, a bezrobocie przestało straszyć. Są oczywiście cienie na tym obrazie ? giełda szuka dna, kredyty coraz droższe, zwyżkująca inflacja, brak fachowców, szczególnie w budownictwie, problemy w realizacji programu autostradowego to tylko te ważniejsze. Nie zmienia to jednak ogólnie korzystnego obrazu perspektyw polskiej gospodarki. 

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
5Od WydawcyJan Dejapdf
Pierwszych sześć miesięcy roku 2008 za nami, a więc czas na pełniejszą ocenę tego, co było, i większa jasność w ocenie najbliższej przyszłości. Cieszy niewątpliwie fakt, że pomimo nieciekawych sygnałów zewnętrznych nasza gospodarka trzyma się nieźle. Realne wydaje się utrzymanie dobrego tempa wzrostu PKB, złoty mocny jak nigdy, EURO 2012 w Polsce jednak realne, a bezrobocie przestało straszyć. Są oczywiście cienie na tym obrazie ? giełda szuka dna, kredyty coraz droższe, zwyżkująca inflacja, brak fachowców, szczególnie w budownictwie, problemy w realizacji programu autostradowego to tylko te ważniejsze. Nie zmienia to jednak ogólnie korzystnego obrazu perspektyw polskiej gospodarki. Ze zrozumiałych względów my patrzymy na naszą gospodarkę przez pryzmat budownictwa i cementu, jako jednego z podstawowych materiałów budowlanych. W tym kontekście martwią sygnały z rynku mieszkaniowego, mówiące o kłopotach deweloperów. Choć może tutaj mści się trochę chęć jedzenia chochlą, a nie łyżką ? pożyjemy, zobaczymy.
Niewątpliwie w tym segmencie budownictwa cieszy znaczący wzrost liczby pozwoleń na nowe inwestycje. Musi zaś niepokoić wieloletnie już ślimacze tempo inwestycji autostradowych, a wręcz ?rzucają na kolana? ceny nowych kontraktów. Każdy rozsądny człowiek rozumie, że procesy inwestycyjne w obszarze drogowym wymagają w przygotowaniu lat, a nie miesięcy, ale trudno dziwić się głosom oczekujących przełomu.
Cement, traktowany zwykle jako barometr sytuacji w budownictwie, ?trzyma się? nieźle. Wprawdzie w pierwszym półroczu jego zużycie wzrosło tylko o 1,5% w stosunku do bardzo dobrej pierwszej połowy roku ubiegłego, ale prognozy dla całego roku pozostają niezmienne. Przewidujemy, że polski rynek w całym roku zużyje od 17,7 do 18 mln ton, co oznacza około siedmioprocentowy wzrost. I w tym kontekście jak bumerang powraca sprawa limitów CO2. Dziś już cała Polska wie, że sprawa CO2 to realny problem, który może przełożyć się na szanse wzrostu naszej gospodarki. Szkoda tylko, że o CO2 najczęściej mówi się z pozycji energetyki zawodowej, która straszy podwyżkami cen energii, a przez całe lata zrobiła bardzo niewiele, żeby uporać się z problemem. Tu musi zmienić się podejście ? rządzący i administrujący systemem handlu emisjami muszą dostrzegać wyraźniej inne branże ? w tym cementową ? które stosując nowoczesne technologie, dawno odrobiły ?zadanie domowe? w zakresie emisji CO2 i dzisiaj nie mogą być krzywdzone kosztem energetyki. Proponując branży cementowej średniorocznie 10,8 mln ton limitu emisyjnego, doprowadzono do sytuacji, w której już w bieżącym roku cementownie będą musiały dokupić około 1,5 mln ton CO2, co wiąże się z wydaniem kilkudziesięciu milionów euro. A co w kolejnych latach? Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku lat zapotrzebowanie na cement wzrośnie do poziomu znacznie przekraczającego 20 mln ton. Już dziś w branży cementowej realizowanych jest kilka projektów inwestycyjnych, które pozwolą sprostać takiemu zapotrzebowaniu i zgodnie z zasadami systemu handlu emisjami inwestorzy mają prawo oczekiwać przydziału emisji CO2 z tzw. rezerwy. Nowe inwestycje będą oczekiwać limitów emisyjnych, które dziś można oszacować na znacznie ponad 5 mln ton rocznie.
