ad

Seminarium: "Wyroby cementowe – ich znaczenie w kształtowaniu trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz sposoby wprowadzania ich do obrotu"

W dniu 10 maja 2016 r. odbyło się seminarium pt. "Wyroby cementowe – ich znaczenie w kształtowaniu trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz sposoby wprowadzania ich do obrotu" organizowane przez Instytut Techniki Budowlanej we współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytutów badawczych, wyższych uczelni technicznych, inspektoratów nadzoru budowlanego oraz przemysłu - łącznie blisko 80 osób.

Tematyka seminarium obejmowała następujące zagadnienia:

Stan normalizacji w zakresie wyrobów cementowych – system normalizacji w obszarze krajowym i europejskim, normy zharmonizowane dotyczące cementów, stosowanie polskich norm, system nadzoru nad cementem;

Składniki cementu i ich rola w kształtowaniu właściwości kompozytów cementowych – normy dotyczące cementu stosowane w Polsce, główne składniki cementu, rodzaje i skład cementów powszechnego użytku, właściwości specjalne cementów oraz proces produkcji cementu;

Rodzaj i jakość spoiw a trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji – rodzaje spoiw dostępnych w sprzedaży na rynku krajowym, czynniki mające wpływ na jakość cementów oraz na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, wpływ rodzaju spoiwa na właściwości betonów;

Nieprawidłowości na rynku wyrobów cementowych – rodzaje cementów spotykanych na rynku krajowym, badania cementów pochodzących od różnych producentów oraz czynniki wpływające na jakość cementu;

Aprobaty Techniczne i Europejskie Oceny Techniczne w obszarze wyrobów cementowych – informacje o Europejskich Ocenach Technicznych w obszarze wyrobów cementowych oraz krajowym systemie wprowadzania wyrobów do obrotu;

Certyfikacja wyrobów cementowych – system Zakładowej Kontroli Produkcji, wymagania dla producentów cementu, elementy podlegające nadzorowi w ramach certyfikacji oraz działania w wyniku wystąpienia niezgodności.

Po wygłoszeniu wszystkich referatów odbyła się szeroka dyskusja i wymiana poglądów na temat kontroli jakości cementu wprowadzanego do obrotu na polskim i europejskim rynku budowlanym.


Pozostałe aktualności i informacje

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.