ad

O naprawach i wzmocnieniach konstrukcji budowlanych

XXIX Ogólnopolska Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji” odbyła się pod koniec marca 2014 r. w Szczyrku. Stowarzyszenie Producentów Cementu było partnerem merytorycznym konferencji.

Pod koniec marca 2014 r. odbyła się w Szczyrku XXIX Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji”. To  ważne wydarzenie w środowisku inżynierów budownictwa, a szczególnie pracujących w projektowaniu i nadzorze. Głównym organizatorem konferencji był Oddział PZITB w Gliwicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku, Katowicach i Małopolskiego w Krakowie.

WPPK kontynuują tradycję największego w kraju spotkania szkoleniowego projektantów, wykonawców i nadzoru budowlanego. W tegorocznej konferencji uczestniczyło 511 osób.

Warsztaty zostały już docenione przez jej uczestników w minionym trzydziestoleciu. W obecnym kształcie i rozwoju organizacyjnym WPPK stały się instytucją, istniejącą i funkcjonującą w sposób stały, utrzymującą kontakt i współpracę z wykładowcami, uczestnikami i wystawcami. Tworzą oni ten fragment środowiska branżowego, który potrzebuje kontaktów, dostępu do informacji, nowości, ofert producentów wyrobów i specjalistycznych robót budowlanych.

Tegoroczne WPPK wyróżniły się kilkoma nowościami, do których można zaliczyć rozpoczęcie nowego czteroletniego cyklu tematycznego „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych” z podtytułem „Konstrukcje żelbetowe” oraz powrót do nowego - starego miejsca zakwaterowania – Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w Szczyrku.

W przypadku tematyki był to powrót do zagadnień omawianych przed ośmioma laty, ale w nowym, istotnie rozszerzonym i uwspółcześnionym wydaniu. Stało się tradycją, że tematyka jest powtarzana raz na osiem lat.

Gośćmi konferencji byli m.in. Przewodniczący PZITB Ryszard Trykosko oraz Dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej prof. Jan Ślusarek.

Czterodniowe obrady trwały od rana do późnych godzin popołudniowych. Wypełniło je 29 wykładów. Poza dyskusjami prowadzonymi na sali obrad, przygotowane zostało miejsce zwane „Salonem wykładowców”, w którym w nieskrępowanej atmosferze prowadzone były bezpośrednie rozmowy wykładowca - uczestnik.

Obszerny tematycznie zakres warsztatów podzielono na działy o jednorodnej tematyce, które w zamierzeniach organizatorów skoncentrowano w poszczególnych sesjach. Tradycyjnie jednak WPPK rozpoczął wykład inauguracyjny poświęcony szczególnym osiągnięciom w dziedzinie rewitalizacji istniejących obiektów żelbetowych.

Pierwszy dział dotyczył szeroko pojętego stanu konstrukcji zaczynając od metodyki postępowania przy naprawach, wzmocnieniach i rozbiórkach konstrukcji żelbetowych przez przegląd historyczny w zakresie stosowanych obciążeń oraz materiałów, diagnostycznych badaniach betonu, stali i wad, a kończąc na korozji biologicznej oraz ocenie konstrukcji żelbetowej po pożarze i zagadnień wpływów dynamicznych w naprawach i remontach. W drugim dziale poświęconym zabezpieczeniu stanu istniejącego przedstawiono wykłady dotyczące materiałów do napraw i wzmocnień konstrukcji żelbetowych, technologii i metod odtwarzania konstrukcji żelbetowych, napraw konstrukcji żelbetowych przez torkretowanie, uszczelnień wskrośnych przegród z betonu, metod napraw rys poprzez iniekcję oraz napraw dylatacji. Trzeci i czwarty dział dotyczył technologii robót przy pracach wzmacniających i nadbudowach i obejmował zagadnienia niszczenia i cięcia betonu, technologii wzmacniania konstrukcji taśmami i matami, stosowania kotew i trzpieni, a także zagadnień bezpieczeństwa przy prowadzeniu robót remontowych. Natomiast piąty dział związany był ze wzmocnieniami i nadbudową konstrukcji i zawierał wykłady poświęcone poszukiwaniu rezerw nośności przez analizę obliczeniową, wzmocnień konstrukcji żelbetowych przez konstrukcję żelbetową, wzmocnień elementami stalowymi oraz taśmami i matami wraz z metodami obliczeń. Ostatni szósty dział zawierał wykłady z zakresu napraw ustrojów szczególnych, w tym wzmacniania i remontów prostokątnych zbiorników, zagadnienia remontów budynków z „wielkiej płyty” oraz prostowania wychylonych budynków.

Tradycyjnym tłem warsztatów była wystawa. Tym razem swoją ofertę prezentowały aż 53 firmy i stowarzyszenia, co stanowi rekord konferencji. Nowością był konkurs na najbardziej kompetentne stanowisko wystawiennicze. Możliwość oddawania głosów w konkursie mieli wszyscy uczestnicy konferencji. Pierwsze miejsce zajęła firma Rawlplug Koelner, drugie Ocynkownia Śląsk, natomiast trzecie firma Specbud. 

Zgodnie z tradycją w pierwszy dzień odbyło się spotkanie powitalne uczestników konferencji zatytułowane „Tradycyjny wieczór inżynierski – wieczór klasyczny” poprzedzony wystąpieniem przedstawiciela Stowarzyszenia Producentów Cementu dyrektora ds. marketingu Zbigniewa Pilcha. W trakcie wieczoru wystąpił Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej.


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.