Witamy na witrynie magazynu "Budownictwo, Technologie, Architektura". Od 1998 roku dzielimy się najbardziej aktualną wiedzą z zakresu zastosowania betonu w budownictwie, architekturze i infrastrukturze drogowej. Jesteśmy najpopularniejszym czasopismem prezentującym wiedzę z technologii betonu.
Dobrzy Gospodarze 2022
Andrzej Jankowski – wójt gminy Brańsk, Norbert Bień – wójt gminy Klucze oraz Tomasz Ożóg – zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina otrzymali 11 maja 2022 r. tytuły „Dobrego Gospodarza” za budowę dróg lub ciągów pieszo-rowerowych z betonu. Ogłoszenie wyników konkursu organizowanego od 2017 roku przez Stowarzyszenie Producentów Cementu nastąpiło podczas seminarium dla samorządowców pt. „Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości”.
Od lewej: prof. Jan Deja, Tomasz Ożóg, Krzysztof Kieres, Norbert Bień, Andrzej Jankowski, Dariusz Gawlak
W imieniu Stowarzyszenia Producentów Cementu tytuły „Dobrego Gospodarza” wręczali: Krzysztof Kieres – przewodniczący SPC oraz Dariusz Gawlak – wiceprzewodniczący SPC.
Andrzej Jankowski, wójt gminy Brańsk, otrzymał tytuł „Dobrego Gospodarza” za konsekwentne wprowadzenie w życie pomysłu na poprawę gminnej infrastruktury i realizację dróg z betonu na terenie gminy Brańsk. Tylko w 2021 r. gmina Brańsk wybudowała 5 km dróg betonowych przy pomocy pracowników gminnych i produkowanego przez gminę betonu.
Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina został nagrodzony za budowę ciągów pieszo-rowerowych z betonu na terenie gminy Skawina. Ogółem na terenie gminy powstało 13 km ciągów pieszo-rowerowych z betonu wałowanego.
Norbert Bień, wójt gminy Klucze otrzymał tytuł „Dobrego Gospodarza” za budowę drogi dojazdowej z betonu wałowanego na Pustynię Błędowską. Droga z betonu wałowanego o długości ok. 1 km powstała w maju 2021 r.
Andrzej Jankowski, wójt gminy BrańskTomasz Ożóg, zastępca burmistrza miasta i gminy SkawinaOd lewej: Krzysztof Kieres, Norbert Bień, Dariusz Gawlak
Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
„Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości” to tytuł seminarium zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, które odbyło się 11 maja 2022 r. w Targach Kielce, podczas targów Nowa Infrastruktura. W seminarium, podczas którego zostały zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych jak i samorządowych, wzięło udział ponad 200 samorządowców z całego kraju. PONIŻEJ PUBLIKUJEMY PREZENTACJE PRZEDSTAWIONE PODCZAS SEMINARIUM.
Potrzebę ponadpartyjnego wsparcia dla sektora cementowego, jako polskiej racji stanu, podkreślał poseł Paweł Bejda podczas pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, które 12 maja 2022 r. odbyło się w Sejmie. Zdaniem posła Bejdy branża cementowa jest kluczowa zarówno z perspektywy gospodarki czy roli w zagospodarowaniu odpadów, jak i środowiska lokalnego, w tym zapewnienia miejsc pracy.
Badanie urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w polskich samorządach pokazało, że przeszło połowa z nich (54 proc.) widzi potrzebę remontu przynajmniej jednej czwartej z posiadanych odcinków. W niemal co drugiej (46 proc.) z badanych jednostek jako najczęstszą przyczynę uszkodzeń nawierzchni wskazano przeciążenie transportem towarowym, a w co piątej (20 proc.) przeciążenie ruchem maszyn rolniczych. Być może jest to jedną z przyczyn rosnącej popularności dróg betonowych. W obecnej kadencji drogę o takiej nawierzchni wybudowało 13 proc. badanych samorządów w porównaniu do 8 proc., które taką budowę zadeklarowały w badaniu sprzed 5 lat.
<!-- wp:paragraph -->
<p><strong>- Kielce są doskonałym miejscem do spotkań samorządowców, inwestorów, wykonawców i wielu innych uczestników rynku infrastruktury. Jako branża cementowa i betonowa deklarujemy i dokładamy wszelkiego wysiłku, żeby uczestniczyć w dyskusji o roli podstawowych materiałów budowlanych, takich jak cement i beton, w budowie infrastruktury drogowej – mówił Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia Targów Nowa Infrastruktura, które 10 maja 2022 r. rozpoczęły się w Kielcach.</strong></p>
<!-- /wp:paragraph -->
<!-- wp:paragraph -->
<p><strong>Jutro, o godz. 10.30, SPC zaprasza na towarzyszące targom seminarium pt. „Samorządowe drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości”.</strong></p>
<!-- /wp:paragraph -->