ad

Nowe OST dotyczące betonu trzeba jak najszybciej wprowadzić w życie

- Dywersyfikujemy technologię i będziemy budować więcej dróg o nawierzchni betonowej – zapowiedział Tomasz Rudnicki, zastępca Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad 14 października 2014 r. podczas konferencji DNI BETONU. Nazajutrz, podczas „Warsztatów betonowych”, Wacław Michalski dyrektor ds. technologii GDDKiA przedstawił szczegółową listę proponowanych do zabudowy w betonie 781,55 km dróg. Ta dywersyfikacja ma przynieść 670 mln zł oszczędności na etapie budowy, a kolejne oszczędności poprzez niższe koszty eksploatacji dróg betonowych i ich dłuższą żywotność sięgającą 30 – 50 lat. Podczas warsztatów mówiono o Ogólnych Specyfikacjach Technicznych dla betonu, a uczestnicy warsztatów wystosowali apel do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz do GDDKiA o niezwłoczną zmianę rozporządzenia, które pozwoli stosować przygotowane przez specjalistów nowoczesne Ogólne Specyfikacje Techniczne.

Warsztaty betonowe to wydarzenie towarzyszące konferencji DNI BETONU 2014. Rozpoczęły się tuż po zamknięciu obrad konferencji DNI BETONU. W tym roku temat warsztatów dotyczył „Nowych Ogólnych Specyfikacji Technicznych GDDKiA dla betonu – praktyczne aspekty”. W warsztatach wzięło udział blisko 60 uczestników. Spotkanie prowadził prof. Jan Deja ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Wzięli w nim udział m.in.: Wacław Michalski – dyrektor ds. technologii GDDKiA, prof. Tomasz Siwowski – Politechnika Rzeszowska, Adam Glinicki – GDDKiA w Białymstoku, Ireneusz Mikulicki – GDDKiA Oddział w Łodzi, Teresa Bonaszewska – CEMEX Polska, Robert Walkowiak – CHRYSO Polska i dr inż. Grzegorz Łój z Akademii Górniczo – Hutniczej.

- Mamy kilka godzin by o OST w dobrym kompetentnym gronie porozmawiać – mówił prof. Jan Deja otwierając warsztaty. – 20 lat temu nie mieliśmy w Polsce praktycznie dróg betonowych. W międzyczasie powstało około 700 km dróg krajowych i autostrad, powstały setki obiektów mostowych. W świetle prawa jesteśmy w okowach dokumentu z maja 2000 roku. Poprzedni dokument był z 1992 roku i w tym rozporządzeniu z 2000 roku niewiele się zmieniło. Mówię o starych i mocno nieaktualnych dokumentach, które nie przystają do obecnej wiedzy na temat betonu i technologii betonu, ale niestety obowiązują. W tych dokumentach zapomina się niestety o tym, że nas interesuje gotowy produkt w postaci betonu o odpowiedniej jakości. W efekcie stosowania przestarzałych przepisów dochodzi do tego, że mamy spękaną mikrostrukturę nowych obiektów mostowych, o czym mówiliśmy dzisiaj na konferencji DNI BETONU. My postanowiliśmy to zmienić przygotowując nowe Ogólne Specyfikacje Techniczne.

Przypomnijmy, że Ogólne Specyfikacje Techniczne dotyczące nawierzchni betonowych, opracowane przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Jana Dei, które zostały przygotowane jesienią 2013 roku, dotychczas nie mogą się doczekać publikacji w postaci rozporządzenia Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad, co dałoby zielone światło dla powszechnego ich stosowania przy projektowaniu i realizacji inwestycji.

Jak poinformował dyr. Wacław Michalski, ze względów proceduralnych, ta publikacja odsuwa się w czasie.

- Przedstawię państwu drogę, którą przeszliśmy choć muszę przyznać, że była to droga przez mękę. GDDKiA batalię o jakość rozpoczęła się w 2008 roku. Rozpoczęliśmy od aktualizacji Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Sztywnych oraz Katalogu Napraw i Remontów co trwało 2,5 roku. Potem wzięliśmy się za opracowanie dokumentów wzorcowych. Jest powołany w ministerstwie zespół, który zbiera się raz na miesiąc i my tam dyskutujemy jak je wprowadzić – tłumaczył dyrektor Wacław Michalski. - Chcemy z rozporządzenia wyrzucić wszystkie ścisłe wymagania. Dokument prawny nie jest do tego, żeby ustalał długość, szerokość czy grubość. Ten dokument ma wprowadzać i powoływać się na załączniki, którymi są katalogi i Ogólne Specyfikacje Techniczne, które będziemy mogli szybciej aktualizować zgodnie z duchem czasu.

Dyrektor Michalski wyjaśniał, że przed opracowaniem nowych OST chciał korzystać ze wzorów niemieckiego FGSV. - Wolontaryjnie ten system działa od 1924 roku i tworzy go około 3 tysięcy specjalistów. Jest zaszczytem należeć do tego zespołu. Oni systematycznie przeglądają dokumenty techniczne w oparciu o to, co dzieje się na rynku – mówił dyrektor Michalski. – W Polsce na zaproszenie GDDKiA do opracowania nowych OST zgłosiły się 272 osoby w tym ponad 110 pracowało efektywnie. Powoli efekty pracy tych specjalistów są publikowane na stronie GDDKiA. Stwierdziliśmy, że bardzo ważne jest zaplecze techniczne służące do oceny wykonanych robót. W tej chwili mamy nowoczesne zaplecze laboratoryjne. Około 100 mln złotych zainwestowaliśmy w nową aparaturę i sprzęt. Zainwestowaliśmy także w podnoszenie kwalifikacji pracowników laboratoriów. Jesteśmy na ukończeniu akredytacji laboratoriów. Tylko w ciągu jednego roku przebadaliśmy prawie 9 tysięcy próbek. Wprowadziliśmy monitoring jakości na kontraktach i ranking wykonawców. Od tego roku wprowadziliśmy miesięczne narady inwestycyjne, gdzie rozmawiamy i dyskutujemy o przebiegu kontraktów. Ale jakość to nie tylko badanie, to nie tylko stwierdzenie faktu, to także wybór odpowiedniej technologii. Wprowadziliśmy m.in. długowieczną nawierzchnię bitumiczną. Nawierzchnie asfaltowe muszą być jaśniejsze, to zwiększy ich odporność na odkształcenia pod wpływem wysokich temperatur. Przystąpiliśmy także do wprowadzenia w większym stopniu nawierzchni betonowych. Budowa dróg musi przecież stymulować gospodarkę – mamy przemysł petrochemiczny, ale mamy także przemysł cementowy – na zasadach zrównoważonego rozwoju. Ceny asfaltu są obecnie tak wysokie, że powyżej kategorii ruchu KR3 bardziej opłacalna jest budowa dróg o nawierzchniach betonowych.

Dyrektor Michalski zaprezentował listę 10 odcinków dróg krajowych i autostrad w Polsce o łącznej długości 781,5 km, które powinny być zrealizowane w technologii betonowej (tabela).

Uczestnicy „Warsztatów betonowych” wystosowali apel do Ministerstwa Infrastruktury oraz GDDKiA o niezwłoczną i niezbędną zmianę rozporządzenia, które pozwoli stosować przygotowane przez specjalistów nowoczesne Ogólne Specyfikacje Techniczne.

 

Odcinki dróg proponowane do realizacji w technologii betonowej

w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 (propozycja z 16 października 2014 r.)


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.