ad

Nawierzchnia betonowa w tunelu jest bezpieczniejsza

- Jestem dumny z polskich inżynierów, którzy przy budowie tego tunelu potrafili wykorzystać najlepsze doświadczenia stosowane przy budowie tuneli alpejskich - mówił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury podczas uroczystości otwarcia odcinka S3 Bolków - Kamienna Góra, która odbyła się 31 lipca 2024 r. Na 16-kilometrowym odcinku jest najdłuższy, pozamiejski tunel w Polsce o długości 2300 metrów. Zdaniem Piotra Sarnowskiego, dyrektora kontraktu z PORR SA w tunelu zastosowano nawierzchnię betonową, gdyż jest bezpieczniejsza ze względów przeciwpożarowych.

Jak informuje GDDKiA Oddział we Wrocławiu nowy, 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 dosłownie przebija się przez malownicze krajobrazy Sudetów, obejmując aż 69 obiektów inżynierskich. Jego kluczowym elementem była budowa dwóch dwunawowych tuneli o długości ok. 2,3 km (TS-26) oraz ok. 320 m (TS-32). Pierwszy z nich jest obecnie najdłuższym w naszym kraju pozamiejskim tunelem oraz najdłuższym tunelem wydrążonym w skale. Trasa przebiega nowym korytarzem na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie jaworskim, wałbrzyskim i kamiennogórskim, na terenie gmin Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów i Kamienna Góra. W ramach inwestycji powstały także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (Jaczków Wschód i Jaczków Zachód). Wykonawcą robót było konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau.

TUNEL KLASY ŚWIATOWEJ

31 lipca odbyło się uroczyste otwarcie odcinka S3 wraz z tunelami. Goście zebrali się przy północnym wylocie wschodniej nawy tunelu.

– Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsza eska w Polska. Ta droga służy nie tylko zwykłym obywatelom, ale również polskiej gospodarce, by transport odbywał się szybko i w sposób mało inwazyjny dla natury – mówił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. - My swoją robotę wykonaliśmy. Czekamy na naszych braci Czechów. Chcielibyśmy, by ta droga miała swoją kontynuację po stronie czeskiej. Czesi tej drogi potrzebują tak samo jak Polacy. Droga S3 to europejski korytarz transportowy, który nie tylko łączy Pomorze Zachodnie z województwem dolnośląskim, ale także Europę - Grecję ze Szwecją. Na S3 został nam do zakończenia krótki odcinek w okolicach Świnoujścia, z którym szybko się uporamy – dodał minister Klimczak.

To odcinek pomiędzy Świnoujściem a Troszynem, którego udostępnienie planowane jest do końca 2024 r. Pozostały 3-kilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa zostanie udostępniony po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Według zapowiedzi czeskiej administracji drogowej nastąpi to w 2027 r. 

Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR SA, wspominał że kiedy blisko 4 lata temu firma wchodziła na budowę, mówił że skala, wielkość i zastosowane technologie będą niepotykane nigdzie indziej. - Ale nie zdawałem sobie sprawy co się może zdarzyć w czasie takiej realizacji. Zaraz po rozpoczęciu dotknęła nas epidemia Covid-19. A trzeba pamiętać, że te obiekty realizowaliśmy w systemie 24/7. Powstała konsternacja co dalej. Szybkie decyzje menadżerskie, uzupełnienie składu i powstał ten tunel, który mogę to śmiało powiedzieć – jest klasy światowej. Ponieważ w jego budowie uczestniczyli przedstawiciele 12 narodowości nazywaliśmy budowę tunelu „wieżą Babel” – tłumaczył Piotr Kledzik

STAWIANIE NA JAKOŚĆ

Paweł Woźniak, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad powiedział że oddając drogę ekspresową z tunelem pokazujemy, że nasza infrastruktura może być spektakularna, że nie boimy się nowych wyzwań.

Według Piotra Sarnowskiego, dyrektora kontraktu z PORR SA, budowa tunelu i jego wyposażenie pochłonęła niemal połowę całego kontraktu.

- To tunel dwunawowy. Każda z naw ma po 2300 metrów długości. Pomiędzy nawami jest 9 przejść poprzecznych oraz 1 przejazd ewakuacyjny. Przy drążeniu tuneli metodą górniczą wspieraliśmy się wiedzą naszych kolegów z Austrii. Drążenie tuneli w skale trwało ok. 440 dni. W tunelu zastosowaliśmy nawierzchnię betonową, gdyż jest bezpieczniejsza ze względów przeciwpożarowych – wyjaśniał Piotr Sarnowski.

Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jest dumny z pracy inżynierskiej, którą można podziwiać na oddanym odcinku drogi ekspresowej i w tunelu.

- Kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru, projektanci – to wszystko nasi członkowie, którzy odpowiadali za powodzenie inwestycji w sensie inżynierskim, realizacyjnym. Byłem na otwarciu tunelu w Świnoujściu, którego budowa jest ogromnym osiągnięciem inżynierskim. Podobnie tutaj. To ogromna odpowiedzialność. Nasz samorząd jest zaangażowany w największe inwestycje w Polsce. Można powiedzieć, że tunele – ten w Świnoujściu i ten na odcinku S3 Bolków – Kamienna Góra, łączą morze z górami. To wybitne dzieła polskich inżynierów budownictwa przy współpracy wielu wykonawców i podwykonawców – mówił Rafał Zarzycki.

Według niego już umiemy budować tunele. - Zastosowana w tunelu na S3 nawierzchnia z betonu cementowego jest bezpieczniejsza niż asfaltowa i trwalsza. Ta inwestycja, w której zastosowano nawierzchnię betonową pokazuje, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu stawia na jakość. Wymiany czy remonty nawierzchni, likwidacje kolein w tunelu są o wiele trudniejsze niż na otwartej przestrzeni. Nawierzchnie betonowe trzeba rzadziej remontować. Ale reżim, technologia, prace związane z samą nawierzchnią betonową są trudniejsze, wymagają maestrii i najlepszych fachowców. Na tym odcinku widać, że firma PORR fantastycznie sobie z tym zadaniem poradziła – dodał Zarzycki.

Budowa drogi ekspresowej S3 Bolków - Kamienna Góra była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 1,9 mld zł, a dofinansowanie ze środków UE to ponad 928 mln zł. 

Piotr Piestrzyński


Pozostałe aktualności i informacje

Cement i beton w nowej erze budownictwa

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

O problemach i wyzwaniach drogownictwa na Kongresie Nawierzchni 2024

2024-11-29
- Beton, który zakończył życie na pewno może być ponownie wykorzystywany w budownictwie, także w budownictwie drogowym. Zarówno cement jak i beton doskonale wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu. O problemach i wyzwaniach budownictwa drogowego rozmawiano podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji Kongresu Nawierzchni, który w dniach 28-29 listopada 2024 r. odbywa się Krakowie.

DalEKOwzroczni myślą o neutralności emisyjnej

2024-11-29
- Będziemy rozmawiać o powołaniu przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu grupy roboczej, która zajmie się przygotowaniem dokumentu technicznego „Wytyczne projektowania i realizacji rond z betonu cementowego” – zapowiedział Piotr Kijowski z SPC. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez zarządców dróg i wykonawców. Konkretne zastosowania cementów i betonów niskoemisyjnych w drogownictwie, beton wałowany na drogach lokalnych i badanie georadarem w celu lokalizacji uszkodzenia podbudowy lub nawierzchni zostały omówione podczas sesji poświęconej nawierzchniom betonowym, która rozpoczęła drugi dzień Kongresu Nawierzchni 2024.

Branża apeluje o wprowadzenie kontyngentów na import cementu

2024-11-27
- Obecnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kontyngentów na import cementu, które zadziałałyby natychmiastowo i dawały jakąś przewidywalność w biznesie. Mamy nadzieję, że Europa zrozumie, że trzeba chronić własny, wewnętrzny rynek - powiedział Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu komentując lawinowy wzrost importu cementu z Ukrainy, podczas debaty o kondycji i wyzwaniach przemysłu cementowego. Debata z udziałem przedstawiciela branży cementowej, samorządu na terenie którego działa cementownia i przedstawiciela związków zawodowych odbyła się 25 listopada 2024 r. podczas forum Nowa Energia w Kielcach.

Za tydzień Kongres Nawierzchni 2024

2024-11-21
- Podczas dotychczasowych konferencji z zadowoleniem obserwowaliśmy gorącą polemikę i wymianę poglądów. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie, bo w czasie dialogu rodzą się często nowe pomysły na rozwiązanie problemów, a wnioski z Kongresu - wzorem lat ubiegłych - mają realne szanse wpłynąć na rynek – przyznaje Ewelina Nawara, dyrektor naczelna Media-Pro, organizatorka Kongresu Nawierzchni. Konferencja po raz 11 odbędzie się w Krakowie w dniach 28-29 listopada 2024 r. Stowarzyszenie Producentów Cementu jest partnerem specjalnym Kongresu Nawierzchni, a kwartalnik BTA „Budownictwo, technologie, architektura” patronem medialnym wydarzenia.