WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

Instytut Jagielloński zaprasza na Webinar prezentujący wyniki najnowszego raportu IJ - Przemysł cementowy w gospodarce odpadami. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia od godziny 13 do 14:30. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres : biuro@jagiellonski.org  

Przemysł cementowy w Polsce należy uznać za branżę, która osiągnęła wysoki poziom zastosowanych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska i klimatu oraz za branżę strategiczną w kontekście rozwoju Polski.  

Przemysł cementowy, będąc w istocie przemysłem bezodpadowym, pełni ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce. Zużywa bowiem (w procesach recyklingu) znaczne ilości odpadów oraz produktów ubocznych (np. popiołów lotnych, żużli wielkopiecowych i rea-gipsu) jako składników mieszanek surowcowych do produkcji klinkieru, cementu oraz betonu.  

Do wypalania klinkieru wykorzystywane są, jako nośniki energii, znaczne ilości odpadów, w tym specjalnie przygotowywanych ich mieszanin, określanych mianem paliw alternatywnych (rdf). Stanowią one już obecnie w bilansie energetycznym instalacji do produkcji klinkieru ponad 70% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru.  

Przemysł cementowy przyczynia się zatem zarówno do oszczędności zasobów naturalnych, jak i do poprawy jakości środowiska, m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach.  

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego, pod prezentacji najważniejszych wniosków odbędzie się debata ekspercka.

Prezentacja wynikowa: Maciej Mierzwiński, Instytut Jagielloński / CEE Energy Group

Paneliści:

  1. Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenie Producentów Cementu – „Charakterystyka branży cementowej w Polsce”
  2. Jacek Ozdoba – Wiceminister Ministerstwo Klimatu
  3. Dr Bożena Środa – Stowarzyszenie Producentów Cementu - „Rola sektora cementowego w gospodarce odpadami w Polsce”
  4. Marcin Wojtan – Dyrektor Zarządzający Geocycle Poland - „Cementownia jako element systemu zagospodarowania odpadów w Polsce”
  5. Agnieszka Sosnowska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - „Gospodarka odpadami w regionie w którym zlokalizowana jest cementownia”
  6. Tadeusz Radzięciak – Dyrektor Techniczny CEMEX Polska - „Cementownia jako partner w gospodarce odpadami w regionie”
  7. Joachim Wojtala – Burmistrz Gminy Gogolin - „Od starej szafy do pieca cementowego, czyli w jaki sposób gminne odpady stają się paliwem alternatywnym”
  8. Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP
  9. Adam Mierzwiński, Ekspert branżowy, współautor raportu

Pozostałe aktualności i informacje

2025-01-23

2025-01-23

2025-01-08

2024-12-20

2024-12-13