ad

Wydanie 1(33)/2006

issue-cover
Zegar wybił północ, szampan wystrzelił, sztuczne ognie rozświetliły niebo i już jesteśmy w nowym roku. Jak zawsze ? ze starymi problemami, ale także z nowymi nadziejami. W polityce gorąco ? gry sejmowe, czasami ministrowie nie zdążą się nawet przyzwyczaić do swoich foteli, w gospodarce lepiej niż ostatnio ? złoty silny jak nigdy dotąd, a eksport wysoki.
W drugiej połowie roku wreszcie ruszyło budownictwo, choć przyrost nakładów inwestycyjnych w dalszym ciągu jest jeszcze mizerny (około 5%), jest szansa na znaczniejsze wzrosty w roku 2006 i w latach kolejnych. Pojawił się długo oczekiwany optymizm na rynku budowlanym ? w zgodnej opinii analityków, obserwatorów i producentów jest szansa na to, że po kilkuletniej zapaści wkraczamy w fazę stabilnego rozwoju. Korzystne, choć burzliwie osiągane, decyzje dotyczące budżetu unijnego na kolejne lata stanowią istotny element kształtujący ten optymizm.

Spis treści

Str.TytułAutorPDF
5Od WydawcyJan Dejapdf
Zegar wybił północ, szampan wystrzelił, sztuczne ognie rozświetliły niebo i już jesteśmy w nowym roku. Jak zawsze ? ze starymi problemami, ale także z nowymi nadziejami. W polityce gorąco ? gry sejmowe, czasami ministrowie nie zdążą się nawet przyzwyczaić do swoich foteli, w gospodarce lepiej niż ostatnio ? złoty silny jak nigdy dotąd, a eksport wysoki.
W drugiej połowie roku wreszcie ruszyło budownictwo, choć przyrost nakładów inwestycyjnych w dalszym ciągu jest jeszcze mizerny (około 5%), jest szansa na znaczniejsze wzrosty w roku 2006 i w latach kolejnych. Pojawił się długo oczekiwany optymizm na rynku budowlanym ? w zgodnej opinii analityków, obserwatorów i producentów jest szansa na to, że po kilkuletniej zapaści wkraczamy w fazę stabilnego rozwoju. Korzystne, choć burzliwie osiągane, decyzje dotyczące budżetu unijnego na kolejne lata stanowią istotny element kształtujący ten optymizm.
W drugiej połowie minionego roku odetchnęli z ulgą producenci cementu. Po katastrofalnych pierwszych pięciu miesiącach odnotowano bardzo wysoką dynamikę ?konsumpcji? cementu w kolejnych miesiącach, co pozwoliło ostatecznie odnotować minimalny plus. Zarówno z wypowiedzi prezesa Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzeja Balcerka, jak i z opinii innych menadżerów przemysłu cementowego w Polsce przebija optymizm w ocenie perspektyw roku 2006.
Wszyscy liczymy na dalszy rozwój budownictwa komunikacyjnego, które w roku 2005 wyraźnie ruszyło, oraz na przełom w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury związanej z inżynierią środowiska.
Jako kwartalnik wchodzimy z pewnymi zmianami w dziewiąty już rok działalności.
Wobec obfitości tematyki, przy rosnącym zainteresowaniu producentów chcących promować swoje produkty i technologie w naszym piśmie zdecydowaliśmy się na pewien wzrost objętości ? cztery strony dodatkowo ? oraz pewne zmiany w zakresie treści i układu numeru. Obok tradycyjnych działów, takich jak technologie, architektura, drogi itp., do których Czytelnicy zdążyli się już przyzwyczaić, w bieżącym numerze otwieramy tzw. Bibliotekę Inwestora. Mamy ambitny cel, aby w każdym numerze, w sposób bardzo przystępny, przekazywać informacje o cemencie i betonie, które mogą być przydatne dla dzisiejszych i przyszłych inwestorów. W bieżącym numerze skupiliśmy się na podstawowych informacjach niezbędnych przy wyborze i zakupie cementu.
Dziś także pierwszy raz znajdą Państwo rubrykę ?Ludzie?, w której zamierzamy prezentować sylwetki osób z branży budowlanej. Mam nadzieję, że pozytywnie przyjmą Państwo także nowy sposób prezentacji zawartości numeru ? strony 4 i 5.
Koniec ubiegłego roku to pokaźna dawka dobrej architektury. Jak nigdy chyba dotąd beton, jego funkcja architektoniczna, został zauważony w wielu wybitnych projektach i realizacjach ostatnich dwóch lat. Beton dominuje w obiektach nagrodzonych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Nagrodami Roku i, co zrozumiałe, w budowlach nagrodzonych przez Polski Cement i SARP w konkursie ?Polski Cement w Architekturze?.
W tym konkursie już po raz dziewiąty nagrodziliśmy budowle, w których beton zadecydował o ich wyrazie architektonicznym, a ubiegłoroczny laureat ? Muzeum w Bełżcu ? to prawdziwa perła architektury i rzeźby w betonie.
W oddawanym w Państwa ręce numerze kwartalnika zachęcam między innymi do przeczytania wywiadu z wybitnym uczonym, uznanym w całym świecie specjalistą w zakresie mechaniki betonu, profesorem Tadeuszem Godyckim-Ćwirko. Długa lista osiągnięć w połączeniu z ciągle bardzo dużą aktywnością zawodową i ujmującą osobowością Profesora tworzą interesujący obraz naszego bohatera.
Jak zwykle, rzeczy bardzo ważne i poważne ? technologia, normy, aspekty środowiskowe betonu ? przeplatamy ciekawostkami, jak choćby tą o betonie przeświecającym.
Dla Stowarzyszenia Producentów Cementu i Polskiego Cementu rok 2006 to rok kolejnej Konferencji ?Dni Betonu?. Tradycyjnie w październiku, w Wiśle, będziemy starali się pokazać uczestnikom aktualne możliwości betonu. Obok informacji technicznych i technologicznych przedstawiających problemy i trendy w budownictwie betonowym chcemy ?Dni Betonu? wzbogacić o praktyczne pokazy technologiczno-architektoniczne.
Życząc, w imieniu całego zespołu redakcyjnego, pomyślności w nowym roku, zachęcam do obecności na ?Dniach Betonu? i zapraszam do lektury naszego pisma.
6Pierwszy kwartał 2006: 4,9 wzrostu gospodarczegoMarcin Peterlikpdf
Według oceny IBnGR, kwartalne tempo wzrostu gospodarczego w roku 2006 powinno być względnie stabilne. Najszybszy wzrost odnotowany będzie w pierwszym kwartale i wyniesie 4,9 procent, a najwolniejszy w czwartym kwartale ? 4,1 procent. Według prognozy Instytutu, w latach 2006-2007 zużycie cementu na rynku krajowym będzie rosło. W roku 2006 wyniesie około 11,9 miliona ton, a rok później wzrośnie do prawie 12,5 miliona ton.
9Długoterminowy wzrostowy trendPiotr Piestrzyńskipdf
? W ostatnich miesiącach 2005 roku sprzedaż cementu była rewelacyjnie wysoka. Sądzę, że mamy do czynienia z początkiem dobrej koniunktury. Jeżeli ten trend wzrostowy się utrzyma, to w 2006 roku sprzedamy o 4-4,5% cementu więcej niż w roku 2005, czyli około 12 mln ton ? mówi Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, prezes zarządu i dyrektor generalny Górażdże Cement SA.
10Podsumowanie 2005, perspektywy 2006pdf
Komentarze:
Andrzeja Tekiela, prezesa zarządu Lafarge Cement SA,
Andrzeja Ptaka, wiceprezesa zarządu, dyrektor generalny Grupy Ożarów SA,
Krzysztofa Kocika, prezesa zarządu Cementowni Nowiny Sp. z o.o.,
Andrzeja Rybarczyka, prezesa Cementowni Odra,
Rüdigera Kuhna, prezes zarządu CEMEX Polska,
Dariusza Gawlaka, prezes zarządu Cementowni Warta.
12Braas: Dachówka RomańskaBraaspdf

Nowa dachówka Romańska, dzięki zastosowaniu technologii produkcji Cisar, jest obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem na rynku pokryć dachowych. Doświadczenie Braas i ciągły rozwój myśli technicznej pozwoliły na wprowadzenie do oferty produktu o wyjątkowych zaletach. Dachówka Braas jest odpowiedzią na oczekiwania nabywców szukających pokrycia dachu najwyższej trwałości i jednocześnie niepowtarzalnej estetyki przez wiele lat. Jest jedyną trójwarstwową dachówką w kraju, dostępną wyłącznie w ofercie Braas.

14Nagrodzona nowa jakośćPiotr Piestrzyńskipdf
? W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość, polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji ? powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes SARP, podczas rozstrzygnięcia IX edycji konkursu ?Polski Cement w Architekturze?. Główną nagrodę oraz czek na 20 tysięcy złotych otrzymał zespół architektów i rzeźbiarzy DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z Krakowa za projekt budynku muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu.
17Honorowa nagroda SARP 2005 dla Jerzego Skrzypczakapiepdf
18Grupa Ożarów: Pomagamy budować infrastrukturęMagdalena Pieczulispdf
"W ubiegłym roku prezentowaliśmy Państwu, na łamach kwartalnika, część Grupy Ożarów odpowiedzialną za produkcję i sprzedaż betonu, kostki brukowej, elementów małej architektury i prefabrykatów niezbędnych do budowy infrastruktury.
Dziś pokazujemy, jak grupa pomaga rozbudowywać infrastrukturę w gminach z uwzględnieniem inwestora indywidualnego..."
20Utopie i budowyPaweł Pięciakpdf
? Lubię pracować z rzemieślnikami odnawiającymi mój domowy fortepian, na którym kiedyś grał Paderewski. Nie sposób wiedzieć wszystkiego, ale pasjonuje mnie proces tworzenia przedmiotu użytkowego: proces intelektualny i proces fizycznego stawania się przedmiotu ? mówi architekt Andrzej M. Chołdzyński.
24"Ławka O3" nagrodzonaLucyna Rudnikpdf
? Dla nas beton jest czymś pięknym. Chcieliśmy zrobić coś ze ścianą betonową, żeby było widać fakturę betonu. Połączyliśmy beton z drewnem, aby uzyskać kontrast, aby pokazać, jak to ładnie może wyglądać ? mówi Mateusz Janiec, autor jednej z nagrodzonych prac w konkursie ?Sztuka w przestrzeni miejskiej?. Celem przedsięwzięcia, zorganizowanego przez Grupę Górażdże i Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, było pozyskanie oryginalnych projektów mebli lub innych funkcjonalnych obiektów przestrzennych ? elementów tak zwanej małej architektury ? przeznaczonych dla ogólnie dostępnych obszarów miejskich lub parków, wykonanych z betonu lub częściowo z betonu.
26Anegdota o stacji metra: niebo, woda, wierzby i brzegPaweł Pięciakpdf
Warszawskie metro ma jak dotąd szesnaście stacji. Czternaście pierwszych to zwykłe konstrukcje inżynierskie. Piętnasta jest ciekawą konstrukcją inżynierską. Stacja szesnasta ?Plac Wilsona? stała się wreszcie architekturą. Została oddana do użytku w marcu 2005, a w grudniu zdobyła wyróżnienie w IX edycji konkursu ?Polski Cement w Architekturze?.
28Dyckerhoff: Beton na rekordowo szybką budowęZdzisław Cholewa, Konrad Sabalpdf
Największe centrum handlowe na Górnym Śląsku powstało w rekordowo krótkim czasie. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2004 roku i już po roku klienci robili w nim przedświąteczne zakupy. Narzucone przez inwestora tempo było trudnym zadaniem dla generalnego wykonawcy, ale również dla dostawców materiałów. Beton towarowy na budowę Silesia City Center dostarczały wytwórnie Dyckerhoff Beton Polska w Bytomiu i Lędzinach. Dostawy przekroczyły 35 tysięcy metrów sześciennych materiału. Jest to jedna z większych budów realizowanych przez Dyckerhoff Beton Polska w minionym roku.
30Projektowali z dużą swobodą i pomyśleli o betoniePiotr Piestrzyńskipdf
? Nie znalazłem lepszego materiału, który w tym projekcie spełniłby moje oczekiwania. Uważam, że tak jak kiedyś były kamienie, marmur czy drewno, tak teraz przyszedł czas na beton. Z betonu można zrobić dosłownie wszystko i tak go ukształtować, że sam w sobie będzie czymś interesującym ? mówił arch. Dariusz Szyłko z Wrocławia, zdobywca jednej z trzech nagród w VI edycji Konkursu ?Architektura Betonowa 2005?.
31Forma eksperymentuMaria Misiągiewiczpdf

