ad

Projekty weryfikowane w praktyce

40 studentów wydziałów architektury uczelni z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskich Warsztatach Architektonicznych pn. „1 m3”.  Studenci projektowali i wykonywali meble z betonu przeznaczone dla powstającego parku obywatelskiego na kieleckim osiedlu Czarnów.

I Ogólnopolskie Warsztaty Architektoniczne pn. „1 m3” odbyły się w dniach 20 - 24 maja 2015 r. w Kielcach. Jednym z ich organizatorów był dr inż. arch. Jakub Heciak. We wrześniu 2008 roku Jakub Heciak jako świeżo upieczony absolwent i doktorant na macierzystym Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej brał udział w Warsztatach Betonowych pn. „Ostatni fotel” organizowanych przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Obecnie jest asystentem na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej.

– Przyszli do mnie studenci i zakomunikowali, że chcieliby zrobić jakieś warsztaty o zasięgu ogólnopolskim. Pomysł bardzo mi się spodobał, zwłaszcza że studenci chcieli przede wszystkim coś fizycznie stworzyć, przejść całą drogę od etapu projektowego do wykonawstwa. Warsztaty to zapoznanie z materiałem i weryfikacja pomysłów projektowych, a  beton jest wdzięcznym materiałem, plastycznym – tłumaczył Jakub Heciak.

Na warsztaty przyjechali studenci architektury z różnych miast. Na podstawie preselekcji ze 110 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 40 uczestników. Do prowadzenia poszczególnych grup zaproszono doświadczonych architektów.

Studenci wysłuchali m.in. wykładu o betonie technologa Krzysztofa Kuniczuka, autora książki „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne”. Uczestnicy warsztatów zwiedzali także budowy, na których oglądali beton konstrukcyjny i architektoniczny.

Podczas warsztatów każda z ośmiu grup studentów miała zaprojektować i wykonać jeden mebel z betonu przeznaczony dla powstającego parku obywatelskiego na kieleckim osiedlu Czarnów. Twórcy mieli do zagospodarowania po 1m3 betonu. – W efekcie zamiast 8 m3 wykorzystali 4 m3 betonu zbrojonego włóknami polipropylenowymi, z którego wykonali różne formy – mówił Jakub Heciak. Powstały różne elementy posadzki i elementy brukowe, ławki, siedziska, amfiteatr i totem – element wejściowy do parku.

Niezwykle ciekawym elementem była ławka - poidło dla zwierząt. – Plan był taki, by beton wylać na płachtę brezentową rozpiętą pomiędzy trzema drzewami. Jest wiele niewiadomych. Prawdopodobnie w Europie nikt jeszcze czegoś takiego nie robił. Trochę się boimy o tkaninę czy nie pęknie pod wpływem ciężaru betonu – mówił arch. Karol Szparkowski.

Podczas wylewania okazało się, że płachta brezentowa wytrzymała, natomiast pod ciężarem betonu rozciągnęły się liny i całość trochę „siadła”.  Tak więc studenci musieli zweryfikować pierwotne założenia, co widać na zdjęciach.

Dr Jakub Heciak myśli już o zorganizowaniu kolejnych warsztatów, w których beton również będzie grał główną rolę.

Piotr Piestrzyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.