Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym”

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w przemyśle cementowym” odbyła się 30 września 2015 r. w Chełmie pod patronatem Głównego Inspektora Pracy. Podczas konferencji zostały przedstawione m.in. dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wdrożone w przemyśle cementowym w Polsce, wyzwania, przed którymi jeszcze stoi sektor oraz doświadczenia służb państwowych ze współpracy z branżą cementową.

Organizatorami konferencji byli: Centralny Instytut Ochrony Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Zarząd Krajowy ZZ „Budowlani” oraz Zarząd Międzyzakładowy ZZ „Budowlani” CEMEX Polska.

Gospodarzem konferencji była firma CEMEX Polska, dlatego ponad 80 uczestników spotkania powitał Marcelo Catala, prezes Zarządu CEMEX Polska.

Moderatorem konferencji był Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani".

Według Dariusza Gawlaka, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu a zarazem prezesa Zarządu Cementowni Warta SA, kwestie bezpieczeństwa pracy od lat są priorytetem w przemyśle cementowym. Po prywatyzacji branży cementowej w Polsce, która dokonała się w ostatniej dekadzie XX wieku, branża cementowa otrzymała ogromne wsparcie od nowych właścicieli. Dzięki nakładom inwestycyjnym przekraczającym łącznie 8,5 miliarda złotych, zakłady cementowe w Polsce należą obecnie do najnowocześniejszych w Europie. - Zainwestowane środki finansowe pozwalają nam twierdzić, że bezpieczeństwo techniczne w naszych zakładach jest na najwyższym poziomie. To o czym powinniśmy rozmawiać i cały czas doskonalić to organizacja pracy - mówił w swoim wystąpieniu prezes Dariusz Gawlak.

Przemysł cementowy w Polsce zatrudnia około 4,5 tys. osób. Szacuje się, że kolejne ponad 4 tys. osób pracuje w charakterze  podwykonawców.

- Kluczową sprawą jest kultura bezpieczeństwa pracy pracownika i nadzoru - tłumaczył Artur Dmuch, nadinspektor pracy Kierownik PIP Oddział w Chełmie, który przedstawiał "Problemy BHP w polskich cementowniach na podstawie doświadczeń kontrolnych Państwowej Inspecji Pracy".

Niezależnie od indywidualnych działań koncernów cementowych związanych z doskonaleniem bezpieczeństwa pracy, przy Stowarzyszeniu Producentów Cementu aktywnie działa zespół ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą reprezentanci służb BHP z poszczególnych zakładów. Podstawowym celem działania zespołu jest wymiana doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zespół przygotował m.in. Podręczniki Dobrych Praktyk w transporcie i dla podwykonawców oraz film instruktażowy. O tych działaniach mówił podczas konferencji Grzegorz Krechowiecki ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Ponadto dzięki działaniom zespołu została wdrożona Europejska Umowa Społeczna NEPSI, mająca na celu ochronę pracowników przed narażeniem na wdychanie respirabilnej krzemionki krystalicznej. Bardzo istotne w pracach zespołu są również wzajemne audyty na terenie zakładów, które pozwalają na spojrzenie „z zewnątrz” na efekty prac lokalnych służb i zwrócenie uwagi na ewentualne niedociągnięcia.


Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

2023-09-05
Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.