ad

FINAŁ KONKURSU POWER CONCRETE 2014

Podczas kolacji powitalnej DNI BETONU – na oczach 850 osób - rozegrano finał III edycji konkursu Power Concrete 2014. Zwyciężył zespół technologów w składzie Jakub Augustyn, Krzysztof Wrzecion, Przemysław Pudlik, Arkadiusz Smętek z firmy MAPEI Polska.  Zwycięzcy odebrali gratulacje i czek na 7500 zł ufundowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

A oto miejsca poszczególnych zespołów po zakończeniu finału konkursu:

  1. Jakub Augustyn, Krzysztof Wrzecion, Przemysław Pudlik, Arkadiusz Smętek - Mapei Polska
  2. Damian Dziuk, Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Artur Golda - Centrum Technologiczne Betotech z Dąbrowy Górniczej
  3. Patryk Ślęczka, Mateusz Bek, Przemysław Jelonkiewicz, Maciej Foder - Cemex Polska, Zespół Jakości i Technologii Betonu w Krakowie
  4. Paweł Madej, Adrian Sowa, Wiesław Kwiecień i Jacek Nieckarz - Lafarge Cement, Centrum Badania Betonów Małogoszcz
  5. Cyprian Pełczyński, Piotr Wołoszynek, Damian Klamka, Marcin Galusek, Andrzej Jastrzębski – Stachema Polska ze Świdnika

Nagrody dla zwycięzców wręczali: Andrzej Ptak – przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, prof. Jan Deja – dyrektor biura SPC oraz prof. Jacek Śliwiński – przewodniczący jury konkursu. Pula nagród pieniężnych w konkursie wynosiła 15000 zł.

Finaliści otrzymali także darmowy wstęp do Flyspot – tunelu aerodynamicznego. – Flyspot to dowód na to, że beton pozwala na realizowanie marzeń. Pomysłodawca tunelu – Michał Braszczyński pracuje dla Stowarzyszenia Producentów Cementu. Z jego ręki powstało wiele wspaniałych zdjęć obiektów betonowych – mówił prof. Jan Deja.

Michał Braszczyński dodał, że betonowa bryła obiektu pozwoliła na stłumienie wibracji tunelu, a betonowa architektura, którą stworzyli Lewicki i Łatak Architekci przykuwa uwagę. – W opinii ludzi latających w tunelach aerodynamicznych nasz jest najlepszym i najładniejszym na świecie – mówił Michał Braszczyński.

Zwycięzcom i finalistom gratulujemy! – Ideą konkursu Power Concrete jest pokazanie roli technologa w procesie produkcji betonu – tłumaczył Zbigniew Pilch, szefa marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu. Podczas kolacji wystąpił zespół Thomasa Grotto.




Pozostałe aktualności i informacje

Czy cementownie staną się magazynami energii? Mogą zagospodarować nadwyżkę energii z OZE

2024-10-10
Potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200 - 300 MWh na dobę, a magazynowanie energii w cemencie może rozwiązać problem nadmiarowej energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Pozwoliłoby to ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, a równocześnie zapewnić produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii. Potrzebne są jednak instrumenty wsparcia i uwzględnienie potencjału cementowni - apelowali przedstawiciele sektora podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które odbyło się 9 października 2024 r.

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.