ad

Twórcy „Kamienia” z nagrodą główną - XXIV edycja konkursu Polski Cement w Architekturze

eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła nagrodę główną i nagrodę specjalną XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie. Jury nagrodziło także twórców domu jednorodzinnego Beton House, budynku biurowo - usługowego „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie.

28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany rozstrzygnięcia XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Pierwotnie, konkurs na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem roku 2019 r., miał zostać rozstrzygnięty w grudniu 2020 r. Jednak lockdown i obostrzenia z nim związane wpłynęły na przesunięcie finału konkursu przez organizatorów – Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

W efekcie sąd konkursowy XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze obradował 13 stycznia 2021 r. w Warszawie, a uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 28 maja 2021 r.

Na konkurs zgłoszono 29 obiektów. Sąd konkursowy obradował w następującym składzie:

  1. Prezes SARP, Przewodniczący Sądu - arch. Bohdan (Biś) Lisowski
  2. Przedstawiciel Rady Prezesów SARP - arch. Daria Kieżun
  3. Laureat poprzedniej - XXIII edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”
    - arch. Piotr Lewicki
  4. Architekt członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, powołany przez ZG SARP
    - arch. Grzegorz Stiasny
  5. Przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Cementu - Zbigniew Pilch, szef marketingu SPC
  6. Sekretarz Jury - arch. krajobrazu Marek Szeniawski

Po zapoznaniu się z 29 zgłoszeniami jury nominowało do finału konkursu 12 obiektów:

  1. Monument Pamięci w Lesie Szpęgawskim
  2. Budynek Biurowy EXG w Częstochowie
  3. Warszawski Pawilon Architektury „ZODIAK”
  4. Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie
  5. Pawilon Wystawienniczy Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie
  6. Villa A, Warszawa-Włochy
  7. Budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu
  8. Klasztor Sióstr Franciszkanek
  9. Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie
  10. Dom jednorodzinny Beton House
  11. Dom jednorodzinny w Gdyni
  12. Pawilon edukacyjny na Golędzinowie w Warszawie

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

DWIE RÓWNORZĘDNE III NAGRODY W WYSOKOŚCI 5 TYS. ZŁ

  • OBIEKT: Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie

PRACOWNIA: JEMS Architekci

AUTORZY: zespół projektowy: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marek Moskal, Karol Olechnicki oraz Maciej Rydz, Mai Bu i Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz

INWESTOR: Transportowy Dozór Techniczny

WYKONAWCA: Budimex S.A.

  • OBIEKT: Budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu

PRACOWNIA: MPP Sp. z o.o. Sp. k.

AUTORZY: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Macków (główny projektant), Michał Zawadzki (architekt prowadzący), Olga Kanecka, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Karolina Obuszko, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka

INWESTOR: Skanska Property Poland Sp. z o.o.

WYKONAWCA: Skanska S. A.

Opinia o nagrodzonych obiektach: Duże obiekty administracyjne od dziesięcioleci wykorzystują żelbetowe konstrukcje i efektywną ideę tworzenia budynków na wzór „skóry i kości”. „Skóra” - fasada stworzona za pomocą wymyślnych prefabrykatów betonowych, nadaje wyróżnionym budynkom tak pożądanej architektonicznej wagi, należnej państwowej instytucji, jak w przypadku Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego, bądź wyrażającej szacunek do historycznego otoczenia, jak w przypadku biurowca „Nowy Targ”.

II NAGRODA W WYSOKOŚCI 10 TYS. ZŁ

  • OBIEKT: Dom jednorodzinny Beton House

PRACOWNIA: Beton House Seweryn Nogalski

AUTORZY: Seweryn Nogalski

INWESTOR: Seweryn i Hanna Nogalscy

WYKONAWCA: Michał Gabroś

Opinia o nagrodzonym obiekcie: Architekt zdolny jest do wyniesienia codziennej, mieszkalnej funkcji w sferę konceptualnej, abstrakcyjnej gry. Można wówczas przyjąć założenie, że dom własny ma być w całości żelbetowym odlewem. Żelazna konsekwencja w kształtowaniu formy za pomocą trójwymiarowego modułu przestrzennego sprawia, że dom wychodzi poza prywatność i użytkowość w sferę czystej architektury.

I NAGRODA GŁÓWNA W WYSOKOŚCI 15 TYS. ZŁ ORAZ DODATKOWO NAGRODA SPECJALNA UFUNDOWANA PRZEZ STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW BETONU TOWAROWEGO W WYSOKOŚCI 5 TYS. ZŁ

  • OBIEKT: Pawilon edukacyjny na Golędzinowie w Warszawie

PRACOWNIA: eM4 Pracownia Architektury Brataniec

AUTORZY: Marcin Brataniec (główny projektant), Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa,

Marek Bystroń; współpraca: Jan Wojtas (konstrukcja), Paulina Nosalska (zieleń)

INWESTOR: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

WYKONAWCA:

Generalny wykonawca pawilonu: Transtolbud-Piekutowski Sp. z o.o.;

Realizacja szalunków i konstrukcji żelbetowych: Luno Group Sp. z o.o., Łukasz Wyszkowski;

Realizacja zagospodarowania Terenu: INSTAL-NIKA Sp z o.o. Sp. k.

Opinia o nagrodzonym obiekcie: Ujmująca jest idea powrotu do traktowania betonu jako płynnego kamienia. Umożliwia ona wykonanie odlewu, wyrażającego dowolną formę, jaką tylko wyobraźnia architekta jest w stanie stworzyć. Godną uwagi jest inspiracja, którą stanowiła naturalna forma polodowcowego głazu. Prawdziwy kamień, architekt transponował na formę kamienia sztucznego- betonu. Przyjęta rzemieślnicza metoda budowy, przy użyciu drewnianych szalunków, przypomina, że nawet w XXI wieku, obiekty kształtowane ludzką ręką tworzą niezwykle plastyczny wyraz architektoniczny.


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.