ad

Technolodzy sprawdzali swoją wiedzę

Zespół technologów z CEMEX Infrastruktura wygrał rundę kwalifikacyjną konkursu Power Concrete 2021. Kolejne miejsca zajęły zespoły technologów: CEMEX Polska, Atlas Laboratorium Betonu, Piotr Rydygier i Strunobet - Migacz. Te 5 zespołów weźmie udział w finale, którego I część odbędzie się 13 września w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie, a II część – 11 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Finaliści konkursu Power Concrete 2021 wyłonieni podczas rundy kwalifikacyjnej z jurorami

Ze względu na pandemię organizatorzy ze Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) musieli przesunąć o rok kolejną edycję konkursu Power Concrete, wydarzenia towarzyszącego konferencji Dni Betonu.

Uczestnicy konkursu zebrali się w końcu 6 września 2021 r., w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w składzie: dr hab. inż. Artur Łagosz, prof. AGH, dr inż. Grzegorz Bajorek prof. Politechniki Rzeszowskiej, mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i mgr inż. Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jury konkursu Power Concrete 2021

Konkurs rozgrywany jest dwuetapowo. Pierwszy etap – runda kwalifikacyjna - polegała na wykonaniu betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 21 MPa. Uczestnicy konkursu musieli przygotować i dostarczyć organizatorowi trzy próbki sześcienne betonu o boku 150 mm. Na udział w rudzie kwalifikacyjnej zdecydowało się 15 zespołów.

Uczestnicy rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete 2021 (kolejność alfabetyczna, wg zgłoszeń)

 1. AG-CEL Laboratorium: Mariusz Sumionka
 2. ATLAS Laboratorium Betonu: Arkadiusz Ignerowicz
 3. AUTOBET Eryk Krupa
 4. BT Topbeton, Laboratorium Gorzów Wlkp.: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński, Rafał Przybylski, Marek Rumieniecki
 5. CEMEX Infrastruktura: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski, Mateusz Cichy
 6. CEMEX Polska: Damian Chełmecki, Marta Szklarzyńska, Patryk Chmura, Paweł Mofina, Łukasz Włodarski
 7. CHRYSO Polska, CTC Błonie: Igor Vavrin
 8. Laboratorium ZPH Bula Sebastian, Marcin Galusek, Kamil Woźnica
 9. LAFARGE: Paweł Madej
 10. MAPEI Polska, Laboratorium Gliwice: Jakub Augustyn, Michał Woźniak, Marcin Kwaśniewski
 11. Rydygier Piotr
 12. SCHOMBURG Polska: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki
 13. STACHEMA Polska: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka
 14. STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki: Marcin Siwiec, Mateusz Turczyn, Grzegorz Stańczyk, Katarzyna Bugajniak
 15. Trzynski Ireneusz

MAMY WSPANIAŁYCH TECHNOLOGÓW

-  Witam państwa na 6 konkursie Power Concrete. Pomysłodawca konkursu, prof. Jan Deja, nie spodziewał się, że konkurs stanie się tak prestiżowym wydarzeniem – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu SPC. - Udział w konkursie jest dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, przeżyciem, ale też i chlubą jeżeli zajmuje się zaszczytne miejsca i dostaje do finałowej piątki. Tegoroczne zadanie - osiągnięcie średniej wytrzymałości na poziomie 21 MPa, jest w naszej ocenie trudniejsze niż zadanie z poprzedniego konkursu – osiągnięcie wytrzymałości na poziomie 43 MPa – dodał.

Prof. Jan Deja dyrektor biura SPC przyznał, że nie spodziewał się, że konkurs nabierze takiej wagi.

- Pamiętajmy, że Power Concrete to Dni Betonu. Konkurs jest imprezą towarzysząca konferencji, ale imprezą która naprawdę ugruntowała swoja pozycję. Przygotowujemy właśnie 11 edycję konferencji, która miała się odbyć w 2020 roku. Ze względu na pandemię nie dało się tego zorganizować. Obecnie na liście uczestników mamy ponad 650 osób i szacujemy, że ten limit pandemiczny – 700 uczestników – osiągniemy – mówił prof. Jan Deja. - Z satysfakcją obserwujemy jak wspaniałych mamy technologów. Jest profesjonalizm i fachowość w podejściu do problemów, które stawiamy przed uczestnikami. Ale równocześnie dostrzegamy jak wyniki konkursu są potem prezentowane. Wiele firm chwali się w uzasadniony sposób, że ich zespół wygrał w tak prestiżowym konkursie. Bardzo nas to cieszy, że w eliminacjach bierze udział 15 zespołów.

Od pierwszej edycji partnerem konkursu Power Concrete jest dostawca maszyny wytrzymałościowej na finał w Wiśle – firma Controls Polska.

- Konkurs Power Concrete to bardzo prestiżowe wydarzenie i świetna platforma promocyjna dla nas, jako producenta sprzętu do badania materiałów budowlanych. W tym konkursie najważniejsza jest dokładność pomiaru. Musimy zapewnić sytuację, w której każdy pomiar próbek zarówno danego uczestnika, jak i pomiędzy uczestnikami jest wiarygodny i miarodajny. Według nas nasze maszyny wytrzymałościowe doskonale spełniają tę rolę – mówił Marcin Goleń z Controls Polska.

ZDROWA, KONKURSOWA RYWALIZACJA

Jak przyznał dr Grzegorz Bajorek, jury podczas konkursu Power Concrete, oprócz profesjonalizmu uczestników, zawsze zaskoczone jest ich zmysłem pozytywnego kombinowania.

- Dobrze, że tak wiele osób funkcjonujących na co dzień w świecie przemysłu nie boi się rywalizacji. Podejmują się działań, które wbrew pozorom są trudne. Często taka codzienna praca w branży powoduje, że mamy poczucie nieomylności. A przez tę rywalizację możemy weryfikować to, czego się nauczyliśmy i uczyć się od siebie – mówiła Justyna Piotrowska – Łój z SPBT.

Według przewodniczącego jury prof. Jacka Śliwińskiego wyniki uczestników konkursu, przy wymaganych 21 MPa, oscylowały od 19,4 MPa do 23,9 MPa.

WYNIKI RUNDY KWALIFIKACYJNEJ KONKURSU POWER CONCRETE 2021

MiejsceNazwa zespołu projektowegoWynik
1CEMEX Infrastruktura21,1 MPa
2CEMEX Polska21,3 MPa
3ATLAS Laboratorium Betonu20,7 MPa
4Rydygier Piotr21,4 MPa
5STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki20,4 MPa

Reprezentujący zwycięski zespół technologów Mateusz Cichy z CEMEX Infrastruktura przyznał, że po jednej naradzie czteroosobowy team przystąpił do wykonania zarobów, które trwało 2 dni.- Później czekaliśmy na wyniki i selekcję odpowiednich próbek – tłumaczył Mateusz Cichy. - Takie konkursy są potrzebne. Możemy tutaj sprawdzić swoją wiedzę. Jest również element rywalizacji między zespołami. To bardzo ciekawe i rozwijające.

Damian Chełmecki z CEMEX Polska po raz pierwszy brał udział w konkursie.  - I bardzo się z tego cieszę. Jest tu zdrowa rywalizacja, możemy się porównać z kolegami z rynku. Każdy chce się tu pokazać, chce być najlepszy. To bardzo motywujące dla własnego rozwoju – przyznał Damian Chełmecki. - W naszej pracy na co dzień stykamy się z koniecznością zaprojektowania mieszanki betonowej na odpowiednią klasę wytrzymałości.

Jak powiedział zdobywca 3 miejsca w rundzie kwalifikacyjnej Arkadiusz Ignerowicz, reprezentujący ATLAS Laboratorium Betonu, znalezienie się w gronie finalistów konkursu to olbrzymi sukces.- Zwłaszcza przy tak ogromnej, doborowej konkurencji - 14 innych uczestników. Nad sukcesem pracowali nasi technolodzy Kamil Fiks i Patryk Kucharski z pomocą Łukasza Sowy. I to im należą się brawa i gratulacje – tłumaczył.

WIEDZA WYKORZYSTYWANA W ŻYCIU

Mariusz Manikowski, reprezentujący firmę BT Topbeton, nie pamięta ile razy już startował w konkursie Power Concrete. Ale zespół technologów BT Topbeton był finalistą konkursu w 2018 roku.

– W tym konkursie nie ma łatwych zadań. Zawsze trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie koncepcyjne. Potem trzeba wykonać wiele zarobów. Każdy konkurs rozwija. Na co dzień produkujemy betony towarowe, które są powtarzalne. Zadania konkursowe powodują, że musimy pogłębić naszą wiedzę i coś doczytać – wyjaśnił Mariusz Manikowski. Dodał, że sukces z 2018 roku został doceniony przez zarząd firmy i zauważony przez klientów. - Gratulowali nam koledzy z konkurencyjnych firm, więc było bardzo miło – podsumował.

Po raz piąty w konkursie startował Paweł Madej z LAFARGE: - Za każdym razem udawało nam się wejść do finału. Mieliśmy też nadzieje związane z tym rokiem, ale przygotowania zaczęły się stosunkowo późno – mówił Paweł Madej. - Ten konkurs jest bardzo pożyteczny dla technologa jeżeli chodzi o sprawdzenie się, przeanalizowanie pewnych rzeczy. Szukanie metod dojścia do celu jest bardzo fajne, uczy i rozwija, sprawia że myślimy nieszablonowo. Te przemyślenia i pomysły wykorzystuje się potem w życiu.

PP

Od lewej: prof. Jacek Śliwiński - przewodniczący Jury, Justyna Piotrowska - Łój SPBT, dr Grzegorz Bajorek Politechnika Rzeszowska, prof. Jan Deja SPC, Zbigniew Pilch SPC
Od prawej: Marcin Goleń - Controls Polska, dr Artur Łagosz AGH, Paweł Madej - Lafarge, Patryk Chmura - CEMEX Polska, Mateusz Cichy - CEMEX infrastruktura

Pozostałe aktualności i informacje

W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji

2022-12-04
Za projekt „Dom w Grzepnicy” pracownia architektoniczna MAXBERG ze Szczecina otrzymała pierwszą nagrodę XXVI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. - W tym małym obiekcie zostały zawarte wszystkie zalety prefabrykacji - powiedział arch. Karol Nieradka podczas ogłoszenia wyników konkursu, które 2 grudnia 2022 r. odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Branża cementowa kołem zamachowym gospodarki. Jakie wyzwania przed nią stoją?

2022-11-28
Z województwa świętokrzyskiego pochodzi 35% cementu produkowanego w Polsce. Działają tu trzy cementownie - w Ożarowie, Małogoszczu i Nowinach. Cały krajowy sektor cementowy tworzy 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości ponad 10 mld zł, krajowe cementownie stały się jednymi z najnowocześniejszych w Europie, a Polska - drugim producentem cementu w UE. Cement jest swoistym papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej, a przed branżą - strategicznie ważną dla całego budownictwa - stoi szereg wyzwań. Rozmawiali o nich uczestnicy panelu „Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?” podczas tegorocznego Regionalnego Forum Ekonomicznego - Nowa Energia.

Zapraszamy na panel dyskusyjny pt. "Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?"

2022-11-21
Nowa Energia - Regionalne Forum Ekonomiczne będzie poświęcone energii przyszłości, alternatywnym źródłom energii czy innowacjom, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie. Wszystkie te dziedziny spaja przemysł cementowy, odgrywając jednocześnie istotną rolę w gospodarce lokalnej i globalnej. O przyszłości sektora podczas zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu panelu "Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce?" będą dyskutować posłowie i decydenci, przedstawiciele branży oraz lokalnego samorządu. Panel odbędzie się 25 listopada o godzinie 10. Zaprasza poseł Andrzej Szejna, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce.

Wspólne wystąpienie branż w sprawie rozwiązań dla sektora mieszkaniowego

2022-11-10
Polski rynek nieruchomości stoi u progu kryzysu nienotowanego od 2008 roku. Pilnie należy wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą spadki rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników firm bezpośrednio związanych ze wznoszeniem nowych budynków, jak i w branżach powiązanych z rynkiem mieszkaniowym.

Ruszyła rejestracja na Concrete Roads 2023 w Krakowie

2022-11-02
W przyszłym roku w Krakowie w dniach 25-28 czerwca odbędzie się XIV edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym, które gromadzi najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Sympozjum odbywa się co cztery lata, a poprzednio miało miejsce w Berlinie. Współorganizatorzy konferencji, europejska organizacja EUPAVE i polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu właśnie uruchomili rejestrację uczestników.