ad

Życie i pamięć zapisane w warstwach betonu

Pracownia Bujnowski Architekci zdobyła pierwszą nagrodę XXVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

„Pierwsza Nagroda została przyznana za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury” – czytamy w uzasadnieniu Jury.

8 grudnia 2023 r. poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem 2022 r. Poniżej relacja z piątkowej Gali Architektury.

Laureaci nagród XXVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze z organizatorami i jurorami

Konkurs Polski Cement w Architekturze organizowany jest od 1997 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. W XXVII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” oceniano najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem 2022 r.

Do konkursu zgłoszono 31 obiektów które oceniało Jury
pod przewodnictwem arch. Marka Chrobaka, wiceprezesa SARP
w następującym składzie:

- arch. Maciej Araszkiewicz, przedstawiciel Rady Prezesów SARP

arch. Michał Sadowski, laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”

- arch. Karol Fiedor, architekt - członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, powołany przez ZG SARP

- Zbigniew Pilch, dyrektor ds. marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu

oraz sekretarz jury arch. kraj. Marek Szeniawski.

PULA NAGRÓD 50 TYS. ZŁ

Po zapoznaniu się z 31 zgłoszeniami Jury nominowało do finału 15 obiektów, z których po dalszej dyskusji i kolejnym głosowaniu nagrodzono i wyróżniono 5 obiektów.

Laureatów konkursu poznaliśmy podczas Gali Architektury, która 8 grudnia 2023 r. odbyła się w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie.

Dyplomy, czeki i pamiątkowe statuetki – „gruszki” wręczali: wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i przewodniczący Jury arch. Marek Chrobak, Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Zbigniew Pilch – dyrektor ds. marketingu i public affairs SPC.

Pula nagród w konkursie wynosiła 50 tys. zł.

- Z ogromną przyjemnością i satysfakcją jesteśmy współorganizatorem tego konkursu. Ten szary banalny proszek, z którego powstaje beton, potrafi w rękach architektów zmieniać się w niesamowite dzieła. Mogą być to dzieła masywne, monumentalne, ale także strzeliste i finezyjne. Dzisiejsze nagrody dają pełny przekrój możliwości betonu, z którym możecie państwo pracować tworząc prawdziwe arcydzieła – mówił Krzysztof Kieres.

Zbigniew Pilch: - Jako producenci podstawowego materiału budowlanego przyjeżdżamy raz w roku do państwa, do świątyni polskiej architektury, na święto polskiej architektury, starając się podkreślać, że beton, ten najpowszechniej używany materiał budowlany na świecie, wcale nie musi być taki banalny, a państwo swoimi pracami i realizacjami o tym świadczycie. Dlatego jesteśmy tu konsekwentnie po raz dwudziesty siódmy.

Nagrodę specjalną wręczał Łukasz Żyła, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

- Jako młody człowiek miałem wielu przyjaciół architektów. Pytali mnie wtedy: jak to się dzieje, że za granicą widzimy przepiękne budowle z betonu, które są kolorystycznie interesujące, spójne i budzą zainteresowanie, a u nas beton jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, który na koniec się chowa. Państwo pokazujecie nam dzisiaj, że beton jest piękny i wcale nie trzeba go chować. Beton może doskonale wpisywać się w naturę i sąsiedztwo – mówił Łukasz Żyła.

Jak poinformowałbeton towarowy w ostatnich latach przeszedł wiele zmian w związku z ograniczaniem emisji CO2. - Jako branża pracujemy nad tym i mamy duże osiągnięcia w zakresie redukcji śladu węglowego budowli. Chciałbym podziękować autorom za ciekawe projekty i gratuluję nagrodzonym – dodał Łukasz Żyła.

PIERWSZĄ NAGRODĘ

w wysokości 20 tys. zł otrzymała

PRACOWNIA: Bujnowski Architekci

ZA OBIEKT: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

AUTORZY: arch. arch. Piotr Bujnowski, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski, Martyna Rowicka-Michałowska, Karina Jędrak-Kościesza

Architekci prowadzący: Piotr Bujnowski, Maciej Koczocik

Współpraca autorska: architekci Katarzyna Magdzik, Paweł Grajda, Aleksander Stajniak

INWESTOR: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Miasto Stołeczne Warszawa

WYKONAWCA: Konsorcjum: PBO Śląsk + MTM Budownictwo

Opinia Jury: Pierwsza Nagroda została przyznana za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury.

Niesamowity klimat autor opisuje tak: „Betonowe masywne ściany, tak twarde i niewzruszone, monolityczne, wydaje się, że są wyrwane z panowania czasu niczym ściany grobowca, a jednak na swój sposób także wskazujące formy pamięci, jak cienie drzew wędrujące po powierzchni”.

Kompozycja założenia odnosi się bezpośrednio do pierwotnej idei układu parkowego autorstwa arch. Romualda Gutta i Aliny Scholtz jest hołdem pamięci o przeszłości, a jednocześnie architektonicznym znakiem teraźniejszości. BRAWO!!!

DWIE RÓWNORZĘDNE DRUGIE NAGRODY

każda w wysokości 10 tys. zł otrzymali:

  • PRACOWNIA: LIGAS ARCHITEKCI Pracownia Projektowa

ZA OBIEKT: Kino Plenerowe w Suszcu

AUTORZY: arch. Łukasz Ligas

Współpraca: arch. Piotr Puszczewicz

INWESTOR: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska”

WYKONAWCA: BEN-BUD Sp. z o.o.

Opinia Jury: Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Ten projekt to nie tylko letnie kino czy mała scena plenerowa, to także miejsce spotkań integracyjnych mieszkańców. Miejsce pikników, spotkań i zabaw. Projekt ten jak i późniejsza realizacja pokazuje jak można wydać społeczne pieniądze w dobry sposób. Pokazuje również, że dysponując małym budżetem można zrealizować dobrą architekturę wszędzie. Indywidualny charakter obiektu tworzy zastosowana technologia betonu barwionego w masie przy użyciu tradycyjnego szalunku drewnianego w połączeniu z małą skalą budynku doskonale wpisują się w nowoczesną formę obiektu. W opinii jury realizacja kina letniego idealnie wpasowała się w formułę konkursu Polski Cement w Architekturze.

  • PRACOWNIA: db2 architekci

ZA OBIEKT: Gimnazjon

AUTORZY: Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński, Joanna Maseli, Paula Warzyc

INWESTOR: inwestor prywatny. Obiekt znajduje się w woj. opolskim

WYKONAWCA: Adamietz Sp. z o.o.

Opinia Jury: Nagrodę przyznano za umiejętne i wyważone zastosowanie prefabrykacji betonu i znakomite połączenie współczesnych środków architektonicznych betonu, szkła i drewna nadając lekkość i smukłość konstrukcji dużej bryle pawilonu.

TRZECIEJ NAGRODY Jury nie przyznało.

WYRÓŻNIENIE w wysokości 5 tys. zł otrzymała

PRACOWNIA: INDO Architekci

ZA OBIEKT: YUME HOUSE

AUTORZY: Marcin Mikos, Jacek Michalik, Kinga Wojtanowska

INWESTOR i WYKONAWCA: brak danych. Budynek znajduje się w Krakowie.

Opinia Jury: Yume House – moim zdaniem  zasługuje na wyróżnienie dzięki nieoczywistemu aczkolwiek niezwykłemu kunsztowi warsztatu architekta, jakim niewątpliwie wykazali się autorzy projektu budynku. Powściągliwość formy, prostota funkcji oraz subtelność zastosowania na elewacji frontowej płyt z betonu architektonicznego jest godna naśladowania. Przestrzenny detal ram okiennych jest nieoczywisty – dzięki czemu budzi ciekawość tych, którzy umieją patrzeć i widzą. Antracytowe płyty GRC z widocznym ryflem zastosowane na parterze nadają indywidualny charakter jakże odmienny od budynków sąsiednich.

NAGRODĘ SPECJALNĄ w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, otrzymała

PRACOWNIA: PL.architekci

ZA OBIEKT: DOM betOnowy

AUTORZY: PL.architekci architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Joanna Sypniewska, Agnieszka Jurenko

Architektura wnętrz: PL.architekci

Architektura krajobrazu: PL.architekci

Konstrukcja: Mikołaj Kujath

INWESTOR: inwestor prywatny. Dom zbudowany w okolicach Słupcy (woj. wielkopolskie)

WYKONAWCA: budowa systemem gospodarczym

Opinia Jury: Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienie pracy „DOM_betOnowy” projektu PL.architekci. Jury ujęło wykorzystanie betonu w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w sposób pozwalający na harmonijne wpisanie obiektu w otoczenie. Zastosowane rozwiązania architektoniczne nadały bryle lekkości, a bardzo plastyczny sposób potraktowania materiału wywołuje wrażenie przenikania i wzajemnego oddziaływania budynku z otaczającym go lasem. Materiał będący motywem przewodnim konkursu został wykorzystany w niemal każdym elemencie budynku, lecz dzięki rozwiązaniom architektonicznym, zastosowanym detalom i elementom wykończenia, nie przytłacza, a nadaje stylowego charakteru zarówno bryle, jak i wnętrzom obiektu.

ZAPROSZENIE NA XXVIII EDYCJĘ KONKURSU

- Jestem pod ogromnym wrażeniem zrealizowanych projektów, zarówno tych nominowanych jak i nagrodzonych. Państwo potraficie kształtować i wykorzystać beton w fantastyczny sposób. Potwierdzam i zapowiadam XXVIII edycję konkursu Polski Cement w Architekturze. Zapraszamy państwa za rok. Trzymamy kciuki za realizacje waszych projektów w 2023 roku – zakończył Krzysztof Kieres, a Zbigniew Pilch dodał: - Ta deklaracja co do przyszłości naszej współpracy nie jest pusta. Nam nie chodzi o to byśmy sprzedawali więcej cementu i betonu. Nam chodzi o to, by cement i beton, który dostarczamy, a wy z nich tworzycie, sprawiały że nasze otoczenie będzie coraz lepsze.

- To bardzo ważne słowa, za które dziękujemy – powiedział arch. Marek Chrobak, wiceprezes SARP.

Podczas piątkowej gali architektury wręczono także Medale Bene Merentibus, przyznawane osobom zasłużonym dla środowiska architektów. W tym roku otrzymali je m.in. prof. arch. Sławomir Gzell oraz Zygmunt Stępiński - historyk, dziennikarz, wydawca i muzealnik (m.in. założyciel wydawnictwa Murator w 1983 r.).

Honorową Nagrodę SARP za 2023 rok otrzymała Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury i kuratorka, a od 1994 roku redaktor naczelna miesięcznika „Architektura - Murator”.

Wszystkim laureatom – gratulujemy!

Od prawej: arch. Marek Chrobak - wiceprezes SARP, Krzysztof Kieres - przewodniczący SPC i Zbigniew Pilch - dyrektor ds. marketingu i public affairs SPC
Uczestnicy Gali Architektury w Pawilonie Wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich
Wystawa prac nominowanych i nagrodzonych w XXVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze
Nagrodę specjalną wręczał Łukasz Żyła, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce
Architekci z pracowni PL.architekci zdobyli nagrodę specjalną za "DOM betOnowy"
Nagroda specjalna - "DOM betOnowy" k. Słupcy
Nagroda specjalna - "DOM betOnowy" k. Słupcy
Wyróżnienie otrzymała pracownia INDO Architekci za YUME HOUSE w Krakowie
Wyróżnienie otrzymała pracownia INDO Architekci za YUME HOUSE w Krakowie
Wyróżnienie otrzymała pracownia INDO Architekci za YUME HOUSE w Krakowie
Wyróżnienie otrzymała pracownia INDO Architekci za YUME HOUSE w Krakowie
Druga nagroda dla pracowni db2 architekci za obiekt "Gimnazjon" k. Opola
Druga nagroda dla pracowni db2 architekci za obiekt "Gimnazjon" k. Opola
Druga nagroda dla pracowni db2 architekci za obiekt "Gimnazjon" k. Opola
Druga nagroda dla LIGAS ARCHITEKCI Pracownia Projektowa za "Kino Plenerowe w Suszcu"
Druga nagroda dla LIGAS ARCHITEKCI Pracownia Projektowa za "Kino Plenerowe w Suszcu"
Druga nagroda dla LIGAS ARCHITEKCI Pracownia Projektowa za "Kino Plenerowe w Suszcu"
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za "Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za "Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za "Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za "Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za "Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy"
Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
Zbigniew Pilch, dyrektor ds. marketingu i public affairs SPC
Gala Architektury w Pawilonie Wystawowym SARP

Pozostałe aktualności i informacje

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.