ad

Rozpoczął prace Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego

Potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego, jako polskiej racji stanu, podkreślał poseł Paweł Bejda podczas pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 12 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie. Zdaniem posła Bejdy branża cementowa jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.

Posłowie - Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego zebrali się 12 maja 2022 r. na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Sejmie. Od prawej: Paweł Bejda, Andrzej Szejna, Przemysław Koperski, Bogusław Sonik i Mariusz Gosek

Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce został powołany w kwietniu 2022 r. z inicjatywy posłów: Andrzeja Szejny (Przewodniczący), Pawła Bejdy, Mariusza Goska, Przemysława Koperskiego, Kazimierza Matusznego, Pawła Zalewskiego, Bogusława Sonika (Wiceprzewodniczący) i Marcina Kulaska. 12 maja 2022 r. posłowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w Sejmie.

Przewodniczący Zespołu, Poseł Andrzej Szejna, podkreślił potrzebę wsparcia kluczowego dla gospodarki przemysłu cementowego ponad podziałami politycznymi.

Krzysztof Kieres Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, przedstawił charakterystykę branży. Przemysł cementowy w Polsce skupiony jest wokół 12 zakładów, zlokalizowanych w 8 województwach. Roczna produkcja przekracza 19 mln ton cementu, co daje Polsce pozycję europejskiego wicelidera.

Działalność branży cementowej generuje rocznie ponad 1,9 mld zł wpływów do budżetu państwa i samorządów, a jej łączna wartość dodana to 3,8 mld zł.

Sektor cementowy w Polsce stawia także na zrównoważony rozwój, realizując działania proekologiczne, wdrażając innowacje oraz nowoczesne technologie w budownictwie.

Cement to podstawowy i niezastąpiony surowiec dla budownictwa. Zapewnienie ciągłości oraz bezpieczeństwa dostaw cementu i betonu jest krytycznie ważne dla realizacji zarówno inwestycji publicznych, jak i prywatnych.

Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC, wskazał jako fundamentalne dla branży cementowej wpisanie jej na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich - wynikających z reformy EU ETS. Przemysł cementowy jest bardzo energochłonny, dlatego kluczowe jest dla niego współistnienie Mechanizmu CBAM i darmowych uprawnień do emisji w ramach EUETS - podkreślił Włodzimierz Chołuj.

Dariusz Gawlak, Wiceprzewodniczący SPC, omówił wdrażane i badane przez branżę technologie zagospodarowania CO2. Celem jest realizacja pilotażowych instalacji w krajowych cementowniach, co wpisuje się w działania branży ukierunkowane na redukcję emisji.

Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu SPC,zaapelował o efektywną waloryzację kontraktów. Branża cementowa popiera stanowisko wykonawców dotyczące konieczności waloryzacji umów kontraktowych w budownictwie infrastrukturalnym, ogólnym i mieszkaniowym.

Dr Bożena Środa z SPC omówiła istotną rolę sektora cementowego w gospodarce odpadami. Rocznie cementownie wykorzystują nawet 5 mln ton odpadów produkcyjnych z innych branż oraz 1,8 mln ton paliw alternatywnych, dążąc do 90-procentowego zastępowania nimi paliw kopalnych. Kluczowy jest jednak kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz ujęcie w nim faktycznej roli branży cementowej w zagospodarowaniu odpadów.

- Polska jest dziś liderem w budowie nawierzchni betonowych na drogach samorządowych - podkreślił prof. Jan Deja, Dyrektor Biura SPC. Rocznie powstaje nawet 150 kilometrów lokalnych dróg betonowych, a ich zalety dostrzegają kolejne samorządy. Prof. Deja wskazał także, iż Zespół Parlamentarny pozwoli stworzyć kolejną przestrzeń dialogu sektora z decydentami i stroną legislacyjną. Dotyczy to zarówno kwestii klimatycznych, gospodarki odpadami jak i infrastruktury, w tym budowy dróg.

Poseł Mariusz Gosek w imieniu Wiceministra Klimatu i Środowiska zadeklarował zaangażowanie w prace Zespołu Parlamentarnego. Wskazał także na sytuację na rynku EU ETS jako kluczową dla konkurencyjności sektora cementowego i wymagającą interwencji legislacyjnych, także w Parlamencie Europejskim. Polem do prac legislacyjnych jest także kształt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.

W związku z agresją Rosji w Ukrainie i pomocą dla agresora ze strony Białorusi, Komisja Europejska wprowadziła sankcje na import cementu. To dobre narzędzie do walki z reżimem białoruskim oraz tzw. ucieczką emisji CO2 poza granice Unii Europejskiej. Poseł Przemysław Koperski podkreślił działania, podjęte wspólnie z Przewodniczącym Andrzejem Szejną i ukierunkowane na nałożenie sankcji na cement z Białorusi. Zaznaczył również, iż instrumenty do wspierania przemysłu cementowego są po stronie krajowej, jak i europejskiej legislacji.

Poseł Paweł Bejda podkreślił potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego jako polskiej racji stanu. Zaznaczył, iż branża jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.