Wkład konkurencyjnego sektora cementowego w redukcję emisji

W dniu 1 lutego 2017 w Brukseli – przedstawiciele przemysłu cementowego w Europie spotkali się z Członkami PE w celu zaprezentowania możliwości wkładu naszego sektora w proces rzeczywistej redukcji emisji CO2 w Europie przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności przemysłu. Kluczowe zarówno dla sektora jak i dla gospodarki, jako całości jest utrzymanie systemu bezpłatnych uprawnień do poziomu najefektywniejszych instalacji. Przemysł cementowy, funkcjonujący na zasadach konkurencyjnego rynku wnosi bardzo istotny wkład do zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w UE.

EU-ETS: Według CEMBUREAU (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego) propozycje nowelizacji Systemu powinny zapewniać, że:

1. Wszystkie sektory energochłonne znajdują się na liście Carbon Leakage i wszystkie instalacje otrzymują bezpłatne uprawnienia na podstawie ambitnych, ale jednocześnie realistycznych benchmarków. Alokacja tych uprawnień powinna odbywać się na podstawie aktualnych danych produkcyjnych. Sprawiedliwe traktowanie sektorów powinno być podstawową zasadą w procesie tworzenia polityki. Miejsca pracy w jednym z sektorów nie są mniej czy więcej warte niż w innych;

2. Zapewnienie odpowiedniej ilości bezpłatnych uprawnień dla sektorów energochłonnych jest możliwe, jednak przydział uprawnień na aukcję nie powinien przekraczać 52% całkowitej ilości uprawnień;

3. Nie powinno się generować dodatkowych obciążeń dla sektorów objętych EU ETS. Obowiązek redukcji o 43% emisji CO2 do roku 2030 i liniowa redukcja o 2,2% rocznej emisji CO2 nie powinny być zwiększane;

4. Będzie utrzymane wsparcie dla innowacji w sektorach energochłonnych, które uwzględnia wszelkie rozwiązania z zakresu technologii niskoemisyjnych w tym wychwytywanie i ponowne wykorzystanie CO2 (CCU). Fundusz Innowacyjności powinien być w pełni finansowany z uprawnień sprzedawanych na aukcji.

Import Inclusion Scheme (Mechanizm włączania importu): W nawiązaniu do toczącej się debaty Pan Koen Coppenholle, Dyrektor Wykonawczy CEMBUREAU, wyjaśnił, dlaczego sektor cementowy nie wierzy, że propozycja przedstawiona przez Komisję ENVI nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo i efektywnie:

1. Wprowadzenie takiego mechanizmu, wraz z konsekwencjami, jakimi jest pozbawienie sektora prawa do bezpłatnych uprawnień tworzy warunki niepewności prawnej oraz wyhamowuje jakiekolwiek decyzje inwestycyjne w Europie;

2. Nie ma możliwości wiarygodnych pomiarów emisji CO2 u producentów spoza UE;

3. Brak jakichkolwiek konkretnych propozycji funkcjonowania takiego rozwiązania;

4. Są poważne wątpliwości na temat zgodności z zasadami WTO;

5. Zastosowanie takiego mechanizmu tylko dla kilku sektorów prowadzi do rażącej dyskryminacji na rynku materiałów budowlanych, na którym cement konkuruje z innymi materiałami budowlanymi (stal, szkło, drewno, asfalt), które nie będą objęte takim mechanizmem.

6. aproponowane rozwiązanie spowoduje, że sektor cementowy w Europie przestanie być konkurencyjny na rynku eksportu do krajów, w których nie funkcjonują analogiczne obciążenia związane z emisją CO2.

Innowacyjność: W trakcie wydarzenia, sektor cementowy przedstawił niektóre programy badawcze, które mają na celu zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2, i usprawnienia efektywności energetycznej. Prezydent CEMBUREAU, Daniel Gauthier powiedział, że “Europa jest liderem w badaniach dotyczących przełomowych technologii, które mogą w istotny sposób zredukować emisje procesową poprzez technologię wychwytywania CO2 oraz ponownego wykorzystania tego gazu. Sektor cementowy poszukuje również rozwiązań mających na celu zmniejszenie udziału klinkieru w cemencie oraz poszukiwanie nowych rodzajów materiałów wiążących. Efektywność energetyczna jest kluczowym polem do innowacyjności w sektorze cementowym. Stale zwiększany jest udział paliw alternatywnych (m.in. z odpadów) oraz możliwości wykorzystania korzystnych właściwości betonu (masa termiczna).

Przegląd aktualnych działań można znaleźć tutaj!


Pozostałe aktualności i informacje

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.

Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

2024-02-29
- Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.

Niestety pojawiły się podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś...

2024-02-29
Roku 2023 na polskim rynku nie możemy niestety zaliczyć do udanych. Niskie zaangażowanie sprzętu na budowach, wynikające ze znacznych opóźnień lub wręcz zaniechań planowanych inwestycji w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności spowodowało, że wyniki krajowe w pierwszej połowie roku, a nawet do początków sierpnia, były dalekie od planowanych. Niestety pojawiły się również podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję oraz Białoruś - komentuje Michał Wrzosek, prezes zarządu PERI Polska, na łamach BTA.