Są to problemy, które niestety studzą nasz optymizm i stwarzają niebezpieczeństwo, że inwestorzy zaczną szukać miejsca do inwestycji cementowych poza Polską!
Te problemy nie wpływają zasadniczo na kształt tematyki naszego pisma. Beton był, jest i będzie w centrum naszego zainteresowania, i nasi Czytelnicy niezmiennie mogą liczyć na pakiet najnowszych, interesujących informacji z tego zakresu. Rolę betonu pięknie oddaje dziś m.in. tekst prof. Andrzeja Ajdukiewicza ? ?Beton mierzy bardzo wysoko?, który prezentuje wręcz nieprawdopodobne osiągnięcie konstrukcyjne budowniczych Dubaju.
Świat nauki reprezentowany jest dzisiaj przez prof. Andrzeja Cholewickiego, który próbuje uzasadnić, że Polska ma szansę ponownie stać się miejscem sukcesu, tym razem mądrej i dobrej, prefabrykacji.
My już coraz częściej zaczynamy myśleć o październikowych Dniach Betonu w Wiśle, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczestników, i mogę tylko zachęcać tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, do nieodkładania jej.
Życzę udanych wakacji i przyjemnej lektury naszego pisma
6Druga połowa roku będzie gorszaMarcin Peterlikpdf

Chociaż nie ma jeszcze danych makroekonomicznych na temat drugiego kwartału bieżącego roku, jest niemal pewne, że tempo wzrostu produktu krajowego brutto po raz pierwszy od sześciu kwartałów spadnie poniżej 6 procent. Samo w sobie nie jest to jeszcze oczywiście nic złego, ponieważ wzrost PKB pomiędzy 5 a 6 procent uznać należy za zadowalający. Nieco bardziej niepokojący może być fakt, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB będzie prawdopodobnie się obniżać, a w czwartym kwartale spaść może nawet poniżej poziomu 5 procent. Prawdopodobnie oznacza to, że polska gospodarka nie znajduje się już w fazie wzrostowej cyklu koniunkturalnego, ale po przekroczeniu punktu maksimum znalazła się w fazie spadkowej.

8Nowoczesne domieszki do betonów wilgotnychDirk Qvaeschning, Arnold Tomalapdf
Galanteria betonowa spełniać musi najwyższe wymagania estetyczne stawiane przez inwestorów, architektów oraz klientów. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, producenci oferują szeroką paletę najróżnorodniejszych rodzajów form, kolorów i powierzchni kostek brukowych, płyt, a nawet krawężników. Czynnikiem odgrywającym przy tym rolę jest nie tylko estetyka, lecz także, a może przede wszystkim jakość, trwałość oraz stosunek ceny do jakości. Jakość elementu i jego trwałość zostały określone w normie PNEN 1338. To, na co producent może mieć wpływ, to optymalizacja stosunku jakości do ceny poprzez zaoszczędzenie cementu.
10Cementownia Szczakowa ? czy życie powróci w ruiny?Piotr Piestrzyńskipdf
Rok 2008 jest przełomowy dla historii Jaworzna i leżących w granicach miasta pozostałości Cementowni Szczakowa. Najpierw, na przedwiośniu, odnalazło się kilka metrów sześciennych dokumentów cementowni. Dzięki tym kartom historii łatwiej będzie prześledzić zwłaszcza początki tego powstałego 125 lat temu zakładu. Potem, na początku czerwca, teren wraz z pozostałościami zakładu kupił na licytacji nowy właściciel, który chce tchnąć życie w ruiny. Stowarzyszenie Producentów Cementu będzie sponsorem strategicznym wystawy odnalezionych dokumentów. ? Musimy je posegregować, poddać renowacji, opisać. Myślę, że wernisaż wystawy odbędzie się w miesiącach listopad-grudzień 2009 roku, razem z otwarciem nowego budynku muzeum ? deklaruje Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.
