ad

Dni Betonu coraz bliżej

Już nie miesiące, a dni odliczamy do VIII Konferencji DNI BETONU 2014. To największe w Polsce forum skupiające szerokie spectrum osób związanych nie tylko z produkcją i technologią betonu, ale także z budownictwem - odbędzie się w dniach od 13 do 15 października 2014 r. w Wiśle.

Uprzejmie informujemy, że są jeszcze ostatnie, wolne miejsca na konferencje.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się poprzez stronę www.dnibetonu.pl

Nowością, którą proponujemy w tym roku, będzie blok poświęcony rynkowi materiałów budowlanych, w którym znajdą się informacje o sytuacji na rynku cementu, betonu towarowego, prefabrykacji betonowej i betonu komórkowego, chemii budowlanej, a także betonowej kostki brukowej.

Konferencja, organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, odbywa się co dwa lata. W 2012 roku w Dniach Betonu wzięło udział blisko 800 uczestników z kraju i zagranicy, a konferencja zakończyła się ogromnym sukcesem. Za przygotowanie programu konferencji Dni Betonu odpowiada 30-osobowa Rada Programowa tworzona przez środowiska naukowe oraz przedstawicieli przemysłów: cementowego, producentów betonów, domieszek i prefabrykatów na czele z Andrzejem Ptakiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Pierwszy dzień tegorocznej konferencji zakończymy dyskusją panelową zatytułowaną „Beton towarowy a wyrób budowlany”. Zwieńczeniem drugiego dnia będzie kolejny panel dyskusyjny z udziałem ważnych uczestników procesu inwestycyjnego reprezentujących zarówno elitę wykonawców jak i administrację rządową. Uczestnicy dyskusji będą zastanawiać się nad szansami i zagrożeniami dla budownictwa w nowej perspektywie budżetowej.

Dzień drugi i trzeci Konferencji to pięć sesji, a więc ponad dwadzieścia referatów poświęconych klasycznym i najważniejszym obszarom budownictwa betonowego.

Nowością drugiego dnia będą równolegle prowadzone: sesja posterowa oraz pokazy technologiczne demonstrujące dzisiejsze możliwości betonu.

Niezwykłe emocje towarzyszą Konkursowi Power Concrete. Tegoroczne zadanie konkursowe to „Wykonanie betonu cementowego charakteryzującego się maksymalnym stosunkiem wytrzymałości na rozciąganie przy rozłupywaniu do wytrzymałości na ściskanie”. Do konkursu zgłosiły się 23 zespoły. Eliminacje zostaną przeprowadzone 16 września na AGH w Krakowie, a pięciu finalistów zmierzy się podczas Dni Betonu na oczach kilkuset uczestników konferencji.

Tegorocznej konferencji Dni Betonu będą towarzyszyły Warsztaty Betonowe pt. „Ogólne Specyfikacje Techniczne: beton konstrukcyjny i nawierzchnie betonowe”. - Naszym celem jest popularyzacja specyfikacji, które w lepszym stopniu pozwolą na wykorzystanie możliwości betonu. Do udziału w warsztatach zapraszamy inżynierów i projektantów infrastruktury drogowo – mostowej – mówił prof. Jan Deja, który kierował zespołem opracowującym OST. Warsztaty Betonowe odbędą się pod patronatem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

 


Pozostałe aktualności i informacje

Nawierzchnie betonowe w erze zmian klimatycznych

2024-10-08
Zmiany klimatyczne zmuszają do ograniczania emisji CO2. Ogromna rola związana z ograniczeniem emisji CO2 spoczywa na budownictwie, także na budownictwie drogowym. Nawierzchnie betonowe na drogach to mniejsza emisja CO2 dzięki: niższemu zużyciu paliwa, zastosowaniu do budowy cementów o niższym śladzie węglowym czy większej jasności z którą wiążą się niższe koszty oświetlenia dróg. Nawierzchnie betonowe są także odporniejsze na działanie nawałnic i powodzi. O tym m.in. mówiono podczas VIII konferencji „Warunki gruntowe, a projektowanie oraz budowa dróg”, która w dniach 2-4 października 2024 r. odbyła się w Katowicach.

Pionierski krok w dekarbonizacji budownictwa - autostrada z betonu niskoemisyjnego

2024-09-29
- Stowarzyszenie Producentów Cementu od kilku lat podkreśla, że cementy o niskim śladzie węglowym są uzasadnioną alternatywą technologiczną i ekonomiczną – mówił prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC. - Jestem bardzo dumny, że my jako dostawca cementu i Strabag jako wykonawca, staliśmy się pionierami nawierzchni niskoemisyjnych z betonu. Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązanie zostało zatwierdzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Mariusz Adamek, prezes zarządu Cement Ożarów podczas wizyty studialnej na budowie autostrady A2 Siedlce Południe – Malinowiec, której nawierzchnia betonowa ma o 30% niższy ślad węglowy.

Dobrzy Gospodarze 2024

2024-09-29
Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Warto budować drogę nie tylko na jedną kadencję

2024-09-29
- Trzeba być proszę państwa odważnym. My nie wiedzieliśmy czy to się przyjmie, ale w ciągu 3 lat na terenie gminy Bełchatów udało się zbudować ponad 4 km dróg betonowych. Dobry Gospodarz to nie ten, który buduje drogę na 5-7 lat, ale na 50-70 lat – mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów podczas seminarium pt. Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które z udziałem ponad 100 uczestników odbyło się 17 września 2024 r. w Krakowie. - Warto wybudować coś, co nie tylko przez jedną kadencję będzie służyć społeczności lokalnej – apelował prof. Jan Deja.

IV Forum Beton w Drogownictwie – konferencja drogowa

2024-09-27
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy i Stowarzyszenie Producentów Cementu organizują już IV Forum Beton w Drogownictwie, które odbędzie się 23 października 2024 roku w Krakowie w Hotelu Doubletree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center. Tematyka seminarium koncentrować się będzie wokół najnowocześniejszych technologii betonowych stosowanych w budowie zarówno dróg ekspresowych o największym natężeniu ruchu jak i dróg o niższych kategoriach ruchu budowanych przez samorządy. Ważnym tematem będzie nowelizacja Wzorcowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Zaproszone do udziału w seminarium firmy zaprezentują szeroki przekrój technologii i materiałów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem niskiego śladu węglowego.