Zrównoważone budownictwo i wyzwania klimatyczne dla branży wiodącymi tematami debaty podczas Dni Betonu

Ponad 800 uczestników, 80 referatów, 10 sesji tematycznych i 2 debaty, a to wszystko podczas 3 dni konferencji - poprzedzonych sportową rywalizacją wspierającą cel charytatywny - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Betonu, które odbędą się w dniach 11-13 października w Wiśle. To jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych Polski i Europy o tematyce budowlanej, którego historia sięga 2000 roku i które już tradycyjnie stanie się forum dyskusji pomiędzy decydentami, przedstawicielami szeroko pojętego budownictwa, architektury oraz reprezentantami środowiska naukowego. Do grona prelegentów dołączyli między innymi Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Poseł na Sejm RP Andrzej Szejna, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, Członek Zarządu PKP PLK Arnold Bresch, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres, wieloletni Prezes Budimex Dariusz Blocher czy Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński. Wiodącym tematem dyskusji będzie zrównoważone budownictwo, a także wyzwania stojące przed branżą w związku z nowymi regulacjami klimatycznymi.

Budownictwo stanowi jeden z kluczowych filarów polskiej gospodarki, zapewniając blisko 2,5 miliona miejsc pracy, przyczyniając się do powstania w polskiej gospodarce ok. 13% wartości dodanej brutto, a także wytwarzając ponad 8% PKB. Beton jest z kolei drugim - po wodzie - najczęściej używanym materiałem na całym świecie. Powstają z niego między innymi domy jednorodzinne i osiedla mieszkaniowe, wieżowce i biurowce, budynki użyteczności publicznej, drogi oraz infrastruktura transportowa, kolejowa czy lotnicza. Również transformacja energetyczna, w tym budowa elektrowni wiatrowych, wymaga wykorzystania betonu. Jednocześnie cały czas wdrażane są innowacje, zwiększające efektywność powstających konstrukcji oraz redukujące ich ślad węglowy i emisję CO2.

Stosowany już na polskich budowach beton o obniżonym śladzie węglowym charakteryzuje się nawet o 42% niższą emisyjnością. Z betonu o właściwościach fotokatalitycznych powstają między innymi miejskie chodniki, pochłaniające z powietrza spaliny samochodowe. Badania wykazały, iż dzięki temu w okolicy notuje się o około 30% mniej tlenku azotu. W raporcie opublikowanym przed konferencją COP26, Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu przy ONZ wskazał z kolei karbonatyzację betonu jako równoważącą około 50% emisji CO2. Tym samym emisja procesowa dwutlenku węgla z produkcji cementu jest ponownie absorbowana przez beton, służący do budowy infrastruktury czy budynków.

Zrównoważone budownictwo oraz wyzwania płynące z polityki klimatycznej Unii Europejskiej wyznaczają kierunek rozwoju dla całej branży, co będzie miało odzwierciedlenie w programie Dni Betonu.

Jednym z kluczowych celów, które sobie stawiamy, jest próba pokazania ogromnej roli, jaką beton odgrywa w walce ze zmianami klimatu. Mamy potężne wyzwania związane z pakietem klimatycznym. Chcemy skupić się tym, jak cement i beton wpisują się w program neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz jak wygląda redukcja śladu węglowego czy zmniejszanie emisyjności technologii budowlanychpodkreśla prof. Jan Deja, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Betonu.

Roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście europejskiej polityki klimatycznej zostanie poświęcona pierwsza z debat. Kolejna z nich będzie dotyczyć prefabrykacji betonowej jako nowoczesnej technologii, dedykowanej budownictwu mieszkaniowemu. Polskie prefabrykaty podbijają bowiem kraje skandynawskie, a na ich wykorzystanie coraz częściej decydują się także krajowi deweloperzy. Każda z 10 sesji konferencyjnych dotknie problematyki innego z sektorów budownictwa - od infrastrukturalnego, w tym drogowego, mostowego, kolejowego i tunelowego, przez beton towarowy i materiały budowlane nowej generacji oraz chemię budowlaną - po architekturę. Dyskusji będą towarzyszyć sesje warsztatowa i posterowa, pokazy technologiczne - w tym pierwsza w Polsce publiczna prezentacja druku z betonu w technologii 3D - oraz bogata oferta stoisk 38 firm, a przy współpracy z GUNB odbędzie sesja specjalna „Wyroby budowlane pod kontrolą”.

Nowym, sportowym akcentem konferencji będzie I Bieg Charytatywny „Dni Betonu w biegu”, którego celem jest wsparcie fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działającej od 30 lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Zaplanowana na poprzedzającą wydarzenie niedzielę rywalizacja rozegra się na 10-kilometrowej trasie wzdłuż malowniczej Czarnej Wisełki. Dni Betonu będą również wielkim finałem kolejnej edycji konkursu Power Concrete, którego uczestnicy mają za zadanie wykonanie betonu charakteryzującego się minimalnym stosunkiem śladu węglowego do średniej wytrzymałości na ściskanie. Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane betonowe trony, stworzone przez studentów z całej Polski w trakcie warsztatów Architektura Betonowa. Poznamy też tegorocznych laureatów Nagrody Dni Betonu, zwanej także Betonowym Oskarem i przyznawanej osobom oraz instytucjom o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu - zarówno w obszarze nauki, jak i realizacji obiektów budowlanych.

Konferencja Dni Betonu będzie transmitowana na żywo na www.dnibetonu.com


Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

2023-09-05
Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.