ad

Reforma EU ETS prace w Parlamencie Europejskim

Jako organizacja reprezentująca producentów cementu w Polsce, pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w prace Parlamentu Europejskiego nad reformą Systemu Handlu Emisjami oraz w głosowanie nad ostateczną wersję PE w dniu 15 lutego 2017. Dziękujemy w szczególności za to, że pomimo intensywnej kampanii mającej na celu wprowadzenie niesprawiedliwego i niezrozumiałego mechanizmu podejścia m.in. do sektora cementowego, reprezentowali Państwo racjonalne stanowisko w sprawie problemów, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do usunięcia polskiego i europejskiego sektora cementowego z gospodarczej mapy Europy.

Sektor cementowy w Polsce jest istotnym elementem w funkcjonowaniu gospodarki, w szczególności budownictwa, dając zatrudnienie ok. 4 tys. osób pracujących bezpośrednio w zakładach oraz około 25 tys. pracowników zatrudnionych pośrednio. Dzięki zainwestowanym w ostatnich latach środkom w wysokości około 10 mld zł, nasze zakłady należą do najnowocześniejszych na świecie. Jako sektor cementowy w Polsce oraz w Europie jesteśmy zdeterminowani we wdrażaniu najlepszych dostępnych technologii zarówno w zakresie wytwarzanych produktów jak i w działaniach prośrodowiskowych.

Wielokrotnie zwracaliśmy również uwagę na fakt, że końcowy produkt naszego przemysłu - beton, poprzez swoje specyficzne właściwości, jest podstawowym materiałem budowlanym, którego wykorzystanie stwarza duże możliwości dalszych redukcji emisyjności w obszarach spoza EU ETS.

Jako sektor cementowy, od początku stoimy na stanowisku, że podstawowym sposobem na wyeliminowanie wątpliwości w funkcjonowaniu EU ETS i zapewnieniu jego efektywności w przyszłości jest dynamiczna alokacja. Jesteśmy również przekonani, że ustalenia dotyczące „benchmarku” i celów redukcyjnych powinny opierać się na rzeczywistych danych produkcyjnych.

Z Poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia Producentów Cementu


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.