ad

Finał Power Concrete 2018: sukces po ciężkiej pracy w dzień i nocy

Pierwsze miejsce w konkursie Power Concrete 2018 zdobył zespół GRUPY OŻARÓW w składzie: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Przygotowanie mieszanki betonowej do finału poprzedzone zostało tygodniem ciężkiej pracy w laboratorium w dzień i w nocy - przyznał Artur Paszkowski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju GRUPY OŻARÓW S.A. Finał konkursu Power Concrete 2018 został rozegrany 8 października na oczach uczestników konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Konkurs Power Concrete 2018 jest jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Dni Betonu. Organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Celem konkursu jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. To także podkreślenie roli technologa w procesie produkcji betonu, który może modyfikować właściwości betonu.

Konkurs Power Concrete 2018 składał się z trzech części: rundy kwalifikacyjnej i dwuetapowego finału.

Runda kwalifikacyjna i pierwsza część finału zostały przeprowadzone 3 i 10 września w laboratoriach Wydziału Inżynierii Materiałowej Ceramiki AGH w Krakowie. Rudna kwalifikacyjna polegała na wyprodukowaniu betonu, którego wytrzymałość na ściskanie będzie wynosiła 53 MPa. Zgłosiło się do niej 19 zespołów technologów. Pięć zespołów, których wyniki były najbliżej 53 MPa zakwalifikowało się do finału. Zadanie finałowe polegało na wyprodukowaniu betonu o jak największej wytrzymałości na ściskanie z określonej ilości cementu, dostarczonej przez organizatorów konkursu. 10 września w Krakowie finaliści przygotowali na oczach jurorów 3 betonowe kostki, które miały być zgniatane podczas drugiej części finału rozegranej 8 października na oczach uczestników konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński - Politechnika Krakowska (przewodniczący), dr hab. Artur Łagosz – Akademia Górniczo – Hutnicza, dr Zdzisław Kohutek – Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, dr Grzegorz Bajorek – Politechnika Rzeszowska, mgr inż. Zbigniew Pilch – szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz mgr inż. Wojciech Leja reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej.

Zwycięzców Power Concrete 2018 poznaliśmy podczas wieczornej kolacji.

Pierwsze miejsce zdobył zespół GRUPY OŻARÓW: w składzie Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki.

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani. Mieć tak silną konkurencję i zwyciężyć w najbardziej prestiżowym turnieju w dziedzinie technologii betonu w Polsce to naprawdę wspaniałe uczucie - powiedział Artur Paszkowski kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju GRUPY OŻARÓW S.A. – O ile w rundzie kwalifikacyjnej trzeba było mieć dodatkowo trochę szczęścia, by wstrzelić się w wytrzymałość 53 MPa, to przygotowanie mieszanki betonowej do finału poprzedzone zostało tygodniem ciężkiej pracy w laboratorium w dzień i w nocy – przyznał. - Ale warto było. Gdy zrobiliśmy próbny zarób w laboratorium, to „zamknęliśmy prasę”, która działa do 133,33 MPa. Liczyliśmy, że podczas finału też „zamkniemy prasę”, ale najwyższy wynik wyniósł 124 MPa. Tak więc w finale nie udało się „zamknąć prasy”, ale ważne, że udało się wygrać. Mamy młody, perspektywiczny zespół i cieszymy się, że na początku naszej drogi osiągnęliśmy tak ogromny sukces – dodał Artur Paszkowski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła ekipa SCHOMBURG Polska w składzie: Wojciech Korzeń, Rafał Lewandowski, Adrian Szwarocki i Łukasz Waszkiewicz.

Trzecie miejsce - MC-Bauchemie Środa Wlkp.: Paweł Jędrzejak, Paweł Pindel, Kamil Ślusarczyk.

Czwarte miejsce - DOMBUD Sp. z o.o., Warszowice: Magdalena Mańka, Robert Marynowski, Marcin Galusek, Cyprian Pełczyński

Piąte miejsce - BT Topbeton, Laboratorium Gorzów Wlkp.: Mariusz Manikowski, Grzegorz Kolasiński, Tomasz Nowicki.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Partnerami finału konkursu Power Concrete 2018 były firmy: Controls Polska - dostawca maszyny wytrzymałościowej oraz Centrum Technologiczne Betonu przy Politechnice Rzeszowskiej, które zapewniało obsługę laboratoryjną.


Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.