ad

Rozpoczął prace Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego

Potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego, jako polskiej racji stanu, podkreślał poseł Paweł Bejda podczas pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 12 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie. Zdaniem posła Bejdy branża cementowa jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.

Posłowie - Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego zebrali się 12 maja 2022 r. na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Sejmie. Od prawej: Paweł Bejda, Andrzej Szejna, Przemysław Koperski, Bogusław Sonik i Mariusz Gosek

Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce został powołany w kwietniu 2022 r. z inicjatywy posłów: Andrzeja Szejny (Przewodniczący), Pawła Bejdy, Mariusza Goska, Przemysława Koperskiego, Kazimierza Matusznego, Pawła Zalewskiego, Bogusława Sonika (Wiceprzewodniczący) i Marcina Kulaska. 12 maja 2022 r. posłowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Sejmie.

Przewodniczący Zespołu, Poseł Andrzej Szejna, podkreślił potrzebę wsparcia kluczowego dla gospodarki przemysłu cementowego ponad podziałami politycznymi.

Krzysztof Kieres Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, przedstawił charakterystykę branży. Przemysł cementowy w Polsce skupiony jest wokół 12 zakładów, zlokalizowanych w 8 województwach. Roczna produkcja przekracza 19 mln ton cementu, co daje Polsce pozycję europejskiego wicelidera.

Działalność branży cementowej generuje rocznie ponad 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów, a jej łączna wartość dodana to 3,8 mld zł.

Sektor cementowy w Polsce stawia także na zrównoważony rozwój, realizując działania proekologiczne, wdrażając innowacje oraz nowoczesne technologie w budownictwie.

Cement to podstawowy i niezastąpiony surowiec dla budownictwa. Zapewnienie ciągłości oraz bezpieczeństwa dostaw cementu i betonu jest krytycznie ważne dla realizacji zarówno inwestycji publicznych, jak i prywatnych.

Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC, wskazał jako fundamentalne dla branży cementowej wpisanie jej na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich - wynikających z reformy EU ETS. Przemysł cementowy jest bardzo energochłonny, dlatego kluczowe jest dla niego współistnienie Mechanizmu CBAM i darmowych uprawnień do emisji w ramach EUETS - podkreślił Włodzimierz Chołuj.

Dariusz Gawlak, Wiceprzewodniczący SPC, omówił wdrażane i badane przez branżę technologie zagospodarowania CO2. Celem jest realizacja pilotażowych instalacji w krajowych cementowniach, co wpisuje się w działania branży ukierunkowane na redukcję emisji.

Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC,zaapelował o efektywną waloryzację kontraktów. Branża cementowa popiera stanowisko wykonawców dotyczące konieczności waloryzacji umów kontraktowych w budownictwie infrastrukturalnym, ogólnym i mieszkaniowym.

Dr Bożena Środa z SPC omówiła istotną rolę sektora cementowego w gospodarce odpadami. Rocznie cementownie wykorzystują nawet 5 mln ton odpadów produkcyjnych z innych branż oraz 1,8 mln ton paliw alternatywnych, dążąc do 90-procentowego zastępowania nimi paliw kopalnych. Kluczowy jest jednak kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz ujęcie w nim faktycznej roli branży cementowej w zagospodarowaniu odpadów.

- Polska jest dziś liderem w budowie nawierzchni betonowych na drogach samorządowych - podkreślił prof. Jan Deja, Dyrektor Biura SPC. Rocznie powstaje nawet 150 kilometrów lokalnych dróg betonowych, a ich zalety dostrzegają kolejne samorządy. Prof. Deja wskazał także, iż Zespół Parlamentarny pozwoli stworzyć kolejną przestrzeń dialogu sektora z decydentami i stroną legislacyjną. Dotyczy to zarówno kwestii klimatycznych, gospodarki odpadami jak i infrastruktury, w tym budowy dróg.

Poseł Mariusz Gosek w imieniu Wiceministra Klimatu i Środowiska zadeklarował zaangażowanie w prace Zespołu Parlamentarnego. Wskazał także na sytuację na rynku EU ETS jako kluczową dla konkurencyjności sektora cementowego i wymagającą interwencji legislacyjnych, także w Parlamencie Europejskim. Polem do prac legislacyjnych jest także kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.

W związku z agresją Rosji w Ukrainie i pomocą dla agresora ze strony Białorusi, Komisja Europejska wprowadziła sankcje na import cementu. To dobre narzędzie do walki z reżimem białoruskim oraz tzw. ucieczką emisji CO2 poza granice Unii Europejskiej. Poseł Przemysław Koperski podkreślił działania, podjęte wspólnie z Przewodniczącym Andrzejem Szejną i ukierunkowane na nałożenie sankcji na cement z Białorusi. Zaznaczył również, iż instrumenty do wspierania przemysłu cementowego są po stronie krajowej, jak i europejskiej legislacji.

Poseł Paweł Bejda podkreślił potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego jako polskiej racji stanu. Zaznaczył, iż branża jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.


Pozostałe aktualności i informacje

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.

DalEKOwzroczni myślą o neutralności emisyjnej

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

Branża apeluje o wprowadzenie kontyngentów na import cementu

2024-11-27
- Obecnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kontyngentów na import cementu, które zadziałałyby natychmiastowo i dawały jakąś przewidywalność w biznesie. Mamy nadzieję, że Europa zrozumie, że trzeba chronić własny, wewnętrzny rynek - powiedział Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu komentując lawinowy wzrost importu cementu z Ukrainy, podczas debaty o kondycji i wyzwaniach przemysłu cementowego. Debata z udziałem przedstawiciela branży cementowej, samorządu na terenie którego działa cementownia i przedstawiciela związków zawodowych odbyła się 25 listopada 2024 r. podczas forum Nowa Energia w Kielcach.

Za tydzień Kongres Nawierzchni 2024

2024-11-21
- Podczas dotychczasowych konferencji z zadowoleniem obserwowaliśmy gorącą polemikę i wymianę poglądów. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie, bo w czasie dialogu rodzą się często nowe pomysły na rozwiązanie problemów, a wnioski z Kongresu - wzorem lat ubiegłych - mają realne szanse wpłynąć na rynek – przyznaje Ewelina Nawara, dyrektor naczelna Media-Pro, organizatorka Kongresu Nawierzchni. Konferencja po raz 11 odbędzie się w Krakowie w dniach 28-29 listopada 2024 r. Stowarzyszenie Producentów Cementu jest partnerem specjalnym Kongresu Nawierzchni, a kwartalnik BTA „Budownictwo, technologie, architektura” patronem medialnym wydarzenia.