WEBINARIUM: Droga betonowa w gminie – relacja

Webinarium “Droga betonowa w gminie” przebiegło pod znakiem wymiany doświadczeń dotyczących realizacji lokalnych inwestycji w tej technologii. “Drogi betonowe w samorządach to uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie. Są one obecne w każdym województwie, w wielu gminach i powiatach oraz z powodzeniem użytkowane” – mówił Zbigniew Pilch, szef Marketingu i Wydawnictw Stowarzyszenia Producentów Cementu. Piotr Kijowski zaprezentował natomiast zalety dróg betonowych, podkreślając ich trwałość, brak efektu koleinowania, wyższą widoczność, niższe koszty całkowite i utrzymania oraz możliwość ograniczenia emisji CO2. Przedstawił także wyniki badań, potwierdzające wyższą luminancję, co pozwala ograniczyć koszty oświetlenia.

Maciej Chaberski, Zastępca Burmistrza Kępic, omówił doświadczenia samorządu w budowie dróg betonowych. Gmina zrealizowała w tej technologii 6 inwestycji, które pomimo upływu lat są w idealnym stanie. Ryszard Nocoń, Wiceprzewodniczący Rady Powiat Strzelecki, zaprezentował z kolei inwestycje w województwie opolskim – lokalne i powiatowe, jak również betonową obwodnicę Malni i Choruli. “Możemy z czystym sumieniem polecić każdej jednostce samorządu terytorialnego wykonanie dróg w technologii betonowej” – podsumował Hubert Ibrom Burmistrz Ujazdu, po 14 latach eksploatacji drogi.Burmistrz Józefowa nad Wisłą, Grzegorz Kapica, prezentował realizację dróg betonowych na przykładzie odcinka Chruślanki – Mikołajówka. Droga jest poddawana znacznym obciążeniom – stanowiąc dojazd m.in. do kopalni piasku. Oficer pieszo-rowerowy Gmina Skawina, Roman Gdula, omówił natomiast realizację ciągów pieszo-rowerowych w technologii betonowej. Powstają one z betonu wałowanego, co pozwala zapewnić ich odpowiednią równość oraz wyższą jasność. Temperatura nagrzanej nawierzchni betonowej jest z kolei o kilka stopni niższa, niż asfaltowej. Webinarium podsumował Zbigniew Pilch z SPC – zapowiadając jednocześnie zaplanowaną na 2022 międzynarodową konferencję Concrete Roads.

Link do nagrania z webinarium


Pozostałe aktualności i informacje

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.

Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

2024-02-29
- Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.

Niestety pojawiły się podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś...

2024-02-29
Roku 2023 na polskim rynku nie możemy niestety zaliczyć do udanych. Niskie zaangażowanie sprzętu na budowach, wynikające ze znacznych opóźnień lub wręcz zaniechań planowanych inwestycji w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności spowodowało, że wyniki krajowe w pierwszej połowie roku, a nawet do początków sierpnia, były dalekie od planowanych. Niestety pojawiły się również podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję oraz Białoruś - komentuje Michał Wrzosek, prezes zarządu PERI Polska, na łamach BTA.