Reforma EU ETS prace w Parlamencie Europejskim
Jako organizacja reprezentująca producentów cementu w Polsce, pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w prace Parlamentu Europejskiego nad reformą Systemu Handlu Emisjami oraz w głosowanie nad ostateczną wersję PE w dniu 15 lutego 2017. Dziękujemy w szczególności za to, że pomimo intensywnej kampanii mającej na celu wprowadzenie niesprawiedliwego i niezrozumiałego mechanizmu podejścia m.in. do sektora cementowego, reprezentowali Państwo racjonalne stanowisko w sprawie problemów, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do usunięcia polskiego i europejskiego sektora cementowego z gospodarczej mapy Europy.
Sektor cementowy w Polsce jest istotnym elementem w funkcjonowaniu gospodarki, w szczególności budownictwa, dając zatrudnienie ok. 4 tys. osób pracujących bezpośrednio w zakładach oraz około 25 tys. pracowników zatrudnionych pośrednio. Dzięki zainwestowanym w ostatnich latach środkom w wysokości około 10 mld zł, nasze zakłady należą do najnowocześniejszych na świecie. Jako sektor cementowy w Polsce oraz w Europie jesteśmy zdeterminowani we wdrażaniu najlepszych dostępnych technologii zarówno w zakresie wytwarzanych produktów jak i w działaniach prośrodowiskowych.
Wielokrotnie zwracaliśmy również uwagę na fakt, że końcowy produkt naszego przemysłu - beton, poprzez swoje specyficzne właściwości, jest podstawowym materiałem budowlanym, którego wykorzystanie stwarza duże możliwości dalszych redukcji emisyjności w obszarach spoza EU ETS.
Jako sektor cementowy, od początku stoimy na stanowisku, że podstawowym sposobem na wyeliminowanie wątpliwości w funkcjonowaniu EU ETS i zapewnieniu jego efektywności w przyszłości jest dynamiczna alokacja. Jesteśmy również przekonani, że ustalenia dotyczące „benchmarku” i celów redukcyjnych powinny opierać się na rzeczywistych danych produkcyjnych.
Z Poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia Producentów Cementu
Pozostałe aktualności i informacje
2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.
2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.
2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.
2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.