Nowelizacja EU ETS - oczekujemy sprawiedliwego traktowania sektorów

EU-ETS: Należy zapewnić niezbędną elastyczność dla puli bezpłatnych uprawnień

W ramach trwających obecnie negocjacji dotyczących nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, wiele sektorów oczekiwało właściwej oceny oddziaływania propozycji nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, które są obecnie omawiane w ramach negocjacji trójstronnych (Trialog – Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska). W dniu 23 maja 2017 firma konsultingowa EcoFys opublikowała, zleconą przez CEMBUREAU, analizę, która w sposób merytoryczny porównuje możliwe zapotrzebowanie i dostępność bezpłatnych uprawnień w okresie 2021-2030 w przypadku każdej z propozycji, które obecnie są rozważane (PE, Rada, KE). Autorzy oszacowali również przewidywane scenariusze wprowadzenia tzw. Międzysektorowego Współczynnika Redukcyjnego CSCF „Cross Sectoral Correction Factor (CSCF)”.

 - Bardzo ważne jest, aby dyskusja o reformie EU ETS w ramach trialogu, była oparta na rzetelnych i transparentnych analizach wszystkich propozycji, które są na stole -  powiedział Maarten Neelis z Ecofys. Nasze analizy przedstawiają wpływ różnych metod wykorzystania MSR (Market Stability Reserve), wycofywania uprawnień oraz aktualizacji benchmarku. Pokazują również wpływ przydziału bezpłatnych uprawnień dla gazów odpadowych z hutnictwa na zastosowanie CSCF.

Wyniki analizy wskazują, że propozycja przesunięcia do 5% uprawnień z puli aukcyjnej do puli uprawnień bezpłatnych, która jest w wersji Parlamentu Europejskiego, zdecydowanie bardziej ogranicza ryzyko wprowadzenia CSCF niż w przypadku pozostałych dwóch rozwiązań. Wynika z niej również, że propozycja PE pozwoli obniżyć poziom niedoboru uprawnień w roku 2030, podczas gdy propozycja Rady spowoduje wycofanie największej ilości uprawnień z MSR.

W analizie obliczono również szczegółowo efekty włączenia gazów odpadowych do benchmarku dla produkcji stali. Takie rozwiązanie doprowadzi do zwiększenia całkowitej ilości bezpłatnych uprawnień dla tego sektora o 0,4% w sytuacji, gdy dla pozostałych sektorów proponuje się redukcję na poziomie 1% rocznie. Takie działanie, w przypadku, gdy nie zostanie wprowadzony odpowiedni mechanizm elastyczności, doprowadzi do przyspieszenia wprowadzenia CSCF, a tym samym do zwiększenia jego wpływu.

Analizy potwierdzają również, że negocjacje trójstronne powinny doprowadzić do zapewnienia odpowiedniej ilości bezpłatnych uprawnień dla wszystkich sektorów narażonych na wyciek emisji (Carbon Leakage) na poziomie odpowiadającym emisyjności najefektywniejszych instalacji, aby uniknąć jakiejkolwiek dyskryminacji.

CEMBUREAU w imieniu europejskiego przemysłu cementowego apeluje do decydentów o przyjęcie propozycji nowelizacji EU ETS, która:

  1. Uwzględnia koncepcję 5% “elastyczności” pomiędzy pulą uprawnień przeznaczonych na aukcję a pulą uprawnień bezpłatnych, która pozwoli uzupełnić ilość uprawnień bezpłatnych. Propozycja kompromisu pomiędzy Radą a PE może polegać na wykorzystaniu niewykorzystanych uprawnień z III okresu lub uprawnień z MSR w celu uniknięcia wprowadzenia CSCF;
  2. Nie wprowadza dyskryminacji pomiędzy sektorami poprzez wprowadzenie różnego poziomu CSCF pomiędzy sektorami;
  3. Pozwoli na obliczanie benchmarków na podstawie rzeczywistych danych oraz wyznaczanie ich w sposób, który pozwoli na stałe ulepszanie technologii poprzez minimalną redukcję ich wartości.
  4. Propozycje nowego podejścia do wyznaczania benchmarków dla poszczególnych sektorów powinny uwzględniać potencjalny wpływ na całkowitą ilość uprawnień i zapewnić, że nie będą one miały wpływu na ograniczenie bezpłatnych uprawnień dla innych sektorów narażonych na Carbon Leakage;
  5. Fundusz Innowacyjny dla przełomowych technologii (CCS i CCU) powinien być ustanowiony z puli uprawnień na aukcję.
Pełen raport z analizy EcoFys można pobrać tutaj.

Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

2023-09-05
Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.