ad

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DNI BETONU to jedno z największych, w szeroko rozumianym budownictwie, wydarzeń naukowo-technicznych w Polsce i Europie. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC). XII Konferencja DNI BETONU, odbędzie się w dniach 9-11 października, w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

Trwa rejestracja uczestników. Do 21 marca udział w konferencji potwierdziło już prawie 500 osób. Warto przypomnieć, że w 2018 r., w konferencji wzięło udział 1060 uczestników, a w 2021 r. – 853.

Dodatkową atrakcją poprzedzająca konferencję będzie drugi już bieg na 10 km pod nazwą Dni Betonu w Biegu.

- Mam nadzieję, że tegoroczna konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU.

Na konferencję wpłynęło już 110 abstraktów referatów. Referaty, które dotyczą cementów i betonów z dodatkami mineralnymi są w tej grupie dominujące. Pozostałe referaty dotyczą szeroko rozumianego budownictwa betonowego.

- Będziemy mówić o cementach ze zmniejszoną ilością klinkieru, gdyż ich wprowadzenie jest częścią mapy drogowej, wytyczonej przez przemysł cementowy, a związanej z osiągnięciem neutralności emisyjnej do 2050 roku. Będziemy chcieli pokazać doświadczenia, które pozwalają budować nie tylko z cementów CEM I, ale również z cementów niskoklinkierowych, zawierających większe ilości dodatków mineralnych – wylicza prof. Jan Deja.

Tradycyjnie, podczas konferencji przewidziany jest panel dyskusyjny dotyczący sytuacji w polskiej gospodarce ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa, który odbędzie się na koniec pierwszego dnia konferencji.

Natomiast popołudnie drugiego dnia konferencji wypełnią warsztaty poświęcone cementom i betonom o niskim śladzie węglowym. To wydarzenie zostanie przygotowane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

- Jesteśmy gotowi do kolejnej edycji konkursu Power Concrete z zadaniem eliminacyjnym, w którym będzie trzeba przygotować beton o określonej wytrzymałości. Z kolei w ramach finału będziemy poszukiwać zwycięzcy, który wyprodukuje beton o określonej wytrzymałości przy najmniejszej emisyjności – mówi prof. Jan Deja.

21 marca odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji DNI BETONU. To gremium złożone z kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki i biznesu, które decyduje o kształcie konferencji.

- Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zrobić kolejne ważne wydarzenie – dodaje prof. Jan Deja.

Zapraszamy w październiku do Wisły na konferencję Dni Betonu!

Rejestracja uczestników: www.dnibetonu.com


Pozostałe aktualności i informacje

Będą kolejne drogi powiatowe z nawierzchnią betonową

2023-05-19
Budowę kilku odcinków dróg betonowych planują samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego. - Powiaty mają duże potrzeby i są zainteresowane wdrożeniem technologii betonowej na drogach – mówił Piotr Kijowski ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, który prezentował technologię budowy dróg o nawierzchni betonowej na XXIII Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych.

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

2023-05-12
Opiewający na ponad 10 mld zł program inwestycyjny pozwolił sektorowi cementowemu zredukować emisję CO2 o ponad 30% i stać się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Branża jest prekursorem inwestycji w technologie CCS/U, przybliżających ją do neutralności klimatycznej i ukierunkowanych na dekarbonizację. Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych - na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu - wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze został przyjęty przez Radę Ministrów

2023-04-26
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (UD280) został wczoraj (25 kwietnia 2023 r.) przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacja reguluje m.in. zasady podziemnego magazynowania CO2, a także wprowadza pojęcie złoża strategicznego. Dla wielu sektorów gospodarki - w tym także dla przemysłu cementowego - oznacza to możliwość wdrożenia technologii CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania dwutlenku węgla, mających fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności branży.

O drogach betonowych na konferencji NOVDROG 2023

2023-04-24
Ponad 160 uczestników wzięło udział w piątej, jubileuszowej konferencji NOVDROG, która w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. odbyła się w Niepołomicach k. Krakowa. Podczas konferencji NOVDROG po raz kolejny przybliżono uczestnikom technologię budowy dróg betonowych i omówiono najnowsze realizacje.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2023-04-18
Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny organizuje seminarium “Samorządowe drogi betonowe” adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu. Podczas seminarium zostaną zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych.