Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.
Premiera książki pt. Beton architektoniczny - wytyczne techniczne
Premiera książki Krzysztofa Kuniczuka pt. „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” odbyła się 17 grudnia 2011 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Książkę wydała oficyna Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu. OBEJRZYJ FILM Z PREMIERY!
Według recenzenta – dr inż. Piotra Woyciechowskiego z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej – książka stanowi pierwszą w Polsce próbę tak szerokiego ujęcia tematu. Środowisko producentów betonu i jego składników, wykonawców robót, a przede wszystkim architektów od dawna czekało na kompleksowe ujęcie zagadnień dotyczących betonu architektonicznego. Konieczność powstania dokumentu odniesienia, który mógłby stanowić płaszczyznę porozumienia w relacji architekt – projektant – dostawca betonu – wykonawca obiektu i być podstawą formułowania specyfikacji technicznych dla obiektów z eksponowanymi powierzchniami betonowymi o sprecyzowanych wymaganiach estetycznych jest pilna i była wielokrotnie podnoszona na rozmaitych forach zawodowych i naukowych branży budowlanej – uważa Piotr Woyciechowski.
Podczas premiery książkę prezentowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu i autor. Krzysztof Kuniczuk (na zdjęciu) od 13 lat zajmuje się technologią betonu. Uczestniczył w wielu realizacjach z zastosowaniem betonu architektonicznego i zebrane tam doświadczenia zawarł w książce.
Zdaniem architekta Bolesława Stelmacha prezentowana książka na pewno wyjaśni wiele kwestii związanych z wykonawstwem betonu architektonicznego. – Największym problemem przy betonie architektonicznym jest zaniżanie kosztów realizacji przez wykonawcę. Jeżeli on musi o 20-30 procent taniej zbudować niż mówi kosztorys inwestorski, to zaczyna oszczędzać na nowych szalunkach, masie betonowej, nie przygotowuje tego właściwie. Wykonawca wie doskonale, że do produkcji betonu architektonicznego powinna być wydzielona linia technologiczna z wybranym kruszywem i cementem, aby uzyskać jednolitość masy. Na razie wszystko to w Polsce jest niemożliwe ponieważ wykonawca usiłuje budować jak najtaniej – tłumaczy Bolesław Stelmach.
Tytuł: „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” Autor: Krzysztof Kuniczuk Wydawca: Polski Cement - Stowarzyszenie Producentów Cementu Objętość: 120 stron Do książki załączono płytę CD z wzorami specyfikacji
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.