ad

Zrównoważone budownictwo i wyzwania klimatyczne dla branży wiodącymi tematami debaty podczas Dni Betonu

Ponad 800 uczestników, 80 referatów, 10 sesji tematycznych i 2 debaty, a to wszystko podczas 3 dni konferencji - poprzedzonych sportową rywalizacją wspierającą cel charytatywny - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Betonu, które odbędą się w dniach 11-13 października w Wiśle. To jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych Polski i Europy o tematyce budowlanej, którego historia sięga 2000 roku i które już tradycyjnie stanie się forum dyskusji pomiędzy decydentami, przedstawicielami szeroko pojętego budownictwa, architektury oraz reprezentantami środowiska naukowego. Do grona prelegentów dołączyli między innymi Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Poseł na Sejm RP Andrzej Szejna, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, Członek Zarządu PKP PLK Arnold Bresch, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres, wieloletni Prezes Budimex Dariusz Blocher czy Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński. Wiodącym tematem dyskusji będzie zrównoważone budownictwo, a także wyzwania stojące przed branżą w związku z nowymi regulacjami klimatycznymi.

Budownictwo stanowi jeden z kluczowych filarów polskiej gospodarki, zapewniając blisko 2,5 miliona miejsc pracy, przyczyniając się do powstania w polskiej gospodarce ok. 13% wartości dodanej brutto, a także wytwarzając ponad 8% PKB. Beton jest z kolei drugim - po wodzie - najczęściej używanym materiałem na całym świecie. Powstają z niego między innymi domy jednorodzinne i osiedla mieszkaniowe, wieżowce i biurowce, budynki użyteczności publicznej, drogi oraz infrastruktura transportowa, kolejowa czy lotnicza. Również transformacja energetyczna, w tym budowa elektrowni wiatrowych, wymaga wykorzystania betonu. Jednocześnie cały czas wdrażane są innowacje, zwiększające efektywność powstających konstrukcji oraz redukujące ich ślad węglowy i emisję CO2.

Stosowany już na polskich budowach beton o obniżonym śladzie węglowym charakteryzuje się nawet o 42% niższą emisyjnością. Z betonu o właściwościach fotokatalitycznych powstają między innymi miejskie chodniki, pochłaniające z powietrza spaliny samochodowe. Badania wykazały, iż dzięki temu w okolicy notuje się o około 30% mniej tlenku azotu. W raporcie opublikowanym przed konferencją COP26, Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu przy ONZ wskazał z kolei karbonatyzację betonu jako równoważącą około 50% emisji CO2. Tym samym emisja procesowa dwutlenku węgla z produkcji cementu jest ponownie absorbowana przez beton, służący do budowy infrastruktury czy budynków.

Zrównoważone budownictwo oraz wyzwania płynące z polityki klimatycznej Unii Europejskiej wyznaczają kierunek rozwoju dla całej branży, co będzie miało odzwierciedlenie w programie Dni Betonu.

Jednym z kluczowych celów, które sobie stawiamy, jest próba pokazania ogromnej roli, jaką beton odgrywa w walce ze zmianami klimatu. Mamy potężne wyzwania związane z pakietem klimatycznym. Chcemy skupić się tym, jak cement i beton wpisują się w program neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz jak wygląda redukcja śladu węglowego czy zmniejszanie emisyjności technologii budowlanychpodkreśla prof. Jan Deja, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

Roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście europejskiej polityki klimatycznej zostanie poświęcona pierwsza z debat. Kolejna z nich będzie dotyczyć prefabrykacji betonowej jako nowoczesnej technologii, dedykowanej budownictwu mieszkaniowemu. Polskie prefabrykaty podbijają bowiem kraje skandynawskie, a na ich wykorzystanie coraz częściej decydują się także krajowi deweloperzy. Każda z 10 sesji konferencyjnych dotknie problematyki innego z sektorów budownictwa - od infrastrukturalnego, w tym drogowego, mostowego, kolejowego i tunelowego, przez beton towarowy i materiały budowlane nowej generacji oraz chemię budowlaną - po architekturę. Dyskusji będą towarzyszyć sesje warsztatowa i posterowa, pokazy technologiczne - w tym pierwsza w Polsce publiczna prezentacja druku z betonu w technologii 3D - oraz bogata oferta stoisk 38 firm, a przy współpracy z GUNB odbędzie sesja specjalna „Wyroby budowlane pod kontrolą”.

Nowym, sportowym akcentem konferencji będzie I Bieg Charytatywny „Dni Betonu w biegu”, którego celem jest wsparcie fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działającej od 30 lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Zaplanowana na poprzedzającą wydarzenie niedzielę rywalizacja rozegra się na 10-kilometrowej trasie wzdłuż malowniczej Czarnej Wisełki. Dni Betonu będą również wielkim finałem kolejnej edycji konkursu Power Concrete, którego uczestnicy mają za zadanie wykonanie betonu charakteryzującego się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie. Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane betonowe trony, stworzone przez studentów z całej Polski w trakcie warsztatów Architektura Betonowa. Poznamy też tegorocznych laureatów Nagrody Dni Betonu, zwanej także Betonowym Oskarem i przyznawanej osobom oraz instytucjom o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu - zarówno w obszarze nauki, jak i realizacji obiektów budowlanych.

Konferencja Dni Betonu będzie transmitowana na żywo na www.dnibetonu.com


Pozostałe aktualności i informacje

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.

Prefabrykacja to przyszłość budownictwa

2023-01-11
- Założeniem całego projektu było to, o czym rozmawialiśmy na samym początku z inwestorem, że jeżeli budujemy z prefabrykatów, to wyciągnijmy z tych prefabrykatów wszystko to, co jest najlepsze: szybki montaż, gotowa elewacja, gotowość wszystkich trzech komponentów, minimalizacja ilości ekip na budowie, a co za tym idzie mniej kolizji z poszczególnymi wykonawcami i uwypuklijmy fakt, że to jest prefabrykowane. Dlatego rysunek elewacji, który pojawił się na tym budynku, całe podziały prefabrykatów, zostały tak zaprojektowane, żeby zrobić ciekawą elewację - mówił arch. Karol Nieradka z pracowni architektonicznej MAXBERG ze Szczecina, która za projekt „Dom w Grzepnicy” otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.

Filmowa relacja z finału XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2023-01-11
Finał XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze odbył się 2 grudnia 2022 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Konkurs „Polski Cement w Architekturze” organizowany jest od 1997 roku przez SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Tym razem nagradzane były najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej wykonane i przekazane do użytku przed końcem 2021 r. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia.

W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji

2022-12-04
Za projekt „Dom w Grzepnicy” pracownia architektoniczna MAXBERG ze Szczecina otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. - W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji - powiedział arch. Karol Nieradka podczas ogłoszenia wyników konkursu, które 2 grudnia 2022 r. odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Branża cementowa kołem zamachowym gospodarki. Jakie wyzwania przed nią stoją?

2022-11-28
Z województwa świętokrzyskiego pochodzi 35% cementu produkowanego w Polsce. Działają tu trzy cementownie - w Ożarowie, Małogoszczu i Nowinach. Cały krajowy sektor cementowy tworzy 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości ponad 10 mld zł, krajowe cementownie stały się jednymi z najnowocześniejszych w Europie, a Polska - drugim producentem cementu w UE. Cement jest swoistym papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej, a przed branżą - strategicznie ważną dla całego budownictwa - stoi szereg wyzwań. Rozmawiali o nich uczestnicy panelu „Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?” podczas tegorocznego Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia.