ad

Gospodarka Niskoemisyjna 2050 w Europie - sektor cementowy

Działania przemysłu betonowego na rzecz wizji roku 2050

Wynalezienie przez ludzkość betonu było kluczowym wydarzeniem w historii rozwoju cywilizacji. Jego prostota, trwałość, wytrzymałość, dostępność kosztowa i nieskończone możliwości formowania zapewniają solidny fundament i właściwe środowisko dla życia społeczeństwa. Niektórzy nazywają beton „płynnym kamieniem”, który pozwala architektom, urbanistom i wykonawcom realizować wizje oraz tworzyć przestrzenie pełne piękna i światła. Ale to nie wszystko. Beton sprawdza się równie dobrze pod wodą, pod ziemią, w warunkach arktycznych i na najwyższych kondygnacjach drapaczy chmur. Cechuje go wysoka ognioodporność. Pochłania i uwalnia energię cieplną, tym samym, dzięki swojej bezwładności cieplnej, działa jak naturalny klimatyzator. Te wszystkie cechy czynią beton trzecią najczęściej wykorzystywaną na świecie substancją poza powietrzem i wodą – podstawowym materiałem nowoczesnego życia i społeczeństwa Oczywiście nie obędzie się bez haczyka. Szczególnym składnikiem lub spoiwem, które to wszystko umożliwia, jest raczej pospolicie wyglądający, szary proszek zwany cementem, a produkcja jego jednej tony zwykle generuje emisję 600-700 kg CO2. Wynika to z faktu, że wymaga ona energii (zarówno z paliw, jak i elektrycznej), a w procesie wytwarzania uwalniany jest CO2 związany w surowcach. W skali całego świata produkcja cementu odpowiada za około 5% antropogenicznej emisji CO2. Nasza branża ma świadomość swojej odpowiedzialności i angażuje się w istotne działania mające na celu zmniejszenie emisji, zwłaszcza przez wkład w tzw. „zamkniętą” gospodarkę. Niniejszy dokument dotyczy głównie możliwych działań w celu zmniejszenia emisji CO2 z produkcji cementu przy zastosowaniu obecnych technologii, a także przewidywań na temat tego, co można by osiągnąć do roku 2050.

Niniejsza mapa drogowa jest wynikiem otwartych dyskusji wewnątrz branży na poziomie europejskim oraz z osobami zainteresowanymi spoza niej. Na różnych etapach jej opracowywania o wkład poproszono organizacje pozarządowe, polityków i agencje międzynarodowe. Naszkicowane tutaj rozwiązania to rzeczywistość, a nie mrzonka. Chociaż niektóre z opisanych technologii są nadal na wczesnym etapie rozwoju, to nie są też abstrakcyjnymi pomysłami. Niestety, nie ma cudownego leku na wszystkie bolączki. Do osiągnięcia naszych celów przyczyni się połączenie sprawności procesu, wyboru surowców, zrównoważonych źródeł paliwa, ciągłej innowacyjności i przełomowych technologii. Przemysł cementowy i betonowy może odegrać kluczową rolę, pomagając Europie osiągnąć jej cele, ponieważ jego wizja jest zbieżna z europejskimi wymaganiami i strategicznymi celami w zakresie zatrudnienia, innowacyjności, edukacji, integracji społecznej, ochrony klimatu i energii.

Zapraszamy do lektury Mapy Drogowej do Gospodarki Niskoemisyjnej w roku 2050!

Broszura dostępna jest również na stronie polskicement.pl  w dziale wydawnictwa/broszury

 

 

 


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.