ad

Premiera książki pt. Beton architektoniczny - wytyczne techniczne

Premiera książki Krzysztofa Kuniczuka pt. „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” odbyła się 17 grudnia 2011 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Książkę wydała oficyna Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu. OBEJRZYJ FILM  Z PREMIERY!

Według recenzenta – dr inż. Piotra Woyciechowskiego z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej – książka stanowi pierwszą w Polsce próbę tak szerokiego ujęcia tematu. Środowisko producentów betonu i jego składników, wykonawców robót, a przede wszystkim architektów od dawna czekało na kompleksowe ujęcie zagadnień dotyczących betonu architektonicznego. Konieczność powstania dokumentu odniesienia, który mógłby stanowić płaszczyznę porozumienia w relacji architekt – projektant – dostawca betonu – wykonawca obiektu i być podstawą formułowania specyfikacji technicznych dla obiektów z eksponowanymi powierzchniami betonowymi o sprecyzowanych wymaganiach estetycznych jest pilna i była wielokrotnie podnoszona na rozmaitych forach zawodowych i naukowych branży budowlanej – uważa Piotr Woyciechowski.

Cena książki: 15,00 zł

Podczas premiery książkę prezentowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu i autor. Krzysztof Kuniczuk (na zdjęciu) od 13 lat zajmuje się technologią betonu. Uczestniczył w wielu realizacjach z zastosowaniem betonu architektonicznego i zebrane tam doświadczenia zawarł w książce.

Zdaniem architekta Bolesława Stelmacha prezentowana książka na pewno wyjaśni wiele kwestii związanych z wykonawstwem betonu architektonicznego. – Największym problemem przy betonie architektonicznym jest zaniżanie kosztów realizacji przez wykonawcę. Jeżeli on musi o 20-30 procent taniej zbudować niż mówi kosztorys inwestorski, to zaczyna oszczędzać na nowych szalunkach, masie betonowej, nie przygotowuje tego właściwie. Wykonawca wie doskonale, że do produkcji betonu architektonicznego powinna być wydzielona linia technologiczna z wybranym kruszywem i cementem, aby uzyskać jednolitość masy. Na razie wszystko to w Polsce jest niemożliwe ponieważ wykonawca usiłuje budować jak najtaniej – tłumaczy Bolesław Stelmach.

Tytuł: „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne”
Autor: Krzysztof Kuniczuk
Wydawca: Polski Cement - Stowarzyszenie Producentów Cementu
Objętość: 120 stron
Do książki załączono płytę CD z wzorami specyfikacji


Pozostałe aktualności i informacje

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.

IV Forum Beton w Drogownictwie – konferencja drogowa

2024-09-27
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy i Stowarzyszenie Producentów Cementu organizują już IV Forum Beton w Drogownictwie, które odbędzie się 23 października 2024 roku w Krakowie w Hotelu Doubletree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center. Tematyka seminarium koncentrować się będzie wokół najnowocześniejszych technologii betonowych stosowanych w budowie zarówno dróg ekspresowych o największym natężeniu ruchu jak i dróg o niższych kategoriach ruchu budowanych przez samorządy. Ważnym tematem będzie nowelizacja Wzorcowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Zaproszone do udziału w seminarium firmy zaprezentują szeroki przekrój technologii i materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem niskiego śladu węglowego.