Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Zwycięzcy rundy kwalifikacyjnej - finaliści konkursu Power Concrete 2023 z jurorami

Konkurs Power Concrete organizowany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji DNI BETONU. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który dzięki swojej wiedzy może modyfikować właściwości betonu.

W otwarciu kwalifikacji VII edycji konkursu Power Concrete wzięli udział: prof. Jacek Śliwiński, prof. Jan Deja, prof. Jerzy Jedliński, Zbigniew Pilch – szef marketingu SPC i Marcin Goleń z CONTROLS Polska.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego. Podczas VII edycji konkursu w skład jury weszli: prof. Artur Łagosz z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Grzegorz Bajorek z Politechniki Rzeszowskiej, Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, Justyna Piotrowska-Łój ze Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce i Wojciech Leja ze Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej.

Zadanie kwalifikacyjne, do którego stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, polegało na wyprodukowaniu betonu o średniej wytrzymałości na ściskanie najbliższej 69 MPa mierzonej na trzech kostkach-próbkach betonu.

Pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej wywalczył zespół technologów STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa.

Kolejne miejsca w finale konkursu wywalczyli:

2. MIX-BET Beton (wynik: 69,2 MPa) w składzie:

- Jacek Gil i Michał Czubała (MIX BET Beton Sp. z o.o.)

- Kamil Fiks i Patryk Kucharski (Atlas Sp. z o.o.)

3. STACHEMA Polska 2 (wynik: 69,2 MPa)

4. Cement OŻARÓW (wynik: 68,6 MPa): Piotr Molenda i Kamil Ślusarczyk

5. BET-TRANS Paweł Tarasiuk (wynik: 69,8 MPa)

Zwycięzcy dzisiejszych kwalifikacji zmierzą się w dwuetapowym finale. Zadanie finałowe polega przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

W pierwszym etapie finału, który zostanie rozegrany 11 września na AGH w Krakowie finaliści wykonają próbki-kostki betonu z surowców otrzymanych od organizatora konkursu.

Drugi etap finału zostanie rozstrzygnięty 9 października w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji DNI BETONU.

Jak poinformował prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji DNI BETONU, do 4 września 2023 r. na konferencję zapisało się już 870 uczestników.

Gospodarzem rundy kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete i pierwszego etapu finału jest Katedra Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sponsorem konkursu jest firma CONTROLS Polska, dostawca maszyny wytrzymałościowej.

Obsługę laboratoryjną rundy finałowej w Wiśle zapewnia Centrum Technologiczne Budownictwa INSTYTUT BADAŃ I CERTYFIKACJI.

Pula nagród w tej edycji konkursu została powiększona i wynosi 20 tys. zł.


Pozostałe aktualności i informacje

Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

2024-02-29
- Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.

Niestety pojawiły się podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś...

2024-02-29
Roku 2023 na polskim rynku nie możemy niestety zaliczyć do udanych. Niskie zaangażowanie sprzętu na budowach, wynikające ze znacznych opóźnień lub wręcz zaniechań planowanych inwestycji w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności spowodowało, że wyniki krajowe w pierwszej połowie roku, a nawet do początków sierpnia, były dalekie od planowanych. Niestety pojawiły się również podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję oraz Białoruś - komentuje Michał Wrzosek, prezes zarządu PERI Polska, na łamach BTA.

Realizacja technologii CCS/U i import cementu z Ukrainy kluczowymi wyzwaniami dla przemysłu cementowego

2024-02-22
Branża cementowa w Polsce oczekuje wsparcia legislacyjnego w związku w wprowadzaniem technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2, które są jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności przemysłu cementowego. Zagrożeniem dla branży cementowej jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej. 21 lutego 2024 r, w Sejmie, odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.

Dzień po dniu odkrywajmy DNI BETONU

2024-02-05
- Beton ma szczególne znaczenie dla obudowy i kreacji pustki w architekturze. Dlatego budujmy pustkę – powiedział dr Marek Początko na zakończenie referatu pt. „Przestrzeń pustki jako motyw współczesnej architektury betonowej”. Jego słowa skomentował prof. Kazimierz Flaga: „Bardzo mnie cieszy, że w architekturze zaczyna obowiązywać zasada, że oprócz tworzenia rzeczywistości fizycznej jeszcze szukamy rzeczywistości transcendentnej, duchowej”. To tylko mały fragment zapisu sesji poświęconej architekturze betonowej, która odbyła się trzeciego dnia XII konferencji DNI BETONU. Zachęcamy Państwa do oglądania, słuchania i odkrywania - dzień po dniu - DNI BETONU, konferencji która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy!

Kurs Technologia Betonu – edycja wiosna 2024

2024-01-15
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.