ad

Przyznano pierwsze Znaki Jakości PEWNY CEMENT

Czterej pierwsi producenci cementu - Cemex Polska Sp. z o.o., Górażdże Cement S.A., Lafarge Cement S.A. oraz Grupa Ożarów S.A. – otrzymali 7 grudnia 2010 r. Znaki Jakości „Pewny Cement”. – Znak „Pewny Cement” ma pomóc użytkownikom cementu workowanego w odróżnieniu cementu sprawdzonego od oferowanych na rynku cementów o niskiej jakości – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Kampania „Pewny Cement”, zainicjowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu pod koniec września br., ma zwrócić uwagę użytkowników cementu workowanego na obecność na rynku cementu niespełniającego norm jakościowych, który wprowadzany jest do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości przekraczającej nawet 50 %. Zastosowanie takiego produktu stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:

- łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
- spękania powierzchni
- nietrwałość konstrukcji budowlanych

- Statutowym zadaniem stowarzyszenia jest zapewnienie użytkownikom cementu produktu najwyższej jakości – tłumaczył Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, dla których rozpoznanie produktu gorszej lub niepewnej jakości jest praktycznie niewykonalne, SPC wprowadziło nowe, zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która wskazuje pewny – sprawdzony cement.

Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji

- Znak Jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt – zarówno dostarczony do badania w laboratorium, jak i pobrany z worków zakupionych przez laboratorium – będzie spełniał normy jakościowe – mówił prof. Jan Deja.

7 grudnia 2010 r., podczas uroczystej Barbórki Stowarzyszenia Producentów Cementu, znak jakości „Pewny Cement” otrzymali czterej pierwsi producenci cementu:

  • Cemex Polska,
  • Górażdże Cement,
  • Grupa Ożarów,
  • Lafarge Cement.

Te firmy mają prawo oznaczać pomarańczową strzałką swój cement.

Znak „Pewny Cement” wręczał Leonard Palka, przewodniczący SPC.

Kontakt dla prasy: Piotr Piestrzyński, tel. 601 091-172, piestrzynski@venainfo.pl


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.