ad

Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC

Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement S.A., został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Zarządu SPC, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. w Krakowie.

Ernest Jelito zastąpił na stanowisku Przewodniczącego SPC Andrzeja Ptaka, prezesa Grupy Ożarów S.A., który złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji w związku z przejściem na emeryturę 1 stycznia 2019 r. Ogłoszenie zmiany warty w stowarzyszeniu nastąpiło podczas Barbórki SPC, która odbyła się 14 grudnia 2018 r. w Tomaszowicach k. Krakowa. Przedstawiciele przemysłu cementowego i ich goście brawami podziękowali odchodzącemu przewodniczącemu Andrzejowi Ptakowi za lata pracy dla stowarzyszenia i przywitali nowego - Ernesta Jelito.

Nowy Przewodniczący SPC Ernest Jelito (z lewej) i odchodzący Andrzej Ptak (z prawej)

Ernest Jelito urodził się w 1958 r. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z Grupą Górażdże, w której  przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, związany jest od 1982 roku. W latach 2001-2005 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Grupy Górażdże. Przez kolejne 11 lat pełnił funkcję dyrektora technicznego koncernu HeidelbergCement. Zarządzał strategicznymi projektami dotyczącymi inwestycji, technologii, R&D oraz innowacji we wszystkich aktywnościach koncernu na całym świecie. Od 2015 roku jest prezesem zarządu Górażdże Cement S.A. i dyrektorem generalnym Grupy Górażdże.

STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW CEMENTU (SPC) powstało w 1990 roku. W imieniu swoich członków podejmuje działania, których głównych celem jest rozwój przemysłu cementowego. Stowarzyszenie jest rzecznikiem przemysłu wobec organów administracji państwowej, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i innych instytucji, a od 2004 roku także wobec instytucji europejskich. SPC jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego - Cembureau.


Pozostałe aktualności i informacje

O budownictwie niskoemisyjnym podczas DNI BETONU

2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.

DZIEŃ DROGOWCA 2023 pod patronatem SPC

2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kurs Technologia Betonu – edycja jesień 2023

2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.

Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

Dla technologii CCS/U kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego

2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.