Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej - finaliści konkursu Power Concrete 2023 z jurorami

Konkurs Power Concrete organizowany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji DNI BETONU. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który dzięki swojej wiedzy może modyfikować właściwości betonu.

W otwarciu kwalifikacji VII edycji konkursu Power Concrete wzięli udział: prof. Jacek Śliwiński, prof. Jan Deja, prof. Jerzy Jedliński, Zbigniew Pilch – szef marketingu SPC i Marcin Goleń z CONTROLS Polska.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego. Podczas VII edycji konkursu w skład jury weszli: prof. Artur Łagosz z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Grzegorz Bajorek z Politechniki Rzeszowskiej, Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i Wojciech Leja ze Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej.

Zadanie kwalifikacyjne, do którego stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, polegało na wyprodukowaniu betonu o średniej wytrzymałości na ściskanie najbliższej 69 MPa mierzonej na trzech kostkach-próbkach betonu.

Pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa.

Kolejne miejsca w finale konkursu wywalczyli:

2. MIX-BET Beton (wynik: 69,2 MPa) w składzie:

- Jacek Gil i Michał Czubała (MIX BET Beton Sp. z o.o.)

- Kamil Fiks i Patryk Kucharski (Atlas Sp. z o.o.)

3. STACHEMA Polska 2 (wynik: 69,2 MPa)

4. Cement OŻARÓW (wynik: 68,6 MPa): Piotr Molenda i Kamil Ślusarczyk

5. BET-TRANS Paweł Tarasiuk (wynik: 69,8 MPa)

Zwycięzcy dzisiejszych kwalifikacji zmierzą się w dwuetapowym finale. Zadanie finałowe polega przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

W pierwszym etapie finału, który zostanie rozegrany 11 września na AGH w Krakowie finaliści wykonają próbki-kostki betonu z surowców otrzymanych od organizatora konkursu.

Drugi etap finału zostanie rozstrzygnięty 9 października w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji DNI BETONU.

Jak poinformował prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji DNI BETONU, do 4 września 2023 r. na konferencję zapisało się już 870 uczestników.

Gospodarzem rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete i pierwszego etapu finału jest Katedra Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sponsorem konkursu jest firma CONTROLS Polska, dostawca maszyny wytrzymałościowej.

Obsługę laboratoryjną rundy finałowej w Wiśle zapewnia Centrum Technologiczne Budownictwa INSTYTUT BADAŃ I CERTYFIKACJI.

Pula nagród w tej edycji konkursu została powiększona i wynosi 20 tys. zł.


Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.

Do Krakowa zjechało ponad 220 specjalistów od dróg betonowych z całego świata

2023-07-06
Ponad 220 uczestników z 28 krajów, ze wszystkich kontynentów, wzięło udział w 14 międzynarodowym sympozjum CONCRETE ROADS, które od 26 do 28 czerwca 2023 r. odbywało się w Krakowie. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone betonowym nawierzchniom drogowym, zgromadziło najlepszych specjalistów w tej dziedzinie z całego świata. Organizatorami spotkania były: Europejskie Stowarzyszenie Betonowych Nawierzchni Drogowych EUPAVE oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC.)