ad

Wyniki VII edycji konkursu Power Concrete 2023

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak wywalczył pierwsze miejsce w VII edycji konkursu Power Concrete, który został rozstrzygnięty 9 października 2023 r. na zakończenie pierwszego dnia XII konferencji DNI BETONU. Zadanie finałowe polegało na przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

Pierwsze miejsce w konkursie wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak

Siódma edycja konkursu Power Concrete 2023 była wyjątkowa. W szranki stanęła rekordowa liczba 30 zespołów technologów. Runda kwalifikacyjna wyłoniła pięciu finalistów, których zadaniem było przygotowanie betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

– To bardzo trudne zadanie. Wyniki badań, które dzisiaj przeprowadziliśmy pokazały, że niewiele zespołów podołało temu zadaniu. Zwyciężył ten zespół, który osiągnął najwyższą wytrzymałość w stosunku do śladu węglowego – tłumaczył członek jury prof. Artur Łagosz.

Pierwsza część finału została rozegrana 11 września 2023 r. w Krakowie, w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Przygotowane przez finalistów kostki betonu zostały przewiezione do Wisły, gdzie podczas konferencji DNI BETONU rozegrano drugi etap finału.

Przypomnijmy, że nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński (przewodniczący), prof. Artur Łagosz z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Grzegorz Bajorek z Politechniki Rzeszowskiej, Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce oraz Wojciech Leja ze Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej.

Nagrody pieniężne i statuetki wręczali laureatom konkursu członkowie zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu: Xavier Guesnu – prezes Lafarge Polska i Janusz Miłuch – prezes Cement Ożarów.

– Bardzo się cieszę, że mogę wręczać nagrodę w tym konkursie, gdyż w Lafarge przywiązujemy ogromną wagę do obniżania śladu węglowego – mówił Xavier Guesnu, a Janusz Miłuch dodał: - Nie jest ważny wynik, ale ważne jest uczestnictwo więc dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy startowali w konkursie.

- Dzieci o tym śnią, mężczyźni i kobiety o tym marzą. Inżynierowie chcą dostąpić tego zaszczytu. Chcą poczuć chwałę i sławę, którą daje zwycięstwo w konkursie Power Concrete – mówił Zbigniew Pilch, dyrektor Marketingu i Public Affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu, wyczytując nazwiska laureatów.

Pierwsze miejsce w konkursie wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak (nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy zł).

- To sukces naszego zespołu i całej firmy. Wspólnie opracowaliśmy receptury, a jako zespół dostawiliśmy kropkę nad „i” – mówił wzruszony Damian Klamka.

Drugie miejsce - MIX-BET Beton w składzie:

- Jacek Gil i Michał Czubała (MIX BET Beton Sp. z o.o.)

- Kamil Fiks i Patryk Kucharski (Atlas Sp. z o.o.)

(nagroda pieniężna w wysokości 6,5 tys. zł)

Trzecie miejsce - BET-TRANS Paweł Tarasiuk, Łukasz Banach i Daniel Pilipczuk (nagroda pieniężna w wysokości 3,5 tys. zł)

Czwarte miejsce - STACHEMA Polska 1 w składzie Paweł Jabłoński, Paweł Kość i Marcin Galusek

Piąte miejsce - Cement OŻARÓW w składzie Piotr Molenda, Maciej Nowak, Przemysław Pudlik, Kamil Ślusarczyk i Rafał Paszkowski

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Konkurs Power Concrete organizowany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji DNI BETONU. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który dzięki swojej wiedzy może modyfikować właściwości betonu.

Gospodarzem rundy kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete i pierwszego etapu finału była Katedra Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sponsorem konkursu była firma CONTROLS Polska, dostawca maszyny wytrzymałościowej.

Obsługę laboratoryjną rundy finałowej w Wiśle zapewniało Centrum Technologiczne Budownictwa INSTYTUT BADAŃ I CERTYFIKACJI.

Pula nagród w tej edycji konkursu została powiększona i wynosiła 20 tys. zł.

Piąte miejsce - Cement OŻARÓW w składzie Piotr Molenda, Maciej Nowak, Przemysław Pudlik, Kamil Ślusarczyk i Rafał Paszkowski
Czwarte miejsce - STACHEMA Polska 1 w składzie Paweł Jabłoński, Paweł Kość i Marcin Galusek
Trzecie miejsce - BET-TRANS Paweł Tarasiuk, Łukasz Banach i Daniel Pilipczuk
Drugie miejsce - MIX-BET Beton w składzie: - Jacek Gil i Michał Czubała (MIX BET Beton Sp. z o.o.)
- Kamil Fiks i Patryk Kucharski (Atlas Sp. z o.o.)
Pierwsze miejsce w konkursie wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak

Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.