12Jestem zwolennikiem ruchu nowoczesnegoPaweł Pięciakpdf
? Moim zdaniem trzeba sobie zdawać sprawę, że z tej samej modernistycznej filozofii wyszły osiedla społeczne czy eleganckie kamienice lat trzydziestych i potem te straszne blokowiska. Wyrosły z tego samego pnia, ale efekt jest całkiem inny, i to są zupełnie inne rzeczy ? mówi Andrzej Owczarek, architekt.
16Twórcy architektury betonowej ? ?wynalazcy?Marcin Charciarekpdf
W wieku dwudziestym, jak nigdy dotąd, myśl ludzka przekroczyła granicę, za którą roztoczyło się rozległe pole dla wielkiego eksperymentu związanego z nową materią architektoniczną ? żelbetem. Jak się okazało, znaczenie i sens owego ?totalnego?eksperymentu były tak istotne dla życia współczesnych, że nie było nikogo, kto by podważał sens odbywającej się na oczach wszystkich racjonalistycznej przemiany w ludzkiej świadomości. Wraz z budową zapór wodnych i wiaduktów, stadionów i dworców lotniczych, obiektów inżynierskich i przemysłowych, ze słownika architekta zniknęły terminy: monument, kolumna, ornament. Nowi twórcy ? ?wynalazcy? zafascynowani wytworami cywilizacji i technologii zamanifestowali: ?dziś z żelbetem wszystko jest możliwe!?.
20Niezwykły kamieńAdam Karbowskipdf
? Semmelrock patrzy bardzo dojrzale na produkt, który powszechnie nazywany jest na rynku brukiem, kostką brukową czy betonową kostką brukową. Dla nas nie jest to zwykły kamień betonowy, który często można zobaczyć na paletach. Prawdziwy finalny produkt, którego jesteśmy promotorem, to wspaniałe, cieszące oko i poruszające zmysły powierzchnie w otoczeniu wszelkiego rodzaju budowli ? mówi Paweł Ciepły, dyrektor zarządzający Semmerock Polska.
22Ogród, park, muzyka, życiePaweł Pięciakpdf
Budowa opery w Białymstoku jest już na półmetku. Prezentujemy aktualne fotografie z budowy (stan surowy otwarty), aby pokazać krok do tego, co w całej okazałości zobaczymy za około dwa lata. Wówczas betonowe dachy budynku zostaną w całości przykryte warstwą ziemi, trawy i pnączy. Cały dach zamieni się w ogród ? dostępny dla wszystkich. Ogród ten połączy się z naturalną parkową zielenią sąsiedniego Wzgórza Świętej Magdaleny. W najwyżej uniesionym punkcie budynku, na prostokątnym dachu nadscenia, trzydzieści metrów nad poziomem gruntu, znajdzie się najbardziej intensywna część ogrodu, z kręgiem wtajemniczenia. Po pokonaniu tej wysokości na własnych nogach lub windą, każdy będzie mógł do woli spoglądać na Białystok. Budynek opery stoi bowiem w samym centrum miasta.
26Dom w krajobrazie 2008Marcin Charciarekpdf
W dniu 16 czerwca 2008 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VIII edycji Konkursu ?Architektura betonowa ? Gra brył elementarnych ? Dom w krajobrazie?. Po raz ósmy konkurs stał się zwieńczeniem pracy studentów II roku letniego semestru w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, prowadzonej przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Od siedmiu lat sponsorem konkursu jest polska branża cementowa.
28Plac Wilsona najlepszą stacją świataMichał Karaśpdf
Warszawskie metro może i jest najkrótsze w Europie, ale zwróciło uwagę całego świata dzięki konferencji MetroRail 2008. Ponad stu specjalistów uznało Plac Wilsona za najbardziej funkcjonalną i atrakcyjną stację zbudowaną w ostatnich latach. Warszawski przystanek zostawił w tyle Vancouver, Madryt i Kopenhagę.
29Największa inwestycja w Polsce północno-zachodniejpiepdf
W marcu przyszłego roku zostanie oddana do użytku Galeria Malta w Poznaniu. Jej budowa pochłonie 100 tys. metrów sześciennych betonu towarowego. Według reprezentującej inwestora Barbary Topolskiej z Neinver Polska, budowa galerii jest największą inwestycją w północno-zachodniej Polsce
30EUROpostępyMichał Karaśpdf
Polska zobowiązała się zbudować do końca 2011 roku sześć stadionów, tyle samo Ukraina. Lato 2008 to kluczowy moment przygotowań. Sześć obiektów jest w budowie, przetargi ogłoszono na kolejne trzy, dwa projekty są w opracowaniu. Zagrożony jest tylko finałowy obiekt w Kijowie.
32Optymizm uzasadniony?Piotr Piestrzyńskipdf
Rekordowe były tegoroczne XIV Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada ? Polska, które w dniach 14-17 maja 2008 r. odbyły się w Kielcach. 1000 wystawców i podwystawców z 26 krajów, a wśród nich Stowarzyszenie Producentów Cementu, które propagowało wiedzę o dobrych drogach i autostradach betonowych. Minister infrastruktury mówił o optymizmie i koniecznych zmianach. Pierwszym sygnałem tych zmian był przywieziony na targi nowy szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. ? Trzeba zmieniać prawo. Pomogą w tym także zmiany w GDDKiA, które spowodują, że optymizm, który widać w Kielcach, będzie powszechny i Polska zrealizuje ambitny program drogowy. Polski i międzynarodowy potencjał będzie dźwignią postępu ? tłumaczył wystawcom minister Cezary Grabarczyk.
34Rachunek ekonomiczny wskazał na betonPiotr Piestrzyńskipdf
Pierwsza w powiecie kieleckim i gminie Sitkówka-Nowiny nowoczesna droga betonowa powstaje w Nowinach k. Kielc. Firma Dyckerhoff Polska postanowiła sama wyremontować 720 metrów drogi dojazdowej do zakładu. O wyborze technologii betonowej zdecydował rachunek ekonomiczny. Z ofert przetargowych, które napłynęły do inwestora, wynikało, że droga betonowa będzie o 20% tańsza od bitumicznej.
36Prawie sześć kilometrów ?betonówek? w tym rokuGrzegorz Kijowskipdf
Nawierzchnie betonowe, w porównaniu z bitumicznymi, przenoszą większe obciążenia ruchu drogowego, które występują na naszych drogach. I pomimo tego, że są pewne utrudnienia w trakcie wykonywania samych robót budowlanych, to późniejszy okres użytkowania daje pozytywny odbiór społeczności lokalnej ? mówi Tomasz Chronowski, inspektor Urzędu Gminy Grybów, odpowiedzialny za budowę i utrzymanie dróg.
38Architektura polskich mostów podwieszonychJan Biliszczuk, Wojciech Barcikpdf
W Polsce pierwszy most podwieszony (kładkę dla pieszych przez Dunajec w Tylmanowej) zbudowano w roku 1959, według projektu Józefa Szulca i Włodzimierza Główczaka. Od tego czasu wybudowano w kraju ponad 40 obiektów podwieszonych różnych typów, a kilka dalszych czeka na realizację. Obserwujemy dynamiczny rozwój mostów podwieszonych, co obrazuje fakt, że w ostatnich latach powstało pięć dużych obiektów. Więcej mostów podwieszonych w porównywalnym okresie powstało tylko w Chinach.
42Beton mierzy bardzo wysoko ? Burj DubaiAndrzej Ajdukiewiczpdf
Rewolucja w budownictwie wysokim, polegająca na zdecydowanym zastępowaniu stali konstrukcyjnej przez beton, dojrzewała od blisko 20 lat. Jednak od roku 1992 najwyższym budynkiem z całkowicie betonową konstrukcją jest ciągle Central Plaza w Hongkongu (374 m). Wielkie budynki ostatniej dekady miały ustroje nośne mieszane, ze znaczącym zastosowaniem zespolonej konstrukcji stalowo-betonowej.
47W Warszawie pracuje pompa Junjin o 53-metrowym wysięgu!Adam Karbowskipdf
W ostatnich latach Warszawa i okolice stały się ogromnym rynkiem budowy. Wszystko wskazuje, że taki stan potrwa przez co najmniej kolejnych klika lat. Rosnące koszty pracy i krótkie terminy zmuszają wykonawców do sięgania po nowe rozwiązania w usprawnianiu pracy. Podobnie przecież jest na całym świecie. Rozwiązań jest oczywiście wiele, ale każdy inwestor szuka tych najskuteczniejszych. Bez wątpienia takim rozwiązaniem jest pompa o 53-metrowym wysięgu.
48Lubię rozwiązywać problemyJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
? Mnie pociągały problemy, które trzeba rozwiązywać, a nie projektowanie warsztatowe. Przekonałem się, że w tym jestem dobry ? mówi prof. Andrzej Cholewicki, jeden z najlepszych w kraju specjalistów od konstrukcji prefabrykowanych.
50Lato ? czas szczególnej pielęgnacji betonuGrzegorz Bajorekpdf
Lato jest okresem, kiedy w sposób szczególny należy troszczyć się o prawidłowe warunki dojrzewania betonu bezpośrednio po jego wbudowaniu w konstrukcję. Właśnie latem możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur, które w połączeniu z innymi zjawiskami atmosferycznymi nasłonecznienie, wiatr) są częstą przyczyną zakłócenia procesów hydratacji, a nawet jej bezpowrotnego przerwania. W skrajnych przypadkach, przy betonach lub zaprawach półsuchych czy wilgotnych, może nastąpić całkowite ich przesuszenie i zatrzymanie wiązania i dojrzewania. W żargonie budowlanym mówi się wtedy o ?spaleniu? cementu w mieszance, a zjawisko to jest nieodwracalne.
54Cement z dodatkiem kamienia wapiennego CEM II/A,B-LL ? właściwości i możliwości stosowania w budownictwieZbigniew Giergiczny, Marcin Sokołowskipdf
Kamień wapienny (wapień) to nie tylko podstawowy surowiec naturalny stosowany w produkcji klinkieru cementowego, ale to także jeden ze składników głównych cementu. Jest on pełnowartościowym składnikiem cementów portlandzkich wapiennych CEM II/A,B-LL(L) i cementów portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/A,B-M. Wapień jest także powszechnie stosowanym przez producentów cementu dodatkiem drugorzędnym w składzie cementu. Podkreślić należy, że każdy producent klinkieru dysponuje tego rodzaju surowcem praktycznie w nieograniczonej ilości.
58Najwyższa estakada realizowana w PolsceRadosław Saućpdf
Budowa III etapu Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni stanowi jeden z podstawowych warunków pełnego wykorzystania autostrady A-1, gdzie wszystkie obiekty betonowe infrastruktury komunikacyjnej są realizowane w oparciu o domieszki MC-Bauchemie Sp. z o. o. oraz betony produkowanie przez firmę Oltrans.
60Technika mieszania przemysłowegoBartosz Kopia, Israel Barbosa Pinhopdf
Od zarania dziejów technika mieszania jest nierozerwalnym elementem procesu produkcji materiałów budowlanych. Począwszy od ręcznego mieszania przy pomocy prymitywnych narzędzi tysiące lat wstecz, po dzień dzisiejszy, gdzie inżynierowie i projektanci doskonalą konstrukcje zaawansowanych technologicznie mieszalników przemysłowych, będących ?sercem? każdej linii do produkcji materiałów budowlanych.
62Zastosowanie oprogramowania w projektowaniu mieszanek betonowychZbigniew Potocznikpdf
Współczesna ekonomika produkcji to nie tylko pieniądze. Wysokie wymagania jakościowe mają przełożenie zarówno na efektywność finansową przedsięwzięcia jak i na aspekt ekologiczny. Asekuranctwo projektanta, polegające na zawyżeniu poziomu bezpieczeństwa konstrukcji, bije po kieszeni wszystkich uczestników procesu budowlanego, na użytkowniku obiektu kończąc, ale także ogromnie obciąża środowisko naturalne produkcją nieracjonalnie wykorzystanych surowców i materiałów.
64Prefabrykaty betonowe ? gdy jakość idzie w parze z odpowiedzialnościąKatarzyna Chęcińskapdf
Nieustanny postęp w budownictwie wymaga stosowania coraz szybszych, bardziej wydajnych i efektywnych metod wytwarzania oraz wznoszenia obiektów budowlanych. Presja ze strony inwestora zmusza niejednokrotnie wykonawcę do przyspieszania terminów związanych z zakończeniem inwestycji, co często powoduje odstępstwa od zasad przyjętych za zgodne ze sztuką budowlaną. Zwiększona staje się wówczas możliwość osłabienia parametrów konstrukcji, zarówno pod kątem wytrzymałościowym (przekroczenie SGN) jak i estetyczno-użytkowym (przekroczenie SGU). Wystąpieniu wad i uszkodzeń sprzyja również szereg zdarzeń niemożliwych do przewidzenia i wyeliminowania lub możliwych do usunięcia tylko w części.
67Banalna rzecz ? krawężnik?Grzegorz Łójpdf
Analizując różne dokumentacje techniczne nowo powstających nawierzchni oraz obserwując to, co powstało w ciągu kilku ostatnich lat, dochodzę do wniosku, że nastąpiła stagnacja, jeśli chodzi o asortyment stosowanych krawężników. Dominują podstawowe typy tych elementów, układane nierzadko wbrew ich przeznaczeniu czy nawet wbrew elementarnemu poczuciu estetyki. Ktoś mógłby powiedzieć, że inne krawężniki niż podstawowe nie są u nas dostępne na rynku. Nie jest to prawda, gdyż wytwórcy produkują głównie to, czego poszukują klienci.
70Stowarzyszenie Wykonawców Posadzek PrzemysłowychAdam Karbowskipdf
14 listopada 2007 roku powstało Stowarzyszenie Wykonawców Posadzek Przemysłowych z siedzibą w Gdańsku. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby rynku bezpośrednio związane z wykonawstwem posadzek. ? Stowarzyszenie stawia sobie za cel zbieranie wiedzy i doświadczenia wśród członków. Kluczowym aspektem działalności jest propagowanie właściwych zasad oraz wdrażanie jednolitych standardów wykonawczych, zgodnych z prawem budowlanym oraz technologią wykonywania posadzek przemysłowych ? mówi Wojciech Grzenia, prezes SWPP.
72Ponad 10 tysięcy osób zwiedziło nasze cementowniepiepdf
Cementownie w Europie i w Polsce otworzyły swoje drzwi w dniach 10-18 maja 2008 r. Inicjatorem przedsięwzięcia było Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU. W ramach Cement Plant Open Week cztery polskie zakłady: w Małogoszczu, Choruli, Trębaczewie i Nowinach zwiedziło ponad 10 tysięcy osób. Podczas dni otwartych sąsiedzi, mieszkańcy gmin, powiatów i regionów, w których pracują cementownie, mogli naocznie przekonać się, jak zmienił się przemysł cementowy w Polsce, który po inwestycjach ostatnich kilkunastu lat, sięgających 6 miliardów złotych, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a dbałość o środowisko jest jego mocną stroną.
74Innowacyjne ZM Ropczyce SAPiotr Piestrzyńskipdf
? Z jednej strony, jako dostawca produktów i usług korzystamy z dobrej koniunktury w budownictwie. Z drugiej strony, uderza w nas rządowy podział pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Podjęliśmy wyzwanie, poszukując nowych rozwiązań, nowych technologii, nowych projektów. Mamy w tym obszarze szereg spektakularnych sukcesów ? mówi Józef Siwiec, prezes zarządu i dyrektor naczelny Zakładów Magnezytowych Ropczyce SA.
77Historie okołodomowe (2)Paweł Fąkpdf
W odpowiedzi na pytanie o marzenia, wielu z nas jednym tchem wymienia rodzinę, własny dom i ogródek. No właśnie ? ogródek, niby na końcu, ale.... racja, po co nam wspaniały dom, skoro jego blask przyćmiewać będzie niezagospodarowane podwórko? Zapraszam do lektury drugiej części tekstu.