ad

Power Concrete 2018 - ten konkurs to prestiż i wyróżnienie

Zespół technologów z firmy SCHOMBURG w składzie: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz osiągnął najlepszy wynik w Rundzie Kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete, która 3 września 2018 r. odbyła się w Krakowie. Obok firmy SCHOMBURG w finale konkursu podczas Dni Betonu w Wiśle zmierzą się zespoły firm: Grupa OŻARÓW, BT Topbeton, MC-Bauchemie i DOMBUD. Przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński bardzo wysoko ocenił kompetencje technologów startujących w Rundzie Kwalifikacyjnej. – Jeżeli Państwo na co dzień tak produkujecie beton, to są to bardzo dobre rekomendacje dla waszych klientów - podsumował prof. Śliwiński.


Reprezentaci zespołów technologów, którzy zmierzą się w finale konkursu Power Concrete 2018 (na zdjęciu brak przedstawicieli firmy BT Topbeton)

Konkurs Power Concrete jest organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji Dni Betonu. Jego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który poprzez doskonałe opanowanie sztuki inżynierskiej polegającej na znajomości procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie oraz właściwym i efektywnym doborze składników, może wpływać na jego właściwości.

Konkurs Power Concrete 2018 przebiega dwuetapowo. Każdy z etapów - pierwszy etap – Runda Kwalifikacyjna i drugi etap – Finał Konkursu - polega na rozwiązaniu innego zadania.

Zadanie konkursowe pierwszego etapu polega na wykonaniu betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie fcm = 53 MPa. Uczestnicy konkursu przygotowują i dostarczają jedną serię trzech próbek sześciennych o boku 150 mm.

Zadanie konkursowe drugiego etapu – Finału Konkursu, do którego przystąpi pięć zespołów wyłonionych w Rundzie Kwalifikacyjnej, polega na wykonaniu betonu z zadaną ilością dostarczonego przez Organizatora cementu o maksymalnej średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie badanej na próbkach sześciennych o boku 150 mm. Beton będzie zawierał zadaną przez Organizatora ilość dostarczonego cementu.

Runda kwalifikacyjna odbyła się 3 września 2018 r. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.

Przystąpiło do niej 19 zespołów technologów reprezentujących firmy: BT Topbeton, CHRYSO Polska, MAPEI Polska, STRUNOBET – Migacz, STACHEMA Polska, EUROBUD Bydgoszcz, SIBET, DOMBUD Warszowice, MC-Bauchemie, BETON-BUD Gorzyce, CEMEX Polska, Grupa OŻARÓW, ATLAS, SCHOMBURG, Konsorcjum DB Beton i Kompania Górnicza, Zespół Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, AG-CEL Laboratorium, CEMEX Infrastruktura oraz LAFARGE Polska.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński - Politechnika Krakowska (przewodniczący), dr hab. Artur Łagosz – Akademia Górniczo – Hutnicza, dr Zdzisław Kohutek – Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, dr Grzegorz Bajorek – Politechnika Rzeszowska oraz mgr inż. Wojciech Leja reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej.

Po przeprowadzeniu pomiarów wyłoniono 5 zespołów, które osiągnęły wyniki najbliżej 53 MPa i które przechodzą do finału:

1. SCHOMBURG Polska: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz

2. Grupa Ożarów: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska i Maciej Nowak

3. BT Topbeton: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński oraz laboranci

4. Mc-Bauchemie: Paweł Jędrzejak, Paweł Pindel, Kamil Ślusarczyk

5. Dombud: Iwona Pawlas, Robert Marynowski, Magdalena Mańka

Przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński bardzo wysoko ocenił kompetencje technologów startujących w Rundzie Kwalifikacyjnej. – Aż 13 z 19 zespołów osiągnęło średnie wytrzymałości mieszczące się w przedziale 53MPa + 2 lub – 2Mpa. Jeżeli Państwo na co dzień tak produkujecie beton, to są to bardzo dobre rekomendacje dla waszych klientów - podsumował prof. Śliwiński.

Adrian Świtalski z firmy EUROBUD Bydgoszcz po raz trzeci brał udział w konkursie Power Concrete. Za pierwszym razem doszedł do finału, a obecnie znalazł się tuż za szerokim podium – na 6 miejscu. – Konkurs daje doświadczenie, poznanie nowych ludzi. To bardzo ważne wydarzenie dla betoniarzy w Polsce. To wyróżnienie i prestiż znaleźć się w grupie najlepszych technologów w Polsce – mówił Adrian Świtalski.

Finał konkursu, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Dni Betonu, zostanie rozegrany 8 października na oczach uczestników konferencji w Wiśle. Finaliści będą musieli wykonać beton o jak największej wytrzymałości na ściskanie przy określonej ilości cementu. Próbki betonu, które będą zgniatane podczas finału w Wiśle, zostaną przygotowane przez finalistów 10 września 2018 r. w Krakowie.


Pozostałe aktualności i informacje

Nowa droga betonowa w Powiecie Wielickim

2024-11-07
Na terenie Powiatu Wielickiego (woj. małopolskie) zakończyła się budowa drogi o nawierzchni betonowej. Do końca września 2024 r. nawierzchnia z betonu wałowanego RCC powstała na długości 1,8 km drogi powiatowej nr 2007K między miejscowościami Cichawa i Grodkowice. Według szacunków Stowarzyszenia Producentów Cementu każdego roku w Polsce powstaje ok. 150 km samorządowych dróg o nawierzchni betonowej

Nawierzchnia kolejnego odcinka A2 będzie z betonu niskoemisyjnego

2024-10-23
Nawierzchnia z betonu niskoemisyjnego, która powstaje na odcinku VI autostrady A2 budowanym przez firmę Strabag, będzie także realizowana na odcinku VII autostrady A2 budowanym przez firmę Intercor. W zeszłym tygodniu wykonaliśmy tam odcinek próbny – poinformował Piotr Molenda z Cement Ożarów podczas IV Forum Beton w Drogownictwie, które 23 października 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.