ad

Technolodzy sprawdzali swoją wiedzę

Zespół technologów z CEMEX Infrastruktura wygrał rundę kwalifikacyjną konkursu Power Concrete 2021. Kolejne miejsca zajęły zespoły technologów: CEMEX Polska, Atlas Laboratorium Betonu, Piotr Rydygier i Strunobet - Migacz. Te 5 zespołów weźmie udział w finale, którego I część odbędzie się 13 września w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie, a II część – 11 października podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Finaliści konkursu Power Concrete 2021 wyłonieni podczas rundy kwalifikacyjnej z jurorami

Ze względu na pandemię organizatorzy ze Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) musieli przesunąć o rok kolejną edycję konkursu Power Concrete, wydarzenia towarzyszącego konferencji Dni Betonu.

Uczestnicy konkursu zebrali się w końcu 6 września 2021 r., w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w składzie: dr hab. inż. Artur Łagosz, prof. AGH, dr inż. Grzegorz Bajorek prof. Politechniki Rzeszowskiej, mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i mgr inż. Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Jury konkursu Power Concrete 2021

Konkurs rozgrywany jest dwuetapowo. Pierwszy etap – runda kwalifikacyjna - polegała na wykonaniu betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 21 MPa. Uczestnicy konkursu musieli przygotować i dostarczyć organizatorowi trzy próbki sześcienne betonu o boku 150 mm. Na udział w rudzie kwalifikacyjnej zdecydowało się 15 zespołów.

Uczestnicy rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete 2021 (kolejność alfabetyczna, wg zgłoszeń)

  1. AG-CEL Laboratorium: Mariusz Sumionka
  2. ATLAS Laboratorium Betonu: Arkadiusz Ignerowicz
  3. AUTOBET Eryk Krupa
  4. BT Topbeton, Laboratorium Gorzów Wlkp.: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński, Rafał Przybylski, Marek Rumieniecki
  5. CEMEX Infrastruktura: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski, Mateusz Cichy
  6. CEMEX Polska: Damian Chełmecki, Marta Szklarzyńska, Patryk Chmura, Paweł Mofina, Łukasz Włodarski
  7. CHRYSO Polska, CTC Błonie: Igor Vavrin
  8. Laboratorium ZPH Bula Sebastian, Marcin Galusek, Kamil Woźnica
  9. LAFARGE: Paweł Madej
  10. MAPEI Polska, Laboratorium Gliwice: Jakub Augustyn, Michał Woźniak, Marcin Kwaśniewski
  11. Rydygier Piotr
  12. SCHOMBURG Polska: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki
  13. STACHEMA Polska: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka
  14. STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki: Marcin Siwiec, Mateusz Turczyn, Grzegorz Stańczyk, Katarzyna Bugajniak
  15. Trzynski Ireneusz

MAMY WSPANIAŁYCH TECHNOLOGÓW

-  Witam państwa na 6 konkursie Power Concrete. Pomysłodawca konkursu, prof. Jan Deja, nie spodziewał się, że konkurs stanie się tak prestiżowym wydarzeniem – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu SPC. - Udział w konkursie jest dla wszystkich ogromnym wyzwaniem, przeżyciem, ale też i chlubą jeżeli zajmuje się zaszczytne miejsca i dostaje do finałowej piątki. Tegoroczne zadanie - osiągnięcie średniej wytrzymałości na poziomie 21 MPa, jest w naszej ocenie trudniejsze niż zadanie z poprzedniego konkursu – osiągnięcie wytrzymałości na poziomie 43 MPa – dodał.

Prof. Jan Deja dyrektor biura SPC przyznał, że nie spodziewał się, że konkurs nabierze takiej wagi.

- Pamiętajmy, że Power Concrete to Dni Betonu. Konkurs jest imprezą towarzysząca konferencji, ale imprezą która naprawdę ugruntowała swoja pozycję. Przygotowujemy właśnie 11 edycję konferencji, która miała się odbyć w 2020 roku. Ze względu na pandemię nie dało się tego zorganizować. Obecnie na liście uczestników mamy ponad 650 osób i szacujemy, że ten limit pandemiczny – 700 uczestników – osiągniemy – mówił prof. Jan Deja. - Z satysfakcją obserwujemy jak wspaniałych mamy technologów. Jest profesjonalizm i fachowość w podejściu do problemów, które stawiamy przed uczestnikami. Ale równocześnie dostrzegamy jak wyniki konkursu są potem prezentowane. Wiele firm chwali się w uzasadniony sposób, że ich zespół wygrał w tak prestiżowym konkursie. Bardzo nas to cieszy, że w eliminacjach bierze udział 15 zespołów.

Od pierwszej edycji partnerem konkursu Power Concrete jest dostawca maszyny wytrzymałościowej na finał w Wiśle – firma Controls Polska.

- Konkurs Power Concrete to bardzo prestiżowe wydarzenie i świetna platforma promocyjna dla nas, jako producenta sprzętu do badania materiałów budowlanych. W tym konkursie najważniejsza jest dokładność pomiaru. Musimy zapewnić sytuację, w której każdy pomiar próbek zarówno danego uczestnika, jak i pomiędzy uczestnikami jest wiarygodny i miarodajny. Według nas nasze maszyny wytrzymałościowe doskonale spełniają tę rolę – mówił Marcin Goleń z Controls Polska.

ZDROWA, KONKURSOWA RYWALIZACJA

Jak przyznał dr Grzegorz Bajorek, jury podczas konkursu Power Concrete, oprócz profesjonalizmu uczestników, zawsze zaskoczone jest ich zmysłem pozytywnego kombinowania.

- Dobrze, że tak wiele osób funkcjonujących na co dzień w świecie przemysłu nie boi się rywalizacji. Podejmują się działań, które wbrew pozorom są trudne. Często taka codzienna praca w branży powoduje, że mamy poczucie nieomylności. A przez tę rywalizację możemy weryfikować to, czego się nauczyliśmy i uczyć się od siebie – mówiła Justyna Piotrowska – Łój z SPBT.

Według przewodniczącego jury prof. Jacka Śliwińskiego wyniki uczestników konkursu, przy wymaganych 21 MPa, oscylowały od 19,4 MPa do 23,9 MPa.

WYNIKI RUNDY KWALIFIKACYJNEJ KONKURSU POWER CONCRETE 2021

MiejsceNazwa zespołu projektowegoWynik
1CEMEX Infrastruktura21,1 MPa
2CEMEX Polska21,3 MPa
3ATLAS Laboratorium Betonu20,7 MPa
4Rydygier Piotr21,4 MPa
5STRUNOBET – Migacz, Laboratorium ZKP Kuzki20,4 MPa

Reprezentujący zwycięski zespół technologów Mateusz Cichy z CEMEX Infrastruktura przyznał, że po jednej naradzie czteroosobowy team przystąpił do wykonania zarobów, które trwało 2 dni.- Później czekaliśmy na wyniki i selekcję odpowiednich próbek – tłumaczył Mateusz Cichy. - Takie konkursy są potrzebne. Możemy tutaj sprawdzić swoją wiedzę. Jest również element rywalizacji między zespołami. To bardzo ciekawe i rozwijające.

Damian Chełmecki z CEMEX Polska po raz pierwszy brał udział w konkursie.  - I bardzo się z tego cieszę. Jest tu zdrowa rywalizacja, możemy się porównać z kolegami z rynku. Każdy chce się tu pokazać, chce być najlepszy. To bardzo motywujące dla własnego rozwoju – przyznał Damian Chełmecki. - W naszej pracy na co dzień stykamy się z koniecznością zaprojektowania mieszanki betonowej na odpowiednią klasę wytrzymałości.

Jak powiedział zdobywca 3 miejsca w rundzie kwalifikacyjnej Arkadiusz Ignerowicz, reprezentujący ATLAS Laboratorium Betonu, znalezienie się w gronie finalistów konkursu to olbrzymi sukces.- Zwłaszcza przy tak ogromnej, doborowej konkurencji - 14 innych uczestników. Nad sukcesem pracowali nasi technolodzy Kamil Fiks i Patryk Kucharski z pomocą Łukasza Sowy. I to im należą się brawa i gratulacje – tłumaczył.

WIEDZA WYKORZYSTYWANA W ŻYCIU

Mariusz Manikowski, reprezentujący firmę BT Topbeton, nie pamięta ile razy już startował w konkursie Power Concrete. Ale zespół technologów BT Topbeton był finalistą konkursu w 2018 roku.

– W tym konkursie nie ma łatwych zadań. Zawsze trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie koncepcyjne. Potem trzeba wykonać wiele zarobów. Każdy konkurs rozwija. Na co dzień produkujemy betony towarowe, które są powtarzalne. Zadania konkursowe powodują, że musimy pogłębić naszą wiedzę i coś doczytać – wyjaśnił Mariusz Manikowski. Dodał, że sukces z 2018 roku został doceniony przez zarząd firmy i zauważony przez klientów. - Gratulowali nam koledzy z konkurencyjnych firm, więc było bardzo miło – podsumował.

Po raz piąty w konkursie startował Paweł Madej z LAFARGE: - Za każdym razem udawało nam się wejść do finału. Mieliśmy też nadzieje związane z tym rokiem, ale przygotowania zaczęły się stosunkowo późno – mówił Paweł Madej. - Ten konkurs jest bardzo pożyteczny dla technologa jeżeli chodzi o sprawdzenie się, przeanalizowanie pewnych rzeczy. Szukanie metod dojścia do celu jest bardzo fajne, uczy i rozwija, sprawia że myślimy nieszablonowo. Te przemyślenia i pomysły wykorzystuje się potem w życiu.

PP

Od lewej: prof. Jacek Śliwiński - przewodniczący Jury, Justyna Piotrowska - Łój SPBT, dr Grzegorz Bajorek Politechnika Rzeszowska, prof. Jan Deja SPC, Zbigniew Pilch SPC
Od prawej: Marcin Goleń - Controls Polska, dr Artur Łagosz AGH, Paweł Madej - Lafarge, Patryk Chmura - CEMEX Polska, Mateusz Cichy - CEMEX infrastruktura

Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.