Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.
Trzy pokazy praktyczne podczas Sesji Warsztatowej DNI BETONU 2021
Trzy pokazy przygotowane przez firmy: ATLAS, MAPEI oraz SIKA Poland odbyły się 12 października 2021 r. w drugim dniu XI DNI BETONU. Zdaniem prof. Zbigniewa Giergicznego z Politechniki Śląskiej, Sesja Warsztatowa była bardzo udaną częścią konferencji DNI BETONU 2021, która zawsze łączy teorię z praktyką.
Pierwszy pokaz firmy ATLAS pt. „Wykorzystanie metod analitycznych w ocenie barwy betonu barwionego – przykłady praktyczne”. Była bardzo ciekawie prowadzony, z podkładem naukowym, został wyjaśniony proces uzyskiwania odpowiedniego odcienia barwy. Pokaz prowadzili Michał Oleksik i Ewelina Fiks.
Drugi pokaz – firmy MAPEI pt. „Domieszka redukująca zawartość powietrza w betonie. Obszary zastosowań” – dotyczył poprawy właściwości mieszanki betonowej stosowanej np. na posadzkach. Pokaz był praktyczny, interesujący. Było duże zainteresowanie. Widzowie mogli wziąć udział w konkursie na poprawne wytypowanie wagi próbki – kostki betonu. Pokaz prowadzili: Konrad Fita, Jakub Augustyn i Michał Woźniak.
Trzeci pokaz pt. „Cyfryzacja w zarządzaniu zapasami” firmy SIKA – dotyczył bardzo istotnego zagadnienia we wszystkich praktycznie branżach – digitalizacji. W tym przypadku chodziło gospodarkę magazynową, związaną ze stosowaniem domieszek na węźle betoniarskim. To rozwiązanie może pozwolić zmniejszyć koszty, ograniczyć straty. Pokaz prowadzili Jacek Olszewski i Dariusz Podsiadlik.
- Sesja warsztatowa podczas tegorocznej konferencji była trochę zawężona, gdyż część firm zrezygnowała z prezentacji ze względu na COVID-19. Ale pokazy, które się odbyły, były interesujące, profesjonalnie przygotowane i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników – ocenił prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, który prowadził Sesję Warsztatową razem z prof. Jackiem Gołaszewskim.
Michał Oleksik - ATLASEwelina Fiks - ATLASPokaz firmy ATLASPokaz firmy ATLASMichał Oleksik i Ewelina Fiks z firmy ATLAS
Pokaz firmy MAPEI przygotowali (od lewej): Konrad Fita, Jakub Augustyn i Michał WoźniakWidzowie pokazu firmy MAPEI mogli wziąć udział w konkursie na ocenę wagi próbki betonuPokaz firmy MAPEIPokaz firmy MAPEIPokaz firmy MAPEI
Jacek Olszewski - SIKA PolandPokaz firmy SIKA Poland przygotowali Jacek Olszewski i Krzysztof JarosińskiJacek Olszewski SIKA Poland
Pokazy technologiczne cieszyły się uznaniem uczestników konferencji DNI BETONUSesję Warsztatową DNI BETONU 2021 prowadzili (od prawej): prof. Jacek Gołaszewski i prof. Zbigniew Giergiczny
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.
- Założeniem całego projektu było to, o czym rozmawialiśmy na samym początku z inwestorem, że jeżeli budujemy z prefabrykatów, to wyciągnijmy z tych prefabrykatów wszystko to, co jest najlepsze: szybki montaż, gotowa elewacja, gotowość wszystkich trzech komponentów, minimalizacja ilości ekip na budowie, a co za tym idzie mniej kolizji z poszczególnymi wykonawcami i uwypuklijmy fakt, że to jest prefabrykowane. Dlatego rysunek elewacji, który pojawił się na tym budynku, całe podziały prefabrykatów, zostały tak zaprojektowane, żeby zrobić ciekawą elewację - mówił arch. Karol Nieradka z pracowni architektonicznej MAXBERG ze Szczecina, która za projekt „Dom w Grzepnicy” otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.
Finał XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze odbył się 2 grudnia 2022 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Konkurs „Polski Cement w Architekturze” organizowany jest od 1997 roku przez SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Tym razem nagradzane były najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej wykonane i przekazane do użytku przed końcem 2021 r. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia.
Za projekt „Dom w Grzepnicy” pracownia architektoniczna MAXBERG ze Szczecina otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. - W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji - powiedział arch. Karol Nieradka podczas ogłoszenia wyników konkursu, które 2 grudnia 2022 r. odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
Z województwa świętokrzyskiego pochodzi 35% cementu produkowanego w Polsce. Działają tu trzy cementownie - w Ożarowie, Małogoszczu i Nowinach. Cały krajowy sektor cementowy tworzy 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości ponad 10 mld zł, krajowe cementownie stały się jednymi z najnowocześniejszych w Europie, a Polska - drugim producentem cementu w UE. Cement jest swoistym papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej, a przed branżą - strategicznie ważną dla całego budownictwa - stoi szereg wyzwań. Rozmawiali o nich uczestnicy panelu „Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?” podczas tegorocznego Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia.