ad

Siła gospodarcza i społeczna branży budowlanej

– Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Około 150 osób wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014, które 2 października odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT.

Do Warszawskiego Domu Technika NOT przybyli prezesi firm branży budowlanej, projektanci, konstruktorzy, architekci, parlamentarzyści, środowisko nauki związane z produkcją materiałów budowlanych, byli ministrowie budownictwa oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających w branży budowlanej.

Gości witał Witold Piwkowski przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. – Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski.

Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. List do uczestników spotkania odczytał doradca prezydenta RP Krzysztof Król: - Tegoroczny Dzień Budowlanych przypada w ćwierćwiecze wolnej Polski. Przeobrażenia, jakie dokonały się w Polsce w minionych latach są również zasługą waszego środowiska. Branża budowlana udowodniła, że nie boi się wyzwań m.in. wyzwań związanych z nową perspektywą unijną. Silna branża budowlana to efekt współpracy nauki z biznesem, to wynik transferu wiedzy do gospodarki i tak powinna wyglądać przyszłość budownictwa – napisał w liście prezydent Bronisław Komorowski.

Duchowymi patronami Dnia Budowlanych zostało sześciu Polaków, którzy wnieśli wkład w rozwój myśli inżynierskiej na świecie: generał Tadeusz Kościuszko + jako twórca fortyfikacji wojskowych, Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących, Ernest Malinowski – budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, prezydent Gabriel Narutowicz – budowniczy hydroelektrowni, prof. Stefan Bryła – pionier konstrukcji spawanych. Ostatnim z patronów był prof. Wacław Zalewski – konstruktor i twórca nowatorskich budynków. Sylwetkę prof. Zalewskiego przybliżył zebranym szermierz i architekt prof. Wojciech Zabłocki. Prof. Wacław Zalewski ma obecnie 97 lat i mieszka w USA. Spod jego ręki wyszły takie budynki jak katowicki „Spodek”, warszawski „Supersam” czy dworzec PKP w Katowicach. – Historia prof. Zalewskiego pokazuje, że jest jedność zawodu konstruktora i architekta – podsumował prezentację prezes Witold Piwkowski.

W Dniu Budowlanych wzięli udział producenci betonu towarowego oraz przedstawiciele przemysłu cementowego: Jolanta Mazur - Górażdże Cement, Tadeusz Radzięciak – członek zarządu CEMEX Polska oraz Zbigniew Pilch – dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Dzień Budowlanych skupia wszystkie działy budownictwa i jest okazją do spotkania ich przedstawicieli. Przede wszystkim jest to święto radosne, gdyż budownictwo rozwija się, jest postęp zarówno w technologii, jak i w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom zatrudnionym  – komentował prezes Tadeusz Radzięciak.

Podczas uroczystości wręczono m.in. odznaki „Zasłużony dla budownictwa”. W części artystycznej z piosenką francuską wystąpiła Justyna Bacz.

Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014 wzięło udział około 150 osób


Pozostałe aktualności i informacje

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.

IV Forum Beton w Drogownictwie – konferencja drogowa

2024-09-27
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy i Stowarzyszenie Producentów Cementu organizują już IV Forum Beton w Drogownictwie, które odbędzie się 23 października 2024 roku w Krakowie w Hotelu Doubletree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center. Tematyka seminarium koncentrować się będzie wokół najnowocześniejszych technologii betonowych stosowanych w budowie zarówno dróg ekspresowych o największym natężeniu ruchu jak i dróg o niższych kategoriach ruchu budowanych przez samorządy. Ważnym tematem będzie nowelizacja Wzorcowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Zaproszone do udziału w seminarium firmy zaprezentują szeroki przekrój technologii i materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem niskiego śladu węglowego.