ad

Wydanie 3(39)/2007

issue-cover
Jak dotąd, tegoroczne lato zaskakuje nas nie tylko pogodowo. Po mokrym i zimnym początku lipca ? nad czym złorzeczyli urlopowicze ? fala upałów o rzadko spotykanych temperaturach. Wygląda na to, że powoli musimy się przyzwyczajać do takich huśtawek pogodowych także w naszym klimacie. Zmiennej pogodzie dzielnie towarzyszy temperatura życia społecznego i politycznego ? w niczym nie przypomina ona zwykle obserwowanej letniej kanikuły politycznej. 
Od wielu już miesięcy z zadowoleniem możemy patrzeć na naszą gospodarkę. Może to nie galop, ale z pewnością szybki kłus, który musi napawać optymizmem, zwłaszcza że ciągle mocno mamy w naszej pamięci nieodległy czas, w którym z utęsknieniem wypatrywaliśmy światełka w tunelu zwątpienia. Cieszy nas rosnący poziom nakładów inwestycyjnych, wciąż niski ? choć lekko wzrastający ? poziom inflacji, niski poziom deficytu budżetowego i wiele innych faktów z tym związanych. Jak zwykle, nie ma róży bez kolców ? bardzo szybko okazało się, że nasz astronomicznie wysoki poziom bezrobocia to w znacznej mierze fikcja. Oficjalne wskaźniki bezrobocia szybkim ślizgiem zbliżają się do ciągle wysokiego poziomu 10-11 procent, ale pracodawcy już dawno zostali pozbawieni komfortu w postaci dziesiątek zgłoszeń na jedną ofertę pracy. Pracownik, przygotowany fachowiec, to dzisiaj w wielu branżach dobro pilnie poszuki-wane.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
5Od WydawcyJan Dejapdf
Jak dotąd, tegoroczne lato zaskakuje nas nie tylko pogodowo. Po mokrym i zimnym początku lipca ? nad czym złorzeczyli urlopowicze ? fala upałów o rzadko spotykanych temperaturach. Wygląda na to, że powoli musimy się przyzwyczajać do takich huśtawek pogodowych także w naszym klimacie. Zmiennej pogodzie dzielnie towarzyszy temperatura życia społecznego i politycznego ? w niczym nie przypomina ona zwykle obserwowanej letniej kanikuły politycznej.
Od wielu już miesięcy z zadowoleniem możemy patrzeć na naszą gospodarkę. Może to nie galop, ale z pewnością szybki kłus, który musi napawać optymizmem, zwłaszcza że ciągle mocno mamy w naszej pamięci nieodległy czas, w którym z utęsknieniem wypatrywaliśmy światełka w tunelu zwątpienia. Cieszy nas rosnący poziom nakładów inwestycyjnych, wciąż niski ? choć lekko wzrastający ? poziom inflacji, niski poziom deficytu budżetowego i wiele innych faktów z tym związanych. Jak zwykle, nie ma róży bez kolców ? bardzo szybko okazało się, że nasz astronomicznie wysoki poziom bezrobocia to w znacznej mierze fikcja. Oficjalne wskaźniki bezrobocia szybkim ślizgiem zbliżają się do ciągle wysokiego poziomu 10-11 procent, ale pracodawcy już dawno zostali pozbawieni komfortu w postaci dziesiątek zgłoszeń na jedną ofertę pracy. Pracownik, przygotowany fachowiec, to dzisiaj w wielu branżach dobro pilnie poszuki-wane.Z pewnością budownictwo to ta branża, w której niedostatek przygotowanych pracowników jest szczególnie dokuczliwy. Dotyczy to zarówno dużych firm budowlanych, które coraz częściej zaczynają myśleć o posiłkach ze Wschodu, jak i Kowalskich, którym coraz trudniej znaleźć fachowca, potrafiącego wymurować kawałek ściany, wykonać prawidłowo strop, dach czy infrastrukturę wokół domu. Taka sytuacja ma również pozytywną stronę ? wymusza na pracodawcy rzetelne wynagradzanie pracownika za dobrze wykonaną pracę.
Budujemy coraz więcej; oprócz problemów z siłą roboczą, w ostatnich miesiącach przeżywaliśmy prawdziwą nawałnicę na rynku materiałów budowlanych. Nie ominęło to cementu. Po nietypowej, bardzo ciepłej zimie, w trakcie której producenci cementu nie mieli żadnych możliwości ?odbudowania? swoich zapasów, weszliśmy w szczyt sezonu budowlanego, któremu towarzyszy niespotykane od dwudziestu lat zapotrzebowanie na cement. Od kilku miesięcy cementownie pracują na granicy swoich zdolności produkcyjnych i robią wszystko, żeby możliwie najlepiej zaspokoić potrzeby swoich klientów. Dynamika wzrostowa rynku budowlanego wskazuje, że w ciągu bieżącego roku w Polsce zużyjemy ok. 17 mln ton cementu, co jest już niezłym europejskim wskaźnikiem. Licząc się z rosnącym zapotrzebowaniem, polscy producenci cementu rozpoczęli już szereg procesów inwestycyjnych, które pozwolą sprostać przyszłemu zapotrzebowaniu na ten materiał. O tych problemach przeczytają Państwo m.in. w wywiadzie ze starym-nowym przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzejem Balcerkiem oraz w analizie sytuacji polskiej gospodarki przygotowanej przez Marcina Peterlika.
W tym numerze znajdą Państwo także ważny i ciekawy tekst przygotowany przez profesora Wiesława Kurdowskiego, który pisze o długiej i pięknej historii cementu w Polsce. Nie zapominajmy, że uruchomiona w 1857 roku Cementownia w Grodźcu była na owe czasy piątą cementownią na świecie!
Jak zwykle, raczymy naszych Czytelników ?pyszną? porcją dobrej architektury i prezentujemy nowości z obszaru dróg betonowych. A tutaj takie ciekawe rozwiązanie jak betonowa obwodnica Żor.
Zachęcam do przeczytania kilku ciekawych tekstów technologicznych, w których znajdą Państwo m.in. ważne informacje dotyczące jakości popiołów lotnych stosowanych jako dodatek do betonu oraz rozważania nad problematyką nasiąkliwości betonu.
W galerii ludzi nauki dzisiaj profesor Szczepan Woliński z Politechniki Rzeszowskiej, który interesująco przedstawia problem niezawodności konstrukcji betonowych. Wśród wielu innych spraw, o których piszemy, pozwalam sobie zwrócić uwagę na fakt, że Euro 2012 to wcale nie tak odległy termin. Proszę zobaczyć, jak nasi sąsiedzi, Ukraińcy, są już daleko w przygotowaniach. Zdjęcia budującego się stadionu w Doniecku najlepiej to potwierdzają.
Życząc miłego, pełnego wrażeń wakacyjnego wypoczynku, zapraszam do lektury naszego pisma
6Rekordowy wzrostMarcin Peterlikpdf

W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowaliśmy w Polsce najwyższy od roku 1989 kwartalny wzrost produktu krajowego brutto. W porównaniu z pierwszym kwartałem roku poprzedniego polska gospodarka wzrosła realnie o 7,4 procent. W pierwszym kwartale skumulowało się kilka czynników, które łącznie wpłynęły na ten rekordowy wzrost. Na pierwszym miejscu wskazać należy...

8Czeka nas trudny rok 2008Piotr Piestrzyńskipdf
– To uczciwe, że dzisiaj domagamy się przydziału tylu emisji CO2, ilu potrzebujemy, gdyż zobowiązania z Kioto wypełniliśmy z nawiązką. Moim zdaniem zużycie cementu w Polsce bardzo szybko osiągnie poziom 500 kg na mieszkańca. W 2007 roku deficyt cementu wyniesie 500 tys. ton, ale w przyszłym roku na polskim rynku może zabraknąć nawet 2 mln ton cementu. To duże wyzwanie dla producentów, ale także dla wszystkich, którzy zajmują się handlem cementem – mówi Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu...
10150 lat przemysłu cementowego na ziemiach polskichWiesław Kurdowskipdf
Na ziemiach polskich, w miejscowości Grodziec, powstała w 1857 roku piąta na świecie cementownia, wytwarzająca cement portlandzki. Założył ją radca stanu w Królestwie Polskim Stanisław Ciechanowski. Miał on doświadczenie w wytwarzaniu cementu, bowiem już od roku 1823 produkował w osiedlu Kozioł, koło Sławkowa, cement romański. Początki dobrych spoiw hydraulicznych sięgają czasów starożytnych Greków...
14Dobre pomysły lokomotywą sukcesukarbpdf
Przewozy techniczne wagonów do naprawy oraz po naprawie to nowa działalność, którą od 22 czerwca 2007 r. rozpoczęła firma CEMET SA. – Takie posunięcie wynika z przemyślanej koncepcji rozwoju, ale także jest konsekwencją podnoszenia opłat przez dotychczasowego usługodawcę – mówi Grzegorz Lipowski, prezes zarządu CEMET SA...
16Ostatnia "lekcja architektury" Le Corbusiera - kościół św. Piotra w FirminyMarcin Charciarekpdf
Historia kościoła w Firminy jest historią projektu, który czekał na swoją realizację 41 lat. W roku 2006, dzięki zaangażowaniu osób związanych z dziedzictwem Le Corbusiera, projekt doczekał się kompletnej realizacji. Od tego momentu miasto Firminy stanowi ważne miejsce nie tylko dla tych, którzy uznają wielkość mistrzostwa Le Corbusiera, ale także dla tych, którzy widzą w budowli dowód na to, że architektura (czy też może historia architektury) jest także...
20Siła RobertaPaweł Pięciakpdf
Eliminuję wszystko, co niepotrzebne, i nic na to nie poradzę. Często dochodzimy jedynie do dwóch, trzech kresek, które dają to samo. Tak naprawdę tylko fachowiec wychwyci, jaka to jest potężna praca, ile kosztuje czasu i wysiłku, żeby doprowadzić coś do takiego minimalizmu – mówi architekt Robert Konieczny.
24JUNJIN ułatwia życieAdam Karbowskipdf
– W ciągu kilku zaledwie miesięcy obecności na polskim rynku udało nam się sprzedać siedem pomp do betonu o wysięgach od 28 do 47 metrów. Klienci sami przekonują się do naszych maszyn. Myślę, że duże znaczenie ma tutaj polityka firmy JUNJIN, zakładająca, że klientowi życie należy ułatwiać, a nie utrudniać – mówi Łukasz Żyła, prezes zarządu JUNJIN Polska Sp. z o.o.
26Studenckie betonowe domyMCH.pdf
W dniu 19 czerwca 2007 roku na Wydziale Architektury przy ul. Warszawskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników VII edycji Konkursu „Architektura betonowa – Gra brył elementarnych – Dom w krajobrazie”. Jak co roku organizatorem konkursu była Katedra Architektury Mieszkaniowej Instytutu Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury PK, kierowana przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Należy przypomnieć, że konkurs...
28Czym jest Dom AatrialnyPaweł Pięciakpdf
Internetowy portal WorldArchitektureNews.com przyznał 5 marca tego roku prestiżowy tytuł House of the Year 2006 (Dom Roku na Świecie) willi zbudowanej w Polsce pod Opolem. Dom zaprojektowała śląska pracownia KWK PROMES, kierowana przez Roberta Koniecznego. W konkursie wzięło udział ponad dziewięćdziesiąt obiektów z całego świata. W finale międzynarodowe jury wybierało pomiędzy kilkoma domami zbudowanymi na czterech kontynentach: w Azji, Europie, Australii i Ameryce Południowej. Aby uzmysłowić sobie perfekcję wykonania zwycięskiego domu, trzeba uwierzyć słowom architekta, który gwarantuje, że narożniki budynku są tak ostre, że można się na nich ogolić...
30BETOCRETE C-17 (BV)Reinhard Leyser, Michał Oleksikpdf
Firma Schomburg prezentuje pierwszą na rynku ciekłą domieszkę do krystalicznego uszczelniania betonu. BETOCRETE C-17 (BV), gdyż tak nazywa się nowy produkt, nie powoduje segregacji składników i łatwo pozwala na uzyskanie homogenicznej mieszanki betonowej...
32Złote tarasyredpdf
Złote Tarasy to największa inwestycja, jaka w ostatnich latach powstała w Warszawie. Jej budowa trwała pięć lat. W skład tego ogromnego kompleksu wchodzi, zajmujące dolne kondygnacje, centrum rozrywkowo-handlowe oraz połączone z nimi dwa duże budynki biurowe: zlokalizowany od strony ulicy Emilii Plater 105-metrowy wieżowiec oraz o połowę niższy, półkolisty budynek od strony ulicy Złotej. Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest...
32Największy plac budowy w Europieredpdf
Pod takim tytułem w jednej z gazet ukazał się artykuł na temat budowy nowego bloku energetycznego w Bełchatowie. Wielkość przedsięwzięcia rzeczywiście budzi respekt, bo ma kosztować prawie 900 mln euro i będzie największym blokiem energetycznym w Polsce – 833 MW (taka ilość prądu odpowiada zapotrzebowaniu Warszawy). Przygotowania do rozpoczęcia budowy trwały ponad 10 lat...
33Co się zbudowało, a co się będzie budowałopiepdf
Blisko siedmioprocentowy wzrost gospodarczy w Polsce przekłada się bezpośrednio na inwestycje i rozwój budownictwa. W czerwcu 2007 roku  Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa po raz siedemnasty rozstrzygnął konkurs „Budowa roku”. – Konkurs pozwolił wyłonić najciekawsze i najbardziej nowatorskie projekty zrealizowane w Polsce w 2006 roku. Projekty, które świadczą o rozwoju myśli inżynierskiej i technicznej oraz całej branży budowlanej w naszym kraju – stwierdził Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
35Na Ukrainie za rok, a u nas?piepdf

W ostatnią fazę weszły prace związane z budową stadionu piłkarskiego w Doniecku. Obiekt, na którym mecze ma rozgrywać Szachtar Donieck, będzie jednym z obiektów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

36O drogach betonowych na rekordowej AutostradziePiotr Piestrzyńskipdf
– Jeszcze w tym roku przygotujemy dokumentację budowy kolejnej drogi gminnej o nawierzchni betonowej – zapowiedział Dariusz Tokarski, burmistrz miasta i gminy Pajęczno, podczas seminarium „Drogi Betonowe – trwałość i bezpieczeństwo na lata”. W seminarium zorganizowanym 16 maja 2007 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli samorządów z całego kraju.
38Polski "whitetopping"Grzegorz Kijowskipdf
Technologia układania nawierzchni betonowych na istniejących drogach asfaltowych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Są to cienkie nakładki, mające grubość kilkunastu centymetrów, a wytrzymałość betonu niejednokrotnie osiąga wartość przekraczającą 100 MPa. Podobna technika naprawy istniejącej nawierzchni asfaltowej jest wykorzystywana w Polsce. Różnica polega na tym, że...
40Lokalne przywiązanie do betonówekGKpdf
W gminie Grybów zostało wybudowanych ponad 50 km dróg betonowych. Konsekwentnie od 1998 roku prawie wszystkie drogi lokalne w tej gminie budowane są w technologii betonowej. – Stawiam na trwałość dróg. Wiem, że jeśli wykonam drogę z betonu, to będzie ona służyła przez długie lata. Mamy przypadki dróg asfaltowych, gdzie nawierzchnia po 4-5 latach była skoleinowana, miała pęknięcia, rozwarstwienia. Czasami po tych drogach jeździ ciężki sprzęt, często są to ciężarówki z drewnem z lasu. Muszą więc one być trwałe, by przez co najmniej kilkadziesiąt lat służyły społeczności lokalnej – mówi wójt Grybowa Piotr Krok.
42Czekamy na krok inwestorówPiotr Piestrzyńskipdf
Dariusz Słotwiński, prezes Strabag Sp. z o.o., uczestniczył 5 lipca 2007 roku w otwarciu wytwórni mas bitumicznych w Nowinach k. Kielc. Inwestycja wartości ponad 6 mln złotych pomoże Strabagowi w realizacji kontraktu wartości 220 mln złotych...
42Już wiemy kto odpowiada za ciepłą zimę i chłodne latoDriverpdf
I stało się. Tak jak zima, bijąc we wszystkich kierowców, wciąż zaskakuje drogowców, tak letnie upały zaskakują tylko kierowców ciężarówek. Drogowcy z godną uwagi zapobiegliwością puszczają w eter komunikaty o zamknięciu dla ruchu ciężarówek dróg w kolejnych województwach. A wszystko z powodu upałów...
44Właściwości popiołu lotnego a trwałość betonuZbigniew Giergicznypdf
Popiół lotny może stanowić cenny składnik betonu zwykłego i betonów nowej generacji. Stosując popiół w produkcji cementu i betonu, należy szczególną uwagę zwrócić na jego skład chemiczny, a w szczególności na zawartość niespalonego węgla (koksik), miałkość i jego wpływ na właściwości stwardniałego betonu.
50Widmo nasiąkliwościMichał A. Glinickipdf
Pora już położyć kres niekończącym się dyskusjom o nasiąkliwości betonu w obiektach komunikacyjnych. Zbyt często ograniczenie nasiąkliwości do 4% okazuje się nierealne w praktyce, pomimo wysokiej jakości materiałów i procesu produkcji betonu. Zbyt dużą wagę decyzyjną przypisuje się tej „właściwości”. Postulaty o konieczności nowelizacji odpowiednich zarządzeń administracji państwowej były i nadal są często formułowane.
54Prefabrykowane elementy betonowe w budownictwie rolniczym i infrastrukturzePrzemysław Grabarczykpdf
Dynamiczny wzrost inwestycji w sektorze infrastruktury miejskiej oraz modernizacja i rozwój gospodarstw rolnych były możliwe dzięki znacznemu wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Taka sytuacja ma bezpośrednie przełożenie na zwiększone zamówienia w budownictwie, tzn. znacznie większą produkcję betonu towarowego oraz odbiór różnego rodzaju prefabrykatów...
60Beton odporny na oddziaływanie paliw ropopochodnych oraz cieczy lekkichTomasz Pużakpdf
Szczególnym zagrożeniem dla wód i gruntów są mineralne ciecze lekkie. Benzyna, olej albo ropa zmniejszają wchłanianie tlenu oraz hamują proces samooczyszczania się wody. W tym celu konieczne jest oddzielenie roponośnych substancji za pomocą instalacji do wstępnego oczyszczania ścieków. Jednym z rozwiązań jest...
63MATBUD po raz piątyJacek Śliwińskipdf
Prawie 100 uczestników z kilkunastu ośrodków naukowych Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, 65 opublikowanych referatów, żywa i nieograniczona dyskusja towarzyszyły piątej edycji Konferencji Naukowo-Technicznej Zagadnienia materiałów w inżynierii lądowej – MATBUD 2007. To uznane w Europie spotkanie naukowe odbyło się w dniach 20-22 czerwca br. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.
64Alternatywne zbrojenie betonówCHRYSO Polska Sp. z o.o.pdf
Tak jak już od dawna w betonach nie dziwi nas obecność włókien stalowych, tak od pewnego czasu w Polsce coraz częściej wykonawcy betonów kompozytowych, a szczególnie betonów posadzkowych, sięgają po włókna polipropylenowe. Włókna CHRYSO®FIBRE S50 – służące do zbrojenia takich posadzek – są przekrojem i długością zbliżone do typowych włókien stalowych...
66Na straży niezawodnościJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
Projektant musi tak zaprojektować każdy element i całą konstrukcję, aby zapewnić jej „wymaganą niezawodność”. Szczegółowe wymagania niezawodności są sprecyzowane w normach projektowania konstrukcji. Należy podkreślić różnicę pomiędzy bezpieczeństwem a niezawodnością. Konstrukcje bezpieczne są zawsze niezawodne, ale konstrukcje niezawodne nie zawsze są bezpieczne – mówi dr hab. inż. Szczepan Woliński, prof. Politechniki Rzeszowskiej w rozmowie z Janem Deją i Zbigniewem Pilchem.
69Jest już trzeci tom "Konstrukcji żelbetowych" prof. Włodzimierza Starosolskiegopdf
Wydawany po raz pierwszy trzeci tom Konstrukcji żelbetowych poświęcony jest głównie ustro-jom szkieletowym i ścianowym, zarówno monolitycznym, jak i prefabrykowanym. Przedsta-wiono zasady i sposoby konstruowania i obliczania...
70Popiół lotny, pył krzemionkowy, żużel wielkopiecowy i naturalna pucolana w betonie - czyli IX CANMET/ACIredpdf
Blisko siedmioprocentowy wzrost gospodarczy w Polsce przekłada się bezpośrednio na inwestycje i rozwój budownictwa. W czerwcu 2007 roku  Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa po raz siedemnasty rozstrzygnął konkurs „Budowa roku”. – Konkurs pozwolił wyłonić najciekawsze i najbardziej nowatorskie projekty zrealizowane w Polsce w 2006 roku. Projekty, które świadczą o rozwoju myśli inżynierskiej i technicznej oraz całej branży budowlanej w naszym kraju – stwierdził Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
71Advanced NDT Techniques for Concrete Structuresredpdf

Jako impreza towarzysząca odbywającej się w Warszawie IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej CANMET/ACI „Fly Ash, Silica Fume, Slag and Natural Pozzolans in Concrete”, w dniu 20 maja, w hotelu Hilton w Warszawie odbyło się jednodniowe Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Advanced NDT Techniques for Concrete Structures”, zorganizowane przy współpracy z firmą Germann Instruments A/S, światowym liderem w dziedzinie produkcji aparatury przeznaczonej do nieniszczących badań betonu. Wykładowcami byli wybitni specjaliści z dziedziny nieniszczącej diagnostyki konstrukcji betonowych: profesor Nicholas J. Carino (USA), Geoffrey Kurgan (USA), Claude Felix (Luksemburg), Aldo Delahaza (USA), Claus Germann Petersen (Dania), Andrzej Moczko (Polska)...

71Nowa Fabryka w Gdańskuredpdf
POLBRUK SA, jeden z największych producentów kostki brukowej w Polsce, uroczyście uruchomił 7 lipca 2007 r. nową linię produkcyjną. Fabryka w Gdańsku-Osowej będzie produkować nawet milion metrów kwadratowych betonowych wyrobów drogowych rocznie. Otwarta linia jest już dwudziestym pierwszym zakładem tworzącym potencjał produkcyjny POLBRUK SA. We wszystkich swoich fabrykach w całej Polsce firma może wyprodukować nawet dziesięć milionów metrów kwadratowych wyrobów drogowych rocznie.
72Teraz PERFECT w Prusicachredpdf
Trzeci zakład produkcyjny ZPB Kaczmarek otwarto uroczyście 14 czerwca 2007 roku w Prusicach pod Wrocławiem. Dzięki temu ZPB Kaczmarek, jako pierwszy producent w Europie Środkowo-Wschodniej, a trzeci na świecie, oferuje wyroby produkowane w oparciu o najnowocześniejszy na świecie system produkcji – PERFECT. Znany z innowacyjnych rozwiązań w produkcji, szeroko rozumianych, materiałów budownictwa drogowego Krzysztof Kaczmarek z Rawicza 14 czerwca otworzył...
73Z kongresu ERMCO w SewilliZdzisław B. Kohutekpdf
Czołowi przedstawiciele sektora betonu towarowego, przemysłu materiałów budowlanych, instytucji naukowo-badawczych, branży cementu, producenci urządzeń do produkcji i transportu betonu oraz domieszek chemicznych, producenci kruszyw i wytwórcy sprzętu laboratoryjnego spotkali się w dniach od 4 do 8 czerwca br. w Sewilli. Skąd przybyli? Z państw Starego Kontynentu i kontynentu południowoamerykańskiego. Po co? By podsumować dorobek przemysłu betonu towarowego ostatnich trzech lat oraz wspólnie zastanowić się nad strategią rozwoju.
76Nowe władze SPBT - nowe zadaniaZdzisław B. Kohutekpdf
Z datą 24.05. br. kojarzy się ważne wydarzenie w historii Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce, które na ten dzień do Sali Renesansowej Domu Polonii w Krakowie (Rynek Główny 16) zwołało walne zgromadzenie. Przybyła reprezentacja większości członków wspierających. Spośród ogółem 98 mandatów uprawnionych – rozdano obecnym 76, co upoważniło doraźną komisję uchwał i wniosków do uznania zebrania za prawomocne. Celem spotkania było nie tylko – jak co roku – podsumowanie dorobku SPBT w okresie od poprzedniego walnego zgromadzenia, ale także wybór nowych władz stowarzyszenia, ponieważ kadencja poprzedników właśnie się zakończyła. W części sprawozdawczej prezes ustępującego zarządu pan Witold Kozłowski m.in. przypomniał zebranym najważniejsze pozycje dorobku stowarzyszenia...
77O stropach słów kilka…Paweł Fąkpdf
Mając na uwadze budowę domu, nie sposób pominąć kwestii wyboru rodzaju stropu. To w końcu dzięki niemu nasze marzenia o przestronnym domu nie muszą kończyć się na wersji „parterowej”. Stropy w historii budownictwa istnieją „od zawsze”, a wybór, jaki mamy w tym temacie, jest naprawdę wystarczający. Najnowsze rozwiązania pozwoliły...