Potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego, jako polskiej racji stanu, podkreślał poseł Paweł Bejda podczas pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 12 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie. Zdaniem posła Bejdy branża cementowa jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.
Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce został powołany w kwietniu 2022 r. z inicjatywy posłów: Andrzeja Szejny (Przewodniczący), Pawła Bejdy, Mariusza Goska, Przemysława Koperskiego, Kazimierza Matusznego, Pawła Zalewskiego, Bogusława Sonika (Wiceprzewodniczący) i Marcina Kulaska. 12 maja 2022 r. posłowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Sejmie.
Przewodniczący Zespołu, Poseł Andrzej Szejna, podkreślił potrzebę wsparcia kluczowego dla gospodarki przemysłu cementowego ponad podziałami politycznymi.
Krzysztof Kieres Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, przedstawił charakterystykę branży. Przemysł cementowy w Polsce skupiony jest wokół 12 zakładów, zlokalizowanych w 8 województwach. Roczna produkcja przekracza 19 mln ton cementu, co daje Polsce pozycję europejskiego wicelidera.
Działalność branży cementowej generuje rocznie ponad 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów, a jej łączna wartość dodana to 3,8 mld zł.
Sektor cementowy w Polsce stawia także na zrównoważony rozwój, realizując działania proekologiczne, wdrażając innowacje oraz nowoczesne technologie w budownictwie.
Cement to podstawowy i niezastąpiony surowiec dla budownictwa. Zapewnienie ciągłości oraz bezpieczeństwa dostaw cementu i betonu jest krytycznie ważne dla realizacji zarówno inwestycji publicznych, jak i prywatnych.
Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC, wskazał jako fundamentalne dla branży cementowej wpisanie jej na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich - wynikających z reformy EU ETS. Przemysł cementowy jest bardzo energochłonny, dlatego kluczowe jest dla niego współistnienie Mechanizmu CBAM i darmowych uprawnień do emisji w ramach EUETS - podkreślił Włodzimierz Chołuj.
Dariusz Gawlak, Wiceprzewodniczący SPC, omówił wdrażane i badane przez branżę technologie zagospodarowania CO2. Celem jest realizacja pilotażowych instalacji w krajowych cementowniach, co wpisuje się w działania branży ukierunkowane na redukcję emisji.
Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC,zaapelował o efektywną waloryzację kontraktów. Branża cementowa popiera stanowisko wykonawców dotyczące konieczności waloryzacji umów kontraktowych w budownictwie infrastrukturalnym, ogólnym i mieszkaniowym.
Dr Bożena Środa z SPC omówiła istotną rolę sektora cementowego w gospodarce odpadami. Rocznie cementownie wykorzystują nawet 5 mln ton odpadów produkcyjnych z innych branż oraz 1,8 mln ton paliw alternatywnych, dążąc do 90-procentowego zastępowania nimi paliw kopalnych. Kluczowy jest jednak kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz ujęcie w nim faktycznej roli branży cementowej w zagospodarowaniu odpadów.
- Polska jest dziś liderem w budowie nawierzchni betonowych na drogach samorządowych - podkreślił prof. Jan Deja, Dyrektor Biura SPC. Rocznie powstaje nawet 150 kilometrów lokalnych dróg betonowych, a ich zalety dostrzegają kolejne samorządy. Prof. Deja wskazał także, iż Zespół Parlamentarny pozwoli stworzyć kolejną przestrzeń dialogu sektora z decydentami i stroną legislacyjną. Dotyczy to zarówno kwestii klimatycznych, gospodarki odpadami jak i infrastruktury, w tym budowy dróg.
Poseł Mariusz Gosek w imieniu Wiceministra Klimatu i Środowiska zadeklarował zaangażowanie w prace Zespołu Parlamentarnego. Wskazał także na sytuację na rynku EU ETS jako kluczową dla konkurencyjności sektora cementowego i wymagającą interwencji legislacyjnych, także w Parlamencie Europejskim. Polem do prac legislacyjnych jest także kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.
W związku z agresją Rosji w Ukrainie i pomocą dla agresora ze strony Białorusi, Komisja Europejska wprowadziła sankcje na import cementu. To dobre narzędzie do walki z reżimem białoruskim oraz tzw. ucieczką emisji CO2 poza granice Unii Europejskiej. Poseł Przemysław Koperski podkreślił działania, podjęte wspólnie z Przewodniczącym Andrzejem Szejną i ukierunkowane na nałożenie sankcji na cement z Białorusi. Zaznaczył również, iż instrumenty do wspierania przemysłu cementowego są po stronie krajowej, jak i europejskiej legislacji.
Poseł Paweł Bejda podkreślił potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego jako polskiej racji stanu. Zaznaczył, iż branża jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.