ad

Finał Power Concrete 2018: sukces po ciężkiej pracy w dzień i nocy

Pierwsze miejsce w konkursie Power Concrete 2018 zdobył zespół GRUPY OŻARÓW w składzie: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Przygotowanie mieszanki betonowej do finału poprzedzone zostało tygodniem ciężkiej pracy w laboratorium w dzień i w nocy - przyznał Artur Paszkowski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju GRUPY OŻARÓW S.A. Finał konkursu Power Concrete 2018 został rozegrany 8 października na oczach uczestników konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Konkurs Power Concrete 2018 jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Dni Betonu. Organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który może modyfikować właściwości betonu.

Konkurs Power Concrete 2018 składał się z trzech części: rundy kwalifikacyjnej i dwuetapowego finału.

Runda kwalifikacyjna i pierwsza część finału zostały przeprowadzone 3 i 10 września w laboratoriach Wydziału Inżynierii Materiałowej Ceramiki AGH w Krakowie. Rudna kwalifikacyjna polegała na wyprodukowaniu betonu, którego wytrzymałość na ściskanie będzie wynosiła 53 MPa. Zgłosiło się do niej 19 zespołów technologów. Pięć zespołów, których wyniki były najbliżej 53 MPa zakwalifikowało się do finału. Zadanie finałowe polegało na wyprodukowaniu betonu o jak największej wytrzymałości na ściskanie z określonej ilości cementu, dostarczonej przez organizatorów konkursu. 10 września w Krakowie finaliści przygotowali na oczach jurorów 3 betonowe kostki, które miały być zgniatane podczas drugiej części finału rozegranej 8 października na oczach uczestników konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński - Politechnika Krakowska (przewodniczący), dr hab. Artur Łagosz – Akademia Górniczo – Hutnicza, dr Zdzisław Kohutek – Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, dr Grzegorz Bajorek – Politechnika Rzeszowska, mgr inż. Zbigniew Pilch – szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz mgr inż. Wojciech Leja reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej.

Zwycięzców Power Concrete 2018 poznaliśmy podczas wieczornej kolacji.

Pierwsze miejsce zdobył zespół GRUPY OŻARÓW: w składzie Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki.

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Mieć tak silną konkurencję i zwyciężyć w najbardziej prestiżowym turnieju w dziedzinie technologii betonu w Polsce to naprawdę wspaniałe uczucie - powiedział Artur Paszkowski kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju GRUPY OŻARÓW S.A. – O ile w rundzie kwalifikacyjnej trzeba było mieć dodatkowo trochę szczęścia, by wstrzelić się w wytrzymałość 53 MPa, to przygotowanie mieszanki betonowej do finału poprzedzone zostało tygodniem ciężkiej pracy w laboratorium w dzień i w nocy – przyznał. - Ale warto było. Gdy zrobiliśmy próbny zarób w laboratorium, to „zamknęliśmy prasę”, która działa do 133,33 MPa. Liczyliśmy, że podczas finału też „zamkniemy prasę”, ale najwyższy wynik wyniósł 124 MPa. Tak więc w finale nie udało się „zamknąć prasy”, ale ważne, że udało się wygrać. Mamy młody, perspektywiczny zespół i cieszymy się, że na początku naszej drogi osiągnęliśmy tak ogromny sukces – dodał Artur Paszkowski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła ekipa SCHOMBURG Polska w składzie: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz.

Trzecie miejsce - MC-Bauchemie Środa Wlkp.: Paweł Jędrzejak, Paweł Pindel, Kamil Ślusarczyk.

Czwarte miejsce - DOMBUD Sp. z o.o., Warszowice: Magdalena Mańka, Robert Marynowski, Marcin Galusek, Cyprian Pełczyński

Piąte miejsce - BT Topbeton, Laboratorium Gorzów Wlkp.: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński, Tomasz Nowicki.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Partnerami finału konkursu Power Concrete 2018 były firmy: Controls Polska - dostawca maszyny wytrzymałościowej oraz Centrum Technologiczne Betonu przy Politechnice Rzeszowskiej, które zapewniało obsługę laboratoryjną.


Pozostałe aktualności i informacje

O drogach betonowych w Wielkopolsce

2024-07-24
Samorządowcy z Wrześni, gminy Strzałkowo, gminy Zagórów, Słupcy, Jarocina, z gminy Pyzdry i gminy Ostrowite wzięli udział w szkoleniu dotyczącym budowy dróg betonowych, które 24 lipca 2024 r. odbyło się we Wrześni. – Jesteśmy tu, żeby poznać nowe technologie na drogach – mówił Karol Błaszczak, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Zagórów. Szkolenie zorganizowała firma Batarus przy współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

Zmarł prof. Grzegorz Bajorek

2024-07-22
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Bajorka, wieloletniego Pracownika Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Chcemy uświadomić ustawodawcom, że kończy nam się czas

2024-07-11
- Rosnące koszty uprawnień wymuszają na sektorze cementowym rozwój technologii CCS. Ciężko nam będzie przekonać naszych właścicieli do ogromnych inwestycji nie mając pewności, że po drugiej stronie, po stronie rządowej, nie będzie inwestycji w infrastrukturę transportu i składowania CO2. Dzisiaj potrzebujemy jasnej informacji – w jakiej perspektywie czasowej powstaną miejsca magazynowania CO2 oraz sieć jego transportu. Brak strategii dekarbonizacji ze strony państwa może zaskutkować brakiem opłacalności produkcji klinkieru w Polsce, zamknięciem zakładów i utratą miejsc pracy – mówił Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 26 czerwca 2024 r. - Jutro zaczyna się już dziś. Jeżeli te działania nie zastaną przyspieszone to branża cementowa będzie miała problem – ocenił poseł Wiesław Różyński deklarując wsparcie postulatów przemysłu cementowego. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty posiedzenia.

Trwałe i zrównoważone drogi dla następnych pokoleń - Stanowisko SPC i EU Pave

2024-06-03
Przed nadchodzącymi wyborami EUPAVE, jako organizacja reprezentująca interesy europejskiego przemysłu nawierzchni betonowych oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu, wzywają decydentów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym do uwzględnienia następujących postulatów i priorytetów

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.