ad

Będą kolejne drogi powiatowe z nawierzchnią betonową

Budowę kilku odcinków dróg betonowych planują samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego. - Powiaty mają duże potrzeby i są zainteresowane wdrożeniem technologii betonowej na drogach – mówił Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, który prezentował technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej na XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych.

Prawie 200 uczestników wzięło udział w XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych, który w dniach 17-20 maja 2023 r. odbył się w Międzyzdrojach. Stowarzyszenie Producentów Cementu było jednym z partnerów wydarzenia.

Kongres otworzył Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych.

- Nasze spotkanie służy też wyartykułowanie naszych bolączek i sformułowaniu pewnych wniosków, które chcemy dalej przekazywać- mówił Marek Makowski.

Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg: w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek i w Wałczu - Tomasz Panek.

- Temat, którym się na kongresie zajmujemy czyli drogi jest nam szczególnie „drogi”. O drogach wszyscy myślimy – mówił Józef Malec, Starosta Kamieński. - Każdy powiat ma po kilkaset kilometrów dróg i tych dróg przybywa. Np. na terenie naszego powiatu budowana jest nowa droga S3, a po jej oddaniu, stary odcinek spadnie na barki powiatu.

Zdaniem starosty powiaty mają niewielkie możliwości przeznaczania środków własnych na budowę, remont czy przebudowę dróg.

- Staramy się wykorzystywać wszystkie możliwości i projekty, by drogi powiatowe, które są krwioobiegiem w terenie były jak najlepsze. Myślę, że nasze działania, do tego właśnie zmierzają, żeby jutro było lepiej. Na drogach powiatowych jest największa liczba wypadków. Sami sobie z poprawą stanu dróg nie poradzimy. Myślmy o technologiach i bezpieczeństwie – dodał starosta Józef Malec.

Jednym z rozwiązań na poprawę stanu dróg powiatowych jest ich przebudowa w technologii betonowej. Technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej przybliżał podczas kongresu Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Na drogach samorządowych, zarówno powiatowych jak i gminnych, można budować nawierzchnie betonowe: w deskowaniu stałym i ślizgowym, z betonu wałowanego oraz betonu wałowanego modyfikowanego.

- W technologii betonu wałowanego, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, drogę można dopuścić do ruchu już po dwóch dniach. To bardzo szybki sposób realizacji trwałych dróg.  – przekonywał Piotr Kijowski. W Polsce mamy już ok. 1500 km betonowych dróg samorządowych, a co roku przybywa ok. 150 km kolejnych odcinków.

Obradom konferencji towarzyszyły prezentacje na stoiskach. Stoisko SPC odwiedziło wielu dyrektorów i pracowników Powiatowych Zarządów Dróg, którzy interesowali się technologią budowy dróg betonowych, lokalizacją wykonanych już betonowych odcinków dróg i możliwościami realizacji dróg na terenie swoich powiatów. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego planują budowę kilku odcinków dróg betonowych.

Wszystkich zainteresowanych budową dróg betonowych zapraszamy na seminarium „Samorządowe drogi betonowe”, które 27 czerwca 2023 r. odbędzie się w Krakowie.

https://seminarium.programdobrygospodarz.pl/registration
Gospodarzami kongresu, a zarazem prowadzącymi, byli dyrektorzy Powiatowych Zarządów Dróg:
w Świdwinie – Krzysztof Wasicionek (z prawej) i w Wałczu - Tomasz Panek.
Marek Makowski, dyrektor PZD w Lwówku Śląskim, który, od kwietnia br. przewodniczy Krajowej Radzie Zarządców Dróg Powiatowych
Józef Malec, Starosta Kamieński
Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu
Piotr Kijowski prezentował uczestnikom kongresu technologię budowy dróg betonowych
Rozmowy z samorządowcami na stoisku Stowarzyszenia Producentów Cementu

Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.