ad

Zmiany widoczne w kontroli jakości, zarządzaniu, świadomości i wiedzy

26 wytwórni betonu towarowego z całego kraju odebrało 25 kwietnia 2013 roku w Warszawie Znaki Jakości „Dobry Beton”. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce rozstrzygnęło dziesiątą - jubileuszową edycję kampanii Dobry Beton.

Kampania Znaku Jakości „Dobry Beton” została zainicjowana 10 lat temu przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów Cementu od początku wspiera kampanię "Dobry Beton". Przewodniczący SPC jest członkiem Kapituły Znaku Jakości "Dobry Beton", a kwartalnik "Budownictwo, Technologie, Artcitektura" (BTA) - patronem medialnym akcji.

W ciągu dekady ocenie przez kapitułę znaku jakości poddało się ponad 70 wytwórni betonu. W tym roku certyfikaty Znaku Jakości „Dobry Beton” otrzymało 26 wytwórni betonu, w tym 6 po raz pierwszy. Co zmieniło się w zakładach betoniarskich w ciągu 10 lat?

– Przede wszystkim kontrola jakości i zarządzanie procesem produkcyjnym. Zmieniła się też świadomość służb technicznych i wiedza ludzi - know – how,  standardy bhp, usprzętowienie, stan techniczny i kultura techniczna – wyliczał organizator kampanii Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. - Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tymi zmianami – dodał.

W jubileuszowej gali oprócz producentów betonu towarowego wzięli udział m.in. Francesco Biasioli – sekretarz generalny ERMCO, prof. Jan Deja – dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. Włodzimierz Mucha – wiceprezes SARP i Tomasz Żuchowski – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Oprócz gratulacji dla organizatorów i zdobywców certyfikatów pojawiły się także informacje kluczowe dla producentów betonu towarowego. – Ustawa o wyrobach budowlanych przybrała formę projektu. Jednym z wyrobów budowlanych jest beton towarowy. Mam nadzieję, że w tym roku rzeczona ustawa się pojawi – poinformował dyrektor Tomasz Żuchowski z MTBiGM.

Jubileuszowa gala Dobrego Betonu była ostatnią, w której przewodniczącym Kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” był prof. Lech Czarnecki z Politechniki Warszawskiej. Środowisko producentów betonu towarowego brawami podziękowało profesorowi Czarneckiemu za 10 - letnią pracę. Obowiązki przewodniczącego kapituły przejął prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo - Hutniczej.

WYTWÓRNIE BETONU - LAUREACI X EDYCJI KAMPANII „DOBRY BETON”

  1. Białystok – Zachód (PPH-U Kombinat Budowlany Sp. z o.o.
  2. Bydgoszcz – Glinki (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  3. Bytom – Bobrek (th-beton Sp. z o.o.)
  4. Gdańsk – Nowy Port (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  5. Kielce – Nowiny (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  6. Kraków – Rybitwy (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  7. Kraków – Zabłocie (th-beton Sp. z o.o.)
  8. Leszno – Gronowo (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o
  9. Miejska Górka (WALBET A.D.K. Walkowiak Sp.j.)
  10. Opole – Wschód (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  11. Polkowice (th-beton Sp. z o.o.)
  12. Poznań – Karolin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  13. Poznań – Suchy Las (BT Poznań Sp. z o.o.)
  14. Poznań – Zatorze (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  15. Poznań – Zegrze (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  16. Przemyśl – Sielec (TRANSBET Mariusz Grochowicz Sp.j.)
  17. Ryki – Kazimierzyn (PPHU Paweł Ostrzyżek)
  18. Sieradz – ul. Wojska Polskiego (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  19. Stargard Szczeciński – Strachocin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  20. Mobilna Wytwórnia – W4 (FU Staniszewscy Sp.j. – Staniszewski, Kulis)
  21. Warszawa – Augustówka (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  22. Warszawa – ul. Chełmżyńska (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  23. Warszawa – Tarchomin (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  24. Warszawa – Żerań Wschodni (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  25. Wrocław – ul. Rychtalska (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  26. Wrocław – Klecina (th-beton Sp. z o.o.)

Prof. Lech Czarnecki – przewodniczący kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” (z prawej) i Piotr Rusecki – prezes SPBTwP wręczają Certyfikat Znaku Jakości „Dobry Beton” Markowi Czepcowi, kierownikowi wytwórni betonu Kraków – Zabłocie należącej do firmy th-beton Sp. z o.o.

26 laureatów tegorocznej kampanii "Dobry Beton"


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.