Siła gospodarcza i społeczna branży budowlanej

– Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Około 150 osób wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014, które 2 października odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT.

Do Warszawskiego Domu Technika NOT przybyli prezesi firm branży budowlanej, projektanci, konstruktorzy, architekci, parlamentarzyści, środowisko nauki związane z produkcją materiałów budowlanych, byli ministrowie budownictwa oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających w branży budowlanej.

Gości witał Witold Piwkowski przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. – Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski.

Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. List do uczestników spotkania odczytał doradca prezydenta RP Krzysztof Król: - Tegoroczny Dzień Budowlanych przypada w ćwierćwiecze wolnej Polski. Przeobrażenia, jakie dokonały się w Polsce w minionych latach są również zasługą waszego środowiska. Branża budowlana udowodniła, że nie boi się wyzwań m.in. wyzwań związanych z nową perspektywą unijną. Silna branża budowlana to efekt współpracy nauki z biznesem, to wynik transferu wiedzy do gospodarki i tak powinna wyglądać przyszłość budownictwa – napisał w liście prezydent Bronisław Komorowski.

Duchowymi patronami Dnia Budowlanych zostało sześciu Polaków, którzy wnieśli wkład w rozwój myśli inżynierskiej na świecie: generał Tadeusz Kościuszko + jako twórca fortyfikacji wojskowych, Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących, Ernest Malinowski – budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, prezydent Gabriel Narutowicz – budowniczy hydroelektrowni, prof. Stefan Bryła – pionier konstrukcji spawanych. Ostatnim z patronów był prof. Wacław Zalewski – konstruktor i twórca nowatorskich budynków. Sylwetkę prof. Zalewskiego przybliżył zebranym szermierz i architekt prof. Wojciech Zabłocki. Prof. Wacław Zalewski ma obecnie 97 lat i mieszka w USA. Spod jego ręki wyszły takie budynki jak katowicki „Spodek”, warszawski „Supersam” czy dworzec PKP w Katowicach. – Historia prof. Zalewskiego pokazuje, że jest jedność zawodu konstruktora i architekta – podsumował prezentację prezes Witold Piwkowski.

W Dniu Budowlanych wzięli udział producenci betonu towarowego oraz przedstawiciele przemysłu cementowego: Jolanta Mazur - Górażdże Cement, Tadeusz Radzięciak – członek zarządu CEMEX Polska oraz Zbigniew Pilch – dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Dzień Budowlanych skupia wszystkie działy budownictwa i jest okazją do spotkania ich przedstawicieli. Przede wszystkim jest to święto radosne, gdyż budownictwo rozwija się, jest postęp zarówno w technologii, jak i w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom zatrudnionym  – komentował prezes Tadeusz Radzięciak.

Podczas uroczystości wręczono m.in. odznaki „Zasłużony dla budownictwa”. W części artystycznej z piosenką francuską wystąpiła Justyna Bacz.

Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014 wzięło udział około 150 osób


Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

2023-09-05
Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.