ad

O naprawach i wzmocnieniach konstrukcji budowlanych

XXIX Ogólnopolska Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji” odbyła się pod koniec marca 2014 r. w Szczyrku. Stowarzyszenie Producentów Cementu było partnerem merytorycznym konferencji.

Pod koniec marca 2014 r. odbyła się w Szczyrku XXIX Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji”. To  ważne wydarzenie w środowisku inżynierów budownictwa, a szczególnie pracujących w projektowaniu i nadzorze. Głównym organizatorem konferencji był Oddział PZITB w Gliwicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku, Katowicach i Małopolskiego w Krakowie.

WPPK kontynuują tradycję największego w kraju spotkania szkoleniowego projektantów, wykonawców i nadzoru budowlanego. W tegorocznej konferencji uczestniczyło 511 osób.

Warsztaty zostały już docenione przez jej uczestników w minionym trzydziestoleciu. W obecnym kształcie i rozwoju organizacyjnym WPPK stały się instytucją, istniejącą i funkcjonującą w sposób stały, utrzymującą kontakt i współpracę z wykładowcami, uczestnikami i wystawcami. Tworzą oni ten fragment środowiska branżowego, który potrzebuje kontaktów, dostępu do informacji, nowości, ofert producentów wyrobów i specjalistycznych robót budowlanych.

Tegoroczne WPPK wyróżniły się kilkoma nowościami, do których można zaliczyć rozpoczęcie nowego czteroletniego cyklu tematycznego „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych” z podtytułem „Konstrukcje żelbetowe” oraz powrót do nowego - starego miejsca zakwaterowania – Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” w Szczyrku.

W przypadku tematyki był to powrót do zagadnień omawianych przed ośmioma laty, ale w nowym, istotnie rozszerzonym i uwspółcześnionym wydaniu. Stało się tradycją, że tematyka jest powtarzana raz na osiem lat.

Gośćmi konferencji byli m.in. Przewodniczący PZITB Ryszard Trykosko oraz Dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej prof. Jan Ślusarek.

Czterodniowe obrady trwały od rana do późnych godzin popołudniowych. Wypełniło je 29 wykładów. Poza dyskusjami prowadzonymi na sali obrad, przygotowane zostało miejsce zwane „Salonem wykładowców”, w którym w nieskrępowanej atmosferze prowadzone były bezpośrednie rozmowy wykładowca - uczestnik.

Obszerny tematycznie zakres warsztatów podzielono na działy o jednorodnej tematyce, które w zamierzeniach organizatorów skoncentrowano w poszczególnych sesjach. Tradycyjnie jednak WPPK rozpoczął wykład inauguracyjny poświęcony szczególnym osiągnięciom w dziedzinie rewitalizacji istniejących obiektów żelbetowych.

Pierwszy dział dotyczył szeroko pojętego stanu konstrukcji zaczynając od metodyki postępowania przy naprawach, wzmocnieniach i rozbiórkach konstrukcji żelbetowych przez przegląd historyczny w zakresie stosowanych obciążeń oraz materiałów, diagnostycznych badaniach betonu, stali i wad, a kończąc na korozji biologicznej oraz ocenie konstrukcji żelbetowej po pożarze i zagadnień wpływów dynamicznych w naprawach i remontach. W drugim dziale poświęconym zabezpieczeniu stanu istniejącego przedstawiono wykłady dotyczące materiałów do napraw i wzmocnień konstrukcji żelbetowych, technologii i metod odtwarzania konstrukcji żelbetowych, napraw konstrukcji żelbetowych przez torkretowanie, uszczelnień wskrośnych przegród z betonu, metod napraw rys poprzez iniekcję oraz napraw dylatacji. Trzeci i czwarty dział dotyczył technologii robót przy pracach wzmacniających i nadbudowach i obejmował zagadnienia niszczenia i cięcia betonu, technologii wzmacniania konstrukcji taśmami i matami, stosowania kotew i trzpieni, a także zagadnień bezpieczeństwa przy prowadzeniu robót remontowych. Natomiast piąty dział związany był ze wzmocnieniami i nadbudową konstrukcji i zawierał wykłady poświęcone poszukiwaniu rezerw nośności przez analizę obliczeniową, wzmocnień konstrukcji żelbetowych przez konstrukcję żelbetową, wzmocnień elementami stalowymi oraz taśmami i matami wraz z metodami obliczeń. Ostatni szósty dział zawierał wykłady z zakresu napraw ustrojów szczególnych, w tym wzmacniania i remontów prostokątnych zbiorników, zagadnienia remontów budynków z „wielkiej płyty” oraz prostowania wychylonych budynków.

Tradycyjnym tłem warsztatów była wystawa. Tym razem swoją ofertę prezentowały aż 53 firmy i stowarzyszenia, co stanowi rekord konferencji. Nowością był konkurs na najbardziej kompetentne stanowisko wystawiennicze. Możliwość oddawania głosów w konkursie mieli wszyscy uczestnicy konferencji. Pierwsze miejsce zajęła firma Rawlplug Koelner, drugie Ocynkownia Śląsk, natomiast trzecie firma Specbud. 

Zgodnie z tradycją w pierwszy dzień odbyło się spotkanie powitalne uczestników konferencji zatytułowane „Tradycyjny wieczór inżynierski – wieczór klasyczny” poprzedzony wystąpieniem przedstawiciela Stowarzyszenia Producentów Cementu dyrektora ds. marketingu Zbigniewa Pilcha. W trakcie wieczoru wystąpił Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej.


Pozostałe aktualności i informacje

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.

IV Forum Beton w Drogownictwie – konferencja drogowa

2024-09-27
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy i Stowarzyszenie Producentów Cementu organizują już IV Forum Beton w Drogownictwie, które odbędzie się 23 października 2024 roku w Krakowie w Hotelu Doubletree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center. Tematyka seminarium koncentrować się będzie wokół najnowocześniejszych technologii betonowych stosowanych w budowie zarówno dróg ekspresowych o największym natężeniu ruchu jak i dróg o niższych kategoriach ruchu budowanych przez samorządy. Ważnym tematem będzie nowelizacja Wzorcowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Zaproszone do udziału w seminarium firmy zaprezentują szeroki przekrój technologii i materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem niskiego śladu węglowego.