ad

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DNI BETONU to jedno z największych, w szeroko rozumianym budownictwie, wydarzeń naukowo-technicznych w Polsce i Europie. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC). XII Konferencja DNI BETONU, odbędzie się w dniach 9-11 października, w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

Trwa rejestracja uczestników. Do 21 marca udział w konferencji potwierdziło już prawie 500 osób. Warto przypomnieć, że w 2018 r., w konferencji wzięło udział 1060 uczestników, a w 2021 r. – 853.

Dodatkową atrakcją poprzedzająca konferencję będzie drugi już bieg na 10 km pod nazwą Dni Betonu w Biegu.

- Mam nadzieję, że tegoroczna konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU.

Na konferencję wpłynęło już 110 abstraktów referatów. Referaty, które dotyczą cementów i betonów z dodatkami mineralnymi są w tej grupie dominujące. Pozostałe referaty dotyczą szeroko rozumianego budownictwa betonowego.

- Będziemy mówić o cementach ze zmniejszoną ilością klinkieru, gdyż ich wprowadzenie jest częścią mapy drogowej, wytyczonej przez przemysł cementowy, a związanej z osiągnięciem neutralności emisyjnej do 2050 roku. Będziemy chcieli pokazać doświadczenia, które pozwalają budować nie tylko z cementów CEM I, ale również z cementów niskoklinkierowych, zawierających większe ilości dodatków mineralnych – wylicza prof. Jan Deja.

Tradycyjnie, podczas konferencji przewidziany jest panel dyskusyjny dotyczący sytuacji w polskiej gospodarce ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa, który odbędzie się na koniec pierwszego dnia konferencji.

Natomiast popołudnie drugiego dnia konferencji wypełnią warsztaty poświęcone cementom i betonom o niskim śladzie węglowym. To wydarzenie zostanie przygotowane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

- Jesteśmy gotowi do kolejnej edycji konkursu Power Concrete z zadaniem eliminacyjnym, w którym będzie trzeba przygotować beton o określonej wytrzymałości. Z kolei w ramach finału będziemy poszukiwać zwycięzcy, który wyprodukuje beton o określonej wytrzymałości przy najmniejszej emisyjności – mówi prof. Jan Deja.

21 marca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji DNI BETONU. To gremium złożone z kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i biznesu, które decyduje o kształcie konferencji.

- Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zrobić kolejne ważne wydarzenie – dodaje prof. Jan Deja.

Zapraszamy w październiku do Wisły na konferencję Dni Betonu!

Rejestracja uczestników: www.dnibetonu.com


Pozostałe aktualności i informacje

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.

Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

2024-02-29
- Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.