ad

Wydanie 2(30)/2005

issue-cover
2 kwietnia, godzina 21:37 - odchodzi po ponad 26-letnim pontyfikacie, największy i niekwestionowany autorytet, Papież Polak, Jan Paweł II. On odchodzi, świat zwalnia, a Polska przeżywa kilka wspaniałych dni refleksji, zadumy, pojednania, które pozwalają nam samym z większym optymizmem spojrzeć na siebie. To budujące, że w chwilach Wielkich stać nas na Wielkie zachowania. Należy zgodzić się z bardzo licznymi opiniami, że prawdziwa próba zaczyna się jednak dopiero dzisiaj - próbować żyć, wsłuchując się w Jego naukę.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
3Od WydawcyJan Dejapdf
2 kwietnia, godzina 21:37 - odchodzi po ponad 26-letnim pontyfikacie, największy i niekwestionowany autorytet, Papież Polak, Jan Paweł II. On odchodzi, świat zwalnia, a Polska przeżywa kilka wspaniałych dni refleksji, zadumy, pojednania, które pozwalają nam samym z większym optymizmem spojrzeć na siebie. To budujące, że w chwilach Wielkich stać nas na Wielkie zachowania. Należy zgodzić się z bardzo licznymi opiniami, że prawdziwa próba zaczyna się jednak dopiero dzisiaj - próbować żyć, wsłuchując się w Jego naukę.Po takich wydarzeniach, bogatsi wewnętrznie i oby lepsi, z trudem wracamy do codzienności. Chyba mocniej niż dotąd, wierzymy, że ta codzienność może być mniej szara.
Schodząc zupełnie na ziemię z nadzieją i radością wypatrujemy w połowie kwietnia pierwszych śladów budzącej się wiosennej przyrody. Ci, którzy liczyli, że zaczniemy coś budować już w marcu, srodze się zawiedli - totalna zapaść na marcowym rynku cementu (-50% w stosunku do marca 2004) wyraźnie to potwierdza. Wierzymy jednak głęboko, opierając się na wynikach analiz makroekonomicznych i sektorowych wielu ośrodków, że rok 2005 będzie dobrym rokiem dla polskiego budownictwa, a w konsekwencji również dla polskiej branży cementowej.
Wydaje się, że ze znacznym opóźnieniem w stosunku do wzrostu PKB ruszyły wreszcie inwestycje. Jeśli sprawdzą się przewidywania, że wzrost nakładów inwestycyjnych w roku 2005 może wynieść 10% w stosunku do roku 2004, to będziemy mogli mówić o rzeczywistym początku dynamicznego rozwoju polskiego budownictwa. Myślę, że z zainteresowaniem przeczytają Państwo tekst Marcina Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową na temat perspektyw polskiej gospodarki w roku 2005.
Bieżący numer w znacznej części poświęcamy problematyce drogowej. Powód jest dość oczywisty - w dniach 11-13 maja w Kieleckim Centrum Targowym odbędą się Targi Autostrada Polska 2005.
Infrastruktura drogowa to, obok budownictwa mieszkaniowego i inwestycji w ochronę środowiska, główny obszar polskiej aktywności inwestycyjnej. Traktatem akcesyjnym jesteśmy praktycznie zobowiązani do rozbudowy i modernizacji naszej sieci dróg i autostrad.
Co ważne, są w tej chwili środki europejskie na inwestycje, jest także ?specustawa?, która ułatwia pozyskiwanie gruntów pod budowę. SĄ pewne obawy co do zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania ze środków własnych (jest np. wielu ?chętnych? na środki gromadzone w Funduszu Autostradowym) i co równie ważne, obawy, czy partner publiczny (GDDKiA) w preferowanym ostatnio systemie budowy (partnerstwo publiczno-prywatne) będzie odpowiednio wydolny, kompetentny i skuteczny. Mamy nadzieję, że podołamy tym problemom i szybko, możliwie tanio zbudujemy w Polsce sieć trwałych i bezpiecznych autostrad i dróg, których nie będziemy się wstydzić przed innymi Europejczykami.
Nie bez powodu wspomniałem o targach w Kielcach, otóż chcielibyśmy wszystkich zainteresowanych (w szczególności przedstawicieli samorządów) zaprosić na pokaz budowy drogi lokalnej z nawierzchnią betonową. Wiele przykładów z ostatnich lat zdecydowanie potwierdza, że beton to nie tylko dobre rozwiązanie dla autostrad i dróg ekspresowych, ale także uzasadniona alternatywa dla dróg niskiej kategorii ruchu.
Jak zwykle, obok tematu przewodniego, znajdą Państwo u nas wiele interesujących informacji technologicznych (np. monitorowanie dojrzewającej konstrukcji, zasady stosowania normy betonowej) oraz relacji z wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych miesiącach 2005.
Tych, którzy lubią historię i wierzą w siłę polskiej myśli inżynierskiej, z pewnością zainteresuje tekst Marka Gawlickiego o Kanale Augustowskim. Zaś profesor Michał Knauff z Politechniki Warszawskiej, w swoich wypowiedziach, przybliża nam pojęcie eurokodów i ich konsekwencje dla konstrukcji betonowych, osadzając to wszystko w swoim spojrzeniu na życie i naukę.
Mam nadzieję, że z zainteresowaniem przeczytają Państwo także tekst o kilkunastoletnich już przemianach w polskim przemyśle cementowym (?Dwanaście lat minęło?). Dzisiejszy polski przemysł cementowy to absolutna czołówka europejska, a my, pracując w nim, często zaczynamy traktować to jako fakt oczywisty. Czasami w tym biegu warto jednak zatrzymać się i dokonać oceny tego, co za nami.
Życząc wszystkim, by ?mury pięły się do góry?, a portfel zamówień był zawsze pełen projektów z ?dopiętym? planem finansowym, zapraszam do lektury naszego pisma.
4Dwanaście lat minęłoPiotr Piestrzyńskipdf
W ciągu minionej dekady przemysł cementowy w Polsce zyskał atuty, które obecnie stawiają go w rzędzie najnowocześniejszych w Europie. Pomogły w tym pieniądze inwestorów, zabiegi menadżerów i wysiłek załóg pracowników. Do całkowitej satysfakcji z minionych 12 lat - licząc od daty prywatyzacji pierwszej cementowni w Polsce - brakuje jednak pełnego rozwoju rynku. Poniższym tekstem chcemy rozpocząć na naszych łamach dyskusję pod hasłem ?Przemysł cementowy po 12 latach od rozpoczęcia prywatyzacji?. Jak się zmienił, jak zmieniło się otoczenie zakładów cementowych?
6Nietypowy 2004, a 2005 zamyka kryzys w budownictwieMarcin Peterlikpdf
Ostateczne dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat wzrostu gospodarczego w roku 2004 były nieco gorsze od oczekiwań. Produkt krajowy brutto zwiększył się w całym roku realnie o 5,3 procent, natomiast jego wzrost w czwartym kwartale wyniósł jedynie 3,9 procent. Mimo tego rok 2004 był dobrym rokiem dla polskiej gospodarki. Jednocześnie był to rok bardzo nietypowy. Przewiduje się, że w całym roku 2005 wzrost PKB wyniesie 4,8 procent, a więc będzie o 0,5 punktu mniejszy niż w roku 2004. W roku 2005 skończy się kryzys w budownictwie.
8Duży może więcejAdam Karbowskipdf
Rozmowa z Gerardem Pietrosiukiem, prezesem POLBET B-COMPLEX
8Rodzina się powiększapdf
- Nasz rozwój to nie tylko przekształcenia i rozrost istniejących spółek, ale i wejścia kapitałowe w kolejne podmioty gospodarcze - mówi dyrektor Aleksander Szyszko z Grupy Ożarów, sprawujący nadzór właścicielski nad spółkami grupy, zajmującymi się produkcją.
9Konsolidacja jest wymogiem czasuAdam Karbowskipdf
Rozmowa z Edwardem Sierakowskim, prezesem FAELBUD SA
10Kanał Augustowski - przykład trwałości betonuMarek Gawlicki, Marta Kosior-Kazberukpdf
Kanał Augustowski był miejscem, gdzie po raz pierwszy na tak dużą skalę użyto spoiwa hydraulicznego, uzyskanego w wyniku wypalania sztucznie zestawionych mieszanin surowców ilastych i wapna. ?Cement augustowski? doskonale spełnił swoją rolę. Kanał przetrwał do dziś w niemal niezmienionej formie i pozostaje nadal atrakcyjnym szlakiem wodnym dla żeglugi pasażerskiej i rozwijającego się z każdym rokiem ruchu turystycznego. Upływa właśnie 180 lat od rozpoczęcia budowy kanału i wydaje się, że warto przypomnieć dzieje tej wielkiej dziewiętnastowiecznej inwestycji komunikacyjnej.
14Kraj kwitnącej architekturyPaweł Pięciakpdf
- W Japonii nie restauruje się starych drzwi, bo w tych drzwiach każdy widzi upływ czasu i to jest naturalne, nikomu by nie przyszło do głowy, żeby temu przeszkadzać. Jeżeli budynek chyli się ku upadkowi, to trudno, to jest kres jego życia. W Japonii konserwuje się formę, a nie materiał - mówi architekt Krzysztof Ingarden.
17Kryteria oceny dachówekBraaspdf
Dachówki cementowe to obecnie jeden z najbardziej popularnych materiałów pokryciowych, stosowanych na dachach spadzistych. Trwałość tego materiału jest niepodważalna, natomiast jakość oraz estetyka wykonania jest sprawą indywidualną, zależną od producenta.
18Centrum otwarte na rzekęPiotr Piestrzyńskipdf
- W tak świadomy sposób i na tak dużej przestrzeni użyliśmy betonu po raz pierwszy. Chcieliśmy pokazać piękno betonu poprzez jego chropowatość czy szorstkość. Beton skontrastowany z kamieniem, szkłem i aluminium nabiera pewnej wartości, zaskakuje i jest siłą tego budynku - mówi arch. Bogdan Kulczyński, którego zespół projektantów zdobył Drugą Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną podczas ostatniej edycji konkursu ?Polski Cement w Architekturze?.
20Przygotowani na więcejKonrad Sabalpdf
Rozmowa z Wojciechem Malusi, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa
22Szanse i ograniczenia w budownictwie drogowym w 2005 r.pdf
Komentarze:
Stefana Bekir Assanowicza, prezesa Zarządu Budimex Dromex SĄ
Krzysztofa Opałki, Dyrektoraa Dywizji Drogowej Skanska SĄ
Prof. Leszka Rafalskiego, dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów
Marka Zamirowskiego, prezesa firmy Heilit+Woerner Budowlana Sp. z o.o.
Marka Rolli, dyrektora Biura Studiów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Dyrektora Dariusza Słotwińskiego - STRABAG POLSKA
25Kwiatkowski byłby dumnyPiotr Piestrzyńskipdf
W Stalowej Woli 14 kwietnia oddano do użytku ulicę o nawierzchni betonowej, prowadzącą od ul. Ofiar Katynia do bram Huty Stalowa Wola. Inwestycja była prowadzona przy wsparciu Grupy Ożarów SA. Z tak trwałego rozwiązania na drodze byłby na pewno dumny Eugeniusz Kwiatkowski, twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego, który jest patronem ulicy.
26Projekt autostrady A4 na odcinku Zgorzelec - KrzyżowaKonrad Sabalpdf
Jedną z ważniejszych realizacji, która stoi przed GDDKiA, jest budowa autostrady A4 na odcinku Zgorzelec - Krzyżowa. Odcinek ten ma 51 km długości i w fazie projektowej został podzielony na dwie części: odcinek ?A? Zgorzelec - Wykroty (od km 0+000 do km 22+000) oraz odcinek ?B? Wykroty - Krzyżowa (od km 22+000 do km 51+400). Przedstawione poniżej założenia pochodzą z projektu opracowanego przez konsorcjum firm: PROFIL Sp. z o.o., Transprojekt Warszawa Sp. z o.o., Transprojekt Poznań Sp. z o.o.
28Metodą "czynową"Piotr Piestrzyńskipdf
- Budowa dróg betonowych metodą ?czynową? jak zaraza, ale dobra zaraza, rozpełzła się po gminie. Gdybyśmy chcieli budować we wsi drogi z asfaltu, zrobilibyśmy może 300 metrów, a my mamy już 2,5 km dróg betonowych - tłumaczy radny Kazimierz Kędziora, prekursor budowy dróg betonowych na terenie gminy Żurawica. I nie ma się co dziwić. W XXI wieku, ludzie chcą mieć lepsze drogi i porządne dojazdy do domów.
29RMC rozbudowuje moloMaria Stachniewicz, Rafał Grajewskipdf
Stare molo w Międzyzdrojach, pochodzące jeszcze z 1906 roku, miało 220 metrów długości. Po kilkudziesięciu latach eksploatacji zamknięto je, a w latach osiemdziesiątych rozebrano. Budowę nowego mola rozpoczęto na początku lat dziewięćdziesiątych. W zeszłym roku rozpoczęły się roboty budowlane przy dalszej rozbudowie.
30Betonowe nawierzchnie ulic (II)Jerzy Dudapdf
Kontynuując temat dotyczący nawierzchni ulic z betonu cementowego w miastach, rozpoczęty na łamach kwartalnika BTA nr 4/2004, powracam raz jeszcze do okresu II Rzeczypospolitej?
32Konkurs, most, symbolJan Biliszczukpdf
Obszar budownictwa komunikacyjnego jest wielką szansą dla Polski i powinniśmy starać się tę szansę wykorzystać. Mosty oprócz funkcji użytkowej pełnią często także inne równie ważne funkcje związane z kształtowaniem przestrzeni oraz świadomości historycznej lub kulturowej mieszkańców. Często most jest wręcz symbolem miasta lub regionu. Ciekawy projekt obiektu można wyłonić jedynie w wyniku dobrze przeprowadzonego konkursu. Moim zdaniem współpraca inżynierów konstruktorów i architektów jest niezbędna, by osiągnąć cel promocji polskiego mostownictwa w świecie - pisze prof. Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej.
36Analiza zmienności parametrów skał magmowych regionu krakowskiego i uzyskanych z nich kruszyw dla oceny ich przydatności do produkcji betonu.Marek Rembiś, Anna Smoleńskapdf
Wykształcenie kopaliny oraz proces jej rozdrobnienia w dużym stopniu wpływa na wiele cech kruszywa, co dla różnych skał wykazał J. Bromowicz (2001). Wyraźnie widoczne jest to w przypadku kruszyw łamanych granulowanych, które, wśród różnych zastosowań, powszechnie wykorzystywane są do produkcji betonów.
40Nie tylko na autostradachpiepdf
System prefabrykacji Consolis umożliwia budowanie przez cały rok, bez przerw, które mogą wywołać niekorzystne warunki atmosferyczne. Gotowy produkt przywożony jest prosto z fabryki, a następnie w krótkim czasie montowany bezpośrednio na budowie. Ma to ogromne znaczenie przy budowie mostów i wiaduktów zlokalizowanych nad drogami, które tylko na krótko zostają wyłączone z ruchu. System Consolis sprawdził się już przy realizacji wielu inwestycji na terenie naszego kraju.
42System symulacji i monitorowania cech młodego betonu w konstrukcjiRafał Gajewski, Łukasz Szabatpdf
Dynamiczny rozwój rynku budowlanego, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, stawia przed producentami materiałów budowlanych coraz to nowe wyzwania. Wprowadzenie nowych technologii w budownictwie, skracanie czasu realizacji inwestycji (nawet w warunkach zimowych), coraz większa ilość budowli o wysokim zaawansowaniu technicznym, szczególnie konstrukcji żelbetowych, powoduje wzrost wymagań i oczekiwań w zakresie oferowanych na rynku materiałów budowlanych i usług.
46Suche mieszanki (I)Artur Łagoszpdf
Podstawowym zadaniem zapraw było i jest łączenie w procesie murowania zasadniczych materiałów budowlanych, jak kamień, cegła, a w bliższej nam rzeczywistości przede wszystkim różnego rodzaju pustaki. Materiały te znalazły także zastosowanie w pokrywaniu ścian i stropów, pełniąc w ten sposób także funkcje dekoracyjne i ochronne lub wręcz specjalne. Jeszcze do niedawna większość zapraw była przygotowywana bezpośrednio na placu budowy. Jednak dzięki przeniesieniu procesu mieszania składników zaprawy do specjalistycznych zakładów możliwe jest uzyskiwanie produktów odpowiedniej jakości oraz o określonych, zdefiniowanych i powtarzalnych właściwościach.
50GRC - beton z włóknami szklanymiMarek Petripdf
Skrót GRC (Glass Fiber Reinforcet Concret, czyli beton zbrojony włóknami szklanymi) jest powszechnie używany przez producentów i akceptowany jako nazwa handlowa również w Polsce. Jednak materiał ten, a właściwie grupa materiałów budowlanych, jest stosunkowo mało znany na naszym rynku.
54Na trwałych podstawachJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
- Najważniejszą częścią mojej działalności są prace nad podstawami teorii żelbetu i doskonaleniem metod obliczeń. Lubię rzeczy trwałe, takie jak beton i matematyka - mówi prof. Michał Knauff z Politechniki Warszawskiej w rozmowie z Janem Deją i Zbigniewem Pilchem.
56Oryginalnie o mikrokrzemionceMichał A. Glinickipdf
Użycie pyłów krzemionkowych w technologii betonu wymaga finezji. Całkowicie oryginalne wprowadzenie w tajniki wiedzy o sposobach racjonalnego wykorzystania pyłów krzemionkowych do inżynierskiego kształtowania właściwości betonów zawiera książka Wiesławy Nocuń-Wczelik, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Publikacja ma charakter podręcznika o nowoczesnym, zwięzłym ujęciu prezentowanej tematyki, przydatnego zwłaszcza dla studentów budownictwa i technologii chemicznej o specjalności materiały budowlane, dla praktykujących technologów betonu, inżynierów projektantów konstrukcji oraz inżynierów opracowujących nowoczesne specyfikacje techniczne na konstrukcje z betonu. Wydawcą książki pt. ?Pył krzemionkowy - właściwości i zastosowanie w betonie? jest Polski Cement Sp. z o.o.
57O ład i bezpieczeństwo budowaniaPiotr Piestrzyńskipdf
- Skuteczność obowiązujących przepisów może być oceniana dopiero w trakcie ich wdrażania. Nie należy przy tym zapominać, że tym narzędziem posługiwać się będzie człowiek, i to zarówno inspektor nadzoru budowlanego, inwestor, jak i sprzedawca oraz producent wyrobu budowlanego - tak o nowej Ustawie o wyrobach budowlanych mówi Marek Naglewski, od lutego br. główny inspektor nadzoru budowlanego. Na 2005 rok Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaplanował kontrolę ok. 2000 podmiotów. Sprawdzane będą wyroby mające największy wpływ na zapewnienie podstawowych wymagań dla wznoszonych obiektów. W tej grupie materiałów budowlanych jest również cement.
58Przyczółek CEMBUREAUpiepdf
- W Brukseli działa ponad 2000 organizacji lobbingowych, a CEMBUREAU plasuje się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych. Jesteśmy na tyle dobrzy, na ile jesteśmy zjednoczeni. Jeśli nie potrafimy wywalczyć jednolitego stanowiska, to przegrywamy - mówił dr Jean-Marie Chandelle, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cementu CEMBUREAU.
59PN-EN 206-1:2003 czy PN-88/B-06250, którą normę stosowaćKrzysztof Szewczykpdf
Pytanie dosyć przewrotnie postawione w tytule w rzeczywistości dla producentów betonu towarowego jest podstawowym, na które muszą odpowiedzieć.
Minął już okrągły rok od czasu opublikowania normy europejskiej na beton, ale w praktyce ciągle mamy do czynienia z klasami B15, B20, B30 etc. i przywoływaniem w zamówieniach czy specyfikacjach starej normy krajowej z 1988 r. I nie chodzi tu tylko o same oznaczenia, lecz także, co jest niezwykle istotne, o ocenę zgodności wyrobu z określonym dokumentem odniesienia. A oceny zgodności w obydwu tych dokumentach różnią się od siebie i to dosyć znacznie."
6021 nowych liderówPiotr Piestrzyńskipdf
- Minął rok i podsumowujemy II edycję kampanii ?Dobry Beton?. Mam zaszczyt ogłosić, że kolejna grupa najlepszych producentów betonu towarowego została uhonorowana prestiżowymi certyfikatami jakości i dołączyła do ekskluzywnego Klubu Liderów Betonu Towarowego, tworząc wraz z laureatami I edycji grono 48 najwyższej klasy wytwórców, których śmiało można nazwać europejskimi - mówił Andrzej Werkowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. 22 lutego br. w Warszawie przedstawiciele 21 wytwórni betonu towarowego z całego kraju otrzymali Certyfikaty Znaku Jakości ?Dobry Beton?.
62W drugim dziesięcioleciuGrzegorz Łójpdf
- Dziesięciolecie to nie tylko czas podsumowań, ale również okazja do śmiałego spojrzenia w przyszłość - powiedział Andrzej Wojtecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Brukowej Kostki Drogowej, przekazując życzenia wszystkim członkom stowarzyszenia.
63SPBKD - wczoraj i dziśGrzegorz Łójpdf
Przemiany ustrojowo-gospodarcze, jakie zaczęły się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, uwolniły polski rynek budowlany i otworzyły go dla szerokiej ?inicjatywy prywatnej?. W tym właśnie okresie wiele firm rozpoczynało produkcję nowych, nieznanych lub mało jeszcze w Polsce popularnych wyrobów. Tak właśnie było z betonową kostką brukową i innymi betonowymi elementami brukarskimi oraz elementami małej architektury ulic i ogrodów. Kształtujący się rynek dla tych wyrobów oraz stale wzrastający popyt stwarzały doskonałe warunki do rozwoju zakładów produkcyjnych.
64O dobrej robocie i wspaniałej sprawiePiotr Piestrzyńskipdf
Za swoje największe osiągnięcie uważa wyprowadzenie na prostą w połowie lat 90. Cementowni Nowa Huta. Od początku był zaangażowany w budowę, a potem rozruch przemiałowni Ekocem. Od ośmiu lat pełni funkcję prezesa Zarządu Ekocem Sp. z o.o. Leszek Myrdko, gdyż o nim mowa, w wolnych chwilach jest także zapalonym brydżystą.
64Nagroda za książkiredpdf

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że autorzy trzech książek, które w ubiegłym roku zostały wydane przez Wydawnictwo Polski Cement, zostali nagrodzeni w konkursie Ministra Infrastruktury.


W tym roku nagrody otrzymali:
Antoni Szydło za książkę - ?Nawierzchnie drogowe z betonu cementowego?
Andrzej Ajdukiewicz, Jakub Mames za książkę ?Konstrukcje z betonu sprężonego?
Zespół autorów (poniżej) pod kierunkiem Lecha Czarneckiego za książkę - ?Beton według normy PN-EN 206-1 - komentarz? - Lesław Brunarski, Małgorzata Faleńska, Wiesław Frankiewicz, Zbigniew Giergiczny, Maria Kaszyńska, Edward Kon, Krzysztof Szewczyk, Paweł Łukowski, Jan Małolepszy, Janusz Mierzwa, Andrzej Moczko, Zbigniew Kledyński, Andrzej Pogorzelski, Jacek Śliwiński.

65Przyjazne NowinyJarosław Rybuspdf
Cementownia Nowiny, jako pierwsza w koncernie Dyckerhoff, otrzymała tzw. pozwolenie zintegrowane. Kładzie ono szczególny nacisk na ochronę środowiska.
65Workowe zamiast elektrofiltrówlcppdf
Wymiana elektrofiltra na filtr workowy rozpoczęła się w listopadzie 2004 roku na linii nr 2 Cementowni Małogoszcz. Montaż filtra i modernizacja wież schładzających zostały zakończone pod koniec lutego br.
66Kolejny certyfikat dla Odryredpdf
Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy PN-N-18001:2004 otrzymała 11 lutego br. Cementownia Odra SA.
Prezes firmy Zdzisław Łukowicz odebrał dokument z rąk Georga Carstensa, prezesa NIS-ZERT Polska.
66Beton w infrastrukturze wsi i miastTomasz Pużakpdf
Sympozjum Naukowo-Techniczne pt. ?Beton w infrastrukturze wsi i miast? odbyło się 10 marca br. w Poznaniu. Głównym celem sympozjum było przedstawienie możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w budownictwie wiejskim, zapoznanie uczestników z aktualną sytuacją w zakresie normalizacji betonu wibroprasowanego oraz zaprezentowanie najnowszych doświadczeń w budownictwie specjalistycznym.
68Superlekkie pisanki z… betonuMałgorzata Dąbrowskapdf
Na Kiermaszu Wielkanocnym, który odbył się w Niedzielę Palmową na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach Grupa Górażdże zorganizowała happening ?Betonowe pisanki-giganty?. Atrakcją imprezy były trzy dwumetrowe pisanki wykonane z PORIMENTU? - nowego gatunku superlekkiego betonu.
69Spotkanie z klientamikarbpdf
Redakcja kwartalnika ?Budownictwo, Technologie, Architektura? została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystym spotkaniu, które każdego roku dla swoich klientów organizuje ZPB Kaczmarek. W tym roku spotkanie odbyło się 3 marca w Wolsztynie, w uroczym hotelu Pałac Wolsztyn. Podczas uroczystości organizatorzy wręczyli czterem firmom statuetki ?Złotego Partnera? za rok 2004, a cztery kolejne firmy uhonorowano wyróżnieniami za wzorową współpracę.
69Laboratorium w RemeiMariusz Buczekpdf
Powstałe w Opolu Laboratorium Betonu Remei Polska jest w pełni wyposażonym laboratorium badawczym, wykonującym kompleksowe badania w zakresie nowo wprowadzonych norm europejskich, m.in.: wytrzymałość na zginanie i rozciąganie przy rozłupywaniu, ścieralność (badanie na szerokiej tarczy ściernej), mrozoodporność, ocena kształtu i wymiarów, nasiąkliwość dla wyrobów galanterii betonowej, a także służy szerokim doradztwem technologicznym w tym zakresie.
70Twórca "krakowskiej szkoły" budownictwa betonowegoJanusz Mierzwapdf
22 listopada 2004 roku w wieku 97 lat zmarł profesor Bronisław Kopyciński, rektor Politechniki Krakowskiej w trzech kadencjach (od 1956 do 1965), wcześniej prorektor i dziekan Wydziału Budownictwa, wieloletni dyrektor Instytutu Budownictwa, a po zmianie nazwy Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych.