ad

Każdy miał swój pomysł na beton – eliminacje konkursu Power Concrete 2014 zakończone

Zespoły projektowe reprezentujące firmy: Betotech, Cemex Polska Kraków, Lafarge Cement Małogoszcz, Mapei Polska i Stachema Polska zwyciężyły w eliminacjach konkursu Power Concrete 2014, które 16 września odbyły się w Krakowie. Zwycięzcy zmierzą podczas finału, który zostanie rozegrany na VIII Konferencji DNI BETONU w Wiśle.

Zwycięzcy eliminacji konkursu Power Concrete 2014 razem z jurorami

Organizatorem konkursu Power Concrete jest Stowarzyszenie Producentów Cementu, a partnerem - firma Controls Polska – dostawca maszyny wytrzymałościowej.

Zadanie tegorocznej edycji konkursu to „wykonanie betonu cementowego charakteryzującego się maksymalnym stosunkiem wytrzymałości na rozciąganie przy rozłupywaniu do wytrzymałości na ściskanie”.

W eliminacjach, które 16 września 2014 r. odbyły się w Krakowie wzięło udział 25 zespołów projektowych z całego kraju. Gospodarzem eliminacji była Katedra Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo – Hutniczej.

W rozpoczęciu eliminacji konkursowych uczestniczyli: prof. Jerzy Lis – dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH oraz prof. Jan Deja – kierownik Katedry Technologii Materiałów Budowlanych.

- Udział w konkursie jest bardzo ważnym elementem podnoszenia naszych kwalifikacji. Wszyscy się uczymy i chcemy być coraz lepsi. Cieszę się, że na konkursie jest taka szeroka reprezentacja środowiska i trzymam za was kciuki – mówił prof. Jerzy Lis.

Prof. Jan Deja dodał, że tym konkursem tak naprawdę rozpoczynają się DNI BETONU 2014. – Cieszę się z tych 25 zespołów, które startują w konkursie, a także z tego, że ta rywalizacja rozwija się tak wspaniale – zauważył prof. Jan Deja.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Śliwińskiego z Politechniki Krakowskiej w następującym składzie: dr Grzegorz Bajorek (Politechnika Rzeszowska), dr Artur Łagosz (AGH), dr Maciej Gruszczyński (Politechnika Krakowska) i Zbigniew Pilch (szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu).

W szranki stanęły następujące zespoły projektowe:

  1. Mariusz Manikowski - BT Topbeton z Gorzowa Wielkopolskiego
  2. Grzegorz Kolasiński - BT Topbeton z Gorzowa Wielkopolskiego
  3. Patryk Ślęczka, Mateusz Bek, Przemysław Jelonkiewicz - Cemex Polska, Zespół Jakości i Technologii Betonu w Krakowie
  4. Marcin Siekierski, Łukasz Strzałka, Dominika Wojtaś, Paulina Tichoniuk - Cemex Polska, Centralne Laboratorium Betonów i Kruszyw
  5. Krzysztof Milewski – Strabag
  6. Zbigniew Knapik – TPA
  7. Damian Klamka i Marcin Galusek - Stachema Polska ze Świdnika
  8. Cyprian Pełczyński i Piotr Wołoszynek – Stachema Polska ze Świdnika
  9. Piotr Nowicki, Damian Koszański i Kamil Gawroński - Schomburg Polska
  10. Aldona Wcisło - Lafarge Kruszywa i Beton
  11. Krzysztof Kuniczuk - Lafarge Kruszywa i Beton
  12. Łukasz Duda - Chryso Polska
  13. Marek Szota i Bartłomiej Skaliński - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu
  14. Paweł Trybalski - Grupa Ożarów
  15. Jakub Augustyn i Krzysztof Wrzecion - Mapei Polska
  16. Paweł Baran i Jarosław Ciołczyk – Skanska
  17. Piotr Rydygier, Łukasz Rybacki i Ireneusz Trzyński - Biuro Projektów Inwestycyjnych AG-CEL z Chojnic
  18. Agnieszka Wąsek - Dyckerhoff Polska
  19. Paweł Pindel, Kamil Ślusarczyk i Przemysław Uśmiał - MC – Bauchemie
  20. Kamil Morga i Łukasz Guzikowski – SIKA Poland i Dyckerhoff Polska
  21. Paweł Madej, Adrian Sowa, Wiesław Kwiecień i Jacek Nieckarz - Lafarge Cement, Centrum Badania Betonów Małogoszcz
  22. Agnieszka Klabacha, Marek Kaszowski, Andrzej Galwas, Jarosław Sobczak i Krzysztof Zalewski - Lafarge Cement
  23. Damian Dziuk, Marzena Dziewic i Kamil Gębusia - Centrum Technologiczne Betotech z Dąbrowy Górniczej
  24. Paulina Cieślińska - Betor Składy Budowlane z Torunia
  25. Adrian Świtalski - Betor Składy Budowlane z Torunia

Każdy zespół miał swój pomysł na beton i każdy beton był inny. Maszyna wytrzymałościowa firmy Controls wykonała badania prawie 150 kostek betonu.

Po przeprowadzeniu badań jury wyłoniło 5 finalistów. W przygotowanym przez nich betonie stosunek wytrzymałości na rozciąganie przy rozłupywaniu do wytrzymałości na ściskanie był na poziomie 20%.

- Dostrzegliśmy, że państwo nie chcieliście zrobić materiału o maksymalnym stosunku wytrzymałości na rozciąganie przy rozłupywaniu do wytrzymałości na ściskanie tylko kilka próbek. Choć muszę przyznać, że niektóre pomysły na rozwiązanie zadania konkursowego były bardzo dobre – ocenił przewodniczący jury prof. Jacek Śliwiński.

Finalistów podajemy wg kolejności badania próbek:

  1. Patryk Ślęczka, Mateusz Bek, Przemysław Jelonkiewicz - Cemex Polska, Zespół Jakości i Technologii Betonu w Krakowie
  2. Cyprian Pełczyński i Piotr Wołoszynek – Stachema Polska ze Świdnika
  3. Jakub Augustyn i Krzysztof Wrzecion - Mapei Polska
  4. Paweł Madej, Adrian Sowa, Wiesław Kwiecień i Jacek Nieckarz - Lafarge Cement, Centrum Badania Betonów Małogoszcz
  5. Damian Dziuk, Marzena Dziewic i Kamil Gębusia - Centrum Technologiczne Betotech z Dąbrowy Górniczej

Gratulujemy! Finał konkursu odbędzie się podczas VIII Konferencji DNI BETONU, która w dniach 13-15 października 2014 odbędzie się w Wiśle.

 


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.