ad

Zmiany widoczne w kontroli jakości, zarządzaniu, świadomości i wiedzy

26 wytwórni betonu towarowego z całego kraju odebrało 25 kwietnia 2013 roku w Warszawie Znaki Jakości „Dobry Beton”. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce rozstrzygnęło dziesiątą - jubileuszową edycję kampanii Dobry Beton.

Kampania Znaku Jakości „Dobry Beton” została zainicjowana 10 lat temu przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów Cementu od początku wspiera kampanię "Dobry Beton". Przewodniczący SPC jest członkiem Kapituły Znaku Jakości "Dobry Beton", a kwartalnik "Budownictwo, Technologie, Artcitektura" (BTA) - patronem medialnym akcji.

W ciągu dekady ocenie przez kapitułę znaku jakości poddało się ponad 70 wytwórni betonu. W tym roku certyfikaty Znaku Jakości „Dobry Beton” otrzymało 26 wytwórni betonu, w tym 6 po raz pierwszy. Co zmieniło się w zakładach betoniarskich w ciągu 10 lat?

– Przede wszystkim kontrola jakości i zarządzanie procesem produkcyjnym. Zmieniła się też świadomość służb technicznych i wiedza ludzi - know – how,  standardy bhp, usprzętowienie, stan techniczny i kultura techniczna – wyliczał organizator kampanii Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. - Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tymi zmianami – dodał.

W jubileuszowej gali oprócz producentów betonu towarowego wzięli udział m.in. Francesco Biasioli – sekretarz generalny ERMCO, prof. Jan Deja – dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. Włodzimierz Mucha – wiceprezes SARP i Tomasz Żuchowski – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Oprócz gratulacji dla organizatorów i zdobywców certyfikatów pojawiły się także informacje kluczowe dla producentów betonu towarowego. – Ustawa o wyrobach budowlanych przybrała formę projektu. Jednym z wyrobów budowlanych jest beton towarowy. Mam nadzieję, że w tym roku rzeczona ustawa się pojawi – poinformował dyrektor Tomasz Żuchowski z MTBiGM.

Jubileuszowa gala Dobrego Betonu była ostatnią, w której przewodniczącym Kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” był prof. Lech Czarnecki z Politechniki Warszawskiej. Środowisko producentów betonu towarowego brawami podziękowało profesorowi Czarneckiemu za 10 - letnią pracę. Obowiązki przewodniczącego kapituły przejął prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo - Hutniczej.

WYTWÓRNIE BETONU - LAUREACI X EDYCJI KAMPANII „DOBRY BETON”

  1. Białystok – Zachód (PPH-U Kombinat Budowlany Sp. z o.o.
  2. Bydgoszcz – Glinki (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  3. Bytom – Bobrek (th-beton Sp. z o.o.)
  4. Gdańsk – Nowy Port (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  5. Kielce – Nowiny (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  6. Kraków – Rybitwy (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  7. Kraków – Zabłocie (th-beton Sp. z o.o.)
  8. Leszno – Gronowo (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o
  9. Miejska Górka (WALBET A.D.K. Walkowiak Sp.j.)
  10. Opole – Wschód (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  11. Polkowice (th-beton Sp. z o.o.)
  12. Poznań – Karolin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  13. Poznań – Suchy Las (BT Poznań Sp. z o.o.)
  14. Poznań – Zatorze (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  15. Poznań – Zegrze (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  16. Przemyśl – Sielec (TRANSBET Mariusz Grochowicz Sp.j.)
  17. Ryki – Kazimierzyn (PPHU Paweł Ostrzyżek)
  18. Sieradz – ul. Wojska Polskiego (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  19. Stargard Szczeciński – Strachocin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  20. Mobilna Wytwórnia – W4 (FU Staniszewscy Sp.j. – Staniszewski, Kulis)
  21. Warszawa – Augustówka (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  22. Warszawa – ul. Chełmżyńska (Cemex Polska Sp. z o.o.)
  23. Warszawa – Tarchomin (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  24. Warszawa – Żerań Wschodni (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
  25. Wrocław – ul. Rychtalska (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
  26. Wrocław – Klecina (th-beton Sp. z o.o.)

Prof. Lech Czarnecki – przewodniczący kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” (z prawej) i Piotr Rusecki – prezes SPBTwP wręczają Certyfikat Znaku Jakości „Dobry Beton” Markowi Czepcowi, kierownikowi wytwórni betonu Kraków – Zabłocie należącej do firmy th-beton Sp. z o.o.

26 laureatów tegorocznej kampanii "Dobry Beton"


Pozostałe aktualności i informacje

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.