Wersy traktatu Witruwiusza ?De architettura libri decem? przypominają, że tak jak ongiś ? także dzisiaj w architekturze ?istnieją dwa elementy: przedmiot, który jest określony, i jego określenie?. Wszystko co niezbywalne jest dla określenia całego przedmiotu ? budowli zawiera się w witruwiańskiej konkluzji: ?ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza?, a zatem budowli, która zasługiwałaby na miano dzieła sztuki. Talent architekta pozwala odnajdywać coraz to nowe interpretacje architektonicznej geometrii, formy w architektonicznej przestrzeni w myśl corbusierowskiej wizji architektury jako ?gry brył w świetle?.

32Na bursztynowym szlakuPiotr Piestrzyńskipdf
Ponad pięć kilometrów drogi o nawierzchni betonowej powstało w gminie Ujazd na Opolszczyźnie. Droga po raz pierwszy została wykonana przy pomocy specjalnego rozścielacza do betonu. ? Przetrwa co najmniej 30 lat i będzie miała przyzwoite parametry przenoszenia ciężaru. Nieelegancko byłoby w te przepiękne, malownicze tereny ładować czarny asfalt. Uważaliśmy, że beton jest ekologiczny i lepiej się sprawdzi. Do budowy drogi zostały wykorzystane lokalne surowce ? kruszywa, cement. Poza tym koszty budowy przemawiały za betonem, gdyż nie trzeba było wymieniać istniejącej podbudowy ? uzasadnia wybór rodzaju nawierzchni Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu.
34O dwanaście kilometrów bliżejKonrad Sabalpdf
Budowa dwóch jezdni ?zakopianki? w standardzie drogi ekspresowej na długości 12 kilometrów zgodnie z planem zakończy się w grudniu 2006 roku. Dzięki temu kontraktowi kierowcom łatwiej będzie dotrzeć do Zakopanego ? zimowej stolicy Polski.
36Debatowali także o drogachPiotr Piestrzyńskipdf

? Drogi betonowe już służą mieszkańcom naszego powiatu. W 2006 roku będziemy budować kolejny odcinek ? 5,5 km drogi betonowej z Ożarowa do Tarłowa ? mówił Kazimierz Kotowski, starosta opatowski, podczas Europejskiej Debaty Publicznej, która 16 listopada 2005 roku odbyła się w Starostwie Powiatowym w Opatowie.
Europejska Debata Publiczna, która odbyła się w Opatowie, dotyczyła projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju na lata 2007-2013. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Opatowie, przedstawiciele samorządów, zakładów pracy, firm i instytucji z całego powiatu.

37Udział ITB w ustaleniach dotyczących projektowania konstrukcji z betonuBohdan Lewickipdf
Specyficznym zadaniem Instytutu Techniki Budowlanej jest wspomaganie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w przygotowaniu projektów norm, szczególnie dotyczących wymagań stawianych obiektom budowlanym, i w prowadzeniu dyskusji środowiskowych w celu uzyskania konsensusu społecznego dla tych projektów. W zakresie konstrukcji budowlanych problematyka konstrukcji z betonu zajmuje czołowe miejsce.
40Pył krzemionkowy do betonu - norma EN 13263Edward Konpdf
Stosowanie pyłu krzemionkowego w betonach wysokowartościowych od lat jest przyjęte w praktyce. Literatura przedmiotu jest bardzo bogata. Szczególnie często stosuje się dodatek pyłu krzemionkowego w celu otrzymania betonu wysokiej wytrzymałości. W tej sytuacji dawał się odczuć brak normy na pył krzemionkowy...
42Chryso: Nowość wśród superplastyfikatorówChrysopdf
Jednym z ostatnich osiągnięć CHRYSO POLSKA, które okazało się wielkim sukcesem, było zastosowanie na bardzo wymagającej budowie centrum handlowego Nowe Miasto w Krakowie domieszki CHRYSO?Fluid Optima 206. Jest to nowy produkt, o który wzbogacona została gama superplastyfikatorów nowej generacji.
44Suche mieszanki (II)Artur Łagoszpdf
Jak wspomniałem w pierwszej części artykułu, suche mieszanki to przede wszystkim zaprawy, które po zmieszaniu z wodą charakteryzują się właściwościami pozwalającymi na wykorzystanie ich w ściśle przewidzianym dla nich celu. Raczej rzadko zdarza się tak, aby dany produkt był uniwersalny i pozwalał na zastosowanie do większej ilości celów. A nawet jeśli jest to możliwe (część klasycznych zapraw cementowo-wapiennych), to często produkt taki w handlu znajduje się pod różnymi nazwami, z wyszczególnieniem istotnych tylko dla niego właściwości.
48Przemysłowe sposoby produkcji mieszanki betonowejZdzisław Kohutek, Justyna Piotrowska-Łójpdf
Europejska Organizacja Betonu Towarowego ERMCO nie dzieli betonu co do jakości, biorąc pod uwagę pochodzenie ? czy z wytwórni z zainstalowanym mieszalnikiem stacjonarnym, czy też z wytwórni bez mieszalnika stałego, ale za to ze specjalistycznym układem dozowania składników, mieszanych w gruszce betonowozu. Poniżej omówiliśmy obydwa systemy produkcji i dystrybucji świeżej mieszanki betonowej...
52Światłowodowy betonGrzegorz Kijowskipdf
Już w czasach starożytnych do materiałów budowlanych dodawano substancje, które poprawiały ich właściwości. Była to krew bydlęca, włosie czy łuski ryżu. Poprzez te dodatki ludzie poprawiali własności fizyczne bądź chemiczne. Dziś, w dobie szybkiego postępu technicznego, to już nie wystarcza. Inżynierowie tworzą coraz to nowsze rozwiązania konstrukcyjne, ceramicy starają się uzyskiwać tworzywa, które dzięki swoim cechom zastępują stal, a architekci... tworzą przezroczysty beton.
53Beton i jego składniki w aspekcie wymagań środowiskowychAnna Królpdf
Stosowanie surowców odpadowych i odpadów przy produkcji betonu towarowego rodzi pytanie, czy produkty uzyskane z ich udziałem nie będą wywierały negatywnego wpływu na środowisko. W przypadku obiektów i konstrukcji betonowych obawy najczęściej dotyczą wymywalności metali ciężkich oraz poziomu radioaktywności.
58Uczę myślenia inżynierskiegoJan Deja, Zbigniew Pilchpdf
? Gdyby wieżowce w Nowym Jorku były żelbetowe, tak jak ten w Baltimore, toby stały nadal. Dwa, może trzy piętra byłyby zniszczone, ale trzon by się utrzymał. Budynek zacząłby się palić, ale by nie runął ? mówi prof Tadeusz Godycki-Ćwirko, wybitny projektant konstrukcji betonowych w rozmowie z Janem Deją i Zbigniewem Pilchem.
61Trzecia odsłowna kampanii Dobry BetonZdzisław Kohutekpdf
Po raz trzeci Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce przyzna Znaki Jakości ?Dobry Beton?. Finał trzeciej już edycji kampanii promocyjnej, tym razem z udziałem przedstawicieli 35 wytwórni betonu towarowego z całej Polski, odbędzie się 9 marca 2006 roku w siedzibie SARP w Warszawie przy ul. Foksal 2.
62Arcen: ARCEN wkroczył do gry!Piotr Piestrzyńskipdf
? Nasze urządzenia, rozwiązania systemów sterujących oraz wysokiej jakości surowce, których używamy do produkcji, stawiają nas w czołówce producentów na świecie. Dzięki temu ARCEN ma pozycję lidera na Półwyspie Iberyjskim, we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Irlandii ? mówi Bartosz Kopia, dyrektor handlowy ARCEN Polska. W ciągu dwóch miesięcy działalności na polskim rynku firma podpisała dwa kontrakty na dostawę kompletnych węzłów betoniarskich. Pod koniec 2006 roku w Żorach ruszy fabryka firmy ARCEN.
64Z optymizmem w przyszłośćKonrad Sabalpdf
? Miniony okres zawsze oceniam przez pryzmat tego, co wydarzyło się dobrego. Zawsze warto cofnąć się do tego, co już za nami, podsumować dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy, a następnie z optymizmem spojrzeć na zadania wytyczone na najbliższą przyszłość ? mówi Iwona Górakowska-Szyszka, która jest dyrektorem handlowym odpowiedzialnym za sprzedaż cementu i domieszek do betonu Cemex Polska.
64Ludzie: kto został kim, czyli o zmianach kadrowychpdf

Sylwetki:
Ewy Gibas,
Ernesta Jelito,
Agaty Trzewiczyńskiej,
Jacka Błońskiego.

64Złota Statuetka "Przedsiębiorstwo Fair Play" dla CEMET SAispdf
Zakończyła się VIII edycja programu ?Przedsiębiorstwo Fair Play?, organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą. Firma CEMET SA, która w programie uczestniczy od 2001 roku, została uhonorowana Złotą Statuetką ?Przedsiębiorstwo Fair Play?. Wyróżnienia te są wręczane przedsiębiorstwom, które pięciokrotnie przeszły pozytywną weryfikację i uzyskały certyfikat Fair Play.
66Warsztaty jubileuszoweTomasz Pużakpdf
Jak co roku, na zakończenie sezonu budowlanego Dział Doradztwa Technologicznego Górażdże Cement SA zorganizował Jesienne Warsztaty pt. ?Cement w praktycznym zastosowaniu?. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 16-18 listopada 2005. Było to jubileuszowe ? dziesiąte spotkanie. Program warsztatów obejmował, oprócz typowych sesji wykładowych, także praktyczne pokazy możliwości badawczych nowo otwartego Laboratorium Materiałów Budowlanych Górażdże Cement SA w Strzelcach Opolskich.
66Badają w Strzelcach - nowe laboratorium Grupy Górażdżekarbpdf
Laboratorium w Strzelcach Opolskich oprócz tego, że wyposażone jest w standardową aparaturę do badania cementu, kruszyw i betonu, posiada także m.in. aparaturę do pomiaru ciepła hydratacji, wagę hydrostatyczną oraz stanowisko do analityki chemicznej. Ponadto w laboratorium znajdują się: pracownia przygotowania kruszyw, betonu i elementów betonowych do badań, pracownia badań kruszyw budowlanych, pracownia badania spoiw i dodatków mineralnych oraz pracownia badań betonu. Wszystkie stanowiska wyposażone są w komputery z odpowiednimi programami.
68Cementownia Nowiny - Euro Firmarybpdf
Cementownia Nowiny została laureatem tegorocznej edycji ?Euro Firmy 2005?. Kapituła doceniła wprowadzenie nowoczesnych, bezpiecznych dla środowiska naturalnego technologii oraz metod zarządzania.Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli mediów, władz oraz Forum Gospodarczego województwa świętokrzyskiego, wybierała laureatów w oparciu o posiadane przez przedsiębiorców certyfikaty i dodatkowe kryteria...
68Certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play" dla Cementowni Warta SApiepdf
Cementownia Warta SA otrzymała certyfikat ?Przedsiębiorstwa Fair Play 2005?. Dariusz Gawlak, prezes zarządu firmy (z prawej), odebrał certyfikat z rąk dr. Mieczysława Bąka, przewodniczącego komisji ogólnopolskiej programu ?Przedsiębiorstwo Fair Play?. Stało się to podczas uroczystej gali, która 16 grudnia 2005 roku odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Program ?Przedsiębiorstwo Fair Play? jest popierany przez Prezydenta RP, Premiera RP oraz Ministra Gospodarki.
68Le Beaujolais Nouveau 2005piepdf
Tradycyjne francuskie święto wina Beaujolais Nouveau 2005 obchodzili 17 listopada pracownicy i Zarząd Lafarge Cement SA. Tego dnia na całym świecie otwierano butelki młodego wina.
70Szybka kolej na TajwanieKonrad Sabalpdf

Jest już regułą, że największe projekty inżynierskie powstają na Dalekim Wschodzie. Olbrzymi wzrost gospodarczy, który dokonuje się na naszych oczach, wymaga coraz lepszej organizacji urbanistycznej i komunikacyjnej. Pod koniec zeszłego roku do użytku oddano na Tajwanie linię szybkiej kolei (Taiwan High Speed Railway). Jest to inwestycja, o której inne kraje mogą tylko marzyć. Kosztowała prawie 16 miliardów euro, ale dla sprawnego przepływu ludzi była niezbędna.

72Było jak w bajcePiotr Piestrzyński, Michał Braszczyńskipdf
Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami? Byle nie przejechać o jeden zjazd za daleko, bo trzeba na A4 zawracać kilkadziesiąt kilometrów. Właśnie w kierunku Górażdży zdążali 9 grudnia 2005 roku gwarkowie z całej Polski skupieni w Stowarzyszeniu Producentów Cementu oraz Stowarzyszeniu Przemysłu Wapienniczego. Jak potężny zamek jawiła się cementownia tym, którzy podróżowali autostradą, a kominy przykuwały uwagę niczym pałacowe wieże. Barbórka odbyła się właśnie u podnóża zamku, w centrum konferencyjnym Grupy Górażdże. Kto chciał się poczuć jak w bajce, miał ku temu okazję, gdyż złocistego napoju oraz innych trunków, a także wyśmienitej golonki nie brakowało!
73Biblioteka Inwestora - Wybieramy cementPiotr Kijowski, Piotr Piestrzyńskipdf
"Cement ? podstawowy surowiec budowlany.Możemy go potrzebować na każdym etapie budowy. Jaki cement wybrać? Czym kierować się przy jego wyborze?
Obecnie w ofercie handlowej dostępnych jest wiele rodzajów cementów powszechnego użytku (np. portlandzkich, hutniczych, itp.), a inne, cementy specjalne, mogą być produkowane na ich bazie do szczególnych zastosowań..."