ad

Zespół CT BETOTECH zwycięzcą konkursu Power Concrete 2016

Zespół Centrum Technologicznego BETOTECH działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda zdobył I miejsce w konkursie Power Concrete 2016. Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczali, 10 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle, Andrzej Ptak – przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Marcelo Catala - członek zarządu SPC.

Finał konkursu Power Concrete 2016 odbył się 10 października. Pierwszego dnia konferencji Dni Betonu, po zakończeniu sesji referatowych, na salę wniesiono betonowe kostki. Każdy z finalistów przygotował po trzy próbki. Na oczach uczestników konferencji, przy wykorzystaniu maszyny Pilot firmy Controls, dokonano pomiarów wytrzymałości na ściskanie.  

W tym roku uczestnicy konkursu mieli do zrealizowania następujące zadanie: wykonanie betonu cementowego o maksymalnym stosunku wytrzymałości na ściskanie do gęstości. Przy czym gęstość w chwili badania nie mogła być większa niż 1600 kg/m3 w dowolnym wybranym przez uczestnika stanie wilgotnościowym.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się kilka godzin później, podczas wieczoru regionalnego.

- Już headhunterzy ustawiają się w kolejce do finalistów konkursu Power Concrete, żeby zaproponować im lepiej płatną pracę, bo to są naprawdę najlepsi z najlepszych – mówił Zbigniew Pilch, dyrektor marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu rozpoczynając uroczystość rozdania nagród finalistom konkursu. Finał konkursu rozegrano 10 października na zakończenie pierwszego dnia IX konferencji Dni Betonu.

Pierwsze miejsce zdobył zespół CT BETOTECH działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda. Zwycięzcy otrzymali pamiątkową statuetkę, dyplom i czek na 7500 zł.

- Pracowaliśmy zespołowo. Wybieraliśmy pewne mieszanki, określaliśmy kierunek działania a potem doskonaliliśmy wybrane rozwiązania – powiedziała Marzena Dziewic.

Zwycięski zespół CT BETOTECH, dwa lata temu, zajął w konkursie 2 miejsce, teraz pierwsze. Jak zapowiedział Artur Golda zobaczymy ich w następnym konkursie. -  Ten konkurs to wspaniała okazja żeby się sprawdzić. Koledzy z innych zespołów zmusili nas na wyjątkowej rywalizacji. Bardzo dziękujemy wszystkim za tą rywalizację i wspaniałą zabawę – mówił Artur Golda.

Drugie miejsce wywalczył zespół CEMEX '88 z CEMEX Polska w składzie: Patryk Ślęczka, Mateusz Najbor i Wojciech Korzeń.

Trzecie miejsce przypadło zespołowi CEMEX M4 z CEMEX Polska w składzie: Marek Dmochowski (lider), Martyna Kamińska, Michał Borst i Marek Maciążek.

Na czwartym miejscu uplasował się zespół Laboratorium Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej w składzie: Wojciech Szymkuć i Piotr Tokłowicz.

Na piątym miejscu uplasował się zespół LAFARGEHOLCIM Polska w składzie: Magdalena Cieślak, Łukasz Duda i Paweł Madej.

W czwartym już konkursie Power Concrete wystartowały aż 33 zespoły projektowe z całego kraju. W wyniku eliminacji, które 20 września 2016 r. odbyły się w laboratorium Katedry Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, wyłoniono 5 finalistów.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w składzie: dr inż. Artur Łagosz - Akademia Górniczo-Hutnicza, dr inż. Grzegorz Bajorek - Centrum Technologiczne Budownictwa przy Politechnice Rzeszowskiej, dr inż. Zdzisław Kohutek - Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce oraz mgr inż. Zbigniew Pilch - Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Celem konkursu Power Concrete, organizowanego po raz czwarty przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który poprzez doskonałe opanowanie sztuki inżynierskiej polegającej na znajomości procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie, jak też właściwym i efektywnym doborze składników, może wpływać na jego właściwości. Konkurs Power Concrete odbywa się co dwa lata i jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Dni Betonu.

Partnerem konkursu jest firma Controls Polska – dostawca maszyny wytrzymałościowej. Obsługę laboratoryjną konkursu prowadziło Centrum Technologiczne Budownictwa przy Politechnice Rzeszowskiej.

Piotr Piestrzyński


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.