ad

Technolodzy sprawdzali swoją wiedzę

Zespół technologów z CEMEX Infrastruktura wygrał rundę kwalifikacyjną konkursu Power Concrete 2021. Kolejne miejsca zajęły zespoły technologów: CEMEX Polska, Atlas Laboratorium Betonu, Piotr Rydygier i Strunobet - Migacz. Te 5 zespołów weźmie udział w finale, którego I część odbędzie się 13 września w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie, a II część – 11 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Finaliści konkursu Power Concrete 2021 wyłonieni podczas rundy kwalifikacyjnej z jurorami

Ze względu na pandemię organizatorzy ze Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) musieli przesunąć o rok kolejną edycję konkursu Power Concrete, wydarzenia towarzyszącego konferencji Dni Betonu.

Uczestnicy konkursu zebrali się w końcu 6 września 2021 r., w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w składzie: dr hab. inż. Artur Łagosz, prof. AGH, dr inż. Grzegorz Bajorek prof. Politechniki Rzeszowskiej, mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i mgr inż. Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jury konkursu Power Concrete 2021

Konkurs rozgrywany jest dwuetapowo. Pierwszy etap – runda kwalifikacyjna - polegała na wykonaniu betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 21 MPa. Uczestnicy konkursu musieli przygotować i dostarczyć organizatorowi trzy próbki sześcienne betonu o boku 150 mm. Na udział w rudzie kwalifikacyjnej zdecydowało się 15 zespołów.

Uczestnicy rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete 2021 (kolejność alfabetyczna, wg zgłoszeń)

 1. AG-CEL Laboratorium: Mariusz Sumionka
 2. ATLAS Laboratorium Betonu: Arkadiusz Ignerowicz
 3. AUTOBET Eryk Krupa
 4. BT Topbeton, Laboratorium Gorzów Wlkp.: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński, Rafał Przybylski, Marek Rumieniecki
 5. CEMEX Infrastruktura: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski, Mateusz Cichy
 6. CEMEX Polska: Damian Chełmecki, Marta Szklarzyńska, Patryk Chmura, Paweł Mofina, Łukasz Włodarski
 7. CHRYSO Polska, CTC Błonie: Igor Vavrin
 8. Laboratorium ZPH Bula Sebastian, Marcin Galusek, Kamil Woźnica
 9. LAFARGE: Paweł Madej
 10. MAPEI Polska, Laboratorium Gliwice: Jakub Augustyn, Michał Woźniak, Marcin Kwaśniewski
 11. Rydygier Piotr
 12. SCHOMBURG Polska: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki
 13. STACHEMA Polska: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka
 14. STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki: Marcin Siwiec, Mateusz Turczyn, Grzegorz Stańczyk, Katarzyna Bugajniak
 15. Trzynski Ireneusz

MAMY WSPANIAŁYCH TECHNOLOGÓW

-  Witam państwa na 6 konkursie Power Concrete. Pomysłodawca konkursu, prof. Jan Deja, nie spodziewał się, że konkurs stanie się tak prestiżowym wydarzeniem – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu SPC. - Udział w konkursie jest dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, przeżyciem, ale też i chlubą jeżeli zajmuje się zaszczytne miejsca i dostaje do finałowej piątki. Tegoroczne zadanie - osiągnięcie średniej wytrzymałości na poziomie 21 MPa, jest w naszej ocenie trudniejsze niż zadanie z poprzedniego konkursu – osiągnięcie wytrzymałości na poziomie 43 MPa – dodał.

Prof. Jan Deja dyrektor biura SPC przyznał, że nie spodziewał się, że konkurs nabierze takiej wagi.

- Pamiętajmy, że Power Concrete to Dni Betonu. Konkurs jest imprezą towarzysząca konferencji, ale imprezą która naprawdę ugruntowała swoja pozycję. Przygotowujemy właśnie 11 edycję konferencji, która miała się odbyć w 2020 roku. Ze względu na pandemię nie dało się tego zorganizować. Obecnie na liście uczestników mamy ponad 650 osób i szacujemy, że ten limit pandemiczny – 700 uczestników – osiągniemy – mówił prof. Jan Deja. - Z satysfakcją obserwujemy jak wspaniałych mamy technologów. Jest profesjonalizm i fachowość w podejściu do problemów, które stawiamy przed uczestnikami. Ale równocześnie dostrzegamy jak wyniki konkursu są potem prezentowane. Wiele firm chwali się w uzasadniony sposób, że ich zespół wygrał w tak prestiżowym konkursie. Bardzo nas to cieszy, że w eliminacjach bierze udział 15 zespołów.

Od pierwszej edycji partnerem konkursu Power Concrete jest dostawca maszyny wytrzymałościowej na finał w Wiśle – firma Controls Polska.

- Konkurs Power Concrete to bardzo prestiżowe wydarzenie i świetna platforma promocyjna dla nas, jako producenta sprzętu do badania materiałów budowlanych. W tym konkursie najważniejsza jest dokładność pomiaru. Musimy zapewnić sytuację, w której każdy pomiar próbek zarówno danego uczestnika, jak i pomiędzy uczestnikami jest wiarygodny i miarodajny. Według nas nasze maszyny wytrzymałościowe doskonale spełniają tę rolę – mówił Marcin Goleń z Controls Polska.

ZDROWA, KONKURSOWA RYWALIZACJA

Jak przyznał dr Grzegorz Bajorek, jury podczas konkursu Power Concrete, oprócz profesjonalizmu uczestników, zawsze zaskoczone jest ich zmysłem pozytywnego kombinowania.

- Dobrze, że tak wiele osób funkcjonujących na co dzień w świecie przemysłu nie boi się rywalizacji. Podejmują się działań, które wbrew pozorom są trudne. Często taka codzienna praca w branży powoduje, że mamy poczucie nieomylności. A przez tę rywalizację możemy weryfikować to, czego się nauczyliśmy i uczyć się od siebie – mówiła Justyna Piotrowska – Łój z SPBT.

Według przewodniczącego jury prof. Jacka Śliwińskiego wyniki uczestników konkursu, przy wymaganych 21 MPa, oscylowały od 19,4 MPa do 23,9 MPa.

WYNIKI RUNDY KWALIFIKACYJNEJ KONKURSU POWER CONCRETE 2021

MiejsceNazwa zespołu projektowegoWynik
1CEMEX Infrastruktura21,1 MPa
2CEMEX Polska21,3 MPa
3ATLAS Laboratorium Betonu20,7 MPa
4Rydygier Piotr21,4 MPa
5STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki20,4 MPa

Reprezentujący zwycięski zespół technologów Mateusz Cichy z CEMEX Infrastruktura przyznał, że po jednej naradzie czteroosobowy team przystąpił do wykonania zarobów, które trwało 2 dni.- Później czekaliśmy na wyniki i selekcję odpowiednich próbek – tłumaczył Mateusz Cichy. - Takie konkursy są potrzebne. Możemy tutaj sprawdzić swoją wiedzę. Jest również element rywalizacji między zespołami. To bardzo ciekawe i rozwijające.

Damian Chełmecki z CEMEX Polska po raz pierwszy brał udział w konkursie.  - I bardzo się z tego cieszę. Jest tu zdrowa rywalizacja, możemy się porównać z kolegami z rynku. Każdy chce się tu pokazać, chce być najlepszy. To bardzo motywujące dla własnego rozwoju – przyznał Damian Chełmecki. - W naszej pracy na co dzień stykamy się z koniecznością zaprojektowania mieszanki betonowej na odpowiednią klasę wytrzymałości.

Jak powiedział zdobywca 3 miejsca w rundzie kwalifikacyjnej Arkadiusz Ignerowicz, reprezentujący ATLAS Laboratorium Betonu, znalezienie się w gronie finalistów konkursu to olbrzymi sukces.- Zwłaszcza przy tak ogromnej, doborowej konkurencji - 14 innych uczestników. Nad sukcesem pracowali nasi technolodzy Kamil Fiks i Patryk Kucharski z pomocą Łukasza Sowy. I to im należą się brawa i gratulacje – tłumaczył.

WIEDZA WYKORZYSTYWANA W ŻYCIU

Mariusz Manikowski, reprezentujący firmę BT Topbeton, nie pamięta ile razy już startował w konkursie Power Concrete. Ale zespół technologów BT Topbeton był finalistą konkursu w 2018 roku.

– W tym konkursie nie ma łatwych zadań. Zawsze trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie koncepcyjne. Potem trzeba wykonać wiele zarobów. Każdy konkurs rozwija. Na co dzień produkujemy betony towarowe, które są powtarzalne. Zadania konkursowe powodują, że musimy pogłębić naszą wiedzę i coś doczytać – wyjaśnił Mariusz Manikowski. Dodał, że sukces z 2018 roku został doceniony przez zarząd firmy i zauważony przez klientów. - Gratulowali nam koledzy z konkurencyjnych firm, więc było bardzo miło – podsumował.

Po raz piąty w konkursie startował Paweł Madej z LAFARGE: - Za każdym razem udawało nam się wejść do finału. Mieliśmy też nadzieje związane z tym rokiem, ale przygotowania zaczęły się stosunkowo późno – mówił Paweł Madej. - Ten konkurs jest bardzo pożyteczny dla technologa jeżeli chodzi o sprawdzenie się, przeanalizowanie pewnych rzeczy. Szukanie metod dojścia do celu jest bardzo fajne, uczy i rozwija, sprawia że myślimy nieszablonowo. Te przemyślenia i pomysły wykorzystuje się potem w życiu.

PP

Od lewej: prof. Jacek Śliwiński - przewodniczący Jury, Justyna Piotrowska - Łój SPBT, dr Grzegorz Bajorek Politechnika Rzeszowska, prof. Jan Deja SPC, Zbigniew Pilch SPC
Od prawej: Marcin Goleń - Controls Polska, dr Artur Łagosz AGH, Paweł Madej - Lafarge, Patryk Chmura - CEMEX Polska, Mateusz Cichy - CEMEX infrastruktura

Pozostałe aktualności i informacje

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2021

2021-08-09
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Stanowisko ws. Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) oraz dostosowania do nowych celów redukcyjnych „- 55%”

2021-06-28
Jako sektor popieramy rozwiązanie Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM), niepokoją nas jednak informacje płynące z Komisji Europejskiej, że w ramach pakietu Fit for 55 poziom bezpłatnych uprawnień dla przemysłu może zostać znacznie obniżony dla sektorów objętych CBAM. Niezwykle ważne jest, aby pakiet Fit for 55 nie zagrażał decyzjom inwestycyjnym i projektom podejmowanym przez przemysł cementowy w Europie oraz zapobiegał zakłóceniom konkurencyjności produkcji w porównaniu z krajami trzecimi.

Mechanizm Ochrony Granic (CBAM) jako rozwiązanie chroniące polski i europejski przemysł cementowy

2021-06-07
Przemysł cementowy, podobnie jak szereg sektorów energochłonnych, stoi przed kolejnymi wyzwaniami wynikającymi z nowych regulacji klimatycznych oraz otoczenia rynkowego. Jednym z nich jest lawinowo rosnący import cementu spoza Unii Europejskiej, w tym z Białorusi, Turcji czy Ukrainy. Produkcja w tych krajach nie jest obciążona kosztami wynikającymi z obowiązków redukcji emisji CO2. Efektem tego zjawiska jest tzw. ucieczka emisji CO2 oraz ograniczenie konkurencyjności polskiego i europejskiego przemysłu. Dlatego też tak istotne znaczenie będzie miało przyjęcie przez unijną legislację Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) w kształcie chroniącym sektory energochłonne, w tym cementowy. Rozwiązania, wspierające kluczowy dla gospodarki przemysł cementowy, będą przedmiotem dyskusji w gronie decydentów, ekspertów i przedstawicieli sektora.

WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

2021-05-31
9 Czerwca o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata”. Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych. Przedstawione zostaną doświadczenia samorządowców, którzy podjęli decyzję wybudowania dróg betonowych w swoich miejscowościach, jak również tych którzy przekonali się o zaletach betonowych ścieżek rowerowych.

Twórcy „Kamienia” z nagrodą główną - XXIV edycja konkursu Polski Cement w Architekturze

2021-05-28
eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła nagrodę główną i nagrodę specjalną XXIV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie. Jury nagrodziło także twórców domu jednorodzinnego, budynku biurowo - usługowego „Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Siedziby Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie. 28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich.