ELIMINACJE KONKURSU POWER CONCRETE 2012 - CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY

Zespół Lafarge Cement Małogoszcz kierowany przez Pawła Madeja - ze średnią wytrzymałością 43MPa i różnicą sięgającą 0,7 MPa - zwyciężył w eliminacjach II Konkursu Power Concrete 2012, które 17 września 2012 r. rozegrano na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konkurs Power Concrete –organizowany przez Stowarzyszenie Producentów Cementu – po raz pierwszy odbył się w 2010 roku podczas konferencji Dni Betonu. Wtedy zadaniem uczestników było wyprodukowanie betonu o jak najwyższej wytrzymałości na ściskanie. Zadaniem drugiej edycji konkursu było osiągnięcie 43 MPa średniej wytrzymałości na ściskanie liczonej z trzech próbek.

- To zupełnie inne zadanie.Chodzi o dokładność w produkcji betonu, uzyskiwaną m.in. poprzez wiedzę, umiejętności technologów. Trafienie w zadaną wytrzymałość średnią, przy możliwie małym rozrzucie wyników, jest zadaniem trudnym – mówił prof. Jacek Śliwiński,przewodniczący jury. Oprócz niego nad przebiegiem konkursu czuwali także: dr inż. Artur Łagosz, dr inż. Grzegorz Bajorek, dr inż. Zdzisław Kohutek oraz mgr inż. Zbigniew Pilch.

Do eliminacji, które 17 września odbyły się na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stanęło 17 zespołów z całego kraju. Każdy przedstawił do oceny trzy próbki betonu.

Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Lafarge Cement Małogoszcz, drugie miejsce - Betor, trzecie - Schomburg Polska, czwarte – Cemex Polska i piąte – Chryso Polska. Te zespoły zmierzą się podczas wielkiego finału, który 8 października zostanie rozegrany w Wiśle.

Reprezentujący zwycięski zespół Paweł Madej podkreślał, że osiągnięty sukces jest efektem pracy zespołowej. – Na mnie spoczywało opracowanie receptury. Koledzy - Jacek Auguścik i Jacek Nieckarz - odpowiadali za przygotowanie i przechowywanie próbek. Na tym etapie precyzja, dokładność i staranność mają ogromne znaczenie – tłumaczył Paweł Madej, kierownik Laboratorium Betonu Lafarge Cement.

- Wyniki eliminacji pokazały, że postawione zadanie nie było łatwe. Beton miał mieć wytrzymałość średnią 43 MPa,a mieliśmy wyniki od 36 do 52 MPa. Umiejętności startujących oceniam wysoko.Oczywiście konkurs, to pewien rodzaj zabawy. Przecież nikt nie każe producentowi betonu trafiać w określoną wytrzymałość średnią. W większości przypadków badany beton miał od 40 do 46 MPa, a to dobre wyniki – ocenił prof.Jacek Śliwiński.

Prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu był bardzo zadowolony z przeprowadzonych eliminacji. – Wystartowaliśmy ambitnie dwa lata temu i uczestnicy konkursu pokazywali wtedy maksymalne możliwości betonu. W tym roku zadanie zostało mocno utrudnione. Otrzymanie zbliżonej średniej wytrzymałości, przy niewielkiej zmienności wyników, na poziomie 43 MPa, to zadanie trudne. Jeżeli

patrzę na wyniki, że spośród 17 startujących zespołów aż 11 zmieściło się w przedziale 41a 45 MPa, pięć zespołów było bardzo blisko 43 MPa i jest w ścisłym finale – to mogę mówić o profesjonalizmie startujących. Cel, który postawiliśmy przed uczestnikami konkursu został osiągnięty – dodał prof. Jan Deja.

Prof. Jacek Śliwiński podkreślił,że sprawne przeprowadzenie eliminacji było możliwe dzięki niezawodności wykorzystanej do pomiarów najnowszej maszyny wytrzymałościowej firmy Controls Automax serii Smart Line 3000 kN. – Controls Polska po raz drugi bierze udział w konkursie Power Concrete. Pomiary konkursowe są prowadzone na naszej maszynie. Dla naszej firmy konkurs jest sprawdzeniem możliwości maszyny wytrzymałościowej, jej dokładności, walorów technicznych i niezawodności – podkreślała Małgorzata Skalska, dyrektor generalny Controls Polska.

Finał konkursu Power Concrete zostanie rozegrany 8 października 2012 r., w Wiśle, na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu 2012.


Pozostałe aktualności i informacje

Rozpoczęła się licytacja prac – Tron Króla Minosa

2023-09-27
Licytacja prac - betonowych Tronów Króla Minosa - rozpoczęła się 27 września 2023 r. Sześć tronów, zostało wykonanych przez studentów architektury podczas wrześniowych warsztatów Architektura Betonowa. Wyniki licytacji poznamy podczas konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Warsztaty architektura betonowa: król Minos byłby zadowolony. Z tronów

2023-09-15
- Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Finał Power Concrete cz. I – zadanie ambitne, trudne i nietuzinkowe

2023-09-11
Zadanie konkursowe było ambitne, ciekawe, skomplikowane, trudne, nietuzinkowe i nieprzewidywalne – mówią uczestnicy pierwszego etapu finału konkursu Power Concrete, który 11 września 2023 r. został rozegrany w Krakowie. 5 zespołów technologów betonu, którzy weszli do finału, wykonało zaroby w laboratorium Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Przygotowane przez nich próbki betonu będą badane podczas drugiego etapu finału, 9 października 2023 r. podczas XII konferencji DNI BETONU.

Runda kwalifikacyjna Power Concrete 2023: wygrywa wytrzymałość na ściskanie 69 MPa

2023-09-05
Zespół technologów betonu STACHEMA Polska 1 z wynikiem 69,00 MPa wywalczył pierwsze miejsce w rundzie kwalifikacyjnej VII edycji konkursu Power Concrete, która została rozegrana 5 września 2023 r. w Krakowie. Do kwalifikacji stanęło 30 zespołów technologów z całego kraju, których zadaniem było wykonanie betonu o średniej (z 3 pomiarów) wytrzymałości na ściskanie 69 MPa.

Filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023

2023-08-10
- Jesteśmy tutaj, aby promować beton, ponieważ wiemy, że jest wytrzymały i trwały. Możemy wnieść swój wkład w zrównoważoną przyszłość – powiedział Tim Alte-Teigeler z firmy OAT. Przedstawiamy filmowe podsumowanie 14. Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads 2023, które w dniach 26-28 czerwca 2023 r. odbyło się w Krakowie.