ad

Rola sektora w gospodarce analiza LeBipe

The Concrete Initiative jest inicjatywą zrzeszającą organizacje zajmujące się promocją zrównoważonego budownictwa w Europie, powołaną przez: CEMBUREAU (the European Cement Association), BIBM (the European Federation for Precast Concrete) i ERMCO (the European Ready Mixed Concrete Organization). Organizacje te w dniu 19 listopada opublikowały wyniki analizy przygotowanej przez firmę konsultingową Le BIPE, dotyczącej efektu mnożnikowego przemysłu cementowego oraz betonowego na gospodarkę w Europie.

Wyniki analizy jednoznacznie wskazują na istotny wpływ przemysłu na poziom zatrudnienia w regionie oraz gospodarkę niskoemisyjną. W rzeczywistości, każde euro wytworzone w sektorze pozwala na wygenerowanie 2,8 euro w innych gałęziach gospodarki.

Pełna prezentacja dostępna jest tutaj:

Silny wpływ na gospodarkę europejską:

  1. W roku 2012 sektor cementowy i betonowy wygenerował 20 mld euro wartości dodanej. Zatrudnienie wynosiło 384 tysiące miejsc pracy w UE28. W regionie funkcjonowania CEMBUREAU bezpośrednia wartość dodana to 22 mld euro oraz 413 tysięcy miejsc pracy.
  2. Wartość dodana w ramach zakupów oraz wydatków na zatrudnienie bezpośrednie i pośrednie osiągnęła w UE-28 poziom 56 mld euro oraz pozwoliła na stworzenie 1,08 mln miejsc pracy. W regionie CEMBUREAU wartość dodana wynosiła 60 mld euro oraz stworzono 1,15 mln miejsc pracy.
  3. Efekt mnożnikowy w tych sektorach wynosił 2,8. Oznacza to, że w UE-28 każde 1 euro wartości dodanej pozwoliło na wygenerowanie 2,8 euro w całej gospodarce. Podobny wskaźnik został odnotowany w regionie CEMBUREAU.
  4. Sektor cementowy i betonowy ma bardzo silny wpływ na gospodarkę lokalną. Wzrost eksportu produktów z sektora cementowego w UE-28 pozwolił na utrzymanie poziomu produkcji. Wartość eksportu jest wliczana do kalkulacji efektu mnożnikowego, ponieważ ma ona wpływ na lokalną gospodarkę oraz miejsca pracy.
  5. Tak wysoki efekt mnożnikowy uwzględnia jedynie wkład w górę łańcucha dostaw. Nie jest w nim uwzględniana wartość dodana wygenerowana przez sektor budowlany, pracowników sektora betonowego, prac wykończeniowych, podwykonawców itp.

Kluczowy produkt dla gospodarki niskoemisyjnej

  1. Sektor cementowy w UE podjął szereg działań w celu redukcji śladu węglowego na etapie produkcji. Emisje wynikające z produkcji zostały obniżone o 13% pomiędzy rokiem 1990 a 2013.
  2. Cement oraz beton stanowią istotny wkład do gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności poprzez wykorzystanie surowców z recyklingu oraz odpadów jako paliw alternatywnych
  3. Dzięki swoim właściwościom, beton stanowi istotny wkład w gospodarkę niskoemisyjną poprzez zastosowanie w takich obszarach, jak:
    – zrównoważone rolnictwo
    – infrastruktura
    – wytwarzanie energii i efektywność energetyczna
    – zrównoważone budownictwo
  4. Beton może być poddawany recyklingowi w 100%, co pozwala na optymalne wykorzystanie surowców

Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.