ad

Premiera książki pt. Beton architektoniczny - wytyczne techniczne

Premiera książki Krzysztofa Kuniczuka pt. „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” odbyła się 17 grudnia 2011 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Książkę wydała oficyna Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu. OBEJRZYJ FILM  Z PREMIERY!

Według recenzenta – dr inż. Piotra Woyciechowskiego z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej – książka stanowi pierwszą w Polsce próbę tak szerokiego ujęcia tematu. Środowisko producentów betonu i jego składników, wykonawców robót, a przede wszystkim architektów od dawna czekało na kompleksowe ujęcie zagadnień dotyczących betonu architektonicznego. Konieczność powstania dokumentu odniesienia, który mógłby stanowić płaszczyznę porozumienia w relacji architekt – projektant – dostawca betonu – wykonawca obiektu i być podstawą formułowania specyfikacji technicznych dla obiektów z eksponowanymi powierzchniami betonowymi o sprecyzowanych wymaganiach estetycznych jest pilna i była wielokrotnie podnoszona na rozmaitych forach zawodowych i naukowych branży budowlanej – uważa Piotr Woyciechowski.

Cena książki: 15,00 zł

Podczas premiery książkę prezentowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu i autor. Krzysztof Kuniczuk (na zdjęciu) od 13 lat zajmuje się technologią betonu. Uczestniczył w wielu realizacjach z zastosowaniem betonu architektonicznego i zebrane tam doświadczenia zawarł w książce.

Zdaniem architekta Bolesława Stelmacha prezentowana książka na pewno wyjaśni wiele kwestii związanych z wykonawstwem betonu architektonicznego. – Największym problemem przy betonie architektonicznym jest zaniżanie kosztów realizacji przez wykonawcę. Jeżeli on musi o 20-30 procent taniej zbudować niż mówi kosztorys inwestorski, to zaczyna oszczędzać na nowych szalunkach, masie betonowej, nie przygotowuje tego właściwie. Wykonawca wie doskonale, że do produkcji betonu architektonicznego powinna być wydzielona linia technologiczna z wybranym kruszywem i cementem, aby uzyskać jednolitość masy. Na razie wszystko to w Polsce jest niemożliwe ponieważ wykonawca usiłuje budować jak najtaniej – tłumaczy Bolesław Stelmach.

Tytuł: „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne”
Autor: Krzysztof Kuniczuk
Wydawca: Polski Cement - Stowarzyszenie Producentów Cementu
Objętość: 120 stron
Do książki załączono płytę CD z wzorami specyfikacji


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.