ad

Jubileuszowe – dwudzieste targi Autostrada - Polska

Od 14 do 16 maja 2014 r. w Kielcach odbywają się jubileuszowe XX Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego „Autostrada – Polska”. Jednym z 400 wystawców jest Stowarzyszenie Producentów Cementu, które od 20 lat popularyzuje na targach budowę dróg betonowych.

 

Jak powiedział prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń jubileuszowe targi Autostrada - Polska po raz pierwszy były otwierane w nowym ośrodku kongresowym Targów Kielce. Na uroczystość przybyli m.in.: wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, Zbigniew Rynasiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, poseł Stanisław Żmijan – przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, Ewa Tomala – Borucka – p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) podczas otwarcia reprezentowali przewodniczący Andrzej Ptak oraz prof. Jan Deja.

Stowarzyszenie Producentów Cementu zaprasza na swoje stoisko targowe nr 8 w hali E. Pierwszego dnia na stoisku gościli m.in. przedstawiciele samorządów, wykonawcy, studenci i uczniowie zainteresowani budową dróg z betonu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia targów była konferencja przygotowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pt. „Inwestycje drogowe GDDKiA – od przetargu do ostatecznego rozliczenia z Wykonawcą”.  Podczas konferencji eksperci GDDKiA odpowiadali m.in. na pytania: Jakimi zasadami jakimi kieruje się GDDKiA w procesie realizacji inwestycji? Co zrobić, żeby osiągnąć sukces w realizacji inwestycji drogowej z GDDKiA? Przedstawiciele generalnej dyrekcji zaprezentowali dotychczasowe doświadczenia z zakresu podstępowań przetargowych, realizacji inwestycji, technologii, kontroli jakości oraz modelu „Utrzymaj standard” zdobyte we współpracy z różnymi podmiotami.

Jutro [16 maja 2014 r.] Stowarzyszenie Producentów Cementu organizuje seminarium pt. „Beton – wiemy jak i dlaczego – Nowe Ogólne Specyfikacje Techniczne”.

Program seminarium:

Andrzej Ptak – Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
tytuł: Powitanie gości i otwarcie seminarium

Prof. Jan Deja – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Stowarzyszenie Producentów Cementu
tytuł: Betonowe budownictwo drogowe w Polsce – stan obecny

Piotr Smolarczyk – Właściciel BUDPOL Częstochowa
tytuł: Zakres praktyczny układania nawierzchni betonowych na przykładzie drogi krajowej DK94

Henryk Wróbel – Wójt Gminy Dobrzeń Wielki
tytuł: Droga betonowa – inwestycje w lepszą przyszłość w gminie Dobrzeń Wielki

Wacław Michalski – Dyrektor ds. Technologii GDDKiA
tytuł: Ogólne Specyfikacje Techniczne – stan aktualny

Prof. Tomasz Siwowski – Politechnika Rzeszowska
tytuł: Nowe Ogólne Specyfikacje Techniczne (OST) budowy obiektów mostowych

Prof. Jan Deja – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Stowarzyszenie Producentów Cementu
tytuł: Nowe Ogólne Specyfikacje Techniczne (OST) dla betonu i nawierzchni betonowych

Dyskusja i podsumowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.