ad

ELIMINACJE KONKURSU POWER CONCRETE 2012 - CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY

Zespół Lafarge Cement Małogoszcz kierowany przez Pawła Madeja - ze średnią wytrzymałością 43MPa i różnicą sięgającą 0,7 MPa - zwyciężył w eliminacjach II Konkursu Power Concrete 2012, które 17 września 2012 r. rozegrano na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konkurs Power Concrete –organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu – po raz pierwszy odbył się w 2010 roku podczas konferencji Dni Betonu. Wtedy zadaniem uczestników było wyprodukowanie betonu o jak najwyższej wytrzymałości na ściskanie. Zadaniem drugiej edycji konkursu było osiągnięcie 43 MPa średniej wytrzymałości na ściskanie liczonej z trzech próbek.

- To zupełnie inne zadanie.Chodzi o dokładność w produkcji betonu, uzyskiwaną m.in. poprzez wiedzę, umiejętności technologów. Trafienie w zadaną wytrzymałość średnią, przy możliwie małym rozrzucie wyników, jest zadaniem trudnym – mówił prof. Jacek Śliwiński,przewodniczący jury. Oprócz niego nad przebiegiem konkursu czuwali także: dr inż. Artur Łagosz, dr inż. Grzegorz Bajorek, dr inż. Zdzisław Kohutek oraz mgr inż. Zbigniew Pilch.

Do eliminacji, które 17 września odbyły się na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stanęło 17 zespołów z całego kraju. Każdy przedstawił do oceny trzy próbki betonu.

Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Lafarge Cement Małogoszcz, drugie miejsce - Betor, trzecie - Schomburg Polska, czwarte – Cemex Polska i piąte – Chryso Polska. Te zespoły zmierzą się podczas wielkiego finału, który 8 października zostanie rozegrany w Wiśle.

Reprezentujący zwycięski zespół Paweł Madej podkreślał, że osiągnięty sukces jest efektem pracy zespołowej. – Na mnie spoczywało opracowanie receptury. Koledzy - Jacek Auguścik i Jacek Nieckarz - odpowiadali za przygotowanie i przechowywanie próbek. Na tym etapie precyzja, dokładność i staranność mają ogromne znaczenie – tłumaczył Paweł Madej, kierownik Laboratorium Betonu Lafarge Cement.

- Wyniki eliminacji pokazały, że postawione zadanie nie było łatwe. Beton miał mieć wytrzymałość średnią 43 MPa,a mieliśmy wyniki od 36 do 52 MPa. Umiejętności startujących oceniam wysoko.Oczywiście konkurs, to pewien rodzaj zabawy. Przecież nikt nie każe producentowi betonu trafiać w określoną wytrzymałość średnią. W większości przypadków badany beton miał od 40 do 46 MPa, a to dobre wyniki – ocenił prof.Jacek Śliwiński.

Prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu był bardzo zadowolony z przeprowadzonych eliminacji. – Wystartowaliśmy ambitnie dwa lata temu i uczestnicy konkursu pokazywali wtedy maksymalne możliwości betonu. W tym roku zadanie zostało mocno utrudnione. Otrzymanie zbliżonej średniej wytrzymałości, przy niewielkiej zmienności wyników, na poziomie 43 MPa, to zadanie trudne. Jeżeli

patrzę na wyniki, że spośród 17 startujących zespołów aż 11 zmieściło się w przedziale 41a 45 MPa, pięć zespołów było bardzo blisko 43 MPa i jest w ścisłym finale – to mogę mówić o profesjonalizmie startujących. Cel, który postawiliśmy przed uczestnikami konkursu został osiągnięty – dodał prof. Jan Deja.

Prof. Jacek Śliwiński podkreślił,że sprawne przeprowadzenie eliminacji było możliwe dzięki niezawodności wykorzystanej do pomiarów najnowszej maszyny wytrzymałościowej firmy Controls Automax serii Smart Line 3000 kN. – Controls Polska po raz drugi bierze udział w konkursie Power Concrete. Pomiary konkursowe są prowadzone na naszej maszynie. Dla naszej firmy konkurs jest sprawdzeniem możliwości maszyny wytrzymałościowej, jej dokładności, walorów technicznych i niezawodności – podkreślała Małgorzata Skalska, dyrektor generalny Controls Polska.

Finał konkursu Power Concrete zostanie rozegrany 8 października 2012 r., w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu 2012.


Pozostałe aktualności i informacje

NOVDROG po raz szósty w wyjątkowym roku

2024-04-18
Z udziałem ponad 130 uczestników w Niepołomicach odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG 2024 - nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast metropolii i regionów. Stowarzyszenie Producentów Cementu było oficjalnym partnerem, a magazyn BTA – patronem medialnym konferencji.

Technologie CCS jedyną szansą na zachowanie konkurencyjności sektora cementowego w Polsce

2024-04-16
Wprowadzenie technologii CCS (czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2) w przemyśle cementowym nie tylko zmniejszy emisyjność materiałów budowlanych, ale wpłynie także na ograniczenie wzrostu cen tych produktów, zwiększenie zatrudnienia w budownictwie i wzrost PKB całej gospodarki. Takie wnioski płyną z raportu pt. „Analiza ekonomiczna wpływu wprowadzenia CCS w branży cementowej na sektor budowlany i gospodarkę” przygotowanego przez firmę Ernst & Young na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Raport został zaprezentowany podczas spotkania prasowego Zarządu SPC, które 16 kwietnia 2024 r. odbyło się w Warszawie.

Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

2024-03-26
Kolejna edycja seminarium "Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej", które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców - przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

Przemysł cementowy apeluje w sprawie technologii CCS/U i importu cementu z Ukrainy

2024-03-15
U podstaw zachowania konkurencyjności sektora cementowego w Polsce leży konieczność podjęcia wysiłków legislacyjnych w zakresie technologii CCS/U, czyli wychwytywania, transportu i magazynowania CO2. Zagrożeniem dla branży jest nieuczciwy import cementu z Ukrainy, gdzie producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej – mówił Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podczas konferencji pt. „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”, która 14 marca 2024 r. odbyła się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Modernizacja Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju Cement Ożarów S.A. w odpowiedzi na nowe wyzwania budownictwa

2024-03-14
Dział Doradztwa Technicznego i Rozwoju (DDTiR) oraz Laboratorium Betonu, po ponad dwóch dekadach działalności w strukturach Cement Ożarów S.A., przeszły gruntowną modernizację. - Właśnie poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne oraz edukację, chcemy odpowiadać na nowe wyzwania budownictwa i zmieniającego się świata - mówi Mariusz Adamek, Dyrektor Zarządzający, Prezes Zarządu Cement Ożarów S.A. - Jest to niewątpliwie nowa wartość dodana dla naszych Partnerów Handlowych. 14 marca 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego DDTiR Cement Ożarów.