Nowelizacja EU ETS - oczekujemy sprawiedliwego traktowania sektorów

EU-ETS: Należy zapewnić niezbędną elastyczność dla puli bezpłatnych uprawnień

W ramach trwających obecnie negocjacji dotyczących nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, wiele sektorów oczekiwało właściwej oceny oddziaływania propozycji nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, które są obecnie omawiane w ramach negocjacji trójstronnych (Trialog – Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska). W dniu 23 maja 2017 firma konsultingowa EcoFys opublikowała, zleconą przez CEMBUREAU, analizę, która w sposób merytoryczny porównuje możliwe zapotrzebowanie i dostępność bezpłatnych uprawnień w okresie 2021-2030 w przypadku każdej z propozycji, które obecnie są rozważane (PE, Rada, KE). Autorzy oszacowali również przewidywane scenariusze wprowadzenia tzw. Międzysektorowego Współczynnika Redukcyjnego CSCF „Cross Sectoral Correction Factor (CSCF)”.

 - Bardzo ważne jest, aby dyskusja o reformie EU ETS w ramach trialogu, była oparta na rzetelnych i transparentnych analizach wszystkich propozycji, które są na stole -  powiedział Maarten Neelis z Ecofys. Nasze analizy przedstawiają wpływ różnych metod wykorzystania MSR (Market Stability Reserve), wycofywania uprawnień oraz aktualizacji benchmarku. Pokazują również wpływ przydziału bezpłatnych uprawnień dla gazów odpadowych z hutnictwa na zastosowanie CSCF.

Wyniki analizy wskazują, że propozycja przesunięcia do 5% uprawnień z puli aukcyjnej do puli uprawnień bezpłatnych, która jest w wersji Parlamentu Europejskiego, zdecydowanie bardziej ogranicza ryzyko wprowadzenia CSCF niż w przypadku pozostałych dwóch rozwiązań. Wynika z niej również, że propozycja PE pozwoli obniżyć poziom niedoboru uprawnień w roku 2030, podczas gdy propozycja Rady spowoduje wycofanie największej ilości uprawnień z MSR.

W analizie obliczono również szczegółowo efekty włączenia gazów odpadowych do benchmarku dla produkcji stali. Takie rozwiązanie doprowadzi do zwiększenia całkowitej ilości bezpłatnych uprawnień dla tego sektora o 0,4% w sytuacji, gdy dla pozostałych sektorów proponuje się redukcję na poziomie 1% rocznie. Takie działanie, w przypadku, gdy nie zostanie wprowadzony odpowiedni mechanizm elastyczności, doprowadzi do przyspieszenia wprowadzenia CSCF, a tym samym do zwiększenia jego wpływu.

Analizy potwierdzają również, że negocjacje trójstronne powinny doprowadzić do zapewnienia odpowiedniej ilości bezpłatnych uprawnień dla wszystkich sektorów narażonych na wyciek emisji (Carbon Leakage) na poziomie odpowiadającym emisyjności najefektywniejszych instalacji, aby uniknąć jakiejkolwiek dyskryminacji.

CEMBUREAU w imieniu europejskiego przemysłu cementowego apeluje do decydentów o przyjęcie propozycji nowelizacji EU ETS, która:

  1. Uwzględnia koncepcję 5% “elastyczności” pomiędzy pulą uprawnień przeznaczonych na aukcję a pulą uprawnień bezpłatnych, która pozwoli uzupełnić ilość uprawnień bezpłatnych. Propozycja kompromisu pomiędzy Radą a PE może polegać na wykorzystaniu niewykorzystanych uprawnień z III okresu lub uprawnień z MSR w celu uniknięcia wprowadzenia CSCF;
  2. Nie wprowadza dyskryminacji pomiędzy sektorami poprzez wprowadzenie różnego poziomu CSCF pomiędzy sektorami;
  3. Pozwoli na obliczanie benchmarków na podstawie rzeczywistych danych oraz wyznaczanie ich w sposób, który pozwoli na stałe ulepszanie technologii poprzez minimalną redukcję ich wartości.
  4. Propozycje nowego podejścia do wyznaczania benchmarków dla poszczególnych sektorów powinny uwzględniać potencjalny wpływ na całkowitą ilość uprawnień i zapewnić, że nie będą one miały wpływu na ograniczenie bezpłatnych uprawnień dla innych sektorów narażonych na Carbon Leakage;
  5. Fundusz Innowacyjny dla przełomowych technologii (CCS i CCU) powinien być ustanowiony z puli uprawnień na aukcję.
Pełen raport z analizy EcoFys można pobrać tutaj.

Pozostałe aktualności i informacje

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.

Rok wprowadzania innowacji i większego nacisku na zrównoważony rozwój

2024-02-29
- Rok 2023 to również rok wprowadzania innowacji oraz coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój. Rozwiązania domieszkowe, mające premierę globalną w połowie 2023, dedykowane do cementów niskoemisyjnych, oparte o najnowszą serię Master Co2re z inteligentnym systemem klastrowym, rewolucjonizują rynek domieszek, pozwalając na wyprodukowanie mieszanki o niskiej zawartości klinkieru, równocześnie łącząc utrzymanie doskonałych właściwości upłynniających, wydłużoną retencję urabialności, wysoką wytrzymałość wczesną i końcową z doskonałą reologią w jednym rozwiązaniu. – mówi Tomasz Klimala, prezes zarządu Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. na łamach BTA, oceniając miniony 2023 rok i prognozując bieżący 2024.

Niestety pojawiły się podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie oraz sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś...

2024-02-29
Roku 2023 na polskim rynku nie możemy niestety zaliczyć do udanych. Niskie zaangażowanie sprzętu na budowach, wynikające ze znacznych opóźnień lub wręcz zaniechań planowanych inwestycji w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności spowodowało, że wyniki krajowe w pierwszej połowie roku, a nawet do początków sierpnia, były dalekie od planowanych. Niestety pojawiły się również podmioty, które postanowiły czerpać profity z wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję oraz Białoruś - komentuje Michał Wrzosek, prezes zarządu PERI Polska, na łamach BTA.