ad

Zrównoważone budownictwo i wyzwania klimatyczne dla branży wiodącymi tematami debaty podczas Dni Betonu

Ponad 800 uczestników, 80 referatów, 10 sesji tematycznych i 2 debaty, a to wszystko podczas 3 dni konferencji - poprzedzonych sportową rywalizacją wspierającą cel charytatywny - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Betonu, które odbędą się w dniach 11-13 października w Wiśle. To jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych Polski i Europy o tematyce budowlanej, którego historia sięga 2000 roku i które już tradycyjnie stanie się forum dyskusji pomiędzy decydentami, przedstawicielami szeroko pojętego budownictwa, architektury oraz reprezentantami środowiska naukowego. Do grona prelegentów dołączyli między innymi Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Poseł na Sejm RP Andrzej Szejna, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, Członek Zarządu PKP PLK Arnold Bresch, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres, wieloletni Prezes Budimex Dariusz Blocher czy Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński. Wiodącym tematem dyskusji będzie zrównoważone budownictwo, a także wyzwania stojące przed branżą w związku z nowymi regulacjami klimatycznymi.

Budownictwo stanowi jeden z kluczowych filarów polskiej gospodarki, zapewniając blisko 2,5 miliona miejsc pracy, przyczyniając się do powstania w polskiej gospodarce ok. 13% wartości dodanej brutto, a także wytwarzając ponad 8% PKB. Beton jest z kolei drugim - po wodzie - najczęściej używanym materiałem na całym świecie. Powstają z niego między innymi domy jednorodzinne i osiedla mieszkaniowe, wieżowce i biurowce, budynki użyteczności publicznej, drogi oraz infrastruktura transportowa, kolejowa czy lotnicza. Również transformacja energetyczna, w tym budowa elektrowni wiatrowych, wymaga wykorzystania betonu. Jednocześnie cały czas wdrażane są innowacje, zwiększające efektywność powstających konstrukcji oraz redukujące ich ślad węglowy i emisję CO2.

Stosowany już na polskich budowach beton o obniżonym śladzie węglowym charakteryzuje się nawet o 42% niższą emisyjnością. Z betonu o właściwościach fotokatalitycznych powstają między innymi miejskie chodniki, pochłaniające z powietrza spaliny samochodowe. Badania wykazały, iż dzięki temu w okolicy notuje się o około 30% mniej tlenku azotu. W raporcie opublikowanym przed konferencją COP26, Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu przy ONZ wskazał z kolei karbonatyzację betonu jako równoważącą około 50% emisji CO2. Tym samym emisja procesowa dwutlenku węgla z produkcji cementu jest ponownie absorbowana przez beton, służący do budowy infrastruktury czy budynków.

Zrównoważone budownictwo oraz wyzwania płynące z polityki klimatycznej Unii Europejskiej wyznaczają kierunek rozwoju dla całej branży, co będzie miało odzwierciedlenie w programie Dni Betonu.

Jednym z kluczowych celów, które sobie stawiamy, jest próba pokazania ogromnej roli, jaką beton odgrywa w walce ze zmianami klimatu. Mamy potężne wyzwania związane z pakietem klimatycznym. Chcemy skupić się tym, jak cement i beton wpisują się w program neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz jak wygląda redukcja śladu węglowego czy zmniejszanie emisyjności technologii budowlanychpodkreśla prof. Jan Deja, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

Roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście europejskiej polityki klimatycznej zostanie poświęcona pierwsza z debat. Kolejna z nich będzie dotyczyć prefabrykacji betonowej jako nowoczesnej technologii, dedykowanej budownictwu mieszkaniowemu. Polskie prefabrykaty podbijają bowiem kraje skandynawskie, a na ich wykorzystanie coraz częściej decydują się także krajowi deweloperzy. Każda z 10 sesji konferencyjnych dotknie problematyki innego z sektorów budownictwa - od infrastrukturalnego, w tym drogowego, mostowego, kolejowego i tunelowego, przez beton towarowy i materiały budowlane nowej generacji oraz chemię budowlaną - po architekturę. Dyskusji będą towarzyszyć sesje warsztatowa i posterowa, pokazy technologiczne - w tym pierwsza w Polsce publiczna prezentacja druku z betonu w technologii 3D - oraz bogata oferta stoisk 38 firm, a przy współpracy z GUNB odbędzie sesja specjalna „Wyroby budowlane pod kontrolą”.

Nowym, sportowym akcentem konferencji będzie I Bieg Charytatywny „Dni Betonu w biegu”, którego celem jest wsparcie fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działającej od 30 lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Zaplanowana na poprzedzającą wydarzenie niedzielę rywalizacja rozegra się na 10-kilometrowej trasie wzdłuż malowniczej Czarnej Wisełki. Dni Betonu będą również wielkim finałem kolejnej edycji konkursu Power Concrete, którego uczestnicy mają za zadanie wykonanie betonu charakteryzującego się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie. Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane betonowe trony, stworzone przez studentów z całej Polski w trakcie warsztatów Architektura Betonowa. Poznamy też tegorocznych laureatów Nagrody Dni Betonu, zwanej także Betonowym Oskarem i przyznawanej osobom oraz instytucjom o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu - zarówno w obszarze nauki, jak i realizacji obiektów budowlanych.

Konferencja Dni Betonu będzie transmitowana na żywo na www.dnibetonu.com


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.