ad

Film pt. Poznaj miażdżące fakty - wybierz Pewny Cement cz. I Urabialność mieszanki betonowej

Czym różni się cement produkowany w cementowni od wyrobu cementopodobnego sprzedawanego pod nazwą cement? Czym różnią się betony i zaprawy przygotowane z tych produktów? Jakie skutki przynosi zastosowanie jednego i drugiego produktu dla bezpieczeństwa i estetyki budowli? Dlaczego warto kupować cement produkowany w cement.

By pomóc użytkownikom cementu w dokonaniu świadomego wyboru postanowiliśmy porównać cechy betonu przygotowanego z cementu pochodzącego z cementowni, oznaczonego na worku logo kampanii Pewny Cement i betonu przygotowanego z wyrobu cementopodobnego. Cement produkowany w cementowni to materiał odpowiadający wymaganiom aktualnej normy – zatem surowiec przewidziany do wykonywania elementów betonowych oraz zapraw budowlanych.  Produkt cementopodobny to mieszanka cementu z dodatkami, często w ilości przekraczającej dopuszczalne normy. Z uwagi na rodzaj zastosowanych składników, produkty te nie spełniają wymagań aktualnych norm dla cementów powszechnego użytku, a zatem nie zapewniają gwarancji odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w przypadku ich stosowania jak tradycyjnych cementów.

Zarówno cement jak i wyroby cementopodobne dostępne są w supermarketach i hurtowniach budowlanych. Zakupiliśmy po kilka worków każdego z tych produktów.

Następnie w celu przygotowania mieszanek betonowych oraz zbadania i porównania ich właściwości udaliśmy się do akredytowanego laboratorium.  

Jako pierwszy parametr porównaliśmy urabialność zapraw.

Z zakupionego cementu workowanego i wyrobu cementopodobnego wykonaliśmy tzw. zaprawy normowe. Wzięliśmy takie same – przewidziane normą - ilości cementu i wyrobu cementopodobnego, piasku normowego oraz wody zarobowej.

Przygotowane zaprawy o składzie normowych zapraw cementowych poddaliśmy ocenie konsystencji metodą stolika rozpływu.

Zaprawa na cemencie z cementowni wykazała rozpływ około 19 cm, czyli z punktu widzenia budowlańca albo osoby przygotowującej mieszankę betonową jest to konsystencja bardzo korzystna.

Zaprawa przygotowana na wyrobie cementopodobnym charakteryzowała się zdecydowanie niższą konsystencją albo wręcz brakiem konsystencji.

By uzyskać tę samą konsystencję jaką otrzymaliśmy na cemencie z cementowni, do zaprawy na wyrobie cementopodobnym trzeba było dodać o 20% wody więcej.

Niestety, konieczność dodania większej ilości wody do zaprawy przygotowanej z wyrobu cementopodobnego wpływa na zmniejszenie jej wytrzymałości  zarówno w początkowym okresie twardnienia, jak i po okresie normowym, czyli po 28 dniach.

Podsumujmy pierwsze badanie.

Zaprawa normowa przygotowana z cementu produkowanego w cementowni ma bardzo dobrą urabialność – charakterystyczną dla tego typu spoiw.

Zaprawa przygotowana jako zaprawa normowa z wyrobu cementopodobnego charakteryzuje się brakiem urabialności. Zapewnienie urabialności zapraw lub betonów na tym produkcie, poprzez dodanie większej ilości wody, będzie się wiązało ze spadkiem wytrzymałości i trwałości.

Wyniki porównawcze badań wytrzymałościowych zapraw pokażemy państwu za miesiąc.


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.