ad

Przyznano pierwsze Znaki Jakości PEWNY CEMENT

Czterej pierwsi producenci cementu - Cemex Polska Sp. z o.o., Górażdże Cement S.A., Lafarge Cement S.A. oraz Grupa Ożarów S.A. – otrzymali 7 grudnia 2010 r. Znaki Jakości „Pewny Cement”. – Znak „Pewny Cement” ma pomóc użytkownikom cementu workowanego w odróżnieniu cementu sprawdzonego od oferowanych na rynku cementów o niskiej jakości – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Kampania „Pewny Cement”, zainicjowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu pod koniec września br., ma zwrócić uwagę użytkowników cementu workowanego na obecność na rynku cementu niespełniającego norm jakościowych, który wprowadzany jest do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości przekraczającej nawet 50 %. Zastosowanie takiego produktu stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:

- łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
- spękania powierzchni
- nietrwałość konstrukcji budowlanych

- Statutowym zadaniem stowarzyszenia jest zapewnienie użytkownikom cementu produktu najwyższej jakości – tłumaczył Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, dla których rozpoznanie produktu gorszej lub niepewnej jakości jest praktycznie niewykonalne, SPC wprowadziło nowe, zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która wskazuje pewny – sprawdzony cement.

Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji

- Znak Jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt – zarówno dostarczony do badania w laboratorium, jak i pobrany z worków zakupionych przez laboratorium – będzie spełniał normy jakościowe – mówił prof. Jan Deja.

7 grudnia 2010 r., podczas uroczystej Barbórki Stowarzyszenia Producentów Cementu, znak jakości „Pewny Cement” otrzymali czterej pierwsi producenci cementu:

  • Cemex Polska,
  • Górażdże Cement,
  • Grupa Ożarów,
  • Lafarge Cement.

Te firmy mają prawo oznaczać pomarańczową strzałką swój cement.

Znak „Pewny Cement” wręczał Leonard Palka, przewodniczący SPC.

Kontakt dla prasy: Piotr Piestrzyński, tel. 601 091-172, piestrzynski@venainfo.pl


Pozostałe aktualności i informacje

Betony niskoemisyjne w budownictwie: to ma być ewolucja, a nie rewolucja

2023-10-29
- Uważam, że branża jest gotowa na to, żeby wdrażać rozwiązania niskoemisyjne. Zespoły projektowe oczywiście też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls, tak się to złożyło, przychodzi od inwestora. My dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia - mówił Jarosław Fiutowski z Ghelamco Poland podczas debaty pt. „Betony niskoemisyjne - perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się 10 października 2023 r., na zakończenie drugiego dnia XII konferencji DNI BETONU. Gospodarzem debaty było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

O roli budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej

2023-10-29
O skutkach braku środków z Krajowego Planu Odbudowy, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, udziale polskich firm m.in. producentów betonu w programie energetyki jądrowej, budowie dróg betonowych i inwestycjach w zielone budownictwo rozmawiano podczas debaty pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej” odbyła się 9 października 2023 r. w Wiśle, w pierwszym dniu XII konferencji DNI BETONU.

Na księżycu lub na Marsie będziemy drukować budowle

2023-10-11
- Realia pokazują, że możemy wykorzystać doświadczenia z Ziemi. Firmy, które uczestniczą w podboju kosmosu są zainteresowane wykorzystaniem m.in. druku 3D, który umożliwia sterowanie i automatyzację i jest jedyną technologią dającą możliwość budowania obiektów na księżycu czy na Marsie – mówił prof. Waldemar Pichór z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podczas sesji otwarcia XII konferencji DNI BETONU, w dniu 9 października 2023 r., wygłosił referat pt. „Wykorzystanie druku 3D w budownictwie kosmicznym”. Zachęcamy do obejrzenia kilku wywiadów z uczestnikami konferencji: prof. Waldemarem Pichórem, Marcinem Popkiewiczem oraz prof. Martą Kosior - Kazberuk.

NAGRODY XII KONFERENCJI DNI BETONU

2023-10-11
Prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z firmy ZPK SZUMOWO, Zbigniew Charzyński z firmy BUDOKRUSZ oraz Roman Stanisławski z firmy BUDIZOL otrzymali nagrody XII konferencji DNI BETONU 2023 tzw. „betonowe oskary”.

FORUM ODBUDOWY UKRAINY: Odbudowa w wymiarze materialnym i ludzkim

2023-10-10
– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy są w Polsce, zarówno studenci jak i pracownicy, kiedyś wrócą i będą odbudowywać Ukrainę. Własnymi firmami i inżynierami będziecie wiedzieć najlepiej jak to robić – mówił prof. Wojciech Sumelka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Forum Odbudowy Ukrainy odbyło się 10 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.