Zespół technologów z firmy SCHOMBURG w składzie: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz osiągnął najlepszy wynik w Rundzie Kwalifikacyjnej konkursu Power Concrete, która 3 września 2018 r. odbyła się w Krakowie. Obok firmy SCHOMBURG w finale konkursu podczas Dni Betonu w Wiśle zmierzą się zespoły firm: Grupa OŻARÓW, BT Topbeton, MC-Bauchemie i DOMBUD. Przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński bardzo wysoko ocenił kompetencje technologów startujących w Rundzie Kwalifikacyjnej. – Jeżeli Państwo na co dzień tak produkujecie beton, to są to bardzo dobre rekomendacje dla waszych klientów - podsumował prof. Śliwiński.
Reprezentaci zespołów technologów, którzy zmierzą się w finale konkursu Power Concrete 2018 (na zdjęciu brak przedstawicieli firmy BT Topbeton)
Konkurs Power Concrete jest organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu od 2010 roku jako wydarzenie towarzyszące konferencji Dni Betonu. Jego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który poprzez doskonałe opanowanie sztuki inżynierskiej polegającej na znajomości procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie oraz właściwym i efektywnym doborze składników, może wpływać na jego właściwości.
Konkurs Power Concrete 2018 przebiega dwuetapowo. Każdy z etapów - pierwszy etap – Runda Kwalifikacyjna i drugi etap – Finał Konkursu - polega na rozwiązaniu innego zadania.
Zadanie konkursowe pierwszego etapu polega na wykonaniu betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie fcm = 53 MPa. Uczestnicy konkursu przygotowują i dostarczają jedną serię trzech próbek sześciennych o boku 150 mm.
Zadanie konkursowe drugiego etapu – Finału Konkursu, do którego przystąpi pięć zespołów wyłonionych w Rundzie Kwalifikacyjnej, polega na wykonaniu betonu z zadaną ilością dostarczonego przez Organizatora cementu o maksymalnej średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie badanej na próbkach sześciennych o boku 150 mm. Beton będzie zawierał zadaną przez Organizatora ilość dostarczonego cementu.
Runda kwalifikacyjna odbyła się 3 września 2018 r. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.
Przystąpiło do niej 19 zespołów technologów reprezentujących firmy: BT Topbeton, CHRYSO Polska, MAPEI Polska, STRUNOBET – Migacz, STACHEMA Polska, EUROBUD Bydgoszcz, SIBET, DOMBUD Warszowice, MC-Bauchemie, BETON-BUD Gorzyce, CEMEX Polska, Grupa OŻARÓW, ATLAS, SCHOMBURG, Konsorcjum DB Beton i Kompania Górnicza, Zespół Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, AG-CEL Laboratorium, CEMEX Infrastruktura oraz LAFARGE Polska.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński - Politechnika Krakowska (przewodniczący), dr hab. Artur Łagosz – Akademia Górniczo – Hutnicza, dr Zdzisław Kohutek – Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, dr Grzegorz Bajorek – Politechnika Rzeszowska oraz mgr inż. Wojciech Leja reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej.
Po przeprowadzeniu pomiarów wyłoniono 5 zespołów, które osiągnęły wyniki najbliżej 53 MPa i które przechodzą do finału:
1. SCHOMBURG Polska: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz
2. Grupa Ożarów: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska i Maciej Nowak
3. BT Topbeton: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński oraz laboranci
4. Mc-Bauchemie: Paweł Jędrzejak, Paweł Pindel, Kamil Ślusarczyk
5. Dombud: Iwona Pawlas, Robert Marynowski, Magdalena Mańka
Przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński bardzo wysoko ocenił kompetencje technologów startujących w Rundzie Kwalifikacyjnej. – Aż 13 z 19 zespołów osiągnęło średnie wytrzymałości mieszczące się w przedziale 53MPa + 2 lub – 2Mpa. Jeżeli Państwo na co dzień tak produkujecie beton, to są to bardzo dobre rekomendacje dla waszych klientów - podsumował prof. Śliwiński.
Adrian Świtalski z firmy EUROBUD Bydgoszcz po raz trzeci brał udział w konkursie Power Concrete. Za pierwszym razem doszedł do finału, a obecnie znalazł się tuż za szerokim podium – na 6 miejscu. – Konkurs daje doświadczenie, poznanie nowych ludzi. To bardzo ważne wydarzenie dla betoniarzy w Polsce. To wyróżnienie i prestiż znaleźć się w grupie najlepszych technologów w Polsce – mówił Adrian Świtalski.
Finał konkursu, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Dni Betonu, zostanie rozegrany 8 października na oczach uczestników konferencji w Wiśle. Finaliści będą musieli wykonać beton o jak największej wytrzymałości na ściskanie przy określonej ilości cementu. Próbki betonu, które będą zgniatane podczas finału w Wiśle, zostaną przygotowane przez finalistów 10 września 2018 r. w Krakowie.