ad

ZMIANY WIDOCZNE W KONTROLI JAKOŚCI, ZARZĄDZANIU, ŚWIADOMOŚCI I WIEDZY

Kampania Znaku Jakości „Dobry Beton” została zainicjowana 10 lat temu przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów Cementu od początku wspiera kampanię "Dobry Beton". Przewodniczący SPC jest członkiem Kapituły Znaku Jakości "Dobry Beton", a kwartalnik "Budownictwo, Technologie, Artcitektura" (BTA) - patronem medialnym akcji.

W ciągu dekady ocenie przez kapitułę znaku jakości poddało się ponad 70 wytwórni betonu. W tym roku certyfikaty Znaku Jakości „Dobry Beton” otrzymało 26 wytwórni betonu, w tym 6 po raz pierwszy. Co zmieniło się w zakładach betoniarskich w ciągu 10 lat?

– Przede wszystkim kontrola jakości i zarządzanie procesem produkcyjnym. Zmieniła się też świadomość służb technicznych i wiedza ludzi - know – how,  standardy bhp, usprzętowienie, stan techniczny i kultura techniczna – wyliczał organizator kampanii Piotr Rusecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce. - Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tymi zmianami – dodał.

W jubileuszowej gali oprócz producentów betonu towarowego wzięli udział m.in. Francesco Biasioli – sekretarz generalny ERMCO, prof. Jan Deja – dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. Włodzimierz Mucha – wiceprezes SARP i Tomasz Żuchowski – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Oprócz gratulacji dla organizatorów i zdobywców certyfikatów pojawiły się także informacje kluczowe dla producentów betonu towarowego. – Ustawa o wyrobach budowlanych przybrała formę projektu. Jednym z wyrobów budowlanych jest beton towarowy. Mam nadzieję, że w tym roku rzeczona ustawa się pojawi – poinformował dyrektor Tomasz Żuchowski z MTBiGM.

Jubileuszowa gala Dobrego Betonu była ostatnią, w której przewodniczącym Kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” był prof. Lech Czarnecki z Politechniki Warszawskiej. Środowisko producentów betonu towarowego brawami podziękowało profesorowi Czarneckiemu za 10 - letnią pracę. Obowiązki przewodniczącego kapituły przejął prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo - Hutniczej.


WYTWÓRNIE BETONU - LAUREACI X EDYCJI KAMPANII „DOBRY BETON”

1. Białystok – Zachód (PPH-U Kombinat Budowlany Sp. z o.o.
2. Bydgoszcz – Glinki (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
3. Bytom – Bobrek (th-beton Sp. z o.o.)
4. Gdańsk – Nowy Port (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
5. Kielce – Nowiny (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
6. Kraków – Rybitwy (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
7. Kraków – Zabłocie (th-beton Sp. z o.o.)
8. Leszno – Gronowo (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.
9. Miejska Górka (WALBET A.D.K. Walkowiak Sp.j.)
10. Opole – Wschód (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
11.  Polkowice (th-beton Sp. z o.o.)
12.  Poznań – Karolin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
13.  Poznań – Suchy Las (BT Poznań Sp. z o.o.)
14.  Poznań – Zatorze (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
15.  Poznań – Zegrze (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
16.  Przemyśl – Sielec (TRANSBET Mariusz Grochowicz Sp.j.)
17.  Ryki – Kazimierzyn (PPHU Paweł Ostrzyżek)
18.  Sieradz – ul. Wojska Polskiego (Cemex Polska Sp. z o.o.)
19.  Stargard Szczeciński – Strachocin (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
20.  Mobilna Wytwórnia – W4 (FU Staniszewscy Sp.j. – Staniszewski, Kulis)
21.  Warszawa – Augustówka (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
22.  Warszawa – ul. Chełmżyńska (Cemex Polska Sp. z o.o.)
23.  Warszawa – Tarchomin (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
24.  Warszawa – Żerań Wschodni (Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o.)
25.  Wrocław – ul. Rychtalska (Dyckerhoff Polska Sp. z o.o.)
26.  Wrocław – Klecina (th-beton Sp. z o.o.)

Na zdjęciu: Prof. Lech Czarnecki – przewodniczący kapituły Znaku Jakości „Dobry Beton” (z prawej) i Piotr Rusecki – prezes SPBTwP wręczają Certyfikat Znaku Jakości „Dobry Beton” Markowi Czepcowi, kierownikowi wytwórni betonu Kraków – Zabłocie należącej do firmy th-beton Sp. z o.o.

    

     


Pozostałe aktualności i informacje

CO2 zmienia oblicze przemysłu cementowego

2019-04-26
Jaki jest obraz przemysłu cementowego? - W przypadku produktu finalnego, betonu, dążymy do jak najniższej emisyjności. Z drugiej strony poszukujemy przełomowej technologii w zakresie emisji CO2, ale do 2030 roku nic sprawdzonego raczej się nie pojawi – mówił Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu Górażdże Cement S.A. podczas spotkania z dziennikarzami, które 16 kwietnia 2019 roku odbyło się w Warszawie.

Drogi Betonowe - trwałe i niezawodne rozwiązanie - 15 maja 2019 - Targi Autostrada - Kielce

2019-04-05
Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

Album Detale Architektury Betonowej

2019-03-08
W ostatnim czasie do zbioru wydawnictw dotyczących tematyki architektury betonowej dołączyła najnowsza publikacja szeroko prezentująca niewątpliwie bardzo interesującą i wciąż oczekiwaną (bo za mało znaną) praktykę i doświadczenia projektowe polskich biur architektonicznych. Monografia „Detale architektury betonowej” redagowana przez dr. hab. inż. arch. Marcina Charciarka z Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a wydana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest zbiorem podsumowującym fakt powstania najważniejszych (docenianych w polskich i międzynarodowych konkursach) realizacji betonowych obiektów powstałych Polsce w latach 2008-2018. Wydawnictwo prezentuje trzynaście przykładów budynków, które już się wpisały we wzorzec wizualnej jakości przestrzeni – tak publicznej, jak i prywatnej. Album jest dostępny bezpłatnie.

Film z wręczenia nagród XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

2019-02-17
- Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.