ad

KIEROWCY: beton na drogach to dobre rozwiązanie

Prawie 60% kierowców w Polsce dobrze ocenia rosnącą liczbę budowanych dróg o nawierzchniach betonowych w sieci autostrad i dróg krajowych, a prawie 50% – w sieci dróg samorządowych – tak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2020 r. przez firmy ARC Rynek i Opinia oraz Data Tribe. Blisko 40% użytkowników dróg wskazało, że przy wyborze rodzaju nawierzchni drogi, najważniejsze dla administracji poza ceną, powinno być obciążenie ruchem.

BETON NA DROGACH ZNANY I DOBRZE POSTRZEGANY

Z badania, które zostało przeprowadzone w lipcu 2020 r. przez ARC Rynek i Opinia oraz Data Tribe na ogólnopolskiej próbie 1000 aktywnych kierowców wynika, że 85% kierowców zna nawierzchnie betonowe. Największą popularnością betonówki cieszą się wśród mieszkańców województwa zachodniopomorskiego (100% znajomości), a najmniejszą wśród mieszkańców województwa podlaskiego (64% znajomości).

57,8% kierowców dobrze oceniło rosnącą liczbę budowanych betonowych dróg krajowych i autostrad (11,8% źle), a 46,1% dobrze oceniło rosnącą liczbę budowanych betonowych dróg samorządowych (16,4% źle). Wraz ze wzrostem doświadczenia kierowców i wzrostem deklarowanych przebiegów rocznych kierowcy wyżej oceniali rosnącą liczbę budowanych dróg betonowych zarówno krajowych – 63%, jak i samorządowych – 50%.

- Z dużym zainteresowaniem, ale też satysfakcją czytam wyniki tych badań. 85% kierowców ma świadomość, że jedzie po nawierzchni betonowej i odróżnia ją od dominującego asfaltu, a prawie 60% dobrze ocenia fakt istnienia takiej alternatywy na drogach. Zawsze przypuszczałem, a teraz wiem, że użytkownicy dróg zwracają uwagę na trwałość, koszty utrzymania, a także aspekty środowiskowe związane z drogami betonowymi – skomentował prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

WIĘKSZA TRWAŁOŚĆ I BRAK ZJAWISKA KOLEINOWANIA

Z przeprowadzonego badania wynika, że 56,6% badanych kierowców uważa, iż nawierzchnie betonowe są trwalsze niż asfaltowe. Jedynie 11% kierowców było przeciwnego zdania.

Kierowcom są powszechnie znane zalety dróg betonowych, a najbardziej brak koleinowania - na co zwróciło uwagę 58,8% pytanych. Jedynie 15,2% kierowców nie wskazało znajomości żadnej z zalet betonówek.

WARUNKI JAZDY

Kierowcy oceniali także warunki jazdy po nawierzchni betonowej. 73,9% z nich dobrze oceniło bezpieczeństwo jazdy na drodze betonowej, 71,2% podkreśliło komfort poruszania się po drodze betonowej, a 47,2% dobrze odniosło się do eksploatacji i zużycia paliwa.

CZYNNIKI ISTOTNE DLA WYBORU RODZAJU NAWIERZCHNI

Polska jest krajem, w którym wzrost ruchu pojazdów ciężkich jest znaczny. Z doświadczeń innych krajów i opracowań naukowych wynika, przy natężeniu ruchu pojazdów ciężkich przekraczającym 5 tysięcy pojazdów na dobę, nawierzchnia drogi powinna być wykonana z betonu. Na długotrwałe, sięgające minimum 30 lat, przeniesienie ruchu pojazdów ciężkich pozwala ponad 3-krotnie większa trwałość dróg betonowych niż dróg asfaltowych.

39,1% badanych kierowców wskazało, że przy wyborze rodzaju nawierzchni drogi najważniejsze dla administracji poza ceną, powinno być obciążenie ruchem.

Co czwarty kierowca – 25,5% wskazał, że przy wyborze rodzaju nawierzchni powinny się liczyć koszty utrzymania drogi, a co piąty kierowca – 21%, że przy wyborze technologii budowy drogi istotne są aspekty środowiskowe.

- Stowarzyszenie Producentów Cementu od wielu lat promuje budowę dróg betonowych. Jesteśmy przekonani o wielu zaletach tej technologii, zwłaszcza w aspekcie trwałości, bezpieczeństwa czy kosztów liczonych w całym cyklu użytkowania. Wyniki załączonego reprezentatywnego badania kierowców potwierdzają, że wielu z nich jest zadowolonych z możliwości użytkowania betonówek – podsumował Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

DROGI BETONOWE W POLSCE

Na koniec 2019 r. w sieci 4121,3 km dróg krajowych i autostrad w Polsce było
ok. 750 km dróg o nawierzchni betonowej (ok. 18%). Kolejne odcinki betonowe realizowane są m.in. na autostradzie A1, drodze S17, S2, S5, S7 i S61.

W Polsce mamy także ponad 1000 km lokalnych dróg betonowych – wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Według szacunków Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) każdego roku powstaje kolejnych ok. 150 km lokalnych dróg betonowych.


Pozostałe aktualności i informacje

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.