ad

Politechnika Śląska, PAN oraz ICIMB prowadzą projekt badawczy dofinansowany z funduszy UE

Politechnika Śląska w Gliwicach, jako lider wraz Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie oraz Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, uzyskała w 2009 roku dofinansowanie projektu: nr POIG 01.01.02.-24-005/09, pt: "Innowacyjne spoiwa cementowe i betony z wykorzystaniem popiołu lotnego wapiennego"
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności polskiego przemysłu cementowego i dziedzin gospodarki od niego zależnych poprzez opracowanie innowacyjnej, efektywnej kosztowo, technologii nowych spoiw cementowych oraz betonów powstałych z wykorzystaniem popiołów lotnych wapiennych będących efektem spalania węgla brunatnego w elektrowniach. Zastosowanie tego rodzaju popiołu lotnego w składzie cementu i/lub betonu pozwala na uzyskanie szeregu efektów ekologicznych i wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, która będzie determinowała dalszy rozwój gospodarczy kraju. Projekt ten, innowacyjny na skalę europejską, przyczyni się do zwiększenia znaczenia polskiej nauki i techniki poza granicami kraju.

W ramach projektu zostaną opracowane wytyczne do metod waloryzacji wapiennego popiołu lotnego, wytyczne technologiczne produkcji cementu zawierającego wapienny popiół lotny, instrukcja stosowania popiołu lotnego wapiennego, jako dodatku typu II do betonu oraz wytyczne stosowania cementów z dodatkiem popiołu lotnego wapiennego w budownictwie.

Więcej na stronie: http://www.smconcrete.polsl.pl/


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.