Ernest Jelito nowym Przewodniczącym SPC
Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement S.A., został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas posiedzenia Zarządu SPC, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. w Krakowie.
Ernest Jelito zastąpił na stanowisku Przewodniczącego SPC Andrzeja Ptaka, prezesa Grupy Ożarów S.A., który złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji w związku z przejściem na emeryturę 1 stycznia 2019 r. Ogłoszenie zmiany warty w stowarzyszeniu nastąpiło podczas Barbórki SPC, która odbyła się 14 grudnia 2018 r. w Tomaszowicach k. Krakowa. Przedstawiciele przemysłu cementowego i ich goście brawami podziękowali odchodzącemu przewodniczącemu Andrzejowi Ptakowi za lata pracy dla stowarzyszenia i przywitali nowego - Ernesta Jelito.
Nowy Przewodniczący SPC Ernest Jelito (z lewej) i odchodzący Andrzej Ptak (z prawej)
Ernest Jelito urodził się w 1958 r. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z Grupą Górażdże, w której przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, związany jest od 1982 roku. W latach 2001-2005 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Grupy Górażdże. Przez kolejne 11 lat pełnił funkcję dyrektora technicznego koncernu HeidelbergCement. Zarządzał strategicznymi projektami dotyczącymi inwestycji, technologii, R&D oraz innowacji we wszystkich aktywnościach koncernu na całym świecie. Od 2015 roku jest prezesem zarządu Górażdże Cement S.A. i dyrektorem generalnym Grupy Górażdże.
STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW CEMENTU (SPC) powstało w 1990 roku. W imieniu swoich członków podejmuje działania, których głównych celem jest rozwój przemysłu cementowego. Stowarzyszenie jest rzecznikiem przemysłu wobec organów administracji państwowej, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i innych instytucji, a od 2004 roku także wobec instytucji europejskich. SPC jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego - Cembureau.
Pozostałe aktualności i informacje
2023-03-21
- Mam nadzieję, że tegoroczna, dwunasta konferencja DNI BETONU będzie kontynuacją bardzo dobrych wydarzeń, które mamy za sobą. Na pewno tematem przewodnim będzie budownictwo o niskim śladzie węglowym. Ograniczanie emisji CO2, to tematyka, która z pewnością zdominuje przebieg konferencji – zapowiada prof. Jan Deja, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji DNI BETONU. Dzisiaj (21 marca 2023 r.) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej konferencji Dni Betonu.
2023-03-15
Dzień Drogowca 2023 odbędzie się w tym roku 25 kwietnia, w Poznaniu, pod patronatem Stowarzyszenia Producentów Cementu. W imieniu organizatora - redakcji magazynu „Drogi Gminne i Powiatowe” - zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
2023-03-13
Kurs adresowany jest do projektantów, architektów, inspektorów nadzoru budowlanego, pracowników laboratoriów materiałów budowlanych, technologów, dyrektorów i kierowników kontraktów, wykonawców, doradców technicznych, kierowników wytwórni betonu, handlowców, producentów betonu towarowego, kostki brukowej, prefabrykatów betonowych, chemii budowlanej, materiałów budowlanych, pracowników firm: budowlanych, wykonawczych, remontowych i projektowych, a także dla wszystkich którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat betonu.
2023-02-20
Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.
2023-01-26
W 2034 roku branża cementowa zostanie pozbawiona bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. By dalej produkować cement i być konkurencyjną musi w najbliższych latach wprowadzić technologię CCS/U czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania dwutlenku węgla. O szansach i barierach związanych z wprowadzaniem technologii CCS/U rozmawiano 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego.
Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio kluczowe jest szybkie uchwalenie zmian prawa geologicznego i górniczego, które uzupełniono m.in. o zapisy związane z przesyłaniem i składowaniem CO2.