ad

Premiera książki pt. Beton architektoniczny - wytyczne techniczne

Premiera książki Krzysztofa Kuniczuka pt. „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne” odbyła się 17 grudnia 2011 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Książkę wydała oficyna Polski Cement Stowarzyszenia Producentów Cementu. OBEJRZYJ FILM  Z PREMIERY!

Według recenzenta – dr inż. Piotra Woyciechowskiego z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Warszawskiej – książka stanowi pierwszą w Polsce próbę tak szerokiego ujęcia tematu. Środowisko producentów betonu i jego składników, wykonawców robót, a przede wszystkim architektów od dawna czekało na kompleksowe ujęcie zagadnień dotyczących betonu architektonicznego. Konieczność powstania dokumentu odniesienia, który mógłby stanowić płaszczyznę porozumienia w relacji architekt – projektant – dostawca betonu – wykonawca obiektu i być podstawą formułowania specyfikacji technicznych dla obiektów z eksponowanymi powierzchniami betonowymi o sprecyzowanych wymaganiach estetycznych jest pilna i była wielokrotnie podnoszona na rozmaitych forach zawodowych i naukowych branży budowlanej – uważa Piotr Woyciechowski.

Cena książki: 15,00 zł

Podczas premiery książkę prezentowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu i autor. Krzysztof Kuniczuk (na zdjęciu) od 13 lat zajmuje się technologią betonu. Uczestniczył w wielu realizacjach z zastosowaniem betonu architektonicznego i zebrane tam doświadczenia zawarł w książce.

Zdaniem architekta Bolesława Stelmacha prezentowana książka na pewno wyjaśni wiele kwestii związanych z wykonawstwem betonu architektonicznego. – Największym problemem przy betonie architektonicznym jest zaniżanie kosztów realizacji przez wykonawcę. Jeżeli on musi o 20-30 procent taniej zbudować niż mówi kosztorys inwestorski, to zaczyna oszczędzać na nowych szalunkach, masie betonowej, nie przygotowuje tego właściwie. Wykonawca wie doskonale, że do produkcji betonu architektonicznego powinna być wydzielona linia technologiczna z wybranym kruszywem i cementem, aby uzyskać jednolitość masy. Na razie wszystko to w Polsce jest niemożliwe ponieważ wykonawca usiłuje budować jak najtaniej – tłumaczy Bolesław Stelmach.

Tytuł: „Beton architektoniczny – wytyczne techniczne”
Autor: Krzysztof Kuniczuk
Wydawca: Polski Cement - Stowarzyszenie Producentów Cementu
Objętość: 120 stron
Do książki załączono płytę CD z wzorami specyfikacji


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.