ad

WEBINAR: Przemysł cementowy w gospodarce odpadami

Instytut Jagielloński zaprasza na Webinar prezentujący wyniki najnowszego raportu IJ - Przemysł cementowy w gospodarce odpadami. Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia od godziny 13 do 14:30. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres : biuro@jagiellonski.org  

Przemysł cementowy w Polsce należy uznać za branżę, która osiągnęła wysoki poziom zastosowanych technologii ukierunkowanych na ochronę środowiska i klimatu oraz za branżę strategiczną w kontekście rozwoju Polski.  

Przemysł cementowy, będąc w istocie przemysłem bezodpadowym, pełni ważną rolę w systemie gospodarki odpadami w Polsce. Zużywa bowiem (w procesach recyklingu) znaczne ilości odpadów oraz produktów ubocznych (np. popiołów lotnych, żużli wielkopiecowych i rea-gipsu) jako składników mieszanek surowcowych do produkcji klinkieru, cementu oraz betonu.  

Do wypalania klinkieru wykorzystywane są, jako nośniki energii, znaczne ilości odpadów, w tym specjalnie przygotowywanych ich mieszanin, określanych mianem paliw alternatywnych (rdf). Stanowią one już obecnie w bilansie energetycznym instalacji do produkcji klinkieru ponad 70% energii niezbędnej do wypalenia klinkieru.  

Przemysł cementowy przyczynia się zatem zarówno do oszczędności zasobów naturalnych, jak i do poprawy jakości środowiska, m.in. poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach.  

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego, pod prezentacji najważniejszych wniosków odbędzie się debata ekspercka.

Prezentacja wynikowa: Maciej Mierzwiński, Instytut Jagielloński / CEE Energy Group

Paneliści:

  1. Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenie Producentów Cementu – „Charakterystyka branży cementowej w Polsce”
  2. Jacek Ozdoba – Wiceminister Ministerstwo Klimatu
  3. Dr Bożena Środa – Stowarzyszenie Producentów Cementu - „Rola sektora cementowego w gospodarce odpadami w Polsce”
  4. Marcin Wojtan – Dyrektor Zarządzający Geocycle Poland - „Cementownia jako element systemu zagospodarowania odpadów w Polsce”
  5. Agnieszka Sosnowska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - „Gospodarka odpadami w regionie w którym zlokalizowana jest cementownia”
  6. Tadeusz Radzięciak – Dyrektor Techniczny CEMEX Polska - „Cementownia jako partner w gospodarce odpadami w regionie”
  7. Joachim Wojtala – Burmistrz Gminy Gogolin - „Od starej szafy do pieca cementowego, czyli w jaki sposób gminne odpady stają się paliwem alternatywnym”
  8. Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP
  9. Adam Mierzwiński, Ekspert branżowy, współautor raportu

